Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3025
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 zozo36, on 07 august 2014 - 10:18, said:

ai grija 1 metru in jurul lor trebuie sa plivesti ca daca dai cu sapa e posibil sa atingi radacinile nucului.de la 1 la 2 metrii poti sa sapi sa scoti radacinile la buruiana dar cu atentie.
Da, mersi pentru sfat. Oare daca as da cu ierbicid la nivelul solului, pe o raza de 1metru in jurul pomilor i-ar influența daca nu ajung cu soluția pe frunzele pomilor? Am vazut o grămada de livezi care aveau iarba din jurul pomilor "arsa" si bănuiesc ca de la un ierbicod era asa.

Legat de bacterioza care a atacat pomii mei zici ca pot sa le dau liniștit champ 77?

Mersi

#3026
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Eu nu te sfatuiesc sa folosesti ierbicidul aproape de pomi.La distanta de 2 3 metrii se poate dar cu mare atentie si sa stropesti cind nu bate vintul.

#3027
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
foloseste Champ 77 cu Folpan si incearca sa cureti nucii atacati ,frunzele si ramurile bolnave sa le stringi si sa le dai foc ca la primavara iti ataca nucii din nou.

#3028
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 zozo36, on 07 august 2014 - 13:16, said:

foloseste Champ 77 cu Folpan si incearca sa cureti nucii atacati ,frunzele si ramurile bolnave sa le stringi si sa le dai foc ca la primavara iti ataca nucii din nou.

Mersi. Pot sa le dizolv împreuna ambele soluții? Sau trebuiesc date separat la intervale de timp?

#3029
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Eu le am stropit inpreuna .

#3030
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

 zozo36, on 07 august 2014 - 13:16, said:

foloseste Champ 77 cu Folpan
Ai o sursă de încredere care ți-a recomandat Folpan pt nuci?
Întreb pt că în descrierea produsului nu zice nimic de nuci.
De fapt, nu-mi amintesc să fi văzut vreun produs în a cărui descriere să apară și nucul.
La Folpan apare că e bun pt măr, prun, vie, tomate, castraveți, ceapă.

#3031
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 zozo36, on 07 august 2014 - 13:16, said:

foloseste Champ 77 cu Folpan si incearca sa cureti nucii atacati ,frunzele si ramurile bolnave sa le stringi si sa le dai foc ca la primavara iti ataca nucii din nou.

Daca am nuci care is pătați in întregime, sa le rup toate frunzele?

#3032
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Marcel Pirvu ghid practic de fitopatologie si ti da detalii acolo.

#3033
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
M-am uitat un pic pe versiunea online a cărții respective și recomandă următoarele produse:
- pt. arsură bacteriană: Cobox 50 PU, Cuprozir 50 PU, etc;
- pt. antracnoză: Zeamă bordeleză, Oxiclorură de cupru și altele;

Era bine dacă zicea mai multe detalii în locul lui "etc" și "altele". Cobox și Cuprozir par a fi expirate.
Folpan-ul nu apare aici.

#3034
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 bala86, on 17 iulie 2014 - 10:50, said:

La 3 m inaltime pot avea de la 2 la 5 ani, daca e ultima varianta iti va fi cam dificil; depinde de proiecția coroanei pe sol pentru a-ti putea da seama de extinderea rădăcinilor, ai sanse mari sa reuşeşti daca vei face aceasta operatiune in toamna târziu si vei avea grija ca la săpate sa ranesti cat mai putin rădăcinile.

@bala86: Aici ai o mica greseala , La faza cu ranitul radacinilor  toamna tarziu. Paradoxal, ranirea radacinilor toamna tarziu are ca efect.... aparitia de  calus pe rani si implicit... caliptre noi. Adica... apar radacini noi , tinere, pana in primavara.

#3035
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 iosif73, on 07 august 2014 - 03:56, said:

Ce nu e clar in ceea ce am spus? Daca vrei sa intelegi ce se intampla cu marcota pune mana pe o carte de fiziologie vegetala.

Succes!


Inca o alternativa de inmultire aflata la indemana  amatorilor : vezi pozele de mai jos.

In primele doua poze  sunt evidentiate niste rani facute INTENTIONAT pe lastari, in  scopul de a determina aparitia de calus.

Attached File  20140807_113454.jpg   146.85K   124 downloads Attached File  20140807_113514.jpg   123.99K   124 downloads

In pozele 3 si 4 sunt evidentiate formatiunile de calus ce apar pe ranile facute .

Attached File  20140807_120751 (1).jpg   141.14K   124 downloads  Attached File  20140807_121308.jpg   143.48K   117 downloads

Dupa aparitia calusului si incetarea vegetatiei pomului ( caderea frunzelor) , se taie lastarii respectivi si se  ingroapa baza in rumegus umed sau in turba umeda, fie...se planteaza direct si se asigura un strat de gunoi de grajd PROASPAT  peste pamantul tasat in jurul lastarului ce tocmai se transforma intr0un pom nou.

Tehnica poate fi aplicata la oricare specie pomicola, insa  doar la nuc e necesara ranirea  pentru producerea de calus cu mult timp inainte de detasarea de pomul mama.

Explicatia e foarte simpla: calusul generat este un tesut totipotent care in conditii specifice ( umezeala, intuneric) se transforma in radacina,


Succes!

#3036
alexvalentin

alexvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2014
Multumesc d-le Iosif p.t sfaturi,dararecoroana cu un diametru de 8 m ,asa ca transplantarea cam greu daca are si radacini pe masura,iar cu marcotajul nu stiu .Ce a-ti prezentat in ultima postare pare mare mai facil dar spuneti va rog cam cat timp necesita de la ranirea lastarilor si pana la aparitia calusului .Daca dureaza un an vegetativ s-ar putea sa pierd pomul ,si-mi pare foarte rau pentru a asa arata fructele din el .am cantarit 10 bucati care le-am mai gasit prin pod si  =180 gr

Attached Files



#3037
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 alexvalentin, on 08 august 2014 - 19:19, said:

Multumesc d-le Iosif p.t sfaturi,dararecoroana cu un diametru de 8 m ,asa ca transplantarea cam greu daca are si radacini pe masura,iar cu marcotajul nu stiu .Ce a-ti prezentat in ultima postare pare mare mai facil dar spuneti va rog cam cat timp necesita de la ranirea lastarilor si pana la aparitia calusului .Daca dureaza un an vegetativ s-ar putea sa pierd pomul ,si-mi pare foarte rau pentru a asa arata fructele din el .am cantarit 10 bucati care le-am mai gasit prin pod si  =180 gr
pt mine conteaza doar greutatea nucii dupa uscare. resgtul...e irelevanta.. :)

#3038
alexvalentin

alexvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2014
nucile au fost cantarite in luna mai.pozele sant de anu trecut

#3039
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 alexvalentin, on 08 august 2014 - 19:19, said:

Multumesc d-le Iosif p.t sfaturi,dararecoroana cu un diametru de 8 m ,asa ca transplantarea cam greu daca are si radacini pe masura,iar cu marcotajul nu stiu .Ce a-ti prezentat in ultima postare pare mare mai facil dar spuneti va rog cam cat timp necesita de la ranirea lastarilor si pana la aparitia calusului .Daca dureaza un an vegetativ s-ar putea sa pierd pomul ,si-mi pare foarte rau pentru a asa arata fructele din el .am cantarit 10 bucati care le-am mai gasit prin pod si  =180 gr



Vad ca nu prea iti arde de pus mana pe  briceag. Mai stai mult pe ganduri ? Operatiunea asta trebuie sa o faci imediat. Pana la toamna ai sanse sa ti se genereze ceva calus.

#3040
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Iosif, merci pentru ultimele posturi, o groaza de informatii si de idei pwnteu cine are urechi.:rolleyes:

#3041
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 parintele, on 09 august 2014 - 08:23, said:

Iosif, merci pentru ultimele posturi, o groaza de informatii si de idei pwnteu cine are urechi.Posted Image

urechi are toata lumea. Minte de priceput  e mai greu de gasit. Posted Image

 iosif73, on 08 august 2014 - 08:53, said:

Inca o alternativa de inmultire aflata la indemana  amatorilor : vezi pozele de mai jos.

In primele doua poze  sunt evidentiate niste rani facute INTENTIONAT pe lastari, in  scopul de a determina aparitia de calus.

20140807_113454.jpg 20140807_113514.jpg

In pozele 3 si 4 sunt evidentiate formatiunile de calus ce apar pe ranile facute .

20140807_120751 (1).jpg   20140807_121308.jpg

Dupa aparitia calusului si incetarea vegetatiei pomului ( caderea frunzelor) , se taie lastarii respectivi si se  ingroapa baza in rumegus umed sau in turba umeda, fie...se planteaza direct si se asigura un strat de gunoi de grajd PROASPAT  peste pamantul tasat in jurul lastarului ce tocmai se transforma intr0un pom nou.

Tehnica poate fi aplicata la oricare specie pomicola, insa  doar la nuc e necesara ranirea  pentru producerea de calus cu mult timp inainte de detasarea de pomul mama.

Explicatia e foarte simpla: calusul generat este un tesut totipotent care in conditii specifice ( umezeala, intuneric) se transforma in radacina,


Succes!

Mai am de adaugat ceva la cele de mai sus: pomul astfel rezultat , din punct de vedere ontologic, are aceeasi varsta biologica cu pomul mama. Asta inseamna ca acesta este capabil sa produca fructe din primul sau al doilea an de la plantare.

Edited by iosif73, 09 August 2014 - 09:33.


#3042
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Asta stiam, am si aplicat procedeul la o groaza de arbusti sau portaltoi insa nu aveam habar ca merge si la nuc, tocmai de aia e importanta experienta. Treaba cu calusul care ajuta la speciile mai dificile chiar nu o stiam.
  Apropos de.fructificare, ce recomandati sa facem cu fructele in primii ani dupa plantare, le eliminam ca sa lasam energie puiului sa creasca?
Si apropos de ranire, cum ajutam rana sa nu apara infectii sau deshidratare a ramurii? Folie sau ceara, aca cata de care e mai ok, smoala sau pe baza de ceara si colofoniu. Merge fara protectie, sa dam un dungicid gen cupru?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate