Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Incarcator Li-Ion

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
gorgyrip

gorgyrip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.06.2007

View PostDexter Dude, on Jun 16 2008, 18:12, said:

Cu scule de amator nici o sansa sa scoti integratul ala intreg .
ma gandeam sa incalzesc cumva placa, sau sa tai placa cu totul.
dar aproximativ cum se numeste integratul?

#56
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
LA nokia3310/3340 incarcarea acumulatorului este controlata de mai multe circuite conectate la  microprocesorul telefonului , deci nici o sansa sa extragi de acolo doar ceea ce iti trebuie .Mergi pe  "Diy" ca e mult mai simplu .

#57
ionut_bab2007

ionut_bab2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2008
Salutare tuturor.Inainte de a deschide acest topic am dat un search dar nu am gasit ce imi trebuie mie.
As avea nevoie de o schema la care sa-mi incarc direct o baterie de telefon(li-ion de 3,7 volti)ci nu prin sursa de telefon la care se incarca acumulatorul.Se poate gasi o schema de genul asta?Ce m-a lasat in ceata este ca acumulatorul are 4 contacte pe el +- si celelalte doua nu stiu ce e cu ele. :rolleyes:
Ma poate lamuri cineva?Si eventual si o schema de incarcare daca se poate.
Va multumesc

Attached Files


Edited by ionut_bab2007, 28 September 2008 - 11:22.


#58
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
cumpara unul ca asta.
polaritatea e notata pe baterie.de contactele din mijloc nu te atingi.
vezi ca in link pretul e dublu :)

#59
ionut_bab2007

ionut_bab2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2008
Eu nu vroiam sa-l cumpar ci vroiam sa-l fac eu.Dar daca nu s-o gasi vreo schema......
Oricum multumesc

Edited by ionut_bab2007, 28 September 2008 - 11:43.


#60
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Poate informatiile de aici te ajuta. A treia versiune poate fi programata pentru o singura celula cum este cazul tau.

#61
ionut_bab2007

ionut_bab2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2008

View Postgigigogu, on Sep 28 2008, 14:06, said:

Poate informatiile de aici te ajuta. A treia versiune poate fi programata pentru o singura celula cum este cazul tau.
Am pus schema asta.Este ce cred eu?Nu prea le am cu engleza.

Attached Files



#62
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Da, e un incarcator de celule li-ion dar nu cred ca se gaseste integratul. Parerea mea e ca schema din linkul ala e mai ieftina si usor de facut. Si aici ai diverse valori ale R2 si R1 si pentru nr. de celule si respectiv curentul de incarcare necesar. Ex. 1 celula R2=1K, curent de incarcare aprox 200 ma R1=3,3 ohmi.

#63
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Asta functioneaza la mine de ceva timp fara nici o problema :
http://www.belza.cz/charge/liich.htm

#64
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Exista si acumulatori Li-Ion care nu au dispozitivul electronic de protectie incorporat.
Cel mult au un termistor (NTC).
Tot dispozitivul de control si protectie se afla in incarcatorul unor astfel de acumulatori.
In atasament sint 2 asemenea acumulatori  utilizati in seriile IXUS de la Canon.
Attached File  Acumulator.jpg   4.78K   53 downloadsAttached File  Acumulator_1.jpg   6.29K   64 downloads
Si mai sint multe altele asemenea lor.

Edited by mister_rf, 30 September 2008 - 15:07.


#65
ionut_bab2007

ionut_bab2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2008
dexter dude multam de schema.Eu am incarcat acumulatorul asta direct de la incarcatorul de vine la retea,stiam ca nu este un lucru bun,asa ca il controlam mereu sa vad daca se incinge,adevarul este ca dupa ceva timp s-a incalzit dar usor nu tare(caldut)dupa un timp s-a racit banuiesc ca are circuit de protectie.Oricum nu o sa-l mai incarc asa ca am auzit ca pocneste foarte tare,in concluzie: ''nu este de jucat cu asa ceva''
Multam tuturor.

#66
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Cam asa explodeaza :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n0M-ZX2DBxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si mai rau e ca nu se stinge cu apa .

#67
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Am nevoie de multe ori sa incarc baterii Li-Ion. Momentan o fac cu 2 fire dintr'un traf de 5v, dar stiu ca nu este deloc bine pt bateriile care nu au un circuit de protectie bun, pt ca se umfla in timp si pot chiar lua foc. Ma intereseaza schema unui circuit de incarcare pt baterii Li-Ion.

De asemenea, ce utilizare are al 3-lea conector (cel din mijloc) de la bateriile de telefon? Banuiesc ca este pentru monitorizare, dar nu am idee ce monitorizeaza mai exact. Daca fac acest circuit nu va mai trebui sa'mi fac griji de acel al 3-lea conector, nu?

#68
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Am mai discutat. Ai cautat o astfel de schema pe forum?

#69
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Multe linkuri din cele gasite la search sunt picate, iar cele care merg sunt ori prea complicate ori cu integrate pe care nu le pot gasi. :) Ce am gasit pe forum pe care sa pot sa o fac ar fi asta, dar vad ca regulatorul ala este doar de 100mA. Deci nu poate incarca o baterie de telefon intr'un timp cat de cat util (sa zic 2 ore maxim).

Edited by Th3_uN1Qu3, 09 November 2008 - 21:12.


#70
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Rezistenta R2 dicteaza curentul de incarcare.
Acolo se dau doua variante
2,2 Ohm @ 220 mA
1,5 Ohm @ 330 mA

#71
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Acum inteleg. 330mA cred ca ar fi destul, incarcatorul de la telefonul meu are 340mA curent de incarcare si incarca un acumulator BL-5C pe Nokia 6600 in aprox o ora.

#72
bassbooster009

bassbooster009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.12.2008
am un sony w130 aparat  foto si nu am incarcator cine ma ajuta si pe mine cu  o schema sau cu un incarcator ieftin la mana a dou ca asa e  vreo 2 mil :death: :wallbash:  HELLLLPPPPPPPPPPP MEEEEEEEEEEEEEEE
acumulatorul e de tip G iar incarcatoru este BC-TRG

Edited by bassbooster009, 30 January 2009 - 01:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate