Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Lei, dolari sau euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
1578 replies to this topic

#37
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.07.2005
lei cu 21% la bancile grecesti.

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adica alea care au atacat leul acum cateva luni?

#39
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu, alea care o duc pe roze din cauza "stabilitatii" clasei politice beton din Grecia :)

#40
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

 CCP, on Jan 11 2009, 14:28, said:

lei cu 21% la bancile grecesti.

Link?

#41
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
chiar asa, care banci?

#42
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 Nicanor, on Jan 12 2009, 10:45, said:

chiar asa, care banci?

Un exemplu ar fi Alpha Bank. Dar oferta lor nu a fost publica...ci asa ...pt clienti speciali si la sume maricele ( exemplu 75000 lei).

#43
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Chiar trebuie sa vorbim pe 2 topice despre acelasi lucru ?

Parca am mai explicat o data cum e cu bancile grecesti. Grija mare la ce oferte picati in plasa.

Vedeti aici:
http://forum.softped...t...t&p=5808423

Edited by flaviand, 12 January 2009 - 12:55.


#44
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Inflatzie sau deflatzie.

Aceasta criza economica este sub semnul stagnarii consumului.
Marfurile se ieftinesc pentru ca oamenii au mai putzini bani sa le cumpere (somaj, scadere salariu, etc.). Deflatzie.
Asta daca esti platit in Euro.

Daca esti platit in Lei nu mai conteaza ca s-a ieftinit calculatorul pe care vroiai sa-l cumperi de la 1000 la 900 Euro deoarece in lei pretul a crescut.
Octombrie 2007 3.7 x 1000 = 3700 RON
Acum 4.3 x 900 = 3870 RON
Inflatzie.

Deflatzie pe leafa si inflatzie pe bunurile de consum.

Eu recunosc ca-s paralel cu economia. Poate cineva sa-mi explice care este cuvantul corect pentru ce se intampla acum?

#45
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 catapam, on Jan 14 2009, 22:26, said:

Eu recunosc ca-s paralel cu economia. Poate cineva sa-mi explice care este cuvantul corect pentru ce se intampla acum?

Cuvantul corect este 'futai general'. Leul se depreciaza galopant, preturile la mancare cresc deja...iar guvernul ne tine ocupati in fata micului tv cu problema Oprea si scandaluri politice.  Bugetul nu e facut...totul e in aer. Deci, ma poate contrazice cineva?

Din pacate, nu am putut sa estimez corect trendul pe care il vor lua lucrurile...astept alte surprize neplacute.

#46
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

 dcg, on Jan 11 2009, 17:57, said:

Link?

Mi-am gasit singur linkul:
http://www.zf.ro/ban...ti-lei-3747548/

#47
iully86

iully86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2008
Buna ziua!
Dupa marea majoritate a analistilor economici euro va ajunge in luna septembrie la valoarea de 4,7 lei. Pentru un profit maxim din  "joaca" la cursul valutar/banci  se poate cumpara inca valuta care mai apoi sa fie depozitata intr-un depozit bancar pe o perioada optima de 6 luni dupa care retrasi si schimbati in lei. Asta e varianta (din punctul meu de vedere) cea mai profitabila in momentul de fata. Oricum mult nu se va castiga niciodata din aceasta jonglerie deoarece apare aceasta diferenta intre vanzare-cumparare.
Parerea mea...

Edited by iully86, 15 January 2009 - 11:03.


#48
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 iully86, on Jan 15 2009, 11:02, said:

Dupa marea majoritate a analistilor economici euro va ajunge in luna septembrie la valoarea de 4,7 lei.
Din cate am vazut pana acum,e cam la fel ca la prognoza meteo:40%se adevereste.Nu pot sa-l uit pe tatucul Isarescu,acum 10ani,ne indemna sa jucam pe dolar in confruntarea cu euro(care era 1.08-1.1dolar/euro)...si azi...In concluzie,eu n- asi conta pe prognoze.

#49
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Analistii astia economici care o dau in fasole destul de des, sunt mai ceva ca mama omida, astia o dau in citit in stele, ei daca  ghicesc au "analizat corect factorii macroeconomici si tendintele pietelor", daca o dau in laturi, atunci gasesc pe cine sa dea vina, sunt ca si Hopa Mitica, care cade-n fund si se ridica :D
Nu zic, or fi si dintr-aia care intr-adevar analizeaza in perspectiva, dar fiti siguri ca aia nu se dau in stamba cu rezultatele analizelor lor, chiar si o concluzie lansata la intamplare poate sa influienteze piata.

Edited by Ciubex, 16 January 2009 - 10:27.


#50
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Prognozele pica una dupa alta.

Leul cade liber. Banca Nationeaza pompeaza din greu intr-un cauciuc spart.
Doamne fereste sa se depaseasca pragul psihologic si sa se repeada tot romanu sa ia banu din banca.

Nu va fie frica... Romania pica!

#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 catapam, on Jan 19 2009, 21:17, said:

Prognozele pica una dupa alta.

Leul cade liber. Banca Nationeaza pompeaza din greu intr-un cauciuc spart.
Doamne fereste sa se depaseasca pragul psihologic si sa se repeada tot romanu sa ia banu din banca.

Nu va fie frica... Romania pica!
Daca Romania pica...restul Europei va pica inaintea ei..stai linistit ca nu va pica asa de curand si asa de usor....e vorba de timp (poate prea mult) ca totul sa revina la normal, dar de picat nu va pica nimeni, se va misca treaba mai greu si mai dureros, dar isi va reveni
Bani sunt (nu se poate ca dintr-o data, asa din senin, sa dispara gramada de bani care era incirculatie pana acum ceva vreme, inainte de criza), cineva ii blocheaza, sau cineva dorestge sa ii tina blocati. E o chestiune de timp si de interese pana cineva va debloca acest mecanism de circulatie a banilor, care repet, exista, nu au disparut ca prin minune, dar sunt undeva blocati.

#52
mihai_aaa

mihai_aaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.02.2006

 catapam, on Dec 22 2008, 19:10, said:

Ce fel de depozite. Da-mi cateva detalii.

Crezi ca Romania va rezista in aceasta criza?
Daca o ia leul la vale de nu-l mai vezi?

salut

eu iti spun ce depozit cred ca e rentabil

la CEC contul privilegiu daca ai peste 10.000 Ron poti sa te atingi de bani oricand.

#53
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Ce spuneti de dobanyi de 20% la depoyite pe un an?
Azi am fost intr-o banca si mi s-a spus asa cu mana pe la gura, ca se poate sa se ajunga acolo, daca suma in speta este destul de mare.

#54
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Exista un calcul in acest post, pus pe 26 Dec, in care aratam ca ar trebui o dobanda de 38% pentru ca banca sa egaleze deprecierea leului.
Suntem in Ianuarie si leul a sarit de 4.3.

Vad ca aici oamenii vorbesc despre dobanzi de 20% daca ai depozite in lei consistente...etc.

Dobanda bancii trebuie sa fie real pozitiva ajustata cu rata de depreciere a leului.
In realitate nu este asa. Cei cu depozite in lei pierd bani in fiecare zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate