Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

RED

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eu nu prea inteleg o chestie, n-am citit tot materialul ca e mare, dar mi-au sarit in ochi cifrele:
A/D 16 bit => 8biti x 2 = 2 octeti pe canal
Imagini color ( RGB )=> 2 octeti pe canal x 3 canale (R, G, B ) = 6 octeti.
261 MP => 261M pixeli x 6 octeti per pixel = 1,53 Gocteti/imagine = 1,53 GB
25 fps => 25 x 1,53 GB = 38 GB/sec ... nu-i cam mult? Sper totusi sa gresec eu calculele. Pe ce stocheaza astia asa volum la asa viteza?
E mai mult un deziderat decat ceva realizabil.... Par imagini facute in Paint Shop. Chestia chiar exista?
Partea cu modularitatea e ok, misto chiar..un pas inainte fata de DSLR-urile actuale..dar totusi nu poti sa-ti iei unul pentru vacanta. Deocamdata nu-mi vand aparatul....mai e si criza pe deasupra.

Edited by crokodilu, 15 November 2008 - 19:29.


#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei sa faci filmare, da, ai nevoie de medii ultrarapide de stocare. Care exista. Oricum calculele tale sunt gresite. Nu stiu de unde ai comis-o cu 261MP, ei au cam 12MP. Iar filmarea nu se face cu 25FPS, ca nu este PAL ci cu ceva intre 23.96 si 30FPS.
http://www.red.com/cameras/technology/
Ideea este ca nu "o sa avem toti RED" ci modularitatea si fuziunea foto cu filmul care va prinde. Noi nu avem acum DSL-urile alea de acum 7 ani, ci altele care au ideea de baza similara.

Edited by SuperDuper, 15 November 2008 - 20:39.


#21
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007

View PostSuperDuper, on Nov 15 2008, 21:27, said:

Daca vrei sa faci filmare, da, ai nevoie de medii ultrarapide de stocare. Care exista. Oricum calculele tale sunt gresite. Nu stiu de unde ai comis-o cu 261MP, ei au cam 12MP. Iar filmarea nu se face cu 25FPS, ca nu este PAL ci cu ceva intre 23.96 si 30FPS.
http://www.red.com/cameras/technology/
Ideea este ca nu "o sa avem toti RED" ci modularitatea si fuziunea foto cu filmul care va prinde. Noi nu avem acum DSL-urile alea de acum 7 ani, ci altele care au ideea de baza similara.
Linkul tau trimite catre camera VIDEO RED cu 4K. Era vorba nu despre RED One ci despre cele 2 care or sa apara. Aici: http://www.red.com/epic_scarlet/ producatorii fac referire la 28K maxim (adica 261 MP mai jos in tabel). Oricum, nu exista decat 2-3 Red One la noi in tara pentru filme iar Epic si scarlet de asemenea nu or sa fie la tot pasul. Mi par cele mai bune captatoare de imagini la ora actuala (in afara de pelicula)

#22
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Modularitate exista la sistemele MF de niste decenii.
Si la MF a ramas.
Aproape identic cu ceea ce ofere Epic si Scarlet, la scara respectiva a sistemului. Foarte util.

Cat despre cantitatea de informatii, pentru 4K, asa cum e RedOne, un dual HD-SDI e suficient (~3Gbps/~350MBps).

Scarlet are un flux de 42MBps iar Epic de 225MBps, cel putin asa spun cei de la Red.
Compresia folosita de Redcode din RedOne pentru RAW e cam de 12:1, asta ar insemna ca pentru Epic FF35, 6k@16bit@100fps s-ar incadra in capacitatile de transfer ale HD-SDI.
Iar daca au mai lucrat la compresie e foarte posibil sa ajunga in cifrele declarate mai sus.

#23
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postbilder, on Nov 15 2008, 23:03, said:

Mi par cele mai bune captatoare de imagini la ora actuala (in afara de pelicula)


hmmm ...  :rolleyes: eu zic ca e cam depasita deja pelicula  ^_^  ca versatilitate ma refer

legat de red. n-am ce zice. spor avansului tehnologic

ps: eu nu-mi iau ca nu-mi trebuie [ inca ]  :lol:

Edited by dreadboy, 16 November 2008 - 04:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate