Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

DSLR Nikon D300 si blitz dedicat Nikon SB-600

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
redcom

redcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2004
As dori sa imi cumpar un Nikon D300 si vreu sastiu daca un blitz SB-600 este suficient pentru a face niste poze profesionale. Vreau sa incep sa fotografiez la nunti si am inteles ca imi trebuie aparatura, Am cautat pe internet sa vad ce foloseste lumea si am gasit ca cineva chiar foloseste cele de mai sus pentru serviciile pe care as dori sa le fac si eu:  Aparatura pentru nunta: http://io-omu.ro/foto_aparatura.php

Pozele de nunta arata super faine la situl asta. Ma intreb daca stie cineva cu ce sunt facute mai ales cele de sus care se rotesc.

[ http://io-omu.ro/poze/galerie_catalog/mari/cat_125.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
anghelson

anghelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2006

View Postredcom, on Dec 2 2008, 19:39, said:

As dori sa imi cumpar un Nikon D300 si vreu sastiu daca un blitz SB-600 este suficient pentru a face niste poze profesionale. Vreau sa incep sa fotografiez la nunti si am inteles ca imi trebuie aparatura...

Redcom, Nikon D300 si SB-600 sunt echipamente teribil de capabile. Te-ai intrebat insa daca tu vei face fata? Ce aparat folosesti acum? Nikon D300 are un sistem de meniuri in care te vei pierde de-a binelea daca nu ai o experienta sanatoasa in domeniu. Esti familiarizat cu sistemul CLS de la Nikon? Dar in fine: eu in locul tau mi-as lua SB-800 in loc de SB-600 pentru nunti. Plus in mod obligatoriu un difuzor si macar un reflector.
In ceea ce priveste "pozele care se rotesc", pe situl dat de exemplu: aceea se cheama animatie flash, tine de modul in care a fost programat situl respectiv si nu are nici o legatura cu fotografia, cu atat mai mult cu un anume tip de aparat. Poti sa faci sa se roteasca si poze facute cu telefonul, daca tii neaparat.

#3
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
O. M. G.

#4
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Indeed!

#5
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View Postredcom, on Dec 2 2008, 19:39, said:

As dori sa imi cumpar un Nikon D300 si vreu sastiu daca un blitz SB-600 este suficient pentru a face niste poze profesionale. Vreau sa incep sa fotografiez la nunti si am inteles ca imi trebuie aparatura, Am cautat pe internet sa vad ce foloseste lumea si am gasit ca cineva chiar foloseste cele de mai sus pentru serviciile pe care as dori sa le fac si eu:  Aparatura pentru nunta: <a href="http://io-omu.ro/foto_aparatura.php" target="_blank">http://io-omu.ro/foto_aparatura.php</a>

Pozele de nunta arata super faine la situl asta. Ma intreb daca stie cineva cu ce sunt facute mai ales cele de sus care se rotesc.

[ http://io-omu.ro/poze/galerie_catalog/mari/cat_125.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fara suparare...insa poza care ai atasat-o imi inspira mai degraba grotesc in editarea fotografica decat arta demna de un profesionist...ca echipament depinde de experienta ta...D300 si SB600 sunt scule bune...mai pui si un lens gen 17-35 si totul e ok din punctul meu de vedere.

#6
aspixel

aspixel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2008
omule impuscate

#7
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
nu cred ca-ti trebuie D300 ca sa faci poze asa "meseriase" ca alea ... merge si cu o compacta  :huh:

#8
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postredcom, on Dec 2 2008, 19:39, said:

As dori sa imi cumpar un Nikon D300 si vreu sastiu daca un blitz SB-600 este suficient pentru a face niste poze profesionale.
Sastii ca NU!

#9
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

View Post_thunder_, on Dec 2 2008, 20:56, said:

nu cred ca-ti trebuie D300 ca sa faci poze asa "meseriase" ca alea ... merge si cu o compacta  :huh:

Salut,

Daca vrei poze ca aia, ia un Fuji S9600 si de restul de bani pana la D300 + SB-600 carti despre fotografie si o licenta de Lightroom.

Just my $0.02

Rares

#10
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Io zic sa iei doar sb-600-le. Face el singur toata treaba  :lol:

#11
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Pozele de nunta arata super faine la situl asta. Ma intreb daca stie cineva cu ce sunt facute mai ales cele de sus care se rotesc.
La pariu ca este un secret bine pazit. Cel putin reteta "colajelor" care iti rupe retina la intervale regulate

#12
BigSmith

BigSmith

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2008
Gandeste-te sa te apuci de vreun sport sau sa te apuci de gatit , ceva care nu are legatura cu fotografia . Vad oameni ca tine zilnic , si mai dureros este faptul ca poti avea acces la aparatura . Sunt persoane ce prezinta un potential artistic si tehnic imens, dar soarta nu le permite mai mult(cunostinte personale) . E dureros sa vezi cum se stinge o pasiune din cauza asta.






Bogdan Draghici a.k.a BigSmith

Edited by BigSmith, 03 December 2008 - 10:26.


#13
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostBigSmith, on Dec 3 2008, 10:25, said:

Gandeste-te sa te apuci de vreun sport sau sa te apuci de gatit , ceva care nu are legatura cu fotografia . Vad oameni ca tine zilnic , si mai dureros este faptul ca poti avea acces la aparatura . Sunt persoane ce prezinta un potential artistic si tehnic imens, dar soarta nu le permite mai mult(cunostinte personale) . E dureros sa vezi cum se stinge o pasiune din cauza asta.


Bogdan Draghici a.k.a BigSmith


Trist dar adevarat. Azi am cunoscut un om care avea d80 si nu stia ca i se poate scoate/schimba obiectivul... Ce sa mai zici ? De fapt, mai e ceva de zis ?

#14
aspixel

aspixel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2008

View Postmrdobanda, on Dec 3 2008, 16:26, said:

Trist dar adevarat. Azi am cunoscut un om care avea d80 si nu stia ca i se poate scoate/schimba obiectivul... Ce sa mai zici ? De fapt, mai e ceva de zis ?
lol :)) traim in romania...

#15
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
daca vrei sa te faci "blitzar" si "fotator" pe la nunti la sate din varf de munte sau persoane din zonele respective cu gusturi puternic influentate de curentul cocalar si pitzipongesc....unde oricum nu prea conteaza cum ies pozele ca tot cele facute cu celularul in oglinda de la baie is mai bune.....si trebuie facute doar asa sa fie ca sa moara de ciuda vecina....at poti sa iti iei orice aparat vrei ca e foarte bun si profesional(doar sa scrie D&G sau Versace pe el :P ).... dar tare as vrea sa nu strici o zi frumoasa in viata unui cuplu cu fotografii "artistice" precum cele ale lui "io-man.ro"

in rest .... sculele enumerate de tine sunt foarte ok ... dar pune mana pe carte inainte de a incepe o afacere in care rezultatele muncii tale influenteaza pe alte persoane... crede-ma ca nu vrei sa te pui cu o proaspata mireasa la nunta careia ai dat-o in bara cu pozele.

Edited by Sinisther, 03 December 2008 - 17:15.


#16
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
wasn't me!  :bandit:  :ciocan:  :death:  :raygun:

scuze de oftopic dar oricum cred ca threadul asta o sa ajunga pe la recycle bin pe undeva.

#17
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Totusi eu zic ca generalizam si dramatizam aiurea.

Fiecare intalneste zilnic in trafic bizoni in ML-uri si X5-uri care arunca mucuri de tigara pe geam de parca nu si-au permis o scrumiera in lista de optionale. Sau "printese" in Range Rover-e care nu sunt in stare sa parcheze cu fata. Sunt o gramada de masini sport conduse de mucosi cu cosuri pe fata care n-au "calcat-o" niciodata pe un traseu profesionist.

Concluzia mea este ca bunastarea nu este nici morala, nici imorala, ci pur si simplu nu are nici o legatura cu priceperea. Trebuie sa ne obisnuim cu asta. Nu cred ca are vreo legatura cu Romania neaparat, snobi sunt peste tot. Daca vedeti vreun trend in Romania, atunci acela este trendul bunastarii, si nu neaparat al nepriceperii - ele evolueaza in paralel :)

Am intalnit straini care ma intrebau in primul rand cati megapixeli am. Am intalnit altii care spuneau ca au mai tras profesional si cand le-am dat aparatul sa faca poze intr-un training, faceau portrete din picioare celorlalti care erau asezati la mese. Nice dandruff, dude! :lol: Dar, sincer, nu vad in asta motiv de tristete sau de suparare.

Iar despre cazurile triste ale celor care nu-si permit, desi au talent - scuze - nu prea cred in chestia asta. Daca si-ar pune vointa la contributie, ar reusi un inceput indiferent de arsenalul tehnic (uitati-va la Sergi0!), dupa care vor upgrada treptat. Dar trebuie sa vrei sa faci asta si sa-ti asumi niste riscuri. Ca in orice business.

#18
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrdobanda, on Dec 3 2008, 01:10, said:

Io zic sa iei doar sb-600-le. Face el singur toata treaba  :lol:
Iară recomanzi chestii scumpe. Îți ajunge curelușa pe care scrie mare Nikon ;) Sau Canon. Sau BOSS :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate