Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare router TP-Link (trans...

O ecuație

Informatie job secundar

VLC Media Player
 WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht
 Complex termogenic opinii ( Arzat...

Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...
 Nedumerire produs

Se justifica constructia edificii...

Sfat achizitie masina - drumuri n...

inceput de drum Uber/Bolt pe SRL

Alegere profil/liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

bogdan_vuvuzele

bogdan_vuvuzele

New Member

• Grup: Members
Pentru elevii din Cluj

Am citit un articol interesant aici ( http://www.citynews....din-cluj-85635/ ). Sunt prezentate cateva licee, cele mai bune din Cluj si exista si un top al celor mai prestigioase licee din judet. Chiar sunt interesante chestiile scrise pe-acolo, eu zic ca merita sa dati "o geana".

Sper ca va ramane post-ul acesta. Eu cred ca viitorii liceeni pot sa-si faca o idee despre ce e vorba.

Bafta celor care in perioada asta se inscriu la liceu si sa ajunga unde isi doresc! ;)

n25cris

n25cris

Junior Member

Eu.am terminat acum a 12a :D

Din punct de vedere estetic liceul arata rau,totul este cam vechi si scartaie,anul trecut a intrat in renovare,insa pt ca am terminat acum,n-am apucat sa vad rezultatul:p ..oricum fata de alte licee,nu prea arata bine..oricum zic eu ca asta nu conteaza prea mult
In rest totul e de nota 10..parerea mea..pt mai multe detalii lasati id-ul pe privat

panicamare

panicamare

New Member

View Postalekz31, on 15th June 2010, 19:49, said:

Salut! Sunt clasa a 8-a (ma rog am terminat) si nu stiu la ce liceu sa ma duc  :deadtongue: . Pana acum m-am gandit la Nicolae Iorga si C.A. Rosseti. La Iorga am dat azi proba de Bilingv , sa fie acolo (am vazut ca si Rosseti are intensiv engleza , mai era necesara aceasta proba? in caz ca nu o iau , doar nu e blingv). Ce parere aveti despre acest liceu (cocalari , manelisti , emo , tipi/tipe de bani gata , spaga la profesori , cei din alte judete sunt neintreptatiti?) ? Partea rea este ca ma duc singur...  :mellow:  
Multumesc ;) !
eu am terminat rosetti.e ok.e mediu la invatatura depinde de tine.3 dintro clasa au 10 pe linie :))))))))suuceeessss

WeNDoR

WeNDoR

New Member

Am fost 4 (din fericire numa 4) ani la mate-info-intensiv (inca nici in ziua de azi nu m-am prins ... e mate-intensiv+info sau info-intensiv+mate ... oricum tind sa cred ca e intensiv(mate+info)) si nu iti recomand asa ceva. Totally sucks.

Lady_D

Lady_D

New Member

Si eu am terminat anul acesta tot la Stiinte ale naturii. Pot sa spun ca am avut o multime de colegi care s-au orientat catre acest profil, chiar daca vor sa dea la Snspa, Ase, Politie etc
Depinde si de liceul pe care il alegi. Eu nu am facut numai bio si chimie. Profesorii nu ne-au menajat nici macar in cls 12, si desi poate ca ne-a fost mai greu, ne-a prins bine pt ca dupa 4 ani am plecat cu cunostinte solide de istorie, geografie,limbi straine, stiinte socio umane + materiile de baza: mate, bio, chimie, fizica.
Daca as incepe din nou cls 9 as alege tot stiinte ale naturii. Am avut un program lejer, dar am acumulat o multime de informatii, din mai multe domenii.

Anushk-a

Anushk-a

New Member

Pentru bobocii clujeni: Care pe unde ati intrat?

ady_95

ady_95

Active Member

Vreau sa imi spuneti un pic cam cum vine inscrierea       (alegeti una din variante si daca puteti dati un ex)
Deci listele sunt completate, repartizarea se face pe 2 iulie si am 99% sanse sa intru in C.N. Gh. Vranceanu in Bacau.
alti doi colegi au dat la acelasi liceu acelasi profil si as vrea sa stiu mai multe detalii sa vad sansele de a intra toti trei:

1) inscrierea se face pe baza - primii 30 veniti=clasa , urmatorii alta clasa si tot asa sau;
2) se pun la un loc toti elevii si se face aleatoriu impartirea pe clase ?

va rog raspundeti urgent!!!

navigator91

navigator91

Junior Member

View Postady_95, on 30th June 2010, 19:10, said:

---

la mn la liceul repartizarea se face in functie de medii, cea mai mare medie intr-o clasa, urmatorul in alta clasa si tot asa ca sa fie clasele echilibrate, probabil depinde de fiecare liceu cum alege sa isi faca clasele

Edited by Lucian_M, 30 June 2010 - 22:44.
De majuscule ai auzit? Dar de semne de punctuatie?

StrontZ

StrontZ

New Member

As dori sa stiu va rog frumos daca a intrat cineva in acest liceu , din Bucuresti , daca da poate imi da un mesaj pe privat , sau altii care sunt deja in liceu , as avea si eu cateva intrebari , Multumesc .

alissu_uu

alissu_uu

New Member

Buna ! sunt din toamna aceasta clasa a VIII-a  si as dori sa merg liceul Gheorghe Lazar , profil Stiinte Sociale insa am o mica problema.. As vrea sa fac  ca limbi straine engleza si germana fara franceza ... :-s se poate? mai exact la stiinte sociale stiu ca st 2 clase se face in vreuna engleza si germana ??:x ..si mai am o intrebare pentru cei care sunt in liceu , cum este liceul ? este bun ?cum sunt profesorii? etc etc ...? va rog ajutati.ma

Edited by alissu_uu, 03 July 2010 - 16:45.

errai

errai

Senior Member

• Grup: Validating
care dintre ele  :lol:  ??
Sunt vreo 3-4 in Romania numite CN Gheorghe Lazar

Edited by errai, 03 July 2010 - 16:57.

uncrestin

uncrestin

Junior Member

View Posterrai, on 3rd July 2010, 17:56, said:

---
O fi din Bucuresti... pentru ei provincia nu exista!

Edited by Lucian_M, 03 July 2010 - 18:48.
citarea inutila a mesajului anterior

alissu_uu

alissu_uu

New Member

View Postuncrestin, on 3rd July 2010, 18:25, said:

O fi din Bucuresti... pentru ei provincia nu exista!

E vorba de cel din Bucuresti ...;)

tudor07

tudor07

Junior Member

Salut !

Am si eu o intrebare.Acum ca a inceput perioada de inscriere,mi-am ales profilul mate - info ,dar a aparut o problema.

Eu stiam de mate - info normal si mate - info intensiv,dar mie la scoala mi s-a spus de mate - info si info - mate :| .Mi s-a spus ca e mai usor la info - mate,dar nu inteleg de ce.Poate stiti voi,eu vreau la profilul care se face cat mai multa informatica.Poate imi spuneti voi care e acela.
Inca ceva,eu ma gandesc ca daca info - mate e defapt mate - info intensiv (cred) ,m-am gandit ca se face mai putina matematica decat la mate - info normal si ma gandeam sa nu am probleme la bac dupa accea,dar la urma urmei cred ca la orice profil te-ai duce faci acceasi mate si romana...si de aici apare alta intrebare: la mate - info si info - mate se fac acelasi numar de ore de mate,dar la unul se fac mai multe ore de info ? Care e acela cu mai multe ore de info ?

Sper sa ma puteti ajuta voi ca azi sau maine trebuie sa ma duc la liceu sa depun dosarul si inca am aceste nedumeriri.

dimydesky

dimydesky

Active Member

Si eu sunt mate info intensiv info
Si profilele sunt mate info (simplu) si mate info intensiv info / engleza (cel putin la mine in liceu asa e)
Daca ai mari ganduri cu informatica iti recomand intensiv info daca nu info simplu :D

errai

errai

Senior Member

• Grup: Validating
Eu iti spun din propia experienta ca nu-i prea mare diferenta intre intensiv si normal, totul tine de tine sa inveti cat mai multe la informatica de pe net,  din carti etc.
Eu de exemplu anul asta in clasa 11 am avut 6 ore de matematica si 4 de info pe saptamana, iar cei de la info  intensiv au 7 ore de info si 4 de matematica ( in fine, probabil ca fi se par multe ore de mate si info, dar asa e in liceul meu si mai presus le fac si pe toate, nu-i loc de chiul =)) ), dar nu invata cine stie ce in plus, mai folositoare sunt cele de mate decat cele de info, parerea mea.
Alt motiv pentru care m-as feri de o clasa de intensiv sunt colegii, multi dintre ei sunt tocilari, care trag numai de note si medie chiar daca lor nu le foloseste acea materie, de exemplu: "Vai am luat un 8 la geografie, mi-a stricat media :blink: ", chiar daca el pe viitor va alege o facultate de info-mate si media generala sau de la geografie nu-i va folosi la nimic...

Edited by errai, 05 July 2010 - 12:25.

tudor07

tudor07

Junior Member

Pai cred ca am sa aleg mate - info normal atunci.
De ce ?
Din spusele lui errai reiese ca la mate - info normal faci mai multe ore de mate (mai bine pentru bac),iar la intensiv info faci mai putine de mate,dar mai multe de info care nu o sa iti foloseasca ca info daca vrei sa inveti trebuie sa inveti singur,la scoala nu faci nimic special.Multumesc,dar sunteti in continuare bineveniti si cu alte pareri.

Edited by tudor07, 05 July 2010 - 13:00.

bb_girl

bb_girl

Member

Auziti, cum s-a facut anul asta intrarea la liceu? Cu teze nationale sau examen de genul Capacitatii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate