Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Lei, dolari sau euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
1578 replies to this topic

#73
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postfxexpert, on Jan 22 2009, 09:03, said:

@C.F.S.  Ar trebui sa dai si argumentele aprecierii miraculoase a leului, pt. ca cele contra sunt multe: deficitul contului curent de 15% din PIB sau cel bugetar de peste 5%, dar cel mai important este cresterea aversiunii la risc a investitorilor straini. Aceasta in conditiile in care datoria externa este 80% din PIB.
Mi-am spus parerea. Nu e obligatoriu sa ti-o insusesti.
Argumente nu pot sa iti dau, dar as putea sa pegatesc ceva materiale contra-cost.

Succesuri neasteptate!

#74
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001

View Postflaviand, on Jan 21 2009, 23:59, said:

Am o singura intrebare: ce se intampla daca banca la care ai ales sa-ti pastrezi banii intra in incapacitate de plata / faliment ?

Sa nu-mi ziceti ca nu se poate, ca n-om fi noi mai breji ca america si tot restul europei.

hmmm asta e alta problema, care se rezolva relativ usor ;)

Daca ai bani peste suma garantata, incearca sa ii spargi in depozite la mai multe banci.
O alternativa ar fi ING, care nu e banca romaneasca. Parca au garantat de statul olandez 100 000 euro, dar nu bag mana in foc.

#75
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, parca mai vorbisem de garantare aici:

http://forum.softped...t...t&p=5821065

Dar putem totusi sa ne rugam sa nu pice prea multi deodata... :D

#76
fxexpert

fxexpert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.06.2008

View PostC.F.S., on Jan 22 2009, 10:17, said:

Mi-am spus parerea. Nu e obligatoriu sa ti-o insusesti.
Argumente nu pot sa iti dau, dar as putea sa pegatesc ceva materiale contra-cost.

Succesuri neasteptate!

Pentru o analiza pertinenta chiar sunt dispus sa platesc.


@flaviand

Nu intotdeauna criza de lichiditate conduce la insolventa si insolventa la faliment, pentru institutii de credit cu atat mai putin.

#77
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
nici una din cele trei din titlu nu e o investitie viabila anul acesta. eu as paria pe coroana norvegiana.

#78
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Dobanzile oferite de banci nu sunt real pozitive
Un calcul simplu pe rata de depreciere a leului de la 3.6 la 4.3 fatza de Euro in 4 luni arata ca banii stau infinit mai bine in valuta decat in lei.
O dobanda real pozitiva ar fi trebuit sa fie de 60% pe an.

Bancile supravietzuiesc pe spinarea celor ce au depozite in lei si sugrumandu-i pe cei cu credite in valuta.

Pe de alta parte vor trebui platite ajutoare de somaj, pensii, bietzii bugetari (vaetazti acum la toate televiziunile).

Repet, inflatzia e o supapa pentru clasa politica si pentru societate.

Pierd doar cei care inca tzin depozite in lei pe la diverse banci asteptand miraculoasa intarire a leului asa cum bunicii nostri ii asteptau pe americani in '48.

#79
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View Postcatapam, on Jan 23 2009, 16:31, said:

Pierd doar cei care inca tzin depozite in lei pe la diverse banci asteptand miraculoasa intarire a leului asa cum bunicii nostri ii asteptau pe americani in '48.

Tu cati euro ai cumparat de cand a crescut la 4.3 lei un euro?

#80
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Am schimbat la 3.8, la 3.9, la 4 ..... totzi cunoscutzii imi spuneau ca gresesc dar dupa evolutia leu/valuta eu cred ca am procedat bine.
Si acum, schimb orice excedent in valuta.

Daca eram platitzi in Euro era altceva. Leul la asa ceva e bun. Guvernul poate scadea oricand veniturile populatziei si sa reduca presiunea asupra bugetului fara ca populatzia sa simta.

Gandeste-te ce ar fi fost daca ar fi zis "Scadem salariile, pensiile, alocatziile cu 10% sau 20%" Toata populatzia era in strada. Asa veniturile scad fara sa priceapa mai nimeni ce se intampla.

#81
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
Eu am formulat o intrebare concreta, din raspunsul tau inteleg ca nu ai mai cumparat euro dupa ce cursul a trecut de 4 lei. Doar ca iti propui sa mai cumperi...in viitor..probabil avand legatura cu dezideratul tau de face o achizitie care are pretul in euro.

Da, trendul cursului euro a fost mai crescator decat ma asteptam, totusi acum pe termen scurt (2-3luni) consider ca dobanzile la depozitele in lei sunt mai atractive decat la cele in Euro.

A nu ma intelege ca economiile mele sunt doar in lei. Cea mai mare dobanda care mi s-a oferit la euro este de 7.5% pe 77 de zile. Am si facut un astfel de depozit (ca sa nu tin banii sub perna) dar dobanda bonificata nu este prea mare. In plus, cand ma voi decide sa ridic banii nu voi putea evita comisionul de 0.4 %.

Totusi daca ma gandesc ca prin 2014-2015 vom intra si noi in zona Euro (€) ar fi de preferat ca economiile sa fie trecute treptat in euro pana la acel moment.

In acest moment eu vad cursul euro ca depinzand direct de prestatia guvernului Boc si a intelegerii pe care o are acesta cu Isarescu. Prestatia de pana acum a guvernului este lamentabila, deci nu exclud posibilitatea sa vina zile si mai grele pentru leul nostru...

#82
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Intrebarea este cat de mult poate fi lasat leul sa cada ca bugetul sa nu fie sub presiune.

Ma gandesc la cele 140 000 locuri vacante pentru bugetari care au fost inghetzate.
In afara de cca 10 % (doctori, profesori) restul nu le intzeleg.
Adica bag la nu stiu ce institutzie bugetara retzea de computere si numarul de angajatzi creste cu 300% in urmatorii 2 ani.
E mai bine acum ca nu te mai plictisesti motzaind la birou, ai mess, flirtezi, itzi iese si de o aventura.

Pe partea cealalta ai o intreprindere (cum ar fi ALRO Slatina) in care 3000 de angajatzi tzin in spate un oras de 80-90 mii locuitori cu 15-20 mii de bugetari.
Tocmai acesti 3000 de insi risca sa ramana fara servici. Mai mult, nu mai pot plati ratele la masini si case pentru ca Euro creste shi nu se mai opreshte.

Acum sunt un pic suparat deoarece consider ca cei care au tzinut in spate, la propriu, aceasta tzara vor fi primii lovitzi in plin de criza.

Sunt uimit cand ma uit la TV ce avocatzi de calibru au acesti bugetari. Ia shi pensie, ia shi leafa de la buget. Da-le tata ca bugetul e solid.

Vedetzi dumneavoastra. De asta cred eu ca pica leul nostru. Sunt prea putzini care muncesc si prea multzi care stau.
Din pacate totzi sunt platitzi si nu  MAI E BANI.

#83
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,626
  • Înscris: 20.10.2006

View Postcatapam, on Jan 24 2009, 09:47, said:

Daca eram platitzi in Euro era altceva. Leul la asa ceva e bun. Guvernul poate scadea oricand veniturile populatziei si sa reduca presiunea asupra bugetului fara ca populatzia sa simta.

Gandeste-te ce ar fi fost daca ar fi zis "Scadem salariile, pensiile, alocatziile cu 10% sau 20%" Toata populatzia era in strada. Asa veniturile scad fara sa priceapa mai nimeni ce se intampla.
Si eu sunt de acceasi parere. Tocmai de aceea sper sa trecem cat de repede la euro, si leul sa devina istorie.

#84
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Stiam eu ca zicea la un moment dat cineva de ING pe topicul asta:

ING:”Vom concedia 7000 de oameni in 2009″
http://hymerion.word...oameni-in-2009/

Quote

Grupul ING a anuntat in aceasta dimineata ca va suprima in acest an circa 7000 de locuri de munca in cadrul unui plan de reducere a costurilor cu un miliard de euro. ING “va lua masuri pentru a contracara efectele noilor conditii economice si de piata », se arata intr`un comunicat al institutiei. Potrivit rezultatelor provizorii, ING a inregistrat o pierdere neta de un miliard de euro in 2008, lucru care a condus la renuntarea la serviciile CEO`ului sau, Michel Tilmant. ING a primit in 19 octobrie o injectie de capital de circa 10 miliarde de euro din partea Statului olandez.


#85
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006

View Postflaviand, on Jan 26 2009, 13:31, said:

Stiam eu ca zicea la un moment dat cineva de ING pe topicul asta:

ING:”Vom concedia 7000 de oameni in 2009″
http://hymerion.word...oameni-in-2009/

Si eu as fi bagat mana in foc ca ING e o banca sigura.
Daca in ING nu mai avem incredere atunci in cine?
Tot pe topicul asta sunt niste postari care indeamna sa punem banii la niste banci romanesti minuscule pentru ca au dobanzi mari.
Eu inteleg ca suma depusa e asigurata.
Totusi, daca da banca faliment, cand isi primeste omul banii depusi si cu ce dobanda?

#86
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postcatapam, on Jan 26 2009, 15:58, said:

Si eu as fi bagat mana in foc ca ING e o banca sigura.
Daca in ING nu mai avem incredere atunci in cine?
Tot pe topicul asta sunt niste postari care indeamna sa punem banii la niste banci romanesti minuscule pentru ca au dobanzi mari.
Eu inteleg ca suma depusa e asigurata.
Totusi, daca da banca faliment, cand isi primeste omul banii depusi si cu ce dobanda?


Suma garantata de BNR e de 50 de mii de euro si termenul de restituire era de 3 luni. Se dorea reducerea termenului de la 3 luni la 3 zile, dar nu stiu daca s-a luat deja masura asta la nivelul UE. Nu stiu daca dobanda e asigurata.

#87
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Ma uit pe Money Channel

Sectorul privat vine cu inghetzarea salariilor, somaj tehnic, disponibilizari.
Bugetarii cer salarii cu 50% mai mari. Ma uitam la un lider de sindicat care amenintza cu iesirea in strada. Spunea ca are studii economice si oamenii au nevoie de bani ca sa cumpere bunurile ce se fabrica. Pentru el lipsa banilor era sursa crizei.

In aceste conditzii exista posibilitatea ca bugetul sa fie finantzat prin inflatzie.

Vom avea bugetari cu salarii in lei tot mai mari dar in Euro mai mici si direct productivi cu salarii in lei inghetzate iar in Euro super mici.
Somerii vor fi tot de la cei direc productivi.

In final de la un direct productiv care cara in spate 2 bugetari vom ajunge la un direct productiv ce cara in spate 3-4-5 bugetari.

Quo vadis Bocule?

#88
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Inca un avertisment in ce priveste stabilitatea bancilor si garantarea creditelor cu dobanzi promotionale pentru fazani. Aviz amatorilor, ca este al nu stiu catelea semnal de alarma care il trag pe aici pe tema asta:

http://trenduri.blog...-de-alarma.html

Quote

Sincer, sunt extrem de îngrijorat de nivelul la care au ajuns dobânzile. Din punctul meu de vedere, ușor, ușor ne îndreptăm către o isterie în ceea ce privește dobânda oferită la depozite, iar aceasta nu poate însemna decât un semnal clar de alarmă.

Din punctul meu de vedere, dobânda e deja prea mare. Aud că sunt bănci care oferă rate negociate extrem de mari, iar asta mi se pare incredibil. Că tot vorbeam ieri despre asumarea riscului, aș fi tare curios să știu dacă un individ care-și duce banii la o bancă pentru o dobândă dublă față de cea afișată de BNR merită să fie despăgubit în caz de faliment. Părerea mea este că nu, iar celor care se iluzionează le voi spune că aceeași este și părerea FGDSB care menționează că nu sunt garantate "depozitele persoanelor fizice și juridice, inclusiv entități fără personalitate juridică care au obținut, pe bază individuală, rate de dobândă și concesii financiare care au contribuit la agravarea situației financiare a instituției de credit". Pentru a fi mai clari, cei de la FGDSB specifică faptul că se referă la "rate de dobândă și avantaje financiare care depășesc nivelurile practicate de instituția de credit pentru depozitele de aceeași natură, aceeași monedă, aceeași categorie și aceeași durată și aceeași sumă". Adică nu este garantat niciun depozit negociat! Sec și clar!

Cred că lucrurile sunt extrem de limpezi pentru toată lumea. De obicei, înainte de a intra într-un joc trebuie să cunoști regulile întrucât, în caz contrar, nu poți da dovadă decât de prostie. Și, conform unei zicale românești, prostia se plătește.

P.S. Aș avea o întrebare pentru care nu găsesc răspuns nicăieri: Este reasigurat Fondul de Garantare a Depozitelor în Sistemul Bancar?


#89
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
In legatura cu articolul tocmai citat vedeti si comentariile de aici:

http://forum.softped...t...t&p=5908807

#90
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
... Habar n-aveam ca depozitele cu dobanda negociata nu sunt garantate in limita de 50000, e o chestie noua pt.  mine.
Oricum, in momentul in care dobanda la creditele existente e deja mai mica decat destule din dobanzile negociate, e ceva putred.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate