Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Microsoft Defender

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006
Am inceput a folosi aceasta aplicatie de ...cic asecuritate...de la Microsoft, si aume Defender.
Ce am inteles eu ca este acest Defender, e un fel de VPN , pe proce dispozitiv il activezi , iti face un fel de retea securizata si zice Microsoft ca te protejeaza de tot felul.

Personal, il am instalat pe un laptop cu windows, pe un iPhone 12 si pe o tableta iPad , toate legate la aceasi cont Microsoft. Pe iphone si ipad, aceasta aplicatie a creat aceasta retea , cic asecurizata, iar Microsoft te asiura ca esti protejat de toate cele .

Ce am observat, nici nu imi incetineste navigarea pe internet, nici nu o accelereaza, dar ....sa mor daca pricep ce face si de ce ma protejeaza . Vad ca emailuri phishing tot imi ajung in inbox, am testat ceva situri dubioase (ce le stimam deja)  si nu m-a anuntat nimeni ca sunt dubioase (pe ipad, daca le-as fii accesat pe windows, ar fii sarit instant windows security) , deci...ce spanac face Windows Defender asta.

Plus de asta, sunt datele mele si tot traficul pe care il fac, anonime si @nevazute@ de Microsoft? Ei nu precizeaza niciunde ca reteaua pe care o creaza acest Defender, e criptata, sau ma rog, nu am gasit eu o informatie de genul.

Din experienta voastra...cum vi se pare aceasta aplicatie ? Si...la ce e folositoare in definitiv.

https://apps.microso...d=bingwebsearch

Edited by cuculea, 25 May 2024 - 09:24.


#2
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 18.03.2006

View Postcuculea, on 25 mai 2024 - 09:21, said:

Am inceput a folosi aceasta aplicatie de ...cic asecuritate...de la Microsoft, si aume Defender.
Ce am inteles eu ca este acest Defender, e un fel de VPN , pe proce dispozitiv il activezi , iti face un fel de retea securizata si zice Microsoft ca te protejeaza de tot felul.

Personal, il am instalat pe un laptop cu windows, pe un iPhone 12 si pe o tableta iPad , toate legate la aceasi cont Microsoft. Pe iphone si ipad, aceasta aplicatie a creat aceasta retea , cic asecurizata, iar Microsoft te asiura ca esti protejat de toate cele .

Ce am observat, nici nu imi incetineste navigarea pe internet, nici nu o accelereaza, dar ....sa mor daca pricep ce face si de ce ma protejeaza . Vad ca emailuri phishing tot imi ajung in inbox, am testat ceva situri dubioase (ce le stimam deja)  si nu m-a anuntat nimeni ca sunt dubioase (pe ipad, daca le-as fii accesat pe windows, ar fii sarit instant windows security) , deci...ce spanac face Windows Defender asta.

Plus de asta, sunt datele mele si tot traficul pe care il fac, anonime si @nevazute@ de Microsoft? Ei nu precizeaza niciunde ca reteaua pe care o creaza acest Defender, e criptata, sau ma rog, nu am gasit eu o informatie de genul.

Din experienta voastra...cum vi se pare aceasta aplicatie ? Si...la ce e folositoare in definitiv.

https://apps.microso...d=bingwebsearch

AI , level 3 from 10 ?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,255
  • Înscris: 07.02.2003
Ca nu se pricepe neam... auzi a inceput sa foloseasca o aplcatie care oricum e default in win 10+ si crede ca face vpn :)

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,299
  • Înscris: 30.08.2006
O mizerie. L-am dezinstalat. E doar ca sa-ti faci subscriptie la Microsoft 365. Daca nu vrei, se inchide. Nimic altceva nu se mai instaleaza iar defenderul din Windows e neschimbat.

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006

andreic said:

1716636752[/url]' post='30803065']
Ca nu se pricepe neam... auzi a inceput sa foloseasca o aplcatie care oricum e default in win 10+ si crede ca face vpn Posted Image

gogule…chiar face vpn…l-ai i stalat cumva pe un alt device non windows? Cred ca nu ca vad ca esti pe dinafara…daca l ai fii instalat pe ios , ai fii vzut ca iti face vpn. Dar…hai sa vorbim, ca] suntem moderatori si ne permitem…ai ceva mai vun si constructiv de spus?

deci…intrebare pentru tine..l-ai folosit personal pe un alt dispozitiv non windows…ceva experiente si ceva constructiv de spus? Eu la asta ma refeream, era vorba de utilizarea aplicatiei pe alte dispozitive non windows.

razzvann said:

1716635133[/url]' post='30803011']
ce-a vrut sa zica autorul ?
Ce nu te astepti…nu prea ai priceput ce aplicatei e aia

adip62 said:

1716630663[/url]' post='30802908']
Doamne, mare e gradina ta!

Ceva constructiv? O experineta ceva…altfel…ia sa dam noi un report ca vad ca nu ai contribuit cu nimic

woof said:

1716631214[/url]' post='30802916']
AI , level 3 from 10 ?
sincer…nu am prins o pe asta, ce vrei sa zici?

andreic said:

1716636752[/url]' post='30803065']
Ca nu se pricepe neam... auzi a inceput sa foloseasca o aplcatie care oricum e default in win 10+ si crede ca face vpn Posted Image
Nu ai inteles neam ce am scris…ma referam la aplicatia instalata pe alte device uri non windows. Si ma refeream la aplicatia noua defender care nu e nativa pe win 11.

Edited by cuculea, 25 May 2024 - 21:04.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 06.03.2016
https://learn.micros...int/ios-privacy

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajcuculea, pe 25 mai 2024 - 20:53, a scris:

Nu ai inteles neam ce am scris…ma referam la aplicatia instalata pe alte device uri non windows. Si ma refeream la aplicatia noua defender care nu e nativa pe win 11.
Pai vezi ca ai zis in primul post ca ai instalat si pe un laptop cu Windows...

Iar ala nu e chiar VPN in sensul conectarii la un alt calculator. Ci o retea locala pe acelasi dispozitiv.
Practic tot traficul e dirijat ptrintr-un tunel de tip VPN prin acest Defender, astfel incat sa il poata filtra. Nu e singurul antivirus care face asa ceva. Cam toate care contin un modul  firewall isi intercaleaza ceva module intre retea si sistem.

Pe de alta parte, daca nu intelegi ce face un program, pai... nu-l instalezi.
Instalezi ceva in care ai incredere.

Asa cu intai instalezi si [e urma intrebi daca e safe... Pai poate instalai un troian. Intr=o vreme chiar erau virusi care se dadeau drept antivirusi. Inclusiv Microsoft Defender - culmea Microsoft inca nu il scosese pe-asta :D

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteiffel, on 26 mai 2024 - 07:18, said:

Pai vezi ca ai zis in primul post ca ai instalat si pe un laptop cu Windows...

Intr-adevar, il am instalat pe un laptop cu windows 11,  dar pe IOS se comporta altfel, reteaua aceasta privata, sau VPN sau cum o fii ea, se activeaza doar pe IOS , pe windows nu am vazut o....in fine.

View Posteiffel, on 26 mai 2024 - 07:18, said:

Pe de alta parte, daca nu intelegi ce face un program, pai... nu-l instalezi.
Instalezi ceva in care ai incredere.

daca citesti descrierea aplicatie pe site ul oficial Microsoft, ei se lauda ca iti ofera un plus de securitate prin acest asa zis VPN. Am instalat-o pe IOS in ideea de a ma proteja de anumite site uri dubioase, dar in realitate , nu face mai nimic din ce voiam eu sa faca si din ce Microsoft se lauda ca ar trebui sa faca...,
Nu am instalt o din surse nesigure, am instalt-o pentru ca am crezut ca e folositoare, citinnd ce facea ea pe site ul Microsoft.
Tocmai ca am inteles exact ce face aplicatia , numai ca in realitate nu e ce trebuie , de aceea am deschis subiectul si am intrebat , ce experiente ati avut cu aplicatia .

sa inteleg ca tu , vrei  o aplciatie care sa iti faca ceva, mergi pe site ul producatorului, citesti despre aplicatie si concluzionezi ca , in urma descrierii , este ce trebuie...dar...nu o instalezi pentru ca nu e sigura...cam asta inteleg din ce zici tu.

In definitiv...vad ca nu mai e voie sa instaezi o plicatie si apoi sa intrebi de ea , vine lumea si incepe cu mistorurile..

Multumesc, topicul se poate inchide, nu e interesant pentru nimeni. Rog un moderator sa inchida mizeria asta de topic ca se pare ca am pus o stupizenie de intrebare, imi cer scuze.

Edited by cuculea, 26 May 2024 - 08:10.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,255
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcuculea, on 25 mai 2024 - 20:53, said:

daca l ai fii instalat pe ios , ai fii vzut ca iti face vpn.
Fiind aplicatie nativa din windows (ca eu la aia ma refer), e parte a suitei de securitatre default alaturi de firewall... acu ce sa fac cu el pe IoS... nu cumva tu ai luat vreo alta aplicatie numita la fel defender (la pacaleala) din surse terte si crezi ca e aia a winului ?
Vpn in windows iti face chiar el prin networking direct, n-ai treaba cu defenderul.

#10
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009

Citat

Multumesc, topicul se poate inchide, nu e interesant pentru nimeni. Rog un moderator sa inchida mizeria asta de topic ca se pare ca am pus o stupizenie de intrebare, imi cer scuze.

Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate