Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Filme in care auzim cuvinte romanesti..

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postunderdesire, on Dec 26 2008, 15:55, said:

in Transporter 3 personajele au vrut sa mearga pana in Bucuresti dar s-au razgandit. e pomenit ceva despre vinul si mancarea romaneasca.

partial corect.
ei ajung in "Romania" totusi. la pompa de benzina de unde-si ia aia vodka si ii repereaza ailalti, pe pompa scrie" "fara plumb 95"
chiar daca restul semnelor sunt in maghiara si se vad mai neclar si in plan indepartat.

#20
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
super tare. nu am observat!

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postunderdesire, on Dec 28 2008, 12:39, said:

super tare. nu am observat!

se vede ca e 'peste'
scrie pe fond verde pe o pompa

iar in plan indepartat se vede semnul de fumatul interzis scris in maghiara, si alte asemenea

Edited by spare-me, 28 December 2008 - 13:03.


#22
Ada_P

Ada_P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.09.2008
Nu ma surprinde sa aud vorbe in romaneste, dar ma amuz uneori cand ii aud vorbind, mai ales daca e vorba de actori straini care nu s-au straduit sa ia o lectie-doua de pronuntie corecta. Imi aduc aminte tot de Dracula  al lui Coppola unde Gary Oldman le vorbea pe romaneste celor trei vampiroaice... i-am multumit traducatorului ca a adaptat traducerea din engleza in romana, altfel nu intelegeam nici un cuvant. :)
Si tot in acelasi film retinusem ca, la inceputul aventurii, avocatul Jonathan Harker (Keanu Reeves) ajunge cu vaporul, parca, pana la Galati, si de acolo o ia SPRE EST inspre Bistrita. Posibil sa fi fost numai o parere, totusi.

Edited by Ada_P, 29 December 2008 - 01:23.


#23
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
A mentionat cineva Borat sau nu am vazut eu??

#24
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
a mentionat,si am impresia ca au filmat si in romania,si s-a vorbit destul de mult

#25
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View Postblack~angel, on Dec 29 2008, 15:03, said:

a mentionat,si am impresia ca au filmat si in romania,si s-a vorbit destul de mult
pai chiar in Romania s-a filmat,intr-un sat de tigani.Era si o Dacie pe acolo trasa de cai si sotia lui Borat il injura in romana.Imi amintesc ca a dat la stiri ca erau nemultumiti tiganii din cauza banilor primiti.

#26
-1-

-1-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.06.2008

View Postunderdesire, on Nov 21 2008, 22:38, said:

Mi se intampla cateodata ca in diferite filme sa aud romana: ba pe fundal, ba vorbesc unele personaje etc. Pot sa spun ca sunt cumva placut surprins. Desi fenomenul il observ de ceva timp, am hotarat sa va scriu abia acum.

Filme in care se vorbeste romana:

1 - The Fall

mai era unul cu exorcizari in care preotul exorciza in romana. mai era unul de actiune in care o una cersea in romana.. altul cu razboi..

haideti sa scriem aici filmele in care auzim fraze romanesti si ramanem surprinsi :)

ps. nu are nicio legatura cu filmele romanesti !!
inca nu am vazut filmul dar fata din rolul principal e romanca si e 'cotata' un mare talent  :)

#27
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
poate nitel unrelated, o chestie interesanta apare in filmul eyes wide shut (cu tom cruise si nicole kidman): in timpul unei ceremonii de la un bal mascat, coloana sonora este de fapt o liturghie romaneasca redata invers...

originalul din film: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/faZEFpTPi5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aceeasi chestie redata invers: http://www.fundatia-....ro/exe/ews.mp3
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xPwZy8Y_3Ls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

chestia asta am aflat-o de la stiri pe protv acum cativa ani

#28
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View Postgtk, on Jan 2 2009, 08:42, said:

poate nitel unrelated, o chestie interesanta apare in filmul eyes wide shut (cu tom cruise si nicole kidman): in timpul unei ceremonii de la un bal mascat, coloana sonora este de fapt o liturghie romaneasca redata invers...

originalul din film: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/faZEFpTPi5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aceeasi chestie redata invers: http://www.fundatia-....ro/exe/ews.mp3
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xPwZy8Y_3Ls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

chestia asta am aflat-o de la stiri pe protv acum cativa ani


Eu sunt Toma necredinciosul si nu te-am crezut... asa ca am facut in felul urmator:
Am redat clipul de pe youtube...
Am pus microfonul in fata difuzorului...
Am inregistrat cu aplicatia aia din STAR<<ACCESORIES<<ENTERT... Rec Sound..
Am dat reverse si... chiar e o liturgie romaneasca...

#29
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
In Dracula...si atat...

#30
lulu21

lulu21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.11.2008
Tia Carrere în Relic Hunter. Sezul unu, episodul 14, era o scenă în care personajul interpretat de ea se urcă în taxi și, cred că după ecuson, își dă seama că taximetristul e român și schimbă cu el două cuvinte în română.

Edited by lulu21, 10 February 2009 - 19:49.


#31
alingoia

alingoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.07.2008
The Man Who Cried

#32
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
in anaconda 3 ultimul cu daviid haselhof. vorbesc aia o gramada romaneste.. engleza cu acent taranesc rmanesc.. apar aro ca masini de teren... si peisajul ii tipic romanesc.

#33
ady01ack

ady01ack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.10.2008
second in comand
the detonator

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate