Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Alegere profil/liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#37
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Până anul trecut, se măi dădea BACul și din sport.

#38
rossonero_12

rossonero_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.09.2009
Salut.Am terminat clasa a 8-a si am media de admitere 9,36,destul de buna zic eu.Eu ma gandeam sa intru in Spiru Haret la filologie,deoarece o sa dau la facultatea de drept si vreau sa invat si limbi straine.Am ales liceu' asta fiindca si fratele meu a fost in el,a terminat anu asta,insa a fost la clasa de Mate-info,chiar daca nu prea le are cu matematica.De asemenea nici eu nu prea le am cu matematica.Insa am auzit inclusiv de la persoane din acest liceu ca la filologie intra multe fete si putini baieti si majoritatea din ei sunt cam ratati si eu vreau sa am cativa prieteni si in clasa,nu numai de la alte clase...Acum cand trebuie sa fac optiunile pentru liceu am devenit nehotarat,intrucat mai sunt licee la care as merge,precum Gheorghe Sincai,Ion Creanga,Matei Basarab...si vreau sa aflu ce crede lumea despre aceste licee si unde ma sfatuiti sa ma duc..

Edited by Lucian_M, 21 June 2010 - 13:22.


#39
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Eu am terminat anul trecut liceul in Constanta,iar cand eram clasa a8a vroiam sa dau la cel mai bun liceu din oras in ideea ca va fi o "porta"catre viitor etc etc.
Dupa 4 ani de liceu in care mi'am tocit nervii cu matematica , si mi'am mancat zilele semestrial sa imi iasa media 5 la mate sa nu raman corigent iti pot spune cu mana pe inima ca depinde doar de tine ce vrei sa faci in viitor ,si eu daca as mai fi odata a8a as da la un liceu mai lejer ca tot acolo ajung/ajungi .
Ex concret, eu am facut al 3'lea liceu din CT, iar un fost coleg de generala cel mai slab si am ajuns amandoi la aceeasi facultate aceeasi specializare aceeasi grupa ,ai prins ideea ?
E drept ca nici aici nu am scapat de matematica ,iar el nu prea a facut deloc  in liceu si cam are pb,insa stiam de la inceput ca nu voi da o facultate pe profil uman,si nu avea rost sa fiu toba de literatura ca sa pot intra la inginerie mecanica .
Cel mai bine e sa te orientezi la un liceu in care sa iti pui bazele pentru facultae,ca e mai bun sau mai putin bun nu are prea mare importanta doar tu sa inveti ce stii ca iti trebuie si pentru facultate , te poti documenta inca de acum sa stii pe ce sa te axezi inca din liceu .
Mie'mi pare acum rau ca am cam dat fizica la o parte si acum trag tare sa recuperez din urma .
In concluzie liceul in viziunea mea e ca inca o scoala generala(nu conteaza unde o faci doar sa o termini ) .

#40
rossonero_12

rossonero_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.09.2009
Interesant...Stiu ca trebuie sa aleg bine acum,tocmai de aceea inclin mai mult spre Uman,deoarece voi da la facultatea de drept si matematica numi prea foloseste asa mult.Miar fi mult mai usor asa,deoarece fratele meu e la Mate Info si da bacu anu asta si vrea tot la facultatea de drept si regreta mult ca sa dus la Mate Info...Eu mai vroiam sa aud pareri despre faptul ca la Uman sunt putini baieti si majoritatea cam "ratati" in opinia altora,deoarece vreau sa am o idee completa despre acest profil.Chiar si asa,am auzit de la toate persoanele care inca sunt sau care au terminat liceul ca toti se schimba in timpul acestuia.

#41
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Nu e o regula sa stii, ratati sunt peste tot acum depinde de cum iti alegi prietenii acum ,nu prea ar trebui sa fie asta un criteriu de alegere al liceului,mai ales daca ai la uman multe fete in clasa esti boier :)

#42
rossonero_12

rossonero_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.09.2009
Cu fetele am zis si eu ca nui problema. :thumbup:
Acuma moi duce acolo si oi vedea ceo fi...vb aia:daca nu risti,nu castigi. :peacefingers:

#43
iuliana06

iuliana06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2010
buna...va rog sa ma ajutati.....ce profi ar trebui sa imi aleg pt liceu pt a deveni psiholog....tinnd cont ca am medie destul de mare...peste 9 50....

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Dupa liceu nu iesi psiholog, iar sa intri la psihologie nu conteaza ce profil termini, deci alegi ce-ti place mai mult.

#45
iuliana06

iuliana06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2010
CE PROFIL DE LICEU AR TREBUI SA IMI ALEG TINAND CONT CA VREAU CEVA FARA PREA MULTA BIOLOGIE,FIZICA SI CHIMIE....SUNA CAM CIUDAT DAR CHIAR NU-MI PLAC MATERIILE ASTEA...VA ROG SA MA AJUTATI.... :peacefingers:......SI AM MEDIE PESTE 9

Edited by iuliana06, 19 June 2010 - 10:13.


#46
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Filo engleza , filo franceza sau stiinte .

#47
iuliana06

iuliana06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2010
SI STIINTELE IN CE CONSTA??? :D

#48
iuliana06

iuliana06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2010
in ce consta profilul stiinte? :P

#49
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

 iuliana06, on 19th June 2010, 11:18, said:

SI STIINTELE IN CE CONSTA??? :D
Stiinte sociale^
Mai sunt si licee economice :console:

#50
rAzDD

rAzDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 16.12.2008
mergi la liceul de cuie

#51
iuliana06

iuliana06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2010
ce materii se predau la profilul real si ce materii se predau la uman???     va rog sa ma ajutati

#52
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Va rog, nu mai deschideti topic nou pentru orice subiect legat de alegeri profil/liceu. TOATE vor ajunge aici, vi se va raspunde in limita posibilitatilor. Cei care deschid topic nou DUPA ce le-am mutat aici prima tentativa, le voi sterge NECONDITIONAT topicul.

#53
gorgodoth

gorgodoth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2010
as vrea sa ti-l sugerez pe cel pedagogic la mate info spre exemplu.e oricum mai bun decat spiru haret si cam egal cu ramura economic de la cel economic.de asemenea si pe mine m-au tras in jos tezele alea.avand in vedere faptul ca peste 800 de medii din neamt sunt de peste 9 nu stiu ce sanse am avea noi la informatica.cine stie.poate ne nimerim colegi

#54
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
salut , am pus primele 3 optiuni telecom . Media de admitere este 8,94 , intru sigur .
As vrea sa stiu cum este acolo , se face carte , se canta , se masoara cu creta ? Etc ?
multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate