Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Telefoane vechi, fixe și mobile cu design frumos/interesant

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

djl

djl

Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

• Grup: Senior Members
La început voiam să dedic subiectul unei anumite "ţârâitori" foarte interesante la design, "Ericcson" Ericofon: https://collection.p...u/object/208549
că am văzut unul pe la cineva ieri - ştiam mai demult de ele.

Dar gândindu-mă între timp că nici telefoanele mobile (celulare) nu mai au acel design frumos de pe vremuri, că ce mai poţi scoate azi dintr-o "ramă foto digitală"? (b.t.w., ieri am văzut pe cineva care avea şi telefon cu ecran tactil, dar şi unul cu butoane), am zis imediat după ce am scris câteva cuvinte că ar fi mai bine să fie un subiect general despre telefoane.
Tot dintr-o ţară de la Nord (urăsc frigul) mă gândeam de astă dată la un telefon mobil, "Nokia" Communicator 9110i. Un fel de palm laptop. Design mai frumos decât la '9000' (primul 'Communicator') şi material de calitate.
"Benefon" Delta (ăsta ea N.M.T.) e altul interesant.
Revenind la fixe, "broscuţa" "ElectroMagnetica" RS-70.533 - cred că ceva copie după "Ericsson"? era un telefon frumos.
Telefoanele din ebonită/metal + ebonită erau în general frumoase, deşi făceai muşchi ţinând receptorul în mână.   Posted image

Edited by djl, 25 May 2024 - 15:52.

Bombalurina

Bombalurina

Senior Member

Vizualizare mesajdjl, pe 25 mai 2024 - 15:49, a scris:

... foarte interesante la design, "Ericcson" Ericofon: https://collection.p...u/object/208549

Ala zici ca-i o p--a...

florynsv

florynsv

Active Member

• Grup: Members
Ala probabil poate fi folosit si ca dildo...

On topic, un telefon mobil care mie mi s-a parut foarte interesant ca aspect la vremea lui, a fost Nokia 7280! Nu l-am detinut, era foarte scump atunci, abia imi permiteam un 3310.

Attached Files

Edited by florynsv, 25 May 2024 - 19:13.

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

Eu tocmai am dat comandă de un telefon Nokia cu clapetă. N-am avut niciodată și am fost curios cum răspunzi/închizi apelul doar prin acționarea clapetei.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View Postsandel1, on 25 mai 2024 - 20:16, said:

Eu tocmai am dat comandă de un telefon Nokia cu clapetă.

Daca ii Nokia 2720 Flip am io unu'. Ii misto asa pe hipstareala, da' daca vrei sa scrii ceva pe WhatsApp cu tastatura aia mai bine suni. Mi-a placut ca pot sa ii scot bateria. Nu-l mai folosesc deoarece nu-l mai aud cand suna (desi aud conversatia)

Mo_su

Mo_su

Member

• Grup: Members
Eu tocmai ce am luat un Blackberry Classic , un fel de Bold modern, e blana telefonul ,deja i-am pus vreo 60 de aplicatii pe el, un sim de digi si i-am dat drumul pe net !
Telefoane exceptionale !
Au fost in anii 2000 destul de multe telefoane cu design atipic si in marea lor majoritate scoase de Nokia !

https://www.buymobil...ve-existed/amp/

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators
Cam tot ce a fost pre-smartphone modern a avut un design interesant si deosebit, de la banalul 3210 pana la Vertu Ascent Ti, fiecare fiind unic in felul lui, iar modelele cu carcasa interschimbabila iti lasa mult loc imaginatiei si aveai un telefon cu totul al tau.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Fixe imi plac doar acele Panasonic cu fax. Modelele din serie KX-FT...

Unul s-a ars, mai am doar 1 functional, pe cel ars l-am inlocuit cu un Philips mai nou, parvenit din alta parte, are un design asa de "bun" ca e incomod la ureche receptorul.

La mobile nu mi-au placut chestiile alea cu logo-uri sau carcase colorate. Cu clapeta am avut ocazia in studentie la Bucuresti cand cumnata mea avea un Zapp cu clapeta.

Ah, am uitat de Nokia "ispita de otel", a avut tata din 2005 pana prin 2009, foarte "calitativ" ca a trebuit sa fie dus la reparat la scurt timp dupa achizitie. Se intrerupea ceva cand il duceai la ureche, nu mai stiu.

Normal ca pe vremuri cand mobilele aveau putine functii, ramanea suficient spatiu in ele pentru carcase mari si designuri care mai de care. Smartphone-ul nu mai permite asta, s-a sacrificat designul in favoarea perfornantelor. Posted image

Eu am avut si Asha 302 o vreme, spatele metalic era el fain ca design dar iarna iti ingheta mana pe el.

djl

djl

Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

Nu era avansată electronica foarte miniaturizată, de aceea aveau puţine funcţii.
Un "Benefon" Delta era mare. Şi avea "şasiu" din metal.   :saddam:
La telefoane fixe, deşi nu cel mai frumos, cu un design destul de reuşit a fost celebrul "Western-Electic" 2500. Cel cu butoane. Arăta mai bine decât modelul cu disc. Ăla cu disc seamănă puţin cu Franţuzescul "Socotel" 63 - am unul... destul de drăguţ apărăţelul.   ^_^

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate