Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR
 AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 

peugeot 406 sau 307 ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#1
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 08.10.2006
ce pareri aveti despre 406 sau 307 ??
modele din 2001 in sus...

e mai bun HDi-ul din 307 decat 1.8l benzina si 110CP a lui 406 ??

am avut ocazia sa conduc un 406 si nu am ce reprosa, se aseaza bine pe sosea, demarajul era bun la cei 110CP, consumul excelent... undeva la 7l mixt

exista 406 HDi ?

#2
longlaif

longlaif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 12.05.2008
sigur are si 406 HDI, dar eu sunt adeptul masinilor germane second si nu prea as lua o frantuzoaica second.am un prieten care a lucrat la Peugeot si acum lucreaza la Renault la service si imi zicea ca sunt proaste si ca peugeot e chiar mai varza decat renault.acum sa nu imi sari in cap ca nu imi plac frantuzele, dar fiabilitatea lor ma sperie -_-

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Care Hdi din 307 ca sunt mai multe?? Sfatul e clar, daca nu faci kilometrii mai bine nu risti cu diesel. HDI e foarte sensibil la motorina proasta(cum e la noi) si ce scoti pe consum poti sa dai pe niste injectoare sau pe o pompa :( . Nu stiu daca gasesti in banii care vrei insa am avut ocazia sa merg in dreapta cu un HDI de 2L si 134CP si fuge de rupe, iar in depasiri dadea ceata la multe masini pana in 150CP.

#4
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 08.10.2006
multam de sfaturi

si eu sunt incantat tot de masina germana... dar la 5000-6000 euro cat dispun sa dau pe o masina, nu prea am multe alternative...

- Opel astra (aici e de noroc, ca am un prieten care si-a adus una de curand, si s-a stricat pompa, si sta de 2 luni cu ea pe dreapta, o pompa noua fiind undeva la 2500 euro, adica jumate din toata masina)
- golf 4, cu multi km in bord, sincer masina asta e overrated.
- si ar mai fi ford-urile, focus, fiesta etc... in care sincer nu am incredere, mai ales ca e second, si ca au de la 90.000km in sus....

m-am tot uitat pe netul asta, si nu prea am auzit de multe plangeri la adresa lui 406.
nici eu nu am pareri bune despre masinile frantuzesti, despre Renault sa nu aud, dupa parerea mea fiind cea mai proasta masina din occident, alaturi de Fiat...
dar despre Peugeot, au facut masini bune intre 1999-2006, destul de fiabile

si la 5000 euro gasesti din 2001-2002 cu maxim 110.000km in stari ireprosabile

sa inteleg ca un HDi e mai mofturos decat alternativa pe benzina ? si la 406 si la 307 ?

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
hdiurile "moderne" sunt mai pretentioase. cel mai nepotrivit este 1.6 hdi 110 cai.

un 2.0 hdi de 90 sau 110 cai (acelasi motor doar ca cel de 110 are intercooler) nu are treaba cu nimic.


multi s-au ars cu masini care au fost fiabile candva (nemtesti sau nu, motorina sau nu).
nu conteaza marca cat coteaza starea masinii.

personal nu m-as incurca cu diesel chiar daca cele mai vechi au fost mai "nesimtite" la conditii proaste de exploatare decat astea noi.

daca as tine mai mult de un an masina,
as lua eu la banii aia ar fi un aveo de max un an jumate vechime si 15-20.000 km.
cea mai mare devalorizare a fost deja suportata vanzator.

Editat de undercoverbrother, 02 ianuarie 2009 - 11:33.


#6
longlaif

longlaif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 12.05.2008
sa stii ca nici aveo nu este o idee rea, dar depinde daca il ia din romania sau din germania pt ca in germania sigur va avea mai multi km si in romania 15.000 km intr-un an sunt putini(depinde cine vinde masina ce nevoi a avut de la masina) pe de alta parte si sa ai un aveo nou si dupa 1-2 ani sa il dai pe aproape jumate din cat ai dat pe el nu iti convine.cine isi ia masina noua se cam gandeste sa o tina macar 3 ani pana iese din garantie(asa fac nemtii ia masina noua merg pana o scot din garantie si dupa aia o vand si isi ia alta noua, bine nu toti nemtii da am auzit ca sunt destui) si ai si tu dreptate ca golfu este overrated pentru ca si eu vreau sami iau golf si e scump rau si leonu la fel, dar platesti firma asta zic eu ca este explicatia <_<

#7
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.217
  • Înscris: 17.07.2008
opel vectra model 1999 sau 2000. motor 2,0 litrii 136 cai putere injectie benzina.

orice ai face nu cumpara frantuzesti... o sa ti para rau cu toate ca Peugeot 406 e omasina foarteeeee frumoasa , pacat ca e peugeot si prezinta la fel ca orice alt peugeot calitatile unei galeti de balegar

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Firma asta ne omoara, insa vezi ca daca masina e alergata bine timp de 5-6 ani nu poti sa te urci pe firma si sa pleci cu ea cand iti pica treburi serioase. :D

#9
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.307
  • Înscris: 15.01.2007
Cauta un benzinar de 1.6, mai bine dotat si cu mai putini km in aceeasi bani!
Daca nu ai neaparata nevoie (km foarte multi), nu te lega la cap cu un diesel!

#10
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.983
  • Înscris: 08.08.2005
Fugi de 307, e considerat printre cele mai nefiabile modele.

In schimb, am 2 amici cu 406 si sunt super multumiti de el. Au 2.0 HDI amandoi, luat second

#11
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.217
  • Înscris: 17.07.2008

View Postfilipxxx, on Jan 2 2009, 12:41, said:

Firma asta ne omoara, insa vezi ca daca masina e alergata bine timp de 5-6 ani nu poti sa te urci pe firma si sa pleci cu ea cand iti pica treburi serioase. :D

stai linistit , sunt masini de 15 ani cu +500 000 kilometrii care merg impecabil

#12
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 08.10.2006

View Postsupramax, on Jan 2 2009, 12:40, said:

opel vectra model 1999 sau 2000. motor 2,0 litrii 136 cai putere injectie benzina.

orice ai face nu cumpara frantuzesti... o sa ti para rau cu toate ca Peugeot 406 e omasina foarteeeee frumoasa , pacat ca e peugeot si prezinta la fel ca orice alt peugeot calitatile unei galeti de balegar

vectra ? numai lucruri proaste am auzit.

chiar unchiul meu a vandut un model din 2000 pe un golf 4, si a zis ca nu mai rezista cu toate necazurile vectrei.

acum serios, am tot cautat pe net, pe forumurile auto, si nu am gasit nimic de genul "406 un smen de masina care se strica lunar"

desi pe o parte ma incanta, ma gandesc ca sunt mai scumpe piesele, desi din auzite ar fi mai scumpe piesele de VW decat la peugeot-uri

pareri ?

#13
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.239
  • Înscris: 31.05.2007
406-le e cu mult mai fiabila decat 307. Pacat ca e cam vechi. Da' merge. Apropo de astra, daca i-a picat unuia o pompa, gata? Generalizezi ? Toate, absolut toate diezelurile moderne cer motorina de calitate. Daca faci km multi ia dizel, daca nu ... ia-ti benzina, da' sa nu plangi cand o sa ai consum de 12% in oras :D

Editat de cristi.r, 02 ianuarie 2009 - 16:17.


#14
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 542
  • Înscris: 05.06.2008
406 e foarte ok. HDI-urile fiind printre cele mai bune motoare diesel din lume, nu te lua dupa povesti cu pesti. Am avut 407 2.0 HDI cu care am facut 100.000+ km, si am un 206 1.4 hdi care e chinuit zilnic de o domnisoara si cu niciunul n-am avut probleme. Cat despre sensibilitatea la motorina proasta, povesti, atata timp cat hdi merge si cu ulei de floarea soarelui.

#15
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 08.10.2006

View Postztele, on Jan 2 2009, 18:59, said:

406 e foarte ok. HDI-urile fiind printre cele mai bune motoare diesel din lume, nu te lua dupa povesti cu pesti. Am avut 407 2.0 HDI cu care am facut 100.000+ km, si am un 206 1.4 hdi care e chinuit zilnic de o domnisoara si cu niciunul n-am avut probleme. Cat despre sensibilitatea la motorina proasta, povesti, atata timp cat hdi merge si cu ulei de floarea soarelui.

ei uite asa.. aud si de la amici ca HDi-urile ar fi mai fiabile decat TDI-urile din VAG...

dar altii zic ca ar fi cele mai pacatoase.

acum pe care sa mai crezi, pe aia care stiu din auzite sau ca nu suporta marca Peugeot, sau cei care au avut sau au asa ceva

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postalios24, on Jan 2 2009, 15:51, said:

vectra ? numai lucruri proaste am auzit.

chiar unchiul meu a vandut un model din 2000 pe un golf 4, si a zis ca nu mai rezista cu toate necazurile vectrei.

acum serios, am tot cautat pe net, pe forumurile auto, si nu am gasit nimic de genul "406 un smen de masina care se strica lunar"

desi pe o parte ma incanta, ma gandesc ca sunt mai scumpe piesele, desi din auzite ar fi mai scumpe piesele de VW decat la peugeot-uri

pareri ?


View Postalios24, on Jan 2 2009, 20:34, said:

ei uite asa.. aud si de la amici ca HDi-urile ar fi mai fiabile decat TDI-urile din VAG...

dar altii zic ca ar fi cele mai pacatoase.

acum pe care sa mai crezi, pe aia care stiu din auzite sau ca nu suporta marca Peugeot, sau cei care au avut sau au asa ceva


in primul rand evita sfaturile alora care nu stiu altceva decat frantuzestile is proaste & shit. De cele mai multe ori iti vor da sfaturi proaste, vezi chestia cu opelul vectra care nu are o reputatie prea buna. Deci trage concluziile de rigoare si incearca sa nu te iei dupa folclorul de samanta. Eu as incerca totusi sa gasesc o masina mai noua , chiar daca e pe benzina si poate mai mica. Peugeot 307 pe benzina sau poate Citroen xsara sau daca gasesti citroen c4 tot pe benzina

#17
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postalios24, on Jan 2 2009, 20:34, said:

ei uite asa.. aud si de la amici ca HDi-urile ar fi mai fiabile decat TDI-urile din VAG...

dar altii zic ca ar fi cele mai pacatoase.

acum pe care sa mai crezi, pe aia care stiu din auzite sau ca nu suporta marca Peugeot, sau cei care au avut sau au asa ceva

Eu am HDi si nu face nazuri la motorina. E un motor chiar bun. Ipocrizia e si mai mare la cei care urasc masinile frantuzesti cand zic ca motoarele HDi sunt proaste ;) Lasa-i sa traiasca in lumea lor, Peugeot,Citroen si Renault sunt cele mai de kkt masini, daca asa zic ei, asa o fi, nu ?????
Am zis si mai sus, din cele 2 iti recomand 406 2.0 HDi. Alte variante in banii astia ar mai fi: Polo, Ibiza, Cordoba(modelul anterior), 206, Fabia, Xsara, Accent (modelul anterior) etc.

@maxi C4 in 6000EU, cam greu, poate cu muuulti km

Editat de paul_kelso, 02 ianuarie 2009 - 21:11.


#18
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postztele, on Jan 2 2009, 18:59, said:

406 e foarte ok. HDI-urile fiind printre cele mai bune motoare diesel din lume, nu te lua dupa povesti cu pesti. Am avut 407 2.0 HDI cu care am facut 100.000+ km, si am un 206 1.4 hdi care e chinuit zilnic de o domnisoara si cu niciunul n-am avut probleme. Cat despre sensibilitatea la motorina proasta, povesti, atata timp cat hdi merge si cu ulei de floarea soarelui.
Ai pus tu ulei de floarea soarelui in motor si merge !!! Asta e jignire la adresa inteligentei altora, dar ... in fine. Hdi a fost cel mai bun diesel din lume si primul care a s-a luat la tranta cu tdi-ul, singurul diesel adevarat la ora cand s-a nascut hdi. La un diesel problema principala e sistemul de injectie, ca segmenti si cuzineti n-am auzit sa se schimbe la o masina de vreo 10 ani incoace. Masinile frantuzesti n-au putut sa faca concurenta celor nemtesti, decat printr-un pret atractiv, pret care insemna compromisuri la fiabilitate. Adica daca nu-i dai motorina de care trebuie, se cam "duce". Si cand se "duce", se cam schimba cu totul, nu parti componente. Si cam costa. Asta a fost marele merit al fauveului "iubit" de maxi, PD-ul putea fi desfacut in bucatele si schimbat numai ce se strica din cauza motorinei proaste puse de cocalarii de la noi. Din pacate, se stie foarte bine ca PD-ul avea niste limitari, nu putine la numar, iar acum toate-s o apa si-un pamant.

Mie-mi place de voi. Tot ii dati cu masina frantuzeasca, da' numai maxi l-a recomandat pe 307 :D si ala pe benzina, in rest 406.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate