Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Alegere profil/liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#73
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010

View Postbb_girl, on 15th July 2010, 14:53, said:

---


25% media tezelor din cls a7a , 25% media de la examenele din a8a si 50% media de absolvire 5-8.

era o formula sa calculezi . 2x Media absolvire 5-8 + media teze unice +media exam /4 ( totul supra 4)

Edited by Lucian_M, 09 August 2010 - 19:58.
citarea inutila a mesajului anterior


#74
Chris_Daniels_2010

Chris_Daniels_2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.06.2010
Care stie ceva de Liceul Teoretic C.A.Rosetti din Bucuresti?Ma refer la profi,colectiv,atmosfera..Se face informatica serios sau cat de cat cum ar trebui sa se faca?Se studdiaza germana?Cam cate ore de info are o clasa de mate- info si cate are una de mate-info-intensiv engl la Rosetti?Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre!

#75
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
Salut! Sunt din judetul Tulcea, orasul Macin. Am trecut in clasa a 8a si as vrea sa-mi fac o idee despre 2 licee: in Galati: CNVA (Colegiul National Vasile Alecsandri) si Constanta: ICHC (liceu particular). Daca ati fost/sunteti la unul din aceste licee, as vrea sa imi spuneti cam tot ce puteti despre ele. Multumesc!

#76
blondul_2007

blondul_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2010
Eu as zice sa alegi liceul de informatica daca te tine buzunarul

#77
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

View Postblondul_2007, on 7th September 2010, 10:43, said:

Eu as zice sa alegi liceul de informatica daca te tine buzunarul
Poti sa imi spui si de ce? Cateva argumente..

Edited by Lucian_M, 09 September 2010 - 16:47.


#78
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
Cica internetul ie de viitor. O sa fie atati de multi cu gandul asta incat concurenta o sa fie foarte ridicata si atunci se face selectia - doar cei mai buni vor prinde slujbele banoase; restul ca admin la un internet caffe  :rolleyes:

#79
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Buna ziua,

M-ar interesa daca exista in Sibiu liceu cu frecventa redusa , adica elevul sa faca si clasa a XIII-a si sa dea si bacalaureatul.

Multumesc anticipat.

#80
marul

marul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2010
Fratele meu in varsta de 15 ani a intrat anul asta la liceu in clasa a 9-a, repezit cum este el si aerian nu prea s-a orientat bine pe acele optiuni, bine ca nu avea nici medie prea buna.
Acum imi bate parintii la cap si spune ca el nu se mai duce la scoala bla bla bla daca nu il muta la alt liceu...la liceu care vrea el se intra cu minim 7,22 iar media lui de admitere a fost 6,72, vreau sa va intreb, este posibil sa se transfere la liceu respectiv? Daca da, cum ?

#81
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Se poate sa intre daca da niste teste la anumite materii. Cel mai sigur se intreaba la liceul respectiv.

Edited by eug3n92, 30 September 2010 - 21:35.


#82
center_2001

center_2001

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.09.2010

View Postmarul, on 30th September 2010, 22:22, said:

Fratele meu in varsta de 15 ani a intrat anul asta la liceu in clasa a 9-a, repezit cum este el si aerian nu prea s-a orientat bine pe acele optiuni, bine ca nu avea nici medie prea buna.
Acum imi bate parintii la cap si spune ca el nu se mai duce la scoala bla bla bla daca nu il muta la alt liceu...la liceu care vrea el se intra cu minim 7,22 iar media lui de admitere a fost 6,72, vreau sa va intreb, este posibil sa se transfere la liceu respectiv? Daca da, cum ?
Daca ar fi invatat mai mult nu era in situatia asta.De ce nu mai vrea sa ramana la liceul la care a intrat?

#83
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

View Postmarul, on 30th September 2010, 22:22, said:

Fratele meu in varsta de 15 ani a intrat anul asta la liceu in clasa a 9-a, repezit cum este el si aerian nu prea s-a orientat bine pe acele optiuni, bine ca nu avea nici medie prea buna.
Acum imi bate parintii la cap si spune ca el nu se mai duce la scoala bla bla bla daca nu il muta la alt liceu...la liceu care vrea el se intra cu minim 7,22 iar media lui de admitere a fost 6,72, vreau sa va intreb, este posibil sa se transfere la liceu respectiv? Daca da, cum ?

pentru transfer obligatoriu trebuie sa aiba media ultimului an ( daca e clasa a 9-a ,atunci se considera cea de admitere ) cel putin egala cu a ultimului care a intrat. si dupa datele care le-ai spus, la el nu e posibil. in schimb poate in clasa a 10-a, cu conditia ca media clasei a 9-a sa fie cel putin egala cu a ultimul care a promovat clasa / profilul unde vrea sa se mute. dar in situatia pe care ai dat-o tu , nu se poate, pentru ca are media mai mica.

transferul se poate face doar in vacanta dintre semestre sau in vacanta mare, indiferent de motiv. in semestre nu e posibil. dar in cazul lui.. ce pot sa zic. oricum anul acesta pooate sa-si ia gandul. sa stea cu burta pe carte... sa faca medie mare si atunci va intra.. la vara unde vrea sa se mute.

+ ca mai sunt si examenele de diferenta. sunt niste teste care se dau din toate materiile pe care le-au facut ceilalti si nu le-a facut el. dar alea nu se dau acum, ci atunci, la transfer. fiecare liceu are perioada lui de examene.


Cand incepi propozitiile cu litera mare?

Edited by Lucian_M, 03 October 2010 - 20:08.


#84
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View Postn1ceTRY, on 15th July 2010, 15:03, said:

25% media tezelor din cls a7a , 25% media de la examenele din a8a si 50% media de absolvire 5-8.

era o formula sa calculezi . 2x Media absolvire 5-8 + media teze unice +media exam /4 ( totul supra 4)

Si la admiterea din 2011 se va proceda la fel? Mersi de raspuns  :peacefingers:

#85
SWEKAIOS

SWEKAIOS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2010
Mi-am facut acest cont pentru dilema ce o voi povesti mai jos.

Sunt clasa a 12-a A, mate-info, si dabia acum am realizat ca eu nu sunt pregatit sa dau bacul la mate respectiv la informatica. As dori sa ma mut la filologie pentru a opta sa dau bacul la romana, istorie, si psihologie/ ? / ? ( si numai stiu care sunt celelalte optiuni), dar nu stiu daca asta ar influenta cu ceva facultatea la care ar urma sa o fac adica ceva legat de mate-informatica sau ceva legat de petrol si gaze/extractii/foraj etc.
Tin sa precizez ca pana in clasa a 8-a eram olimpica la matematica, dar incepand cu clasa a 9-a m-am prostit foarte rau cu anturajul si imi dau seama ce nepregatit sunt acum pentru ce va veni, si in legatura cu informatica, sa zicem ca sunt parelel.

As dori niste opinii/parerii pentru ca sunt foarte nelamurit in privinta acestui fapt si cat mai repede as dori ca in aceasta
saptamana sa ma decid daca sa ma transfer.

MULTUMESC ANTICIPAT !!!!

#86
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nu conteaza ce specializare termini la liceu pentru a te inscrie la facultate. Ar fi insa indicat daca esti paralel cu informatica si slab la mate sa nu mergi la facultate de mate-info/calculatoare...

#87
Changin-

Changin-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2010
Deci, este cineva la bio-chimie? Astept pareri :). Ce fel de chimie, biologie, fizica se face in cls a 9-a?
Multumesc anticipat. :OK:

#88
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Ai cam stricat introducerea cu deci-ul ala.

  Io am fost la chimie biologie, dar nu cred ca s-a schimbat ceva. Biologie: faci o mica parte de genetica cu legile lui Mendel, povesti cu mazare, inveti despre micile creaturi gen protozoare, euglene si ce mai sunt. Chimie - anorganica, e cam urata :wallbash: Iar la fizica din cate tin minte faci ceva legat de lentile.

#89
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Eu acum termin clasa a 12-a la Stiinte ale naturii si iti spun sincer ca este un profil foarte echilibrat. Faci din toate cate ceva.

#90
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008
Stie cineva,cumva cam ce fel este Liceul Hyperion din Bucuresti?!
ma intereseaza cursurile la F.R. (fregventa redusa)
Pe ce data incep,la ce ora incep,cum e lumea pe acolo?!
Manulalele sunt oferite de scoala?
Cat de asprii sunt profesorii?
Am citit undeva de curand ca este un liceu cam dezordonat, adica ,profesorii nu sunt respectati de elevi,care consuma alcool si tutun in incinta scolii...
Imi poate da cineva mai multe detalii despre acest centru de invatamant privat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate