Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 

Sfat achizitie bicicleta MTB

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dani99NDD

dani99NDD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.09.2007
Sal, sfat achizitie MTB noua
https://www.olx.ro/d...son=observed_ad si
https://crossbike.ro...s-fusion-pro-29
marime M, folosita ocazional , sau altceva SH de pe olx cam in banii astia 3000-4500

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,710
  • Înscris: 24.11.2015
E dificil de ales intre 2x10 si 1x12 :) Nu stiu cat de eficiente sunt cele care au o singura viteza pe fata. N-am avut ocazia sa folosesc.
Oricum nu as da 1000 euro pe o bicicleta clasica, acum la moda sunt electricele.
O sa imi cumpar anul acesta sper, una mai old cu 3x10 viteze si roti pe 28, vreau ceva mai aparte.

#3
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 24.07.2022
astea nu sunt mtb normale pt oameni obisnuiti.

#4
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 10.10.2005

View PostTruculMagic, on 25 mai 2024 - 19:40, said:

E dificil de ales intre 2x10 si 1x12 Posted Image Nu stiu cat de eficiente sunt cele care au o singura viteza pe fata. N-am avut ocazia sa folosesc.
Oricum nu as da 1000 euro pe o bicicleta clasica, acum la moda sunt electricele.
O sa imi cumpar anul acesta sper, una mai old cu 3x10 viteze si roti pe 28, vreau ceva mai aparte.

La 1x12 e bine ca nu mai ai schimbator de foi. O idee mai usoara, un element in minus care sa se strice. Doar ca lantul e mai subtire.
3x10 depinde unde o folosesti. Eu am 3x10 si nu-mi aduc aminte ultima data cand am folosit foaia mica, cred ca la munte undeva, pentru oras nu

Edited by trid_ovi, 26 May 2024 - 06:49.


#5
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.09.2021

View Posttrid_ovi, on 26 mai 2024 - 06:48, said:

La 1x12 e bine ca nu mai ai schimbator de foi. O idee mai usoara, un element in minus care sa se strice. Doar ca lantul e mai subtire.
3x10 depinde unde o folosesti. Eu am 3x10 si nu-mi aduc aminte ultima data cand am folosit foaia mica, cred ca la munte undeva, pentru oras nu
La fel și eu, folosesc doar foaia din mijloc și din când în când mai trec pe cea mare așa de plictiseală... La următoarea bicicletă MTB ce mi-o voi cumpăra va fi 1x10 dar și eu am pus ochii pe una asistată electric, ceva de genul din poza atașată (nu am avut destui bani că o luam pe aceasta, voia 2200 euro, bicicletă cu doar 30 km rulați...) și la astea din start sunt 1x10

Attached Files



#6
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 10.10.2005
Pai da asa e si normal sa schimbi. Foaia mare o  folosesc la drum intins. Dupa ce plec de la semafor si am prins ceva viteza trec pe foia mare, cand ma apropiii de semafor si e rosu trec pe mijlocie, sa pot pleca usor data viitoare. Cresterea de viteza e mult mai usoara schimband intre cele 2 foi dacat sa tot umblu la pinioane.
La bicicleta electrica e altceva, acolo locul foilor e luat de motor si in loc sa schimbi foi selectezi nivelul de asistenta.

Attached Files



#7
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 22.08.2012
Daca pe foaia din mijloc folosesti toate cele 9 pinioane din bloc, atunci nu esti nici macar biciclist minimal, nu intelegi nimic din functionarea sistemului - ma refer la desenatorul schitei respective, nu la tine ca persoana.  Posted Image

View PostTruculMagic, on 25 mai 2024 - 19:40, said:

E dificil de ales intre 2x10 si 1x12 Posted Image Nu stiu cat de eficiente sunt cele care au o singura viteza pe fata. N-am avut ocazia sa folosesc.
Oricum nu as da 1000 euro pe o bicicleta clasica, acum la moda sunt electricele.
O sa imi cumpar anul acesta sper, una mai old cu 3x10 viteze si roti pe 28, vreau ceva mai aparte.

Am 6 biciclete in familie, in diverse combinatii, 1x12 e cea mai ok pentru cineva care nu face chestii extreme. Inca nu am gasit nicio coasta sa nu o urc si pot tine 26-30 km/h fara probleme pe distante mai lungi (asta insemnand reprize de cate 30 km cu pauze de hidratare).

Daca vrei mai mult de atat (in speta teren accidentat, care necesita urcari brutale), atunci poti trece la 2x10 sau chiar 3x10 (ca sa o mai scoti si pe sosea).

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdani99NDD, on 25 mai 2024 - 19:13, said:

marime M, folosita ocazional , sau altceva SH de pe olx cam in banii astia 3000-4500

folosita pe unde ?
cat asfalt, cat offroad, practici urcari serioase sau ai mai mult plat ... daca mergi pe asfalt se merge in grup/ viteza mare ?

View PostOlteanul_sfios, on 27 mai 2024 - 09:47, said:

... 1x12 e cea mai ok pentru cineva care nu face chestii extreme.
Inca nu am gasit nicio coasta sa nu o urc si pot tine 26-30 km/h fara probleme pe distante mai lungi (asta insemnand reprize de cate 30 km cu pauze de hidratare).
Ce foaie are ?
1x12 folosita pe asfalt ii omori rapid caseta (pinioanele mici)... adica $$

Edited by sirgoofy, 27 May 2024 - 13:37.


#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 22.08.2012
E o cursiera Canyon, echipare de fabrica si daca n-am omorat nimic in 3 ani (si niste mii de km), cred ca e ok combinatia.  Posted Image

Pe MTB (Scott) am pe cea personala 1x10, nevasta 2x10 si fiu-miu 3x10. Posted Image

Edited by Olteanul_sfios, 27 May 2024 - 15:56.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008
Initiatorul cauta mtb si tu compari cu transmisia la cursiera, ..

[ https://www.fructealesedelageal.ro/sites/default/files/styles/large/public/2018-08/apples-and-pears-620x330.png?itok=GaZg7oKT - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008

View PostTruculMagic, on 25 mai 2024 - 19:40, said:

E dificil de ales intre 2x10 si 1x12 Posted Image Nu stiu cat de eficiente sunt cele care au o singura viteza pe fata. N-am avut ocazia sa folosesc.
Oricum nu as da 1000 euro pe o bicicleta clasica, acum la moda sunt electricele.
O sa imi cumpar anul acesta sper, una mai old cu 3x10 viteze si roti pe 28, vreau ceva mai aparte.
Da. sunt 'la moda' Posted Image

Ebike este solutia ideala daca vrei sa-ti creasca burtica si pt pasionatii de morcov in dos ca ramai fara baterie .
Merg cu cativa in ture, pe unde ajungem se milogesc pt o priza sa le-ncarce Posted Image .

Nu spun ca-s complet inutile, folosite in oras/naveta sau la enduro (pe bune) e altceva, chiar isi au locul.
Evident majoritatea enduro Ebikes vandute vor merge doar asfalt + XC ... se stie.

Sa nu uitam de preturile (mult) mai mari de achizitie, mentenanta, servisare.
Daca are sens sau nu fiecare cum considera.

Edited by sirgoofy, 27 May 2024 - 16:43.


#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 22.08.2012

View Postsirgoofy, on 27 mai 2024 - 16:10, said:

Initiatorul cauta mtb si tu compari cu transmisia la cursiera, ..

[ https://www.fructealesedelageal.ro/sites/default/files/styles/large/public/2018-08/apples-and-pears-620x330.png?itok=GaZg7oKT - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt o multime de MTB-uri cu 1x12. Iti pun cateva link-uri?

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,512
  • Înscris: 06.02.2008

 Olteanul_sfios, on 27 mai 2024 - 09:47, said:

Daca pe foaia din mijloc folosesti toate cele 9 pinioane din bloc, atunci nu esti nici macar biciclist minimal, nu intelegi nimic din functionarea sistemului - ma refer la desenatorul schitei respective, nu la tine ca persoana.  Posted Image

Probabil schița pusă de el vrea să evidențieze într-un mod exagerat idea de a ține lanțul cât mai drept, pentru a-i limita uzura în timp, și mai puțin stilul de pedalat și capabilitățile biciclistului.

Edited by caiuscorneliu, 28 May 2024 - 09:18.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008

View PostOlteanul_sfios, on 28 mai 2024 - 08:55, said:

Sunt o multime de MTB-uri cu 1x12. Iti pun cateva link-uri?

Faci deductii cu privire la 1x12 pe mtb in timp ce detii cursiera 1x12, .. postarile tale = mere cu pere.
Acele transmisii sunt ar fi echivalente daca transmisiile ar fi ~identice, doar ca nu sunt.

Pana la urma am impresia ca vorbim degeaba, initiatorul o fi facut achizitia ca n-a mai dat pe aici.

Edited by sirgoofy, 28 May 2024 - 11:43.


#15
dani99NDD

dani99NDD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.09.2007
salutare, da am luat un Grand Canyon 29 - M, Reba, Mavic, XT 3x10 29 M de pe olx 3000ron
mi-au fost de folos discutiile de aici si de pe forum, legate de ciclism, pe youtube un clip legat de diferente intre transmisii
[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/qm94alqcubs-RO/image;s=1000x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Furcă RockShox Reba, aer, rebound, lockout, 100 mm
Transmisie XT/SLX 3x10v, fără uzură
Roți Mavic CrossOne 29, butuci pe rulmenți
Frâne Shimano Deore, servo, discuri 180/160 mm
Ghidon, pipă, tijă, șa originale Canyon (lridium)
Greutate aprox 11 kg!

Edited by dani99NDD, 30 May 2024 - 07:45.


#16
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.09.2021

View Postdani99NDD, on 30 mai 2024 - 07:44, said:

salutare, da am luat un Grand Canyon 29 - M, Reba, Mavic, XT 3x10 29 M de pe olx 3000ron
mi-au fost de folos discutiile de aici si de pe forum, legate de ciclism, pe youtube un clip legat de diferente intre transmisii
[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/qm94alqcubs-RO/image;s=1000x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Furcă RockShox Reba, aer, rebound, lockout, 100 mm
Transmisie XT/SLX 3x10v, fără uzură
Roți Mavic CrossOne 29, butuci pe rulmenți
Frâne Shimano Deore, servo, discuri 180/160 mm
Ghidon, pipă, tijă, șa originale Canyon (lridium)
Greutate aprox 11 kg!
Super bicicleta, să o folosești sănătos!

#17
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 22.08.2012

View Postsirgoofy, on 28 mai 2024 - 11:29, said:

Faci deductii cu privire la 1x12 pe mtb in timp ce detii cursiera 1x12, .. postarile tale = mere cu pere.
Acele transmisii sunt ar fi echivalente daca transmisiile ar fi ~identice, doar ca nu sunt.

Pana la urma am impresia ca vorbim degeaba, initiatorul o fi facut achizitia ca n-a mai dat pe aici.

Deci daca am pe MTB doar 1x10, nu am voie sa-i recomand 1x11 sau 1x12 cuiva?

Ok, ma scuzati...

#18
dani99NDD

dani99NDD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.09.2007

View PostComandorul, on 30 mai 2024 - 09:37, said:

Super bicicleta, să o folosești sănătos!
thx

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate