Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 

Alegere profil/liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#91
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 SWEKAIOS, on 18th October 2010, 16:03, said:

Sunt clasa a 12-a A, mate-info, si dabia acum am realizat ca eu nu sunt pregatit sa dau bacul la mate respectiv la informatica. As dori sa ma mut la filologie pentru a opta sa dau bacul la romana, istorie, si psihologie/ ? / ? ( si numai stiu care sunt celelalte optiuni), dar nu stiu daca asta ar influenta cu ceva facultatea la care ar urma sa o fac adica ceva legat de mate-informatica sau ceva legat de petrol si gaze/extractii/foraj etc.
Tin sa precizez ca pana in clasa a 8-a eram olimpica la matematica, dar incepand cu clasa a 9-a m-am prostit foarte rau cu anturajul si imi dau seama ce nepregatit sunt acum pentru ce va veni, si in legatura cu informatica, sa zicem ca sunt parelel.

As dori niste opinii/parerii pentru ca sunt foarte nelamurit in privinta acestui fapt si cat mai repede as dori ca in aceasta
saptamana sa ma decid daca sa ma transfer.
cine te-a pacalit ca esti pregatit/a pentru "romana"???

erai "olimpica", "esti nepregatit"... esti Naomi???

#92
amaru

amaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.07.2008
Daca mai exista un topic pe tema asta, va rog sa ma scuzati:).


Sunt clasa a viii-a si pur si simplu nu ma pot hotari. Imi place foarte mult lb. engleza si romana. Dintre materiile de real, singura care imi place ar fi informatica, dar ma gandesc ca daca nu-mi place matematica nu am ce cauta acolo, pentru ca majoritatea materiilor se bazeaza pe matematica. V-as ruga sa-mi dati argumente concrete in privinta unei decizii. Practic nu stiu ce sa aleg. Inca odata, vreau argumente clare despre fiecare profil in parte. Precizez ca liceul (Col Nat. Nicolae Iorga) la care sunt si vreau sa raman este liceu teoretic.

#93
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Daca iti place romana si engleza poti alege uman,acolo faci stiintele umaniste.Daca vei alege filologie,vei da teza si la engleza,insa parca si la latina,dar nu vei da teza la matematica.Daca te duci la mate-info,trebuie sa te apuci serios de invatat matematica.

Edited by auryke, 20 November 2010 - 14:42.


#94
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
imagineaza'ti ca mai exista...
informatica iti place, sau ticul?
ca e diferenta de la cer la pamant, dar multi par sa le confunde
in liceul in care esti stii ca s'ar face informatica asa cum trebuie?
daca nu, nu vad unde mai e indoiala...
la uman tre sa mai tii in vedere faptul ca se dau teze la latina...ma rog nu stiu cat ar conta asta :))
iti recomand umanul




Litera mare la inceputul propozitiei, te rog.

Edited by Lucian_M, 20 November 2010 - 14:47.


#95
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Mai precis,T.I.C. este o abreviere de la Tehnologia Informatiei si Comunicarii,iar la acea materie inveti mai mult Office(asta fac eu),iar la informatica inveti bazele unui limbaj de programare.

#96
amaru

amaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.07.2008
La informatica stiu ca se face programare, iar la tic.. abureli. Scoala mea are 3 laboratoare de info.

#97
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Incep prin a spune ca e parerea mea, deci v-as ruga sa nu aruncati cu rosii, pentru ca fiecare are dreptul la o parere. Daca sunt alte persoane care nu sunt de acord cu ce voi spune sau vor sa adauge ceva, nu ma deranjeaza.

Daca iti place romana si lb. engleza, du-te la uman ( filologie / stiinte sociale ). La filo ( unde sunt eu ) faci 4 ore de romana, 3 de engleza si restul pe langa ( nu le insir aici pe toate... eventual daca chiar te intereseaza le spun.. am spus doar la ceea ce-ti place tie ). Teze vei avea la: romana ( obligatoriu ), latina ( obligatoriu ), engleza / franceza ( depinde de liceu.. la unele e la alegere, la altele e obligatoriu una din cele 2 ) si istorie / geogra ( la alegere.. la fel si aici, depinde de la liceu la liceu ) si mie, cel putin, nu mi se pare greu deloc.

Daca la ceea ce tine de real, te descurci bine doar la informatica, nu-ti recomand mate-info pentru ca acolo ar trebui sa stapanesti cat de cat mate, iar multi spun ca daca nu o intelegi in generala, in liceu nici atat. Nu sunt la mate, nu prea cunosc situatia, dar am colegi care sunt la MI (mate-info) si spuneau ca e foarte greu ( daca nu te prea descurci cu mate ).

Tot ce tine de filologie, pot sa spun ca din a 11-a scapi de mate, fizica si chimie. Se transforma intr-o singura materie numita Stiinte.
Dar mai e un profil... Stiinte ale naturii. Nu te intereseaza? Daca ai vrea spre medicina, te ajuta. cu chimie, bio,...
Noi degeaba spunem despre toate profilele aici, pentru ca ar trebui sa ai si tu o idee, chiar si vaga, despre ce ai vrea mai departe, la ce crezi ca te descurci mai mult, ce-ti place etc.
Daca spui doar ca-ti place romana si engleza, noi nu prea avem cu ce sa te ajutam, decat sa-ti recomandam profile. Depinde si de ceea ce vrei tu.
Bafta!

#98
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010

 auryke, on 20th November 2010, 14:44, said:

Mai precis,T.I.C. este o abreviere de la Tehnologia Informatiei si Comunicarii,iar la acea materie inveti mai mult Office(asta fac eu),iar la informatica inveti bazele unui limbaj de programare.
la tic nu se face doar office :P
se face si hardware si html
evident, depinde si de liceu

#99
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
de acord si eu cu bluething... diferenta mare intre TIC si info :) + ca la filo nu dai teza din mate.

bluething: html, pagini web si de astea se fac si in a 8-a. eu atunci le-am facut.. si le-am reluat in a 9-a. ( cum spuneai si tu, depinde de scoala generala si liceu )

Daca mai ajuta si pe altii, la filo se face asa:
Romana - 4 ore, Engleza - 3, Istorie - 3, Psiho - 2, Franceza- 2, Mate - 2, Geogra -2,Fizica-2, Latina -1,Muzica-1, Religie- 1, Ed.fizica -1, Chimie- 1, TIC-1, Biologie-1, Desen-1, Antreprenoriale-1.
Nr. de ore depinde de liceu. :)

#100
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Amaru, sa inteleg ca vrei sa inveti programare
Eu sunt clasa a 11'a, la real, clasa de intensiv informatica
Ce pot sa iti zic, am 5 ore de mate, 2 fizica, 1 engleza, 3 romana (banuiesc ca astea sunt materiile care te intereseaza) sii...7 de info ( 7-info, 0-tic)
Ticul se reia in a 12'a doar pt competentele digitale...

Daca nu iti place matematica de nici o culoare (asta implica si fizica) eu zic sa nu te bagi
In schimb, daca stii ca te duce capul, poti incerca (nici mie nu imi prea place la nebunie matematica, dar ma duce capul -> ma descurc :)) )
In + daca nu iti place te poti muta oricand

LE: litera mare wtf...

Edited by bluething, 20 November 2010 - 15:01.


#101
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
uite aici, informatii despre toate profilele :) sper sa te ajute.    

sursa: http://forum.portal.edu.ro

I. Profil, specializari, teze

1) Profilul real:
a. mate-info (specializare a profilului real)
? se axeaza pe matematica, informatica, fizica, dar se pune destul de mult accent si pe chimie, biologie;
? este considerata cea mai complexa specializare dintre toate, pentru ca ofera o gama larga de posibilitati in urma terminarii liceului, deoarece sunt destule ore si de romana (3h-4h), iar materii precum istoria, geografie, socio-umanele, limbile straine se studiaza de asemenea, ce-i drept, intr-o masura mai mica decat la uman;
? se fac 4h-5h matematica, 3h fizica, 2h chimie, 2h biologie, 3h informatica (dar depinde... la intensiv engleza, de pilda, sunt mai putine ore de info; cel putin, asa este in Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti), 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.


b. stiintele naturii (specializare a profilului real)
? axandu-se pe biologie, chimie si fizica, aceasta specializare este cea mai adecvata celor care doresc sa urmeze Facultatea de Medicina sau ceva asemanator;
? spre deosebire de mate-info, nu se mai studiaza, din a XI-a, informatica, matematica este mai usoara si mai putin problematica la BAC (M2 fata de M1 de la mate-info);
? se fac circa 4h mate, 3h fizica, 2h-3h chimie si 2h-3h biologie, 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

2) Profilul uman:
c. filologie (specializare a profilului uman)
? se concentreaza pe limbile straine si limba romana;
? se considera cea mai potrivita alegere pentru cei care nu au nicio treaba cu materii ca matematica, fizica, chimie, fie pentru ca nu sunt pe gustul lor, fie pentru ca se vor indrepta spre o cariera ce nu va necesita prea multe cunostinte din categoria "real";
? matematica, fizica, chimie, biologie nu se mai studiaza din a XI-a;
? se fac 4h-5h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h-2h latina, 2h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

d. stiinte sociale (specializare a profilului uman)
? pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane
? daca va este teama de latina, aceasta specializare ar punea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
? se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.


Teze
a. Mate-info (simplu si intensiv informatica)
- matematica M1 (M1 este cel mai greu tip de matematica, adica cea studiata la mate-info)
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (va alegeti voi; cei mai multi prefera biologia in a IX-a datorita faptului ca este cel mai usor de invatat la aceasta materie)

a. Mate-info (intensiv o limba straina)
- matematica M1
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (la alegere)
- prima limba straina (L1)


b. Stiintele naturii (simplu)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie

b. Stiintele naturii (intensiv o limba straina)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie
- prima limba straina (L1)


c. Filologie (simplu si intensiv o limba straina)
- limba latina
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

d. Stiinte sociale (simplu si intensiv o limba straina)
- materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica / X: psihologie / XI: economie / XII: filosofie)
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

Fac si eu un pic o abatere de la subiect:

Bluething: faceti multa mate? e grea?

Edited by Den2009, 20 November 2010 - 15:00.


#102
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Pai la 5 ore pe saptamana tu ce zici? :))
Acum la matematica depinde enorm de profesor...eu am avut norocul sa am un profesor extraordinar...grea este, normal...M1 cu cele mai multe ore pe saptamana...la clasa de intensiv info se face cea mai grea matematica...e acceptabil pana la limite...bine clasa a 11'a e si cea mai grea din punctul asta de vedere, dar daca iti faci toate temele, nu dormi la ore si incerci sa intelegi e chiar ok. Daca iti mai si place e si mai bine :D

LE iar: scuze am gresit cand am zis cate ore fac...am 2 de engleza/sapt, nu una :D

Edited by bluething, 20 November 2010 - 15:23.


#103
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

 bluething, on 20th November 2010, 15:21, said:

Pai la 5 ore pe saptamana tu ce zici? :))
Acum la matematica depinde enorm de profesor...eu am avut norocul sa am un profesor extraordinar...grea este, normal...M1 cu cele mai multe ore pe saptamana...la clasa de intensiv info se face cea mai grea matematica...e acceptabil pana la limite...bine clasa a 11'a e si cea mai grea din punctul asta de vedere, dar daca iti faci toate temele, nu dormi la ore si incerci sa intelegi e chiar ok. Daca iti mai si place e si mai bine :D

LE iar: scuze am gresit cand am zis cate ore fac...am 2 de engleza/sapt, nu una :D

Am inteles. Oricum era asa, ca idee. Nu ma pasioneaza mate, si nici n-am de gand sa ma mut de la filo, mai ales ca de la anu` scap de mate :)
Chestia cu dormitul la ore, temele si invatatul e valabila la toate orele, nu numai la mate. Deci... de acord.
Mie doar in a 5-a mi-a placut mate, ca apoi ni s-a schimbat profesorul si am fost toti praf. De abia anul acesta ( dupa transfer ) ce o mai inteleg.. Pacat ca de la anu nu mai fac, cu asa profesoara.

5 ore pe sapt ?  :unsure: nasol de voi ..

#104
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Crede'ma ca daca ai vedea materia de a 11'a la mine nu ai mai regreta:D
Chiar nasol pt mine nu e, ca atmosfera la orele de mate e geniala...profu face glume, mai zice cate o povestioara din "tinereti" ...batran nu e, dar na :))
Cand gresim nu se intampla nimic, doar face misto de noi...adica e super.
In concluzie, amaru, daca vrei tu neaparat info, incearca...pt ca ulterior daca ai vrea sa intrii la o automatica, fara profilu asta nu ai putea...si nu e vorba de informatica ( la admitere se dau matematica si fizica), pt ca ea se ia de la 0 acolo...problema ar fi la mate si fizica, pe care nu ai putea sa o recuperezi ca sa intrii acolo decat stand acasa un an ca sa inveti tot ce nu ai facut in liceu, ceea ce ar fi o tampenie :D

#105
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
da, corect.. dar n-a specificat ce si-ar dori.. Noi n-avem cum sa visam ce-i place

+ ca aici tine, dupa parerea mea, si de capacitatea unei persoane de a pricepe ce se preda la ore.
unii n-au nevoie nici sa deschida caietul, ca invata din clasa, pe cand altii trebuie sa stea sa toceasca pentru a sti cat de cat la un test, chiar daca, mai apoi, daca se toceste, nu mai ramane cu nimic.

Deja o cam dam in offtopic. Deci, si concluzia mea, amaru, poate ne spui mai multe daca vrei indrumari... Nu stiu, ce-ti place, ce ti-ai dori. Si o idee vaga daca ai, si tot e ceva.

#106
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Buna seara!

Poate sa ma ajute cu informatii despre Liceul de Arte Carmen Sylva din Ploiesti? A cautat pe net si nu am gasit mai nimic....
M-ar interesa exact ce profiluri sunt si cum se face admiterea (probe scrise, probe de aptitudini...). Fiica mea ar vrea sa dea examen acolo (acum este intr-a 7`a) - ne intereseaza in special  design-arhitectura.

Multumesc anticipat!

:peacefingers:

#107
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 22.01.2007
Cineva de la stiinte sociale pe-aici?

#108
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Eu, defapt..sunt la filologie. Dar poate stii ca sunt cam asemanatoare profilele. Daca te pot ajuta cu ceva... sau vrei neaparat de la stiinte sociale ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate