Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

RED

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
http://red.cachefly....chure_large.jpg

http://www.reduser.n...h...1835&page=3

http://www.engadget....o-induce-drool/

#2
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
WTF !?

#3
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Toate acestea la incredibilul pret de...

#4
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Stai asa, eu inca nu inteleg foarte bine ce sunt alea...

#5
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
DSLR-ul e depasit. Vine DSMC-ul :D

#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
S-a cautat si s-a gasit o solutie modulara ca sa nu mai schimbe "tot-omul" Leica S2 cu ce le-o mai nazari (Sx). Acum fiecare isi permite sa-si vinda mertzanu' 4x4 si sa-si ia un senzor sau un vizor sau ce-ti mai trasneste prin cap. Ce obiective interschimbabile? Acum se poarta de toate interschimbabile. Miine imi fac si eu comanda la un FF (brain only = 35000$) ca tot ma calca pe nervi criza asta economica si vreau sa repun niste bani in circulatie.

Stiam de implicatiile in cinematografie dar m-a luat prin surprindere tot arsenalul asta. Pacat ca n-am aflat cit e un obiectiv RED stabilizat sau macar un prime. De-acum, Leica S2 e doar o gluma proasta. Cu tot cu noctilucsii ei...

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai nu au obiective sau stabilizare. Ca montura aia parca nu are contacte electrice. Si nici AF nu cred ca are.

[ http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2008/11/1226566284.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SuperDuper, 13 November 2008 - 19:27.


#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
"The ultimate camera just became untangible."

Ma duc sa vad o expozitie de scurtmetraje si sa beau o bere. Fuck RED, and fuck the system. :D

P.S. Da, are si obiective si stabilizare.

Edited by AlexIP, 13 November 2008 - 19:35.


#9
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostSuperDuper, on Nov 13 2008, 19:20, said:

Pai nu au obiective sau stabilizare. Ca montura aia parca nu are contacte electrice. Si nici AF nu cred ca are.
Attached File  page13.jpg   222.69K   115 downloads

#10
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Nu producatorii de foto au de ce sa se ingrijoreze, ci aia de echipamente cine digitale.
Sony, Panasonic, Arri (mai ales), Dalsa, Thomson etc.
Modularitatea gandita de Jannard e foarte misto, insa daca un 'brain'  S35 costa (deocamdata pe hartie) 7k$, sistemul complet functional o sa coste cel putin triplu.;)

#11
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostIxtl, on Nov 13 2008, 23:37, said:

Nu producatorii de foto au de ce sa se ingrijoreze, ci aia de echipamente cine digitale.
Asa este, ala e segmentul de piata vizat si unde deja li s-a dus vestea. Acolo sunt si bani suficienti ca sa existe disponibilitate pentru tot felul de combinatii.

#12
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Din ce inteleg e un sistem digital mai degraba video decat foto, configurabil precum un PC. Asa mi-ar place sa fie si in cazul dSLR-urilor, macar cu senzorul , dar nu numai . Din cate e trecut acolo monturile pot fi si Canon/Nikon deci se pot (s-ar putea) utiliza obiectivele pe care deja le aveti .
Site-ul oficial http://www.red.com/

#13
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Si eu am inteles ca se poate monta acolo ce montura vrei tu. Sa vedem ce monturi vor oferi.

Posibilitatea de modulare e o idee stralucita. Preturile vor merge in jos dupa ce jucaria va fi disponibila pe piata de cativa ani. Tineti minte cat costa un dslr de 4mpx la inceputuri?:P

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, nepotii nostri or sa aiba din astea primite cadou de Craciun :)

#15
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
LOL, sa fim seriosi cu scaderea preturilor. Jucariile astea costa in jur de 100k USD (numa' senzoru' FF e fo' 7k USD, daca am inteles bine). La cat sa scada ca sa ne permitem (in ipoteza nerusinata ca am avea vreodata nevoie de asa ceva)? Si suportul pentru umar.... asta sigur va ajunge in piata de consumer.... mai ales la aia care trag macro la firul ierbii :lol:

Dar modularea e o chestie cu viitor. Umbla niste zvonuri (bine, printre Nikon fanboys, deci....) ca Nikon lucreaza la o chestie cu senzori interschimbabili.... mmm...

Edited by glumetu, 14 November 2008 - 15:04.


#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Primele dslr-uri costau pe la 30000USD. Oare cati credeau atunci ca-si vor cumpara vreodata asta ceva?

#17
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
"OH... by the way 3D " asta mi s-a parut foarte amuzant

#18
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postgrig_jr, on Nov 14 2008, 15:31, said:

Primele dslr-uri costau pe la 30000USD. Oare cati credeau atunci ca-si vor cumpara vreodata asta ceva?
DSLR-ul este un produs de masa acum. Ma indoiesc ca RED va ajunge vreodata produs de masa. Este un produs hiper-specializat, cu un target clar pe o nisa foaaaarte subtire de companii care fac productie cu asa ceva.

E ca si cum ai zice "Maybach-ul costa 500k EUR acum. Sa vezi ca peste cativa ani ni-l vom permite cu totii"

Sigur, tehnologii individuale se vor duce in jos catre piata consumer, ca si la piata de masini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate