Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Virgil Magureanu: "Ceausescu a fost inlaturat de KGB!"

- - - - -
  • Please log in to reply
814 replies to this topic

Poll: Considerati ca Nicolae Ceausescu a fost inlaturat de catre KGB? (197 member(s) have cast votes)

Considerati ca Nicolae Ceausescu a fost inlaturat de catre KGB?

  1. DA (110 votes [55.84%])

    Percentage of vote: 55.84%

  2. NU (38 votes [19.29%])

    Percentage of vote: 19.29%

  3. Nu stiu (39 votes [19.80%])

    Percentage of vote: 19.80%

  4. Alta opinie (10 votes [5.08%])

    Percentage of vote: 5.08%

Vote Guests cannot vote

#811
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Când mă gândesc câți proști l-au votat pe  Iliescu, spunând că este un tip extraordinar, pe care l-a lăudat Gorby, cu care fusese și coleg, vorba aia, nu colea, un țâști bâști care a mâncat icre negre la Paris ...


offffff

#812
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
NU STIU DACA CEAUSESCU A FOST INLATURAT DE KGB,DAR SIGUR A FOST INLATURAT DE CINEVA DE AFARA.

#813
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La fel de posibil este ca ne-am facut-o cu mana noastra , doar cu acordul tacit al rusilor . Sa-i multumim tatucului Iliescu pentru asta .

#814
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Ceausescu si-a facut-o de fapt cu mina lui. A avut destule sanse sa predea puterea, vezi cazul Bulgaria, Cehia, RDG, Ungaria, Polonia, chiar si Rusia (desi asta a fost dupa). A tinut ca boul de scaun, n-a vrut sa cedeze nimic.

#815
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postbebecroitoru, on 19th November 2008, 20:35, said:

Virgil Magureanu: Ceausescu a fost inlaturat de KGB

În decembrie 2003 Virgil Măgureanu a fost prezent la emisiunea "Culisele revoluției" transmisă de TVR Timișoara. "Teroriști externi n-au putut fi probați și există suficiente amănunte pentru a demonstra imposibilitatea existenței unor asemenea teroriști", a spus Măgureanu la acea emisiune, a cărei înregistrare video e disponibilă acum și pe internet.

Sursa

La aceeași emisiune Măgureanu sublinia că scenariile pentru înlăturarea lui Ceaușescu s-au făcut în "diferite capitale europene, occidentale evident" (adică nici vorbă de KGB).
Dar, fiind vorba de un fost securist (care nici nu-și mai amintea că a fost securist pînă n-a apărut dovada în presă), nu-i așa că Măgureanu rămîne credibil inclusiv atunci cînd se contrazice nu cu X sau Y ci cu ceea ce el însuși spunea cu cîțiva ani în urmă? Și nu-i așa că foștilor securiști nu trebuie să li se pună întrebări tendențioase despre contrazicerile din propriile lor spuse?

Puteți vedea acea emisiune, împărțită în mai multe părți:
- Noi am mers cu gîndul "acum ori niciodată"
- Revoluția n-a început de la Tokes. Enoriașii au fost una, revoluționarii au fost alții
- Acel scenariu cu aprilie '90 care s-a vehiculat nu e atît de important
- Să ne spună domnul Radu Tinu dacă și-a realizat visul de a-l lovi peste coaie pe cheferist
- În 18 decembrie Timișoara părea înfrîntă
- Măgureanu: "Teroriști externi n-au putut fi probați și există suficiente amănunte pentru a demonstra imposibilitatea existenței unor asemenea teroriști"
- În noaptea de 22 în Operă s-a făcut o pană de curent. A fost momentul în care colonelul Zeca a reușit pentru prima dată să-și introducă soldații printre noi
- Măgureanu: "Nu exista nici o persoană din România care să facă parte din vreo înțelegere cu cineva din afară. O spun cu toată certitudinea"
- În 1994 am cerut destituirea domnului Măgureanu datorită lipsei de profesionalism a raportului SRI despre revoluție
- Stănculescu n-a făcut o asemenea afirmație gogonată, cu 1000 de teroriști
- Chiticaru: Armata nu avea puști cu lunetă!
- Măgureanu: La procesul Ceaușescu am fost doar martor, fără nici o implicare
- Am anunțat public: Cunoaștem adresele securiștilor, familiilor lor. Dacă unuia dintre noi i se întîmplă ceva, aceștia vor păți la fel

Playlist pe youtube cu întreaga emisiune: http://www.youtube.c...1768148065752B2

Participanți la emisiune: Virgil Măgureanu (fost director SRI), Radu Tinu (fost adjunct al șefului Securității Timiș), Remus Avramescu (reporter la TV Belgrad, printre primii ziariști străini care au transmis despre revoluția din Timișoara), Miodrag Milin (istoric timișorean, autor al mai multor cărți despre revoluție), Constantin Chiticaru (maior în rezervă, fost membru al mișcării CADA), Florin Kovacs (avocat, cîștigător al unui proces de daune legat de revoluție), Adrian Sanda (fost membru al Frontului Democratic Român, avea să devină apoi secretar de stat la SSPR din partea PSD), Tudorin Burlacu (deasemeni fost membru al Frontului Democratic Român), Sorin Oprea (lider al mulțimii în 16 decembrie 1989, șef al gărzii Frontului Democratic Român), Marius Mioc, Costel Bursuc (pe atunci președinte al Asociației Luptătorilor Timișoreni Arestați în Revoluție). Moderator: Mircea Todoran.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate