Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Business/afacere cu utilaje

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Vlad20001

Vlad20001

New Member

• Grup: Candidate Members
Hei forum, sunt plecat în străinătate de copil mic am 22 de ani și am ceva bani și vreau să merg înapoi în România, mă gândesc să îmi cumpăr buldoexcavator,excavator, tractor sau utilaje, am lucrat pe așa ceva și mă descurc, am și vreo 20ha pământ. Dar nu știu ce să fac? Nu am speranțe mari pentru primul an dar am bani să mă întrețin pentru un an doi și dacă nu fac profit, dar nu știu în ce să mă bag? Unde aș putea să bag un excavator la lucru sau să prestezi lucrări? Oricine care are o ideie e bine venită vreau păreri :)

tibi346

tibi346

Member

• Grup: Members
Concurența e cam mare acum, e plină țara de utilaje luate pe fonduri în ultimii ani, construcțiile sunt în scădere. Ar fi bine să calculezi o afacere pe pierdere în primii 3-4 ani.
Dacă te ai bine cu vreun primar, e de lucru la canalizări, trotuare, deszăpeziri etc.

Edited by tibi346, 26 May 2024 - 07:41.

Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

Junior Member

• Grup: Junior Members
Cu banii aia mai bine invata o meserie buna in tara in care esti acuma. Daca mergi pe bajbaiala nu faci decat sa dai cu banii pe geam.
Ce te face sa te intorci in Romania daca ai fost crescut in alta parte??

takecare

takecare

Junior Member

• Grup: Members
daca te intorci undeva la tara, depinde si cati sunt in comuna respectiva cu utilaje.
la mine in localitate (11mii locuitori, un orasel ca o comuna), sunt cativa care au utilaje. si au de munca.

Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

Junior Member

Daca nu este priceput la agricultura nu face nimic. Cei de la sate deobicei fac asta din tata in fiu. Clientii mai nou sunt pretentiosi si vor ca pamantul sa fie lucrat cu masini moderne.
In satul natal al tatalui meu e cineva care are tractoare noi laute din Germania pe fonduri europene. Nu ii sta nimeni in cale pentru ca asta face de mic si este foarte priceput. Ca sa nu mai zic ca este un bun negustor avand foarte mult pamant in arenda(cei care au neamuri la tara stiu la ce ma refer).

Vlad20001

Vlad20001

New Member

Asta am și zis ca am bani să mă întrețin, și din câte văd dacă prinzi o lucrare îți plătești cheltuieli și îți rămâne ceva pe lângă, dacă nu lucrezi nu te coastă nimica utilajul ăla ca sta parcat, în zonă la mine la țară oameni nu prea au utilaje și care au sunt foarte vechi și nu prestează lucrări..

View Posttakecare, on 26 mai 2024 - 13:16, said:

daca te intorci undeva la tara, depinde si cati sunt in comuna respectiva cu utilaje.
la mine in localitate (11mii locuitori, un orasel ca o comuna), sunt cativa care au utilaje. si au de munca.

La asta ma gândeam și eu în zona mea nu sunt mulți care au utilaje și care au sunt foarte învechite și nu au performanță, lângă noi se face și autostradă toți care au avut utilaje le-au băgat la lucru și scot bani frumoși, la 60 de km avem un oraș mare se reconstruiește absolut tot caută mini excavatoare și utilaje în draci pe bani foarte buni, doar ca am vrut să mai aud de la unul altul ce și cum

Edited by Dany_Darke, 26 May 2024 - 22:59.

florinellll

florinellll

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ai 22 ,esti varsta la care tot ce zboara se mananca
Stai cumunte tot ce este profitabil este dat
La autostrada nu se folosesc ciurucuri, motorase tractorase si alte tinichele

Edited by florinellll, 27 May 2024 - 11:40.

Vlad20001

Vlad20001

New Member

View Postflorinellll, on 27 mai 2024 - 11:38, said:

Ai 22 ,esti varsta la care tot ce zboara se mananca
Stai cumunte tot ce este profitabil este dat
La autostrada nu se folosesc ciurucuri, motorase tractorase si alte tinichele

Asta poți să crezi tu nu am zis așa din capul meu, nu ști tu câți bani am și ce pot să îmi cumpăr, se pare ca în România mulți sunt ca și tine ca nu merge nimica în România dar oameni care totuși au ceva al lor se descurcă bine, invidia și ciudă îi mare în România când vezi ca cineva se poate să se descurce sau vrea să facă ceva:) baftă în viață

Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

Junior Member

View PostVlad20001, on 27 mai 2024 - 18:41, said:

Asta poți să crezi tu nu am zis așa din capul meu, nu ști tu câți bani am și ce pot să îmi cumpăr, se pare ca în România mulți sunt ca și tine ca nu merge nimica în România dar oameni care totuși au ceva al lor se descurcă bine, invidia și ciudă îi mare în România când vezi ca cineva se poate să se descurce sau vrea să facă ceva:) baftă în viață
Nu stie nimeni cati bani ai si nici nu interesaza pe nimeni. Unu care are bani de utilaje, stie si de unde sa le cumpere si cum sa lucreze si unde sa lucreze cu ele. Si ce crezi? Nici nu intreaba toti invidiosii de pe un forum. Bafta tie la descurcareala si la ce vrei sa faci!

wertyck

wertyck

Guru Member

• Grup: Senior Members
Ca sa folosesti buldoexcavatorul la primarie sau la autostrada, ai nevoie de SRL, ca nu semnezi contract pe persoana fizica (neautorizata) cu ei... Deci e de luat in calcul nu doar actele de infiintare firma, ci si restul actelor pentru autorizarea persoanei care va manipula acel utilaj(bun venit in birocratia din Romania).

radumiki

radumiki

funny content creator

• Grup: Moderators
Eu cred ca initiatorul daca se pricepe si are chef de munca - va avea de lucru din greu si va putea face bani frumosi si in tara.
Spor la treaba!

okd

okd

Junior Member

Vlad20001, on 26 mai 2024 - 01:19, said:

Hei forum, sunt plecat în străinătate de copil mic am 22 de ani și am ceva bani și vreau să merg înapoi în România, mă gândesc să îmi cumpăr buldoexcavator,excavator, tractor sau utilaje, am lucrat pe așa ceva și mă descurc, am și vreo 20ha pământ. Dar nu știu ce să fac? Nu am speranțe mari pentru primul an dar am bani să mă întrețin pentru un an doi și dacă nu fac profit, dar nu știu în ce să mă bag? Unde aș putea să bag un excavator la lucru sau să prestezi lucrări? Oricine care are o ideie e bine venită vreau păreri :)
Dacă îți vezi viitorul în Romania, pune banii într-un instrument cu venit fix, gen titluri de stat pe 1-3 ani apoi angajeaza-te la o firma de profil de aici.In 1-3 ani înveți tot ce mișcă în zona ta pe domeniul respectiv și apoi poți să iei o decizie în cunoștință de cauză, nu pe povești.Succes !

tiberiuion

tiberiuion

Junior Member

View PostVlad20001, on 26 mai 2024 - 01:19, said:

Hei forum, sunt plecat în străinătate de copil mic am 22 de ani și am ceva bani și vreau să merg înapoi în România, mă gândesc să îmi cumpăr buldoexcavator,excavator, tractor sau utilaje, am lucrat pe așa ceva și mă descurc, am și vreo 20ha pământ. Dar nu știu ce să fac? Nu am speranțe mari pentru primul an dar am bani să mă întrețin pentru un an doi și dacă nu fac profit, dar nu știu în ce să mă bag? Unde aș putea să bag un excavator la lucru sau să prestezi lucrări? Oricine care are o ideie e bine venită vreau păreri Posted Image
E bine cum ai gandit, sa cumperi utilaje pentru ce resurse si eprienta ai deja. Personal, cred ca tractor/utilaje agricole se potriveste mai bine pentru tine decat excavator.
Pasii care ii vad/i-as face eu:
1. As cauta un tractor potrivit(nu am experienta nu stiu ce tipuri de tractoare sunt asa ca nu vorbesc). Sa nu fie nici unul prost dar nici sa bagi toti banii in tractor. Cred ca mai mult de jmatate sa pastrezi pentru cheltuieli viitoare. O sa fie multe pana te pui pe picioare si e bine sa ai cash la indemana.
2. Nu mi-as face firma de la incpeut dar mi-as lucra pamantul meu cateva luni poate un an.
3. Cand ar incepe sa mearge bine tractorul si treaba apoi as  incepe si cu firma si sa lucrez si pentru altii.

Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate