Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

[UNDE] reciclare cd / dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006
La o cautare pe google, am gasit pe vreo 2 site-uri ca zic asta:
"Deoarece materialele care o formează sunt atât de variate, acestea trebuie tratate într-un mod special, adică CD-urile vechi trebuie duse în containere speciale, în același mod în care se întâmplă cu bateriile sau uleiul uzat. Aceste containere devin din ce în ce mai numeroase în majoritatea orașelor mari, pe măsură ce municipalitățile le instalează sub formă de containere proprii sau sunt încorporate în unele dintre amenajările urbane, precum stațiile de autobuz."

Bun, stie cineva in Brasov / Bucuresti vreun centru sau loc care recicleaza asa ceva? Nu vreau sa le arunc la orice container ci acolo unde se pot arunca in siguranta pentru mediu.
Am o gramada, nu le mai folosesc, eventual pot sa le scot din carcasa de plastic iar carcasa sa o bag in containerele galbene, cele pt plastic.

Mersi

#2
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 18.06.2009
Le-am lasat la centrele de colectare deschise de primarii din oras. Cei de acolo imi ziceau sa le pun separat, mai departe nu stiu ce se intampla efectiv cu ele.
Daca ai albume romanesti originale (nu de la ziare), posibil sa ai o mica avere :)

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,774
  • Înscris: 02.08.2021
Nu se pot recicla și nici nu știu vreo firmă care să se ocupe cu neutralizarea lor.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,261
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajTalkabout, pe 25 mai 2024 - 12:06, a scris:

La o cautare pe google, am gasit pe vreo 2 site-uri ca zic asta:
"Deoarece materialele care o formează sunt atât de variate, acestea trebuie tratate într-un mod special, adică CD-urile vechi trebuie duse în containere speciale, în același mod în care se întâmplă cu bateriile sau uleiul uzat.
De fapt este policarbonat / bisfenol adica plastic tip 7. Se recicleaza dar mai cu smen, merge de regula impreuna cu materialele plastice. Asa ca daca nu ai cantitati industriale le pui fara probleme la tomberoanele de plastice/metal. Daca ai mult, paleti intregi comanzi un transport la compania de salubritate sau firme private de reciclare in functie de ce ofera.

Type # 7 – these plastics include nylon and polycarbonate and are found in certain food containers, signs and displays, computers and electronic devices, DVDs and sunglasses. These plastics could be transformed into plastic timber and certain custom-made products.

[ https://plasticoceans.org/wp-content/uploads/2021/02/Recycling-codes-infographic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 25 May 2024 - 13:42.


#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,571
  • Înscris: 15.06.2007
Cica se pot folosi la improvizarea unor celule fotovoltaice. Sincer nu am idee cum dracu e posibil..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vCmUjF1Gu8c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 25.02.2024
De fapt ajung intr un desert, cum ajung o gramada de produse, iar reciclarea asta e un bulllshit.
Macar daca le ar arde pentru producerea unor bunuri  folositoare...

#7
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,366
  • Înscris: 30.11.2017
Le arde in fabricile de var că au temperatura mare peste 900 grade și pot face CO2 și H2O nu și alte substanțe care ar fi toxice. La fel toate plasticele PE și PS adică acele caserole
Dar in Ro se închid și fabricile de var, rămâne să fie arse în aer liber alaturi de deșeuri din import aduse pe ascuns fără știrea poporului care fi culmea sa mai fie și pe aici proteste pt mediu.

Un pas mare e însă reciclarea PET sticla si Al, dar nici de astea nu știm exact cat procent chiar e reciclat.

Mai bine nu-ți mai umpleai casa cu discuri. De banii aia luai altceva.

Edited by cipri2bau, 27 May 2024 - 20:55.


#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006

View Postcipri2bau, on 27 mai 2024 - 20:54, said:

Mai bine nu-ți mai umpleai casa cu discuri. De banii aia luai altceva.
Acum ani buni de zile, erau la putere. Trageam pe ele filme, jocuri, muzica, soft-uri, de toate. Si cred ca nu eram singurul

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,366
  • Înscris: 30.11.2017
Nu erai singurul, evident.
Dar ce ai băgat pe ele ai mai folosit apoi?

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,571
  • Înscris: 15.06.2007
Acuma nu ma mai simt "vinovat" daca iau sapunul de la hotel. Oricum se arunca, si nu toate hotelurile recicleaza ca in clipul asta.

https://youtube.com/...FTYgEYOBh3Li_i3

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate