Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

peugeot 406 sau 307 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu cred ca (din ce am citit) ca hdi-ul ala (si dci-ul ) adica dieselele frantuzesti nu mizau pe pretul mai mic si pe componentele mai slabe ci pe inalta tehnologie (commonrail fata de pd la masina nemteasca). Care commonrail e mult mai avansat ca pd-ul, insa e sensibil la motorina proasta. Adica motoare facute pentru dincolo, nu ca is motoare proaste.

#20
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 paul_kelso, on Jan 2 2009, 21:09, said:

Eu am HDi si nu face nazuri la motorina. E un motor chiar bun. Ipocrizia e si mai mare la cei care urasc masinile frantuzesti cand zic ca motoarele HDi sunt proaste ;) Lasa-i sa traiasca in lumea lor, Peugeot,Citroen si Renault sunt cele mai de kkt masini, daca asa zic ei, asa o fi, nu ?????
Am zis si mai sus, din cele 2 iti recomand 406 2.0 HDi. Alte variante in banii astia ar mai fi: Polo, Ibiza, Cordoba(modelul anterior), 206, Fabia, Xsara, Accent (modelul anterior) etc.
Nu, doar pejo si Citroen is muci. Astea mai noi. M-am speriat cand m-am urcat intr-un 308. Iar cu 206-le ce l-am avut pe mana ceva timp, ce sa va spun ? Imi era frica sa pun mana pe ceva de plastic atunci cand temperatura scadea sub 5 grade. Adica peste limita de inghet, ca n-am stat cu termometrul, insa era destul de frig. Mi s-au rupt cateva "repere". Si cand ma gandesc ca masina asta a scos PSA din rahat ... De asta se vand "pe rupte" si vezi "o gramada" de PSA-uri pe strazi pe la noi. Si-au dat singuri cu firma-n cap. Cunosc ceva servisuri PSA care s-au inchis sau repara logane busite (au ateliere de tinichigerie bune :D). Reno-ul inca mai are o sansa. Nu urasc masinile frantuzesti, ma dau cu un Megane zilnic si are peste suta de mii, insa a fost facut in spania sau franta, nu stiu exact si vad foarte bine atentia acordata la detalii. Si mai si al dracului de bine antifonat pentru un diesel si are numai 80 de cai. Cum spuneam, nu urasc masinile frantuzesti, nu urasc pe nimeni si nimic, insa PSA-ul vinde masini foarte scumpe pentru ceea ce ofera clientului. Din pacate si nemtii se straduiesc sa-i ajunga din urma si nici masinile nemtesti nu mai sunt monumente de fiabilitate.
Gata cu versusul, daca am deranjat pe cineva, scuze !

Maxi, era inalta tehnologie, dar era "la pachet" ca sa iasa mai ieftina decat PD-ul care era destul de scump. La PD mai faci ceva, la CR schimbi cu totul, aici era ideea mea.

Edited by cristi.r, 03 January 2009 - 00:27.


#21
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 cristi.r, on Jan 3 2009, 00:21, said:

Nu, doar pejo si Citroen is muci. Astea mai noi.

mda... iar un mecanic cu, care am discutat acum ceva vreme zicea exact invers...
renault-ul e muci si Peugeot si citroen se ridica cat de cat...

oricum sunt perfect constient ca "cea mai buna masina din lume e aia pe care o ai"

#22
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Asta daca ai una. Dar daca n-ai ? :D

#23
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
dintre cele 2 masini sugerez un golf sau o Honda civic.

daca iti iei frantuzeasca asteptam pareri

Edited by supramax, 04 January 2009 - 14:36.


#24
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
supramax, omul a zis ca are 5-6000 de euro sa dea pe o masina. Golf IV nu poate sa isi ia decat vreun junghi cu X la N kilometri reali si nu se renteaza. Honde nu cred ca sunt in pretul asta decat dinainte de 2000 si nu stiu cat de repede isi poate procura piese, daca e nevoie.

Edited by Genesis, 04 January 2009 - 14:40.


#25
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
la 6000e isi gaseste si golf IV bun,ca sa nu mai zic de astra G sau focus 1

LE insa le-as lua pe benzina(euro 4) si aduse de dincolo

Edited by ionutMembruAnonimut, 04 January 2009 - 15:09.


#26
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 ionut_ionut, on Jan 4 2009, 15:09, said:

la 6000e isi gaseste si golf IV bun,ca sa nu mai zic de astra G sau focus 1

LE insa le-as lua pe benzina(euro 4) si aduse de dincolo

golf 4 nu gasesti bun la 6000 euro...

astra si focus sunt destule si accesibile, dar nu stiu, focus lasa impresia de prea ieftin, iar astra, nu aud lucruri bune despre pompele de injectie dupa 120.000km

pretul la piese e la acelasi nivel, un pivot inferior de astra e 45 lei, unul de 406 e 50 lei (auto import, nu originale)

#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
motoarele de 1.6 de 90cai dar mai ales 2.0 de 90 sau 110 cai sunt f bune. nu sunt probleme.
probleme sunt la cele cu FAP si volanta dubla.

zic ca ar fi mai bun pe benzina totusi. mai putina bataie de cap.

#28
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

 undercoverbrother, on Jan 2 2009, 11:35, said:

hdiurile "moderne" sunt mai pretentioase. cel mai nepotrivit este 1.6 hdi 110 cai.

un 2.0 hdi de 90 sau 110 cai (acelasi motor doar ca cel de 110 are intercooler) nu are treaba cu nimic.


multi s-au ars cu masini care au fost fiabile candva (nemtesti sau nu, motorina sau nu).
nu conteaza marca cat coteaza starea masinii.

cea mai mare devalorizare a fost deja suportata vanzator.
Prima masina a sotiei mele, pe care inca o are si am scos'o la vanzare este un 307 hdi 2l 110cp ... masina este super tare pentru ce pretentii emite ... singura problema pe care a avut'o la motor/cutie este faptul ca am schimbat la 80.000 volanta si kit-ul ambreiaj vreo 40mil ... volanta originala are un defect de proiectare si se rupe ... masina merge foarte foarte bine , este foarte confortabila, de cateva ori am avut nevoie de ESP si e chiar de efect ... etc ... etc :)

Iarasi, prin vara am umplut rezervorul de la filtrul de particule si a fost vreo 17milioane ... aici e jaf pe fata ..

Pejo 307 din ultima generatie mi se par mult mai proaste in interior ... pejo-ul sotiei mele mi se pare mult mai bine elaborat la interior - astea noi - parca prea proaste plasticele/bordul...

Fereste'te cel putin de motorul 1.6 benzina ...... e un motor care consuma ENORMMMMMMMM ......

Edited by oSerX, 10 January 2009 - 18:57.


#29
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 oSerX, on Jan 10 2009, 18:54, said:

- singura problema pe care a avut'o la motor/cutie este faptul ca am schimbat la 80.000 volanta si kit-ul ambreiaj vreo 40mil ... volanta originala are un defect de proiectare si se rupe ...
- Iarasi, prin vara am umplut rezervorul de la filtrul de particule si a fost vreo 17milioane ... aici e jaf pe fata ..
q.e.d. - 307

#30
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
cristi ... la ce te referi cu q.e.d ?? la quod erat demonstratum ??

#31
Atra

Atra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2009
Dupa ce am citit tot ce s-a spus aici si nu numai ,chestii de genul: supramax : "orice ai face nu cumpara frantuzesti... o sa ti para rau cu toate ca Peugeot 406 e omasina foarteeeee frumoasa , pacat ca e peugeot si prezinta la fel ca orice alt peugeot calitatile unei galeti de balegar"
M-am decis si am cumparat un 406 2.0 hdi 110. Si e foarte misto masina.Putere, design ,spatiu,dotari si asa mai depare. Eu nu inteleg de unde vin sfaturile astea atit de precise, masina aia e praf ,nu am condus-o niciodata dar iti zic eu e praf. Nu inteleg ,se vorbeste in general si prost,nimic nu e aplicat.Eu am vrut sa imi iau o masina nemteasca la inceput , chiar daca nu eram foarte incintat de design-ul destul de vag si plictisitor al acestora ,nu vb de modelele noi unde lucrurile nu mai stau asa ,dupa care am dat de o ocazie si am luat un 406 si sunt extrem de multumit. Nu am auzit inca un prieten sa se plinga excesiv de astra sau de vectra sau de 406 sau de golf,singurele probleme sunt legate de spatiu ,de materialele folosite la interior si detali. Aici nu vorbim de masini vechi de 20 de ani pe care o sa le mai tinem inca 20 ,vorbim de masini relativ noi .Sfat ,daca ai nevoie de o masina cu spatiu mai mare cu un motor sanatos si fiabil si cu pretentii sportive minime, tinuta de drum buna ,interior cu finisaje ok,recomand 406 ,e foarte practica in conditiile in care ai si un copil si nu vrei sa iti iei o masina de familie,daca nu esti inca acolo recomand un golf 4 ,mai usor de parcat si cu finisaje de interior bune ,tinuta de drum impecabila  etc,daca nu esti pretentios cobori la o astra unde daca nu ai probleme cu un interior mai saracacios ,lipsa spatiilor de depozitare pahare ochelari etc si cu o tinuta de drum mai putin confortabila, nu ai probleme nici cu masinuta asta . Si terminati cu sfaturi de genu: nu-ti mai bate capul cu o masina pe motorina, asta e a 2 masina pe motorina pe care o am ,am prieteni care au masini si pe motorina si pe benzina,abilitatile sunt diferite, avantajele sunt diferite .Eu nu as recomanda masinile pe benzina motorizari mici ,decit daca ai 80 de ani si ai de gid sa o arzi linistit .Personal , noua masina de care m-am indragostit e un BMW 2.5 benzina ,dar nu are nici o legatura cu fiabilitatea sau cu comfortul si nu cunoaste termenul de practic. Ce vreau sa spun este ca motivatiile achizitionari unei masini la mina a doua ,sunt diferite de la individ la individ si nu trebuie confundata simpatia pt anumite marci cu obiectivitatea . Aproape toate marcile de azi sunt fiabile ,suntem in 2009 oameni buni,poti sa platesti 3000 sau 4000 in plus doar pt ca vrei tu sa ai o masina nemteasca asta nu o sa garanteze lipsa aparitiei unor defectiuni, sunt masini second si e clar ca daca nu ai fost cu cine trebuie la tirgul de masini ,o sa ai probleme de genul, frate am luat-o si am mers 10 km dupa care sa dus ceva la ea ,poate sa fie ea mama masinilor germane ,franceze si asa mai departe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate