Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook
 Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...
 

Recomandare Apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.04.2020
Va salut!
Sunt in cautarea unui apartament in Bucuresti si nu prea sunt in domeniu in materie de imobiliare, de aceea va rog sa imi recomandati un ansamblu rezidential pentru cumpararea unui apartament.
Cerintele ar fi urmatoarele:
Pret: maxim 100.000 euro
Zona: cat mai OK in banii acestia
Dezvoltator serios
Apartament nou
2 camere, decomandat
Fara loc de parcare
Exclus parter si ultimul etaj


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 27.10.2007
Korter.ro
Pui filtre si incepi sa cauti.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,345
  • Înscris: 22.05.2003
cf legii, apartamentele noi vin automat cu un loc de parcare pana in 100mp construiti, cel putin in Bucuresti.
Daca nu e asa, nu il mai intabuleaza la cadastru.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAdm, on 26 mai 2024 - 16:13, said:

cf legii, apartamentele noi vin automat cu un loc de parcare pana in 100mp construiti, cel putin in Bucuresti.
Care-i legea aia?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,345
  • Înscris: 22.05.2003
Legea e HCGMB 66/2006

pct 5.2 si 5.3

Ea e prost facuta, si initial se permitea sa se faca X locuri de parcare, dar nu era legat locul de apartament, adica puteai sa cumperi apt fara loc de parcare.

De cand cu Nicusor, nu iti mai permite OCPI sa intabulezi constructia noua fa loc de parcare cu cadastru propriu si loc trasat clar pe asfalt.

#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 03.12.2021
O tampenie de lege. S-a nascut romanu cu carnet de la maica-sa din burta

#7
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsanuap, on 25 mai 2024 - 21:49, said:

Cerintele ar fi urmatoarele:
Pret: maxim 100.000 euro
Zona: cat mai OK in banii acestia
Dezvoltator serios
Apartament nou
2 camere, decomandat
Fara loc de parcare
Exclus parter si ultimul etaj

Cel mai bine iei unul deja construit dupa 2006, gata mobilat, intr-o stare ok, intr-o zona de interes ptr tine. Asa ai toate informatiile deja existente, stii exact ce iei, nu sunt multe variabile care apoi ajung sa fie negative fata de ce te asteptai.

"cat mai OK in banii acestia" o sa fie proportional cu cunostiintele tale dpdv imobiliar (mici in pct asta), interesul/seriozitatea/rabdarea cu care cauti si respectiv norocul.

Edited by greywolfact, 26 May 2024 - 20:29.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAdm, on 26 mai 2024 - 16:35, said:

Legea e HCGMB 66/2006
pct 5.2 si 5.3
Aia se referă strict la autorizarea construirii (vezi articolul 1). Nu are treabă cu vînzarea apartamentelor. Nu scrie nicăieri că e obligatoriu să-l vîndă doar cu loc de parcare la pachet.

View PostAdm, on 26 mai 2024 - 16:35, said:

De cand cu Nicusor, nu iti mai permite OCPI sa intabulezi constructia noua fa loc de parcare cu cadastru propriu si loc trasat clar pe asfalt.
Dezvoltatorul face locurile de parcare - că fără ele nu capătă AC - întabulează apartamentele, întabulează locurile de parcare separat, după care le vinde. Cumpărătorul ia ce dorește - cu loc sau fără.
Dacă n-am mașină sînt obligat să cumpăr un loc de parcare? În ce lege scrie asta?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,345
  • Înscris: 22.05.2003
Eu iti explic cum merge in practica treaba de cativa ani, pe teren.

Cand dezvoltatorul merge sa intabuleze la OCPI apartamentele, nu ii mai e primita lucrarea daca nu are locurile de parcare respective la fiecare apartament si acestea sunt clar trecute pe cadastru.
A fost mare scandal cand s-au dus devoltatorii sa faca apartamentarile si ei deja vandusera apartamentele fara locuri de parcare.

Stiu prea bine smecheria cu "eu nu am nevoie de loc de parcare", dar in realitate problema era de pret.
Nu cumparai loc de parcare, dar ai doua masini.

#10
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 03.12.2021
O porcarie de lege. Asa s a ajuns la constructii stupide cu parter gol, la masini parcate in geamul alora de la parter si la lipsa trotuarelor.

As fi dat lege sa se asigure locuri de parcare vizitatori,  drumuri cu 2 benzi, trotuare si un spatiu de 5 m liberi in fata parterului si daca mai ramane vreun loc de parcare, ok, daca nu, per pedes pe drum si trotuar pana la Stb.

Edited by the_blue_raven, 28 May 2024 - 19:29.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAdm, on 28 mai 2024 - 17:55, said:

Cand dezvoltatorul merge sa intabuleze la OCPI apartamentele, nu ii mai e primita lucrarea daca nu are locurile de parcare respective la fiecare apartament si acestea sunt clar trecute pe cadastru.
A fost mare scandal cand s-au dus devoltatorii sa faca apartamentarile si ei deja vandusera apartamentele fara locuri de parcare.
N-am zis că nu e așa. Am întrebat doar care e legea care-i obligă să le vîndă la pachet. Că eu nu știu să existe vreuna...

#12
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 04.09.2008

View Postradunic, on 29 mai 2024 - 08:19, said:

N-am zis că nu e așa. Am întrebat doar care e legea care-i obligă să le vîndă la pachet. Că eu nu știu să existe vreuna...

Nu cred ca exista vreuna, in schimb sunt obligati sa construiasca parcari si sa le aibe cand se face receptia.

#13
T@V

T@V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 09.07.2007

View Postthe_blue_raven, on 28 mai 2024 - 19:29, said:

O porcarie de lege. Asa s a ajuns la constructii stupide cu parter gol, la masini parcate in geamul alora de la parter si la lipsa trotuarelor.

As fi dat lege sa se asigure locuri de parcare vizitatori,  drumuri cu 2 benzi, trotuare si un spatiu de 5 m liberi in fata parterului si daca mai ramane vreun loc de parcare, ok, daca nu, per pedes pe drum si trotuar pana la Stb.
Nu cred ca legea-i de vina daca apare un bloc undeva fara trotuare, din contra. Faptul ca poate exista un bloc fara trotuare e tocmai o indicatie clara a faptului ca pe undeva nu s-a respectat legea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate