Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Alegere profil/liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#253
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Un site util pentru elevii de clasa a opta care doresc sa participe la admitere in judetul Iasi.

#254
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Buna.

Fiica mea este a 8-a, termina cu 10 și spera ca la EN sa ia o nota suficient de mare astfel incat sa isi aleaga profilul și liceul.


Acum discutam despre profil iar intrebarile mele sunt:

1. profilul de științe ale naturii cu matematica M2 si 3 ore pe săptămână in clasele 11-12 este o piedică pentru accesarea unei universitati de afara pe economics?
2. dar stiinte sociale cu M2 si 2 ore de mate săptămânal in anii terminali?
3. profilul mate-info la un liceu de "top" așa cum vrea ea este extrem de solicitant pentru un copil fara înclinații native pentru mate/fizica/info?

Mentionez că prin lipsa înclinațiilor native la mate si fizica inteleg că ii este necesar un volum mai mare de munca pentru a ajunge la rezultatul dorit de ea si ca la olimpiade nu a facut niciodată o figura prea buna .... La TIC este ok, peste cerintele programei si peste nivelul clasei, cumva firesc si fara efort ... Doar ca mate-info inseamna (cred) muuulta matematica si multa programare ... 


Mulțumesc!

#255
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View Postlidsta, on 05 iunie 2021 - 19:49, said:

Buna.

Fiica mea este a 8-a, termina cu 10 și spera ca la EN sa ia o nota suficient de mare astfel incat sa isi aleaga profilul și liceul.


Acum discutam despre profil iar intrebarile mele sunt:

1. profilul de științe ale naturii cu matematica M2 si 3 ore pe săptămână in clasele 11-12 este o piedică pentru accesarea unei universitati de afara pe economics?
2. dar stiinte sociale cu M2 si 2 ore de mate săptămânal in anii terminali?
3. profilul mate-info la un liceu de "top" așa cum vrea ea este extrem de solicitant pentru un copil fara înclinații native pentru mate/fizica/info?

Mentionez că prin lipsa înclinațiilor native la mate si fizica inteleg că ii este necesar un volum mai mare de munca pentru a ajunge la rezultatul dorit de ea si ca la olimpiade nu a facut niciodată o figura prea buna .... La TIC este ok, peste cerintele programei si peste nivelul clasei, cumva firesc si fara efort ... Doar ca mate-info inseamna (cred) muuulta matematica si multa programare ...


Mulțumesc!

Eu as exclude varianta 2 din discutie, s-ar axa 4 ani pe materii umaniste si ar ramane mult in urma celorlalti care fac un profil real. Oricare din cele doua este o varianta buna, dar .. poate peste 4 ani o sa vrea sa faca altceva (poate chiar mate sau fizica). Si nu-i dracul atat de negru la liceu, mai mult se creeaza o panica generala asupra unor profile (cel mai adesea mate-info) care sperie elevii de a 8-a .

#256
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Tu ce profil ai urmat lidsta? Pune-o la mate info si nu-ti mai bate capul, daca vrea medii mari sa se duca la filologie

#257
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Eu? Economic 🙂.
Fii-mea s-a hotărât pt stiinte ale naturii dar ... între Lazar si Mihai Viteazu zau daca stiu cum sa o indrum.  Mihai Viteazu e cam peste mana ca și locatie iar de Lazar ... aud tot felul de argumente contra. In principal ca baza sunt meditatiile profesorii nefiind foarte implicați.

#258
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 lidsta, on 04 iulie 2021 - 15:19, said:

Eu? Economic ��.
Fii-mea s-a hotărât pt stiinte ale naturii dar ... între Lazar si Mihai Viteazu zau daca stiu cum sa o indrum.  Mihai Viteazu e cam peste mana ca și locatie iar de Lazar ... aud tot felul de argumente contra. In principal ca baza sunt meditatiile profesorii nefiind foarte implicați.

Lasati gura lumii, studiul individual face minuni (asta fiind baza), si acuma sunt resurse cata frunza cata iarba pe internet.

Edited by BucsaMobilul, 04 July 2021 - 15:33.


#259
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu daca vede careva mesajul sau daca il ia in seama, dar:

ca si copil care a facut un liceu doar ca asa au vrut parintii la momentul ala ( am facut liceul economic, dar nu am practicat si urasc contabilitatea din suflet), ca parinte de copii, i-am lasat sa aleaga ce vor sa urmeze.

Sfatul meu pentru toti parintii: lasati-va copiii sa faca ce vor, in limita bunului simt!
Nu ii presati sa se faca medici, avocati, psihologi sau tot ce nu ati fost voi vreodata!

Edited by -Diana-, 29 November 2021 - 22:30.


#260
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 26.06.2010
Cine îmi poate da programa de matematică pentru evaluarea națională 2021 2022?
N-o găsesc! Mulțumesc!

#261
zygyr

zygyr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2022
Bună ziua!
Sunt din Satu Mare.
Sunt destul de bun la toate materiile (locul 1-2 în clasă).
Urăsc matematica.
Vreau sa devin programator.
Sunt interesat și de hardware.
N-am fost la nicio olimpiadă.

#262
horatiud75

horatiud75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.04.2004
Buna seara,

Din 1 Februarie, www.admitere-liceu.com iti ofera GRATUIT acces la toate informatiile statistice pentru ultimii 4 ani, intr-un mod usor de folosit.
Am pregatit TOP-ul liceelor si specializarilor pe fiecare judet in parte pentru anii 2019 - 2022 plus multe alte informatii utile.
Fara exceluri circulate pe net. Toate datele sunt disponibile aici.

Succes la analize!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate