Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Ten Blocks

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#55
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postlaura2000, on Oct 1 2008, 14:39, said:

ai reusit sa ajungi la ei?
eu am trecut prin zona si am vazut progrese semnificative la exterioare
nu-mi dau seama in ce stadiu sunt cu accesul in parcare


Deci, predarea se va face in Decembrie, sper sa fie si decembrie 2008 si nu 2009...
A1 e tencuit pe afara, cu alb si mov.
Eu am in 4A, nu aveam parchet pe jos si nu e varuit. Sunt dezamagit de hol, are o scafa la 2,37 cm inaltime, deci ff jos plus o grinda la 2,27 care e complet aiurea. Restul camerelor sunt de 2,7 m inalte. Deci „camere inalte de 3 m” din oferta e vrajeala.
In rest, ce sa zic, mai au de lucru. Ne-am amuzat de chiuveta din baia mica, abia incape o mana, nici pentru bebelusi nu e.
Am vazut 4 apartamente. In blocul 2A, am vazut 2, si acolo nu e grinda aia pe hol care mie imi sta pe creier, ca imi strica proiectul la dressing. Am facut o cerere sa mi-o darame

Daca vrei sa vizitezi, suni, te programezi, si merg cu tine. Fetele de acolo au fost dragute, au zis sa scriu ce nu imi convine si trimit ele la Procema sa vada daca se remediaza.

#56
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

View Postluc1979, on Oct 2 2008, 10:55, said:

...
In blocul 2A, am vazut 2, si acolo nu e grinda aia pe hol care mie imi sta pe creier, ca imi strica proiectul la dressing. Am facut o cerere sa mi-o darame

Ai facut o cerere sa ce?! Sa darame grinda?! :o Crezi ca e facuta din caramida sau din rigips...?

#57
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

View Postluc1979, on Oct 2 2008, 10:55, said:

Deci, predarea se va face in Decembrie, sper sa fie si decembrie 2008 si nu 2009...
A1 e tencuit pe afara, cu alb si mov.
Eu am in 4A, nu aveam parchet pe jos si nu e varuit. Sunt dezamagit de hol, are o scafa la 2,37 cm inaltime, deci ff jos plus o grinda la 2,27 care e complet aiurea. Restul camerelor sunt de 2,7 m inalte. Deci „camere inalte de 3 m” din oferta e vrajeala.
In rest, ce sa zic, mai au de lucru. Ne-am amuzat de chiuveta din baia mica, abia incape o mana, nici pentru bebelusi nu e.
Am vazut 4 apartamente. In blocul 2A, am vazut 2, si acolo nu e grinda aia pe hol care mie imi sta pe creier, ca imi strica proiectul la dressing. Am facut o cerere sa mi-o darame

Daca vrei sa vizitezi, suni, te programezi, si merg cu tine. Fetele de acolo au fost dragute, au zis sa scriu ce nu imi convine si trimit ele la Procema sa vada daca se remediaza.

in concluzie din august pana acum nu au avansat prea mult.
in august am vazut un apartament in blocul 4 care era gata, apartamentul meu din blocul 2 nu l-am putut vedea pt ca se lucra la parcare si nu aveam acces in bloc.
domnisoara foarte draguta m-a sunat dupa o saptamana sa-mi spuna ca a vizitat apartamentul meu unde nu era pus parchetul, usile si nu era zugravit.
teoretic nu ar mai fi mare lucru de facut dar vad ca nu avanseaza... odata ce si la inceputul lui octombrie sunt in acelasi stadiu ca in august.
pe mine ma streseaza dimensiunea debaralei mici de pe hol unde cf proiectului incapea masina de spalat... dar acum cf realitatii nu mai incape.
in concluzie cu siguranta cei care aveam predarea in decembrie o sa fim amanati, sa vedem pana cand...
nu indraznesc sa-i sun inca.

#58
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postlaura2000, on Oct 2 2008, 12:12, said:

in concluzie din august pana acum nu au avansat prea mult.
in august am vazut un apartament in blocul 4 care era gata, apartamentul meu din blocul 2 nu l-am putut vedea pt ca se lucra la parcare si nu aveam acces in bloc.
domnisoara foarte draguta m-a sunat dupa o saptamana sa-mi spuna ca a vizitat apartamentul meu unde nu era pus parchetul, usile si nu era zugravit.
teoretic nu ar mai fi mare lucru de facut dar vad ca nu avanseaza... odata ce si la inceputul lui octombrie sunt in acelasi stadiu ca in august.
pe mine ma streseaza dimensiunea debaralei mici de pe hol unde cf proiectului incapea masina de spalat... dar acum cf realitatii nu mai incape.
in concluzie cu siguranta cei care aveam predarea in decembrie o sa fim amanati, sa vedem pana cand...
nu indraznesc sa-i sun inca.


...daca e vorba de debaraua de langa baie (la mine nue, nu mai stiu la ce tip de apartament am vezut, cred ca la unul de 2 camere), sigur nu incape o masina se spalat normala. Am masurat eu de curiozitate, erau cam 50 de cm. Iti incape o masina cu incarcare pe deasupra (are 40 cm). O maisna cu incarcare frontala are 60 cm.

#59
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

View Postluc1979, on Oct 3 2008, 08:31, said:

...daca e vorba de debaraua de langa baie (la mine nue, nu mai stiu la ce tip de apartament am vezut, cred ca la unul de 2 camere), sigur nu incape o masina se spalat normala. Am masurat eu de curiozitate, erau cam 50 de cm. Iti incape o masina cu incarcare pe deasupra (are 40 cm). O maisna cu incarcare frontala are 60 cm.

este vorba de un apartament cu 3 camere tip 3 care are o debara langa baie
din schita latimea este 58 cm, ma asteptam sa nu ramana exact 58... dar nu le-a ramas nici 40 cat are o masina cu incarcare verticala.
si cum la tine au aparut grinzi si scafe de care nu stiai, la mine s-a micsorat debaraua... oare ce va urma'?
inaltimea camerei a scazut de la 3m la 2.70...
o sa ne dam seama de toate problemele cand ne vom muta
in acest moment noi stam cu schite in fata si ne gandim la amenajarea interioara, care va suporta mici modificari cu siguranta.

#60
tzuku_2

tzuku_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.03.2007
Am vorbit azi cu o domnisoara de la ei si am aflat ca fiecare isi poate vizita apartamentul in zilele de luni si joi de la 8 la 16.30 dar trebuie sunat inainte(a specificat sa evit intervalul 12.00-13.00 ca e pauza de masa si constructorii au cheile).  A mai spus ca blocul 1 este "gata integral", 2 si 3 mai au mici retusuri, iar la 4 parchete si mici retusuri. Eu o sa ma duc luni deoarece sunt tare curios de ce mi-a zis tipa. Sper sa fie adevarat. A fost cineva recent(sapt asta) si poate sa zica stadiul lucrarilor?

#61
DGtiK

DGtiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2008
Buna seara la toata lumea
Sunt noua prin zona si am si eu o intrebare: stiti daca mai este vreun apartament de 2 camere liber la blocurile din faza 1? As vrea si eu ceva si cat mai repede.... Faza 2 imi pare putin preea departe finalizarea....
Multumesc.

#62
tzuku_2

tzuku_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.03.2007
Cel mai bine suni la ei! Gasesti un numar de telefon pe site. Tipa de la vanzari zicea luni ca mai au 16 apartamente de vanzare. Deci poate mai ai sansa sa gasesti.

#63
bau2miau

bau2miau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2008
Buna

Eu am fost chiar azi. Am vazut apartamentul nostru, din Blocul 3A. Parchetul nu era pus inca, nici cada din baia mare+cea din baia mica, nu erau scoase nici firele de la energie.  :mellow: Nu erau puse inca nici caloriferele. Pe scurt, sunt multe de facut. Sper sa fie gata pana in decembrie, cand zic ei ca vor sfarsi.

#64
DGtiK

DGtiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2008

View Posttzuku_2, on Oct 16 2008, 14:42, said:

Cel mai bine suni la ei! Gasesti un numar de telefon pe site. Tipa de la vanzari zicea luni ca mai au 16 apartamente de vanzare. Deci poate mai ai sansa sa gasesti.
Multumesc pt raspuns...am sunat la ei si mi-ai trimis o lista cu apartamentele disponibile.....sunt chiar 23....din pacate nici o garsoniera. M-am mai uitat pe schite si cred ca mi-ar fi placut o garsoniera......
       VINDE CINEVA O GARSONIERA????

Edited by DGtiK, 16 October 2008 - 23:11.


#65
mackintosh

mackintosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.09.2008
Buna seara!si eu am achizitionat un apartament la ten blocks si incep sa ma indoiesc ca am luat cea mai buna decizie.am fost pe santier la sfarsitul lui august si am constatat ca nu se respecta ceea ce am semnat in antecontract:1. in baie si gr.sanitar doar 2 pereti sunt plactati cu faianta, in bucatarie la fel(seful de santier ne-a explicat acest lucru prin faptul ca s-au placat doar fronturile de lucru, dar in antecontract nu e aceasta specificatie);2. chiuveta din gr sanitar este foarte mica;3. oglida este ingropata, nu aparenta;4.suprafetele in nici un caz nu corespund celor din schitele pe care le-am semnat. Un lucru pe care-l consider bun e faptul ca aproape toti peretii sunt turnati, dar rigipsul care ii imbraca micsoreaza foarte mult din suprafata,fiind la o distanta de aprox 8-10cm fata de pertele de beton(rigipsul e pus pe montanti) mai mult de cei 2% prevazuti in antecontract; imi place foarte mult fereastra de la sufragerie spre balcon, faptul ca e aproape la fel de inalta ca apartamentul, camera asta va fi foarte luminoasa.
A intrebat cineva ce inseamna faptul ca aplicele si spoturile vor fi aprovizionate de catre cumparator, asta inseamna ca plafonierele,intrerupatoarele si prizele ni le pun ei?

Numai bine!

#66
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
Salutare,
        
          am contractat un apartament in prima faza, care am inteles ca va fi gata in ianuarie. In contractul meu si presupun ca si al vostru este stipulat negru pe alb ca apartamentul va fi achizitionat liber de orice sarcini. Insa stiti ca in prezent are ipoteca de rang I pusa de Raiffeisen.
          La sucursala Raiffeisen care se ocupa de TenBlocks (sucursala Casa ta 13 septembrie, vis-avis de Marriot),  mi s-a precizat ca banca nu isi va ridica ipoteca decat dupa ce isi va incasa banii, adica ulterior semnarii contractului de vanzare cumparare. Altfel spus, nu exista o intelegere intre dezvoltator si Raiffeisen Corporate sau se va incalca respectivul antecontract?
           Daca veti lua credit de la aceasta banca nu este nicio problema, deoarece ei au toate actele (mai putin cadastrul si intabularea) si procesul de acordare a creditului va dura mai putin. Insa nu are in prezent cea mai buna oferta si in plus este netransparenta. Dupa 1 an de dobanda fixa nu se va inscrie in contract metodologia de calcul pt urmatorii ani (de ex, Euribor + x%), asa cum mi se pare firesc. In aceste conditii ne putem astepta la majorari ulterioare, chiar nejustificate, pt. ca asa vrea banca.
            Intelegerea intre dezvoltator si banca pare facuta astfel incat banca sa castige de 2 ori (si de la el si de la noi). Ei spun ca va fo foarte greu ca o alta banca sa accepte o ipoteca de rang II, chiar daca pt. cateva zile. Nu m-au asigurat ca in eventualitatea in care se gaseste, vor fi de acord cu asta.
            In plus nu au nicio oferta speciala pt. clientii TenBlocks, adica macar un 0,01 in minus la dobanda; nu deoarece cumparatorii nu au unde sa se duca, noi avem toate actele necesare si mai dispunem si de ipoteca de rang I. Asa ca imprumutati-va de la noi.

Edited by turbo trabannt, 28 October 2008 - 14:03.


#67
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2008

View PostCorsicanul, on Oct 28 2008, 13:55, said:

Salutare,
        
          am contractat un apartament in prima faza, care am inteles ca va fi gata in ianuarie. In contractul meu si presupun ca si al vostru este stipulat negru pe alb ca apartamentul va fi achizitionat liber de orice sarcini. Insa stiti ca in prezent are ipoteca de rang I pusa de Raiffeisen.
          La sucursala Raiffeisen care se ocupa de TenBlocks (sucursala Casa ta 13 septembrie, vis-avis de Marriot),  mi s-a precizat ca banca nu isi va ridica ipoteca decat dupa ce isi va incasa banii, adica ulterior semnarii contractului de vanzare cumparare. Altfel spus, nu exista o intelegere intre dezvoltator si Raiffeisen Corporate sau se va incalca respectivul antecontract?
           Daca veti lua credit de la aceasta banca nu este nicio problema, deoarece ei au toate actele (mai putin cadastrul si intabularea) si procesul de acordare a creditului va dura mai putin. Insa nu are in prezent cea mai buna oferta si in plus este netransparenta. Dupa 1 an de dobanda fixa nu se va inscrie in contract metodologia de calcul pt urmatorii ani (de ex, Euribor + x%), asa cum mi se pare firesc. In aceste conditii ne putem astepta la majorari ulterioare, chiar nejustificate, pt. ca asa vrea banca.
            Intelegerea intre dezvoltator si banca pare facuta astfel incat banca sa castige de 2 ori (si de la el si de la noi). Ei spun ca va fo foarte greu ca o alta banca sa accepte o ipoteca de rang II, chiar daca pt. cateva zile. Nu m-au asigurat ca in eventualitatea in care se gaseste, vor fi de acord cu asta.
            In plus nu au nicio oferta speciala pt. clientii TenBlocks, adica macar un 0,01 in minus la dobanda; nu deoarece cumparatorii nu au unde sa se duca, noi avem toate actele necesare si mai dispunem si de ipoteca de rang I. Asa ca imprumutati-va de la noi.

Buna,
Si eu m-am lovit de aceeasi problema cu banca.
Nu mi se pare corect din partea celor de la TenBlocks, eu am platit deja 50% si urmeaza sa platesc diferenta in decembrie (sau ianuarie), iar acum ei vor sa-mi dea un apartament ipotecat.
Nu mi se pare corect.
In momentul in care ne ducem sa facem contractul trebuie sa facem contract pe un apartament liber de sarcini.
Dar ar trebui ca toti sa sustinem acelasi lucru... nu sa ne bage ei pe gat o banca de la care ei probabil au comisioane iar noi platim niste rate mai mari.
In momentul in care am semnat contractul cu ei nu mi s-a spus ca pot sa iau credit de la o singura banca.
Nu stiu ce putemm face.

#68
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Eu am "mirosit" problema cu ipoteca de la inceput. Asa ca am insistat sa se scrie ca va fi libe de sarcini, si cei care au semnat in perioada aia au beneficiat de acelasi contract.
Doamnele de acolo fac acum sondaje cu cine isi ia credit de la Raiffeisen si cine nu. Deci daca aveti in contratct ca va fi liber de sarcini, asa trebuie sa fie, si uitati-va dupa oferta de credit cea mai avantajoasa (la Raiffeisen numai avantajoasa nu e...)

Oricum, pe mine m-au suparat si ca urmare le voi face PR negativ. Primul pas e ca va fi o emisiune la Antena 1, unde eu am spus ce probleme avem cu acest ansamblu. Deci va trebui sa cheltuie mai multi bani pentur publicitate la cata publicitate negativa vor avea... O sa postez cand va fi emisiunea.
Mai e de studiat cu protectia consumatorului si avocat...
Va tin la curent.

#69
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postluc1979, on Oct 29 2008, 15:17, said:

Eu am "mirosit" problema cu ipoteca de la inceput. Asa ca am insistat sa se scrie ca va fi libe de sarcini, si cei care au semnat in perioada aia au beneficiat de acelasi contract.
Doamnele de acolo fac acum sondaje cu cine isi ia credit de la Raiffeisen si cine nu. Deci daca aveti in contratct ca va fi liber de sarcini, asa trebuie sa fie, si uitati-va dupa oferta de credit cea mai avantajoasa (la Raiffeisen numai avantajoasa nu e...)

Oricum, pe mine m-au suparat si ca urmare le voi face PR negativ. Primul pas e ca va fi o emisiune la Antena 1, unde eu am spus ce probleme avem cu acest ansamblu. Deci va trebui sa cheltuie mai multi bani pentur publicitate la cata publicitate negativa vor avea... O sa postez cand va fi emisiunea.
Mai e de studiat cu protectia consumatorului si avocat...
Va tin la curent.


Eu am renuntat la proiectul asta din cauza aceleasi clauze care o tot ascundeau prin contract... Se pare ca am procedat corect.

#70
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
Si eu am primit acum cateva zile telefon de la TENBLOCKS, in care am fost intrebat de la ce banca intentionez sa iau creditul.
          Referitor la Raiffeisen Casa Ta, sucursala 13 septembrie pot confirma ca au o anumita "acreala" si aroganta. Cand le-am zis ca Protectia Consumatorului se va ocupa de eventualele nerespectari ale contractului, mi-au spus ca dezvoltatorul este foarte bine acoperit si ca nu vor avea nicio problema. Suntem prea mici pentru o afacere atat de mare.
          Exista totusi o veste buna ! :D
          Majoritatea bancilor (mai putin Alpha si Transilvania) accepta Ipoteca de Rang II pana cand Raiffeisen isi primeste banii. Nu va fi nevoie decat de o notificare din partea lor ca isi vor ridica ipoteca, notificare pe care nu au motiv sa nu o dea.
          In plus, este o metoda curenta deoarece majoritatea locuintelor noi sunt construite cu banii unei banci care are ipoteca de rang I.
          Asa cum am scris anterior, dobanda Raiffeisen nu este si nu va nici in contract transparenta. In aceste conditii prefer o banca cu dobanda apropiata dar la care este stabilit clar cat este marja bancii si ca aceasta ramane nemodificata. :rolleyes:
          Astept sa vad emisiunea de care scria LUC1979.
          Daca emisiunea va avea o audienta ridicata s-ar putea sa-i determinam sa-si schimbe putin atitudinea. Este o perioada in care orice informatie este in masura sa influenteze foarte mult cererea si respectiv pretul unui anumit activ. In plus media este in cautare de astfel de subiecte, care sa genereze isterii in masa.

#71
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Sa inteleg ca nu toata lumea are clauza ca imobilul va fi liber de sarcini la data semnarii contractului de vanzare-cumparare?
Raiffeisenul are comision lunar de administrare care urca rata considerabil, plus ca daca le ceri un scadentar, iti dau doar pentru primul an, credeam ca a uitat ala sa ataseze tot scadentarul....
Da, media umbla dupa astfel de subiecte, eu am facut un pas, daca continua cu nesimtirile, putem sa continuam, sa vedem cine le mai cumpara celelelate 6 blocuri....
Cum e posibil sa scrie peste tot ca au camere inalte de 3 metri si eu sa am holul la 2,3? Este practic 20% mai putin din volumul util, imi mananaca 20% din spatiile de depozitare, etc. Mai aveau putin si ne faceau usa la intrare de 1,5 metri ianltime, ca doar nu au mentionat in contract dimensiunile usilor, nu? Eu o sa sun totusi si la Protectia Consumatorilor.

#72
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View PostCorsicanul, on Oct 29 2008, 16:04, said:

Daca emisiunea va avea o audienta ridicata s-ar putea sa-i determinam sa-si schimbe putin atitudinea. Este o perioada in care orice informatie este in masura sa influenteze foarte mult cererea si respectiv pretul unui anumit activ. In plus media este in cautare de astfel de subiecte, care sa genereze isterii in masa.

Va fi pe Antena 3 la Reporter special, vineri de la 23:10. Nu stiu insa daca vinerea asta sau cea viitoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate