Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Pentax white L glass, and camera.... :P

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Pentax anunta pt ianuarie 2009 o editie limitata a DSLR-ului K-M/K2000 alba, cu obiective de kit si dublu kit de asemenea albe.


http://www.dpreview....xk2000white.asp


http://img244.images...iterightfg1.jpg

Edited by loock, 17 December 2008 - 01:01.


#2
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Prima data m-a dus gandul la Canon.  :lol:

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postloock, on Dec 17 2008, 00:59, said:

Pentax anunta pt ianuarie 2009 o editie limitata a DSLR-ului K-M/K2000 alba, cu obiective de kit si dublu kit de asemenea albe.
Nu mai au bani de pigment negru?

#4
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,,

Mie personal imi place la nebunie ... obiectivul !
Sry, dar aparatul mi se pare cam kitsch ... cam la fel ca si editiile argintii de la Canon (si parca am vazut si editii argintii de Nikon D50), respectiv cele colorate de Panasonic G1.
Insa obiectivul arata traznet ... deh ... L-urile dau bine. Lipseste doar inelul rosu :P

Rares

#5
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
aparatul -> kitsch
obiectivul -> cam kitsch si el ... inelu de zoom arata cheap


PS: pentax parca aveau treaba aia... aa... aia de o lauda toata lumea da e irelevanta / inutila pentru majoritatea ... aa da.. weather sealing

pai cum sa tarasti ma aparat alb prin namol a ? :lol:

Edited by dreadboy, 17 December 2008 - 02:44.


#6
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Pai d'astea colorate sunt si la Canikon :) (cel putin la "entry-level"-uri) , inclusiv la modele in fabricatie la ambele marci.
http://media.the-dig...Camera-Pair.jpg
http://www.letsgodig..._d40_silver.jpg

PS. Canon are si la modele superioare (450D)

#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
http://forums.dprevi...essage=30380402 :)

Presupun ca si produsele Apple sunt kitsch, nu? :)

Pe mine obiectivul ma lasa rece; daca as vrea ceva diferit, presupun c-as mai gasi Limited-uri argintii.
Pe de alta parte, daca se vinde, de ce nu? Nu-i ca si cum as fi fortat sa cumpar aparate si obiective in cine stie ce culori; iar alb e mult mai bine decat, sa zicem, roz sau verde prazuliu (desi sunt convins, exista cerere si pentru asemenea culori. Sa nu uitam ca aparatul are ca target in mare parte publicul feminin ;) )

#8
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Pe ales ! :P



PS Astept propuneri de nuante si culori... :wub:

Attached Files


Edited by ledongreen, 17 December 2008 - 12:23.


#9
mitz1982

mitz1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.08.2006
Merge cu tinuta de manelist (trening alb) :D

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Desigur, toti fanii ipod sunt manelisti... or not? :P

#11
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View PostKunzite, on Dec 17 2008, 11:05, said:

http://forums.dprevi...essage=30380402 :)

Presupun ca si produsele Apple sunt kitsch, nu? :)

presupui gresit. pentru ca un iMac il tin in casa, si eu unul imi prefer biroul minimalist. banuiesc ca ai mai vazut monitoare albe si calculatoare tot albe . eu unul nu prea am vazut aparate albe si da arata in ultimul hal de kitschos.

apple au produsele albe [ si glossy ] si cu insertii de aluminiu fiindca arata bine si pentru ca asa sunt ~ toate [ mai mult sau mai putin ]
... la pentax vad ca nici nu arata bine, nici nu e vreo chestie de serie .. iar vreo utilitate nu vad ... daca stie cineva ceva ? astept si io lamuriri ca zau daca vad vreo utilitate ... alta decat marketing ...  sa atraga si pitzi si coca putin catre dslr

de la ledongreen aleg un roz bombon

LE: daca-mi ziceti ca e bun pentru wildlife si sport ca fiind alb reflecta soarele si nu se mai incalzeste eu ma impusc

Edited by dreadboy, 17 December 2008 - 14:35.


#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
"pitzi si coca"? Elevat limbaj mai avem :rolleyes:
Deci un ipod sau un iMac ar fi produse de tinut in casa, ca de, ti-e rusine sa te afisezi cu ele in public?

Cat despre rolul K-m-ului alb, ma pot gandi chiar la la doua: sa atraga atentia (a mers in cazul ipod-ului, nu?) si sa se vanda. Nu lui "pitzi si coca", japonezii nu se gandesc la fauna mall-urilor romanesti; dar nu-i imposibil ca o femeie (stupoare, K-m-ul a fost gandit avand ca tinta si publicul feminin!) sa prefere un aparat care sa nu fie negru...

P.S. E bun pentru pozat ursi polari... un aparat negru iese imediat in evidenta pe zapada :P
P.S.2. Probabil, K-m-ul alb a aparut si ca reactie la vreo afirmatie de genul "obiectivele L trebuie sa fie albe!" scapata de cineva ;)

Edited by Kunzite, 17 December 2008 - 15:00.


#13
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Pentax le da in bara maxim la aniversari d'astea, estetic vorbind. Comparatia cu designul apple e hilara.
Asta albu' arata chiar decent de ex fata de tigania aia trasa in pele de sarpe si goldeanu.
Ar putea fi Q7-le alb al aparatelor foto. He he he ...

Edited by tim2003, 17 December 2008 - 15:37.


#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
De ce? Ipod-ul e alb. Mac-urile sunt albe. Frigiderul meu e alb. Masina de spalat, asisderea. Care-i problema cu un DSLR alb?
N-am intalnit asemenea post-uri despre point&shoot-uri - care-s de mult mai multe culori, inclusiv roz&co. Ma intreb de ce... :rolleyes:

Edited by Kunzite, 17 December 2008 - 15:39.


#15
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Numa' "Canikon" au voie cu camere/obiective kitchoase :D , sau altfel spus "vad paiul din ochiul concurentei da nu vad barna din propriul ochi" ;)

#16
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Mai, hai gluma, gluma, dar chiar nu inteleg de unde atata oripilare pe voi, sincer, multi aveti niste "aparate", de care e mai bine sa nu amintesc... :)

  Si pentru ca nu am poze cu Pentax K2000, fie el si alb :P , uite o comparatie cu un pentax K200 langa...mai bine nu mai spun. ;)

Attached Files


Edited by ledongreen, 17 December 2008 - 17:27.


#17
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Nici nu-mi place, nici nu-mi displace albul K2000-ului. Decat "vomit-ready" argintiu... bleah...urasc orice aparat argintiu, fie el mp3player, camera foto, telefon, samd.  Ca o parere personala, negrul e mult mai fain. Dar cum zicea si K, e destinata si femeilor deci se explica.
Offtopic, am pus mana si eu prima oara pe un Pentax, din pacate nu din seria Kxx, ci un K200. Asta intr-un carrefour, deoarece magazine foto in galati sau imprejurimi nu exista. Mi-a placut constructia per total. Din pacate ori din nepricepere, ori vreo defectiune, n-am putut sa privesc prin vizor...

#18
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View PostKunzite, on Dec 17 2008, 14:56, said:

"pitzi si coca"? Elevat limbaj mai avem :rolleyes:
Deci un ipod sau un iMac ar fi produse de tinut in casa, ca de, ti-e rusine sa te afisezi cu ele in public?

Cat despre rolul K-m-ului alb, ma pot gandi chiar la la doua: sa atraga atentia (a mers in cazul ipod-ului, nu?) si sa se vanda. Nu lui "pitzi si coca", japonezii nu se gandesc la fauna mall-urilor romanesti; dar nu-i imposibil ca o femeie (stupoare, K-m-ul a fost gandit avand ca tinta si publicul feminin!) sa prefere un aparat care sa nu fie negru...

P.S. E bun pentru pozat ursi polari... un aparat negru iese imediat in evidenta pe zapada :P
P.S.2. Probabil, K-m-ul alb a aparut si ca reactie la vreo afirmatie de genul "obiectivele L trebuie sa fie albe!" scapata de cineva ;)

ma gandeam ca poti intelege un misto, dar vad ca nu  ^_^ ma refeream la publicul care nu are nici o treaba cu foto si nici vreo inclinatie artistica , dar isi iau si el fiindca arata frumos si da bine.

apai domnul meu kunzite... iti urez plimbare placuta cu iMac-ul de gat  ;) ipodul, de care oricum nu am zis nimic eu, il tii in buzunar ca asculti muzica la el. din partea mea asa ceva poate sa fie si cacaniu in dungi

ps: ursi polari sa pozezi dumitale cu k2000 asta . sa stii ca n-o sa te zareasca, ca doar e alb .. te ascunzi dupa aparat
psn: ca sa fiu si putin mai rau , albul eu zic ca a aparut ca o chestie de stilizare care s-o laude la un moment dat unii, dar la fel ca si alte chestii la pentax ... inutile sau irelevante in utilizarea de zi cu zi  :lol:

Edited by dreadboy, 17 December 2008 - 17:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate