Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

jante de marimi diferite?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
D-DAY

D-DAY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.05.2008
Am si eu o intrebare. Ce probleme ar aparea daca merg pe spate cu cauciucuri si jenti de 16 iar pe fata cu cauciucuri si jenti de 15? Pe spate 205/55/16, pe fata 195/65/15. Toate sunt de iarna. Multumesc.

#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 D-DAY, on Dec 7 2008, 16:24, said:

Am si eu o intrebare. Ce probleme ar aparea daca merg pe spate cu cauciucuri si jenti de 16 iar pe fata cu cauciucuri si jenti de 15? Pe spate 205/55/16, pe fata 195/65/15. Toate sunt de iarna. Multumesc.

nici una.
multe masini mai "serioase" au marimi diferite pe fata/spate di fabrica.
doar ca fata o sa fie putin de tot mai inalta decat ar fi aratat tot cu 16 inch

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006
daca masina nu a fost prevazuta de catre producator cu asa ceva (jante mai mari pe spate), poti avea probleme cu ABS-ul sau cu ESP-ul(si restul chestiilor gen traction control si ce mai e pe acolo). evident, daca ai asemenea sisteme pe masina.

explicatia e simpla: abs-ul, de exemplu, detecteaza ca rotile din fata se invart mai repede decat cele de pe spate, considera ca ai pierdut tractiunea pe fata si se apuca sa-ti franeze rotile respective.

#4
D-DAY

D-DAY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.05.2008
Multumesc pt raspunsuri. Masina nu a fost prevazuta cu jante mai mari pe spate, are abs (fara esp), in schimb ambele marimi(r 16/r 15)sunt inscrise in talon.

#5
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003

 _Smiley_, on Dec 7 2008, 22:05, said:

daca masina nu a fost prevazuta de catre producator cu asa ceva (jante mai mari pe spate), poti avea probleme cu ABS-ul sau cu ESP-ul(si restul chestiilor gen traction control si ce mai e pe acolo). evident, daca ai asemenea sisteme pe masina.

explicatia e simpla: abs-ul, de exemplu, detecteaza ca rotile din fata se invart mai repede decat cele de pe spate, considera ca ai pierdut tractiunea pe fata si se apuca sa-ti franeze rotile respective.


Nu este adevarat, marimile sunt echivalente (eroare 0.4%) si asa cum a spus D-DAY sunt trecute ambele in talon. Practic circumferinta rotilor este identica (fara acea marja minora), in consecinta abs-ul sau esp-ul le vede rotindu-se la fel! In concluzie, nu este absolut nicio problema!

#6
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Nu prea inteleg de ce vrei sa faci asta.
O sa arate de toata jena.
Intelegeam daca vroiai gume mai late pe spate pentru stabilitate dar jante de 15 cu jante de 16 nu cred ca merita.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006
nu conteaza daca ambele marimi au fost trecute sau nu in talon (oricum, nu cred ca producatorul a trecut acolo 2 marimi in ideea ca le poti folosi in acelasi timp), ci daca senzorul ABS-ului e suficient de sensibil incat sa simta diferenta de viteza de rotatie. senzorii astia au si ei ceva tolerante pe acolo (de exemplu, cand virezi, rotile de pe interior se rotesc mai incet decat rotile de pe exterior, iar ABS-ul stie sa ignore asta), deci sunt sanse destul de mari sa nu fie afectati de folosirea simultana a 2 tipuri de roti.

#8
D-DAY

D-DAY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.05.2008
Ok. Nu vreau sa cumpar 2 cauciucuri de iarna pe r16, vreau sa le folosesc pe cele de r15 pe fata si sa cumpar doar jenti otel de r15 pt fata. Asta e ideea, nu stiu daca e ok sau nu.

#9
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 D-DAY, on Dec 7 2008, 16:24, said:

Am si eu o intrebare. Ce probleme ar aparea daca merg pe spate cu cauciucuri si jenti de 16 iar pe fata cu cauciucuri si jenti de 15? Pe spate 205/55/16, pe fata 195/65/15. Toate sunt de iarna. Multumesc.

Ce zici de o pana?
Cum banuiesc ca nu e vorba de o super-sportiva, nu cred ca e cazul de jenti diferite.
Pentru iarna se recomanda jenti mai mici cu 1" (de preferat de otel) si latime mai mica a anvelopei. Talonul ce zice?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate