Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...
 Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook
 Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...
 Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 

Recomandare frigider fiabil pana la 3000 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 09.08.2009
Salut, vreau sa schimb frigiderul actual, care este unul rusesc, comunist, cumparat prin anul 2000, second hand de la unul care repara frigidere.
Nu s-a stricat niciodata in acest interval, raceste foarte bine, problema pe care o avea de la inceput, a fost cu garnitura de etansare care pare ca s-a tasat si nu mai sta lipita in partea de jos a usii.
Am incercat eu odata acum multi ani sa reglez usa din balamale, dar daca o faceam sa stea cat de cat lipita in partea de jos, nu mai statea lipita in partea de sus ca si cum ar fi usa stramba, in fine am renuntat. Vreau sa-l dau la schimb in momentul in care vine cel nou.

M-am oprit la aceste doua modele: Beko B1RMLNE444W si Electrolux LRB1DE33W. Din pacate nu pot pune link-uri de pe emag, pare ca am o restrictie pe cont. Daca e vreun admin binevoitor, il rog putin sa se uite unde e problema.

Ce nu reusesc sa-mi dau eu seama la aceste frigidere, este faptul daca au compartiment de congelator? Din poze pare ca nu au? Daca vreau sa pun la inghetat niste carne proaspata sau niste inghetata, pot cu aceste doua modele? Daca aceste frigidere sunt fara congelator atunci ma gandesc sa-l cumpar pe asta: Arctic AD60310M40W
Actualul frigider are dimensiunile 137x59x57, si as vrea ceva putin mai mare! Va multumesc

Edited by florynsv, 26 May 2024 - 13:58.


#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 25.11.2004
Daca vrei si parte de congelator cauta combina nu frigider.
Eu am doua Indesit, unul bate spre 10 ani ,celalalt 6. Multumit, n-am avut probleme.

Edited by istratei, 26 May 2024 - 14:10.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,345
  • Înscris: 22.05.2003
1. Fiabilitatea nu e garantata de nimeni.
2. Frigiderele actuale sunt nofrost, nu mai au acel compartiment de congelare care facea tone de gheata.
3. Ce vrei tu se numeste frigider cu 2 usi, de ex:

https://www.emag.ro/...o/pd/D3PQQ3YBM/

#4
pateu_98

pateu_98

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.11.2012

View Postflorynsv, on 26 mai 2024 - 13:54, said:

vreau sa schimb frigiderul actual, care este unul rusesc, comunist, cumparat prin anul 2000, second hand de la unul care repara frigidere.
Nu s-a stricat niciodata in acest interval, raceste foarte bine, problema pe care o avea de la inceput, a fost cu garnitura de etansare care pare ca s-a tasat si nu mai sta lipita in partea de jos a usii.
Am incercat eu odata acum multi ani sa reglez usa din balamale, dar daca o faceam sa stea cat de cat lipita in partea de jos, nu mai statea lipita in partea de sus ca si cum ar fi usa stramba, in fine am renuntat. Vreau sa-l dau la schimb in momentul in care vine cel nou.
Nu poti sa ii schimbi garnitura da etansare si sa nu mai aiba nici o problema?

Asa daca vrei o recomandare directa eu zic ca Liebherr si Gorenje is frigidere de calitate. Astea s ofertele la emag
https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c

Documenteaza te bine la specificatii si dimensiunea lor inainte sa cumperi si vezi care incape in locu in care vrei sa pui frigideru! Is atat de bune ca se vand ca painea calda  :)

Sau daca vrei d ala old scool cu congelator ai 4 modele https://www.emag.ro/...0/vendor/emag/c

#5
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,330
  • Înscris: 25.04.2016
Combina Samsung, no frost, economica clasa C (163 kwh).
https://www.emag.ro/...f/pd/DF46Y6MBM/

#6
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.12.2022
IO îl am pe ăsta din 2017...Posted image
https://www.euranis....ne535e20zx.html

Silențios își face treaba!

Numai ușile sunt din inox

#7
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,330
  • Înscris: 25.04.2016
In jur la 3000 lei, merge ceva de calitate, gen Samsung, LG. Beko, Gorenje, pana in 2000 lei.

Liebher, doar daca sunt facute in germania, nu in bulgaria.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 30.11.2021
Suntem cativa care si noi am facut fix genul asta de subiect, poate bugetul putin diferit dar asteptarile si logica tot aia era.

Eu am ajuns la concluzia ca intre a cumpara un firigder de calitate, bosch, miele, sa te tina toata viata, mai bine un frigider mai ieftin dar mai economic.
Sa consume mai putin curent ca o sa mearga totusi non stop.

Am si eu frigiderul actual, arctic, care nu a fost ieftin, doar ca s-a rupt un maner, l-am demontat si pe al doilea, S-a rupt garnitura? Am pus un scoci, s-a spart un sertar... m-am uitat cat costa sertarul, lasa ca merge si asa. S-a crapat in interior.
S-a ars partea de afisaj, ledurile, lasa ca merge si asa.
S-a ars becul din frigider? Aveam un frigider vechi tot arctic, am luat becul ala.

Cand o sa se strice o sa cumpar altul mai economic, sa consume cat mai putin curent.
Asta o sa fie singurul criteriu, cat mai economic, nu conteaza ca este mai mic, sa fie cat mai economic.

#9
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,330
  • Înscris: 25.04.2016

 MindArchitect, on 26 mai 2024 - 17:34, said:

Asta o sa fie singurul criteriu, cat mai economic
Este un criteriu foarte bun pe care multi il ignora. Exista si mare si economic. Cel putin Samsung are multe modele.

#10
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 09.08.2009
Nu vreau combina, prea mare partea de congelator, n-o sa tin porci si vitei in el, maxim 1-2 kg de carne sau o cutie de inghetata. Nu vreau decat alb, fara inox sau alte culori si sa fie luminat cu led. Pe emag oferta este destul de slaba, daca selectezi livrat de emag, rating 5 stele, iluminare led! Cred ca raman la Arcticul din primul post cu 5 ani garantie. Ar mai fi cateva modele in plus la rating 4 stele, dar am vazut comentarii negative la ele. https://www.emag.ro/.../pd/D27W17YBM/?

Multumesc adminului care mi-a scos restrictia de pe cont, merg iar link-urile de pe emag.

Edited by florynsv, 26 May 2024 - 19:48.


#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007
Am mai multe frigidere... in mai multe locații

Cel mai vechi este un Indesit - frigider jos + compartiment congelator sus
Un Gorenje, un Beko, un Electrolux - astea sunt combine
Un Arctic

Până în prezent nu am avut probleme cu niciunul... avut grijă să fie curățate la timp, nu vor fi probleme.
Cât despre fiabilitate... dai cu zarul

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,345
  • Înscris: 22.05.2003

View Postflorynsv, on 26 mai 2024 - 19:46, said:

Multumesc adminului care mi-a scos restrictia de pe cont, merg iar link-urile de pe emag.

Nu e nicio restrictie.
Unele link-uri au cuvinte blocate.
Sterge din lin tot ce e dupa semnul intrebarii, si semnul intrebarii

ex

https://www.emag.ro/corturi-camping/c?ref=hp_menu_quick-nav_651_6&type=category



#13
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,059
  • Înscris: 02.11.2009
Am un Arctic care anul asta implineste 20 de ani de functionare. Nu are nicio problema in afara ca nu mai tiuie daca uiti usa deschisa. Brand-ul se va chema Beko.

#14
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 27.03.2021

 MindArchitect, on 26 mai 2024 - 17:34, said:

Suntem cativa care si noi am facut fix genul asta de subiect, poate bugetul putin diferit dar asteptarile si logica tot aia era.

Eu am ajuns la concluzia ca intre a cumpara un firigder de calitate, bosch, miele, sa te tina toata viata, mai bine un frigider mai ieftin dar mai economic.
Sa consume mai putin curent ca o sa mearga totusi non stop.

Am si eu frigiderul actual, arctic, care nu a fost ieftin, doar ca s-a rupt un maner, l-am demontat si pe al doilea, S-a rupt garnitura? Am pus un scoci, s-a spart un sertar... m-am uitat cat costa sertarul, lasa ca merge si asa. S-a crapat in interior.
S-a ars partea de afisaj, ledurile, lasa ca merge si asa.
S-a ars becul din frigider? Aveam un frigider vechi tot arctic, am luat becul ala.

Cand o sa se strice o sa cumpar altul mai economic, sa consume cat mai putin curent.
Asta o sa fie singurul criteriu, cat mai economic, nu conteaza ca este mai mic, sa fie cat mai economic.
In ziua de astazi cumperi ceva ieftin si nu fiarte mare,avem magazine peste tot.Eu am un indesit ieftin de 6 ani,800 a costat

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Sfatul meu este sa mergi într-un magazin (Altex, de exemplu), sa studiezi modelele expuse, sa ceri sfatul unui consilier de vânzări. Multe dintre frigiderele din ziua de azi au spațiu incredibil de mic în interior, rafturile înguste, nu-ți încap prea multe în comparație cu modelele mai vechi.
Eu am un frigider cu 2 uși, marca Indesit, are o vârstă respectabila dar e perfect pentru ceea ce am eu nevoie sa păstrez în el. Deoarece am doar 1,60 m înălțime și frigiderul 1,80 m, am ales un model cu congelatorul situat în partea de sus, ca să nu fiu nevoita sa ma ridic pe vârfuri și sa întind bratele pentru a lua ceva de pe raftul de sus al frigiderului, cum s-ar fi întâmplat dacă ar fi avut congelatorul în partea de jos.
Când alegi frigiderul tine cont și de lățimea ușilor locuintei, noi am fost nevoiți sa demontam ușile frigiderului, ca să încapă în lift, pe ușa de la intrare și pe ușa din bucătărie.
O alta recomandare practica ar fi sa eviți modelele cu mânere prinse de uși, în timp se rup.
Cam asa arata frigiderul meu, ca să-ți faci o idee. Nu știu dacă este exact același model cu al meu, dar seamănă foarte mult.
https://www.emag.ro/...5/pd/E9GMKBBBM/

Edited by corinadaniela, 27 May 2024 - 18:19.


#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 01.09.2021
Am un arctic vechi de vreo 15 ani care sta în camera centralei, iarna sunt acolo 30 de grade, frigiderul muncește din greu, dar rezista.
Am cumpărat recent un beko pe care l am returnat din cauza garniturii neetanse  dar și pt ca făcea zgomote mari și suspecte. Deci se pare ca le scade calitatea și fiabilitatea. Beko ul ala l am schimbat pe un gorenje,  care pare de calitate, garnituri bune, silențios.
Deci Loterie. Sa fii atent la el în timp util, sa l poți returna dacă are defecte.

Edited by stefan0011, 27 May 2024 - 18:19.


#17
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 23.12.2015
Pentru toti ce recomanda Samsung... peste ocean am citit un thread un multi se jurau ca nu mai cumpara appliance-uri (frigidere, masini de spalat, etc) Samsung. La TV e altceva si n-as avea retineri.

#18
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,330
  • Înscris: 25.04.2016
Am combina frigorifica Samsung no frost de vreo 10 ani. Functioneaza perfect, fara niciun fel de problema aparuta.

Deci nu luati Samsung si LG si luati Artic si Beko care nici n-au ajuns pe piata americana sau sa aiba vreo sansa sa ajunga pe acolo.




Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate