Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Ten Blocks

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#37
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Se poate. Mai citeste pe forumuri pe aici (de exemplu, la Primavara). Sau mergi la banci si intereseaza-te direct. Sau vorbeste cu un consultant de credite.

#38
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

 coldplay, on Aug 27 2008, 15:43, said:

Se poate. Mai citeste pe forumuri pe aici (de exemplu, la Primavara). Sau mergi la banci si intereseaza-te direct. Sau vorbeste cu un consultant de credite.

Am intrebat
ING nu accepta.
La ei am gasit cea mai buna oferta dar nu accepta ipoteca de rang 2....
In final accept sa iau credit de la Raiffeisen dar dau niste bani in plus ceea ce nu prea e ok.

#39
Mishu72

Mishu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 10.12.2007

 laura2000, on Aug 27 2008, 16:09, said:

Am intrebat
ING nu accepta.
La ei am gasit cea mai buna oferta dar nu accepta ipoteca de rang 2....
In final accept sa iau credit de la Raiffeisen dar dau niste bani in plus ceea ce nu prea e ok.

Banca finantatoare trebuie sa accepte ipoteca de rang 2 doar pana la ridicarea ipotecii de rang 1, dupa care se transforma ipoteca de rang 2 in ipoteca de rang 1. Costurile suplimentare sunt insa destul de mari (pentru tine) avand in vedere ca schimbarea ipotecii se face tot prin notar, cu comisioanele aferente.
Chiar daca ING ar accepta s-ar putea sa nu-ti convina tie.
Vina pentru situatie este a dezvoltatorului, care nu are bani sa achite ipoteca de rang 1 inainte de a-ti da tie apartamentul. In mod normal asa ar fi trebuit sa se intample lucrurile: Comnord plateste la Raiffeisen si ridica ipoteca de pe apartament, iar apoi iti vinde tie apartamentul liber de orice sarcini, tu putand sa pui ipoteca de rang 1 in favoarea oricarei banci.

#40
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

 Mishu72, on Aug 27 2008, 16:12, said:

Banca finantatoare trebuie sa accepte ipoteca de rang 2 doar pana la ridicarea ipotecii de rang 1, dupa care se transforma ipoteca de rang 2 in ipoteca de rang 1. Costurile suplimentare sunt insa destul de mari (pentru tine) avand in vedere ca schimbarea ipotecii se face tot prin notar, cu comisioanele aferente.
Chiar daca ING ar accepta s-ar putea sa nu-ti convina tie.
Vina pentru situatie este a dezvoltatorului, care nu are bani sa achite ipoteca de rang 1 inainte de a-ti da tie apartamentul. In mod normal asa ar fi trebuit sa se intample lucrurile: Comnord plateste la Raiffeisen si ridica ipoteca de pe apartament, iar apoi iti vinde tie apartamentul liber de orice sarcini, tu putand sa pui ipoteca de rang 1 in favoarea oricarei banci.

Asa mi se pare si mie corect.
Sa-mi predea un apartament liber de sarcini... fara ipoteca.
Am incercat sa le explic, dar nu am cu cine sa ma inteleg.
Probabil au comision de la Raiffaisen.
Mai ales ca apartamentele din primele 4 blocuri se vor vinde toate pana in decembrie si toti am platit un avans considerabil... nu pot sa cred  ca nu-si poate permite comnord sa le scoata de sub ipoteca.

#41
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Pai in contract cum scrie ca se va livra apartamentul? Cu sarcini? Sau fara? Nu platesti dublu la notar mutarea ipotecilor, toate lucrurile se desfasoara intre banci prin adrese intre ele. O banca incaseaza si ridica ipoteca si cealalta in acelasi timp pune ipoteca de rang 1, tu platesti doar o ipoteca si atat. Se poate fara probleme.

#42
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

 laura2000, on Aug 27 2008, 15:28, said:

Cei de la Ten Blocks sunt ok acum, eu am mari intrebari cum se va intampla cu achitarea integrala a contractului.
Cei care doresc (sau doreau) sa ia credit de la alta banca decat Raiffeisen e posibil sa intampine mici probleme.
De ce?
Pentru ca imobilul este ipotecat in favoarea Raiffeisen pana la achitarea integrala.
Iar daca vrei credit ar trebui ca banca respectiva sa accepte ipoteca de rang 2, iar asta n-o sa se intample.
Cel putin asa am inteles din discutia purtata cu "doamna draguta" de la Ten Blocks.
Daca aveti alte date referitoare la acest aspect sunt nerabdatoare sa le aflu.


Eu am insistat la semnarea precontractului introducerea clauzei ca la momentul semanrii contractului de vanzare-cumparare imobilul sa fie liber de sarcini. Ca urmare pot sa iau credit la alta banca.

Oricum, se poate chiar si asa, ori cu ipoteca de rangul 2, ori cu ordin de plata conditionat... Trebuie doar sa vorbesti cu banca de unde iei creditul.

Edited by luc1979, 27 August 2008 - 20:15.


#43
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008
nu mai are nimeni noutati?
cei care se vor muta in octombrie au facut receptia?

#44
cameliap

cameliap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2004
In zona Autogarii Militari este un turn metalic plin cu antene de emisie (intensitatea este invers proportionala cu patratul distantei, aceasta intensitate insumandu-se pentru fiecare antena de emisie).
Aviz celor care vor sa isi cumpere locuinta in ansamblul Tenblocks.
Eu am vazut schela metalica dupa ce am cumparat un apartament in ansamblu.

#45
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

 laura2000, on Sep 8 2008, 16:19, said:

nu mai are nimeni noutati?
cei care se vor muta in octombrie au facut receptia?


Am sunat sa cer documentel pentru credit (cadastru, extras, etc). Nu sunt facute inca. Mi s-a spus ca acum se fac masuratorile. Si ca la sfarsitul lui octombrie se fa face receptia de la constructor. Deci probabil prin noiembrie ne mutam (cei care avem semnta contractul cu octombrie).

#46
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008
multumim luc pentru ultimile informatii.
din cate am citit ce au scris vecinii nostrii aici nu sunt mari probleme fata de alte cartiere.
oare asa sa fie?
sa fim noi mai norocosi?
sau problemele apar dupa ce ar trebui sa ne mutam?
eu sper sa fim norocosi

#47
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

 laura2000, on Sep 12 2008, 12:09, said:

multumim luc pentru ultimile informatii.
din cate am citit ce au scris vecinii nostrii aici nu sunt mari probleme fata de alte cartiere.
oare asa sa fie?
sa fim noi mai norocosi?
sau problemele apar dupa ce ar trebui sa ne mutam?
eu sper sa fim norocosi


Eee, sa ne vedem mutati. Probabil ca vor aparea probleme, cu vreo teava sparta, cu forma care va administra complexul, cu santerul care va continua langa noi. Dar asta e, ne adunam , facem revolutie, rezolvam cumva.

Deocamdata sa termine ei apartamentele noastre la timp.

#48
padax2002

padax2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.09.2008
Salut , se pare ca vom fi vecini in complexul ten - blocks, aveti ceva informatii noi referitoare la predarea apartamentelor??? daca mai aflati ceva postati si pe forum va rog

  P.S. sper sa avem vecini mai de soi pt ca m-am saturat de javre, imbecili , jegosi , manelisti , nesimtiti  e.t.c.

#49
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

 padax2002, on Sep 17 2008, 12:28, said:

Salut , se pare ca vom fi vecini in complexul ten - blocks, aveti ceva informatii noi referitoare la predarea apartamentelor??? daca mai aflati ceva postati si pe forum va rog

  P.S. sper sa avem vecini mai de soi pt ca m-am saturat de javre, imbecili , jegosi , manelisti , nesimtiti  e.t.c.


Ieri mi s-a spus ca predare se amana pentru decembrie. Ma duc azi pe acolo sa vad in ce stadiu sunt la interior.

#50
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008
era de asteptat sa se amane
mai au destul de mult la exterior
nu cred ca ne putem muta atat timp cat exista schele pe bloc.

te asteptam cu vesti noi despre interioare.

#51
padax2002

padax2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.09.2008
Am fost ieri sa-mi vad apartamentul ( blocul 4 et 2  ), era aproape gata , mai aveau de pus parchetul , usile de interior , balustrada de la balcon si mici retusuri pe la colturi prin inerior. Lucrau la montatul lifturilor si la spatiile comune. Recunosc sincer ca sunt mai bine decat ma steptam finisate apartamentele, caloriferele mi s-au parut un pic cam subdimensionate dar avand in vedere ca blocurile sunt bine izolate la exterior (polistiren de 10 cm) sper sa faca fata chiar si asa mici cum sunt, am avut si o mica surpriza, glafurile sunt realizate din granit si nu din tabla cum era in contract in orice caz se pare ca am avut noroc de un constructor serios

#52
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

 padax2002, on Sep 24 2008, 06:49, said:

Am fost ieri sa-mi vad apartamentul ( blocul 4 et 2  ), era aproape gata , mai aveau de pus parchetul , usile de interior , balustrada de la balcon si mici retusuri pe la colturi prin inerior. Lucrau la montatul lifturilor si la spatiile comune. Recunosc sincer ca sunt mai bine decat ma steptam finisate apartamentele, caloriferele mi s-au parut un pic cam subdimensionate dar avand in vedere ca blocurile sunt bine izolate la exterior (polistiren de 10 cm) sper sa faca fata chiar si asa mici cum sunt, am avut si o mica surpriza, glafurile sunt realizate din granit si nu din tabla cum era in contract in orice caz se pare ca am avut noroc de un constructor serios

ma bucur sa aud vesti bune
eu am 2 nelamuriri
1-chiuveta din bucatarie este in fata ferestrei?
2-au prevazut undeva robinet si evacuare pt masina de spalat rufe?

desii am vazut un apartament (nu al meu pt ca nu se putea intra in blocul 2 unde este apartamentul meu) nu am fost atenta la aceste detalii.
poate tu ai fost si ma poti lamurii si pe mine

#53
padax2002

padax2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.09.2008

 laura2000, on Sep 24 2008, 11:14, said:

ma bucur sa aud vesti bune
eu am 2 nelamuriri
1-chiuveta din bucatarie este in fata ferestrei?
2-au prevazut undeva robinet si evacuare pt masina de spalat rufe?

desii am vazut un apartament (nu al meu pt ca nu se putea intra in blocul 2 unde este apartamentul meu) nu am fost atenta la aceste detalii.
poate tu ai fost si ma poti lamurii si pe mine


    Nu am vazut  robinet  si evacuare special create pt masina de spalat dar stai linistita ca se poate face o adaptare cu un minim de efort si fara multi bani ( un T la apa rece si un  Y in evacuarea care deja exista) asta este cea mai mica problema
    La apartamentele cu 3 cam scurgerea si robinetii de apa sunt intradevar chiar in dreptul geamului dar asta nu inseamna ca trebuie sa instalezi chiuveta pe acea pozitie (in interiorul mobilei se pot masca toate racordurile flexibile pt apa si evacuare ff elegant si ergonomic si vei putea pune chiuveta unde doresti

#54
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

 luc1979, on Sep 23 2008, 10:26, said:

Ieri mi s-a spus ca predare se amana pentru decembrie. Ma duc azi pe acolo sa vad in ce stadiu sunt la interior.

ai reusit sa ajungi la ei?
eu am trecut prin zona si am vazut progrese semnificative la exterioare
nu-mi dau seama in ce stadiu sunt cu accesul in parcare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate