Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#73
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
poti te rog sa-mi mai explici odata cum aflu v3?

#74
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
Attached File  ds.JPG   26.19K   67 downloads

uita-te pe imaginea de mai sus. procesul din problema de unde am aflat V3 e la fel ca procesul 4 din imagine pe caz general (proces politrop) .
In problema ta ai p/V = ct. => p*V^(-1)=ct. => (in problema)  p2/V3=p1/V1 si de aici ai aflat V3.

am folosit ^ pentru putere.

Edited by Radu_TGW, 20 April 2008 - 23:56.


#75
dbobbyd

dbobbyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2007
Problema nasoala de clasa a VII-a!

Intr-un triunghi oarecare ABC se dau AB = 24, AC = 32. AM este perpendiculara coborata din A pe BC, M apartine lui BC. La jumatatea segmentului AM se ia punctul N si se construieste segmentul BN, iar la jumatatea lui MC se ia punctul P si se construieste NP si AP. Prelungirea segmentul BN este perpendiculara pe AP in punctul O. Sa se determine lungimea lui BC si aria patrulaterului ANPC.

Mersi pt. ajutor!

#76
dbobbyd

dbobbyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2007

View Postdbobbyd, on Apr 28 2008, 21:44, said:

Problema nasoala de clasa a VII-a!

Intr-un triunghi oarecare ABC se dau AB = 24, AC = 32. AM este perpendiculara coborata din A pe BC, M apartine lui BC. La jumatatea segmentului AM se ia punctul N si se construieste segmentul BN, iar la jumatatea lui MC se ia punctul P si se construieste NP si AP. Prelungirea segmentul BN este perpendiculara pe AP in punctul O. Sa se determine lungimea lui BC si aria patrulaterului ANPC.

Mersi pt. ajutor!


S-a rezolvat intre timp si... evident nu e nasoala deloc!

#77
iulya4GNR

iulya4GNR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2008
hm...salut!!eu sunt cam noua pe aici ..am si eu de rezolvat 2 probleme la chimie pana miercuri...imi place chimia dar probleme astea chiar imi dau dureri de cap..desi nu cred ca sunt chiar asa de grele cum par:-??nu pot sa le duc pana la capat!!HELP!!chiar trebuie sa le rezolv....

1)Cu cate grame de KOH reactioneaza 500 mL solutie de HCl 0,1 molara pentru a rezulta o solutie cu Ph=7?
2)Care este caracterul acido-bazic al solutiei rezultate prin amestecarea a 100 mL solutie dublu molara de acid sulfuric cu 400 mL solutie molara de hidroxid de sodiu.
   Multumesc mult!!

#78
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
ce ziceti de?
fie a+b=c

4a-3a+4b-3b=4c-3c <=> 4a+4b-4c=3a+3b-3c <=> 4(a+b-c)=3(a+b-c) <=> 4=3

#79
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postwebulxpert, on May 5 2008, 00:11, said:

ce ziceti de?
fie a+b=c

4a-3a+4b-3b=4c-3c <=> 4a+4b-4c=3a+3b-3c <=> 4(a+b-c)=3(a+b-c) <=> 4=3
Da, si deoarece pentru ca a+b-c=0 (a+b=c), evident ca 4 * 0 = 3 * 0.
Ba chiar si x * 0 = y * 0 pentru orice x si y.

PS: nu poti simplifica ceva cu zero, deoarece simplificarea reprezinta de fapt impartire, iar impartirea cu 0 este nonsens.

Edited by Bean, 05 May 2008 - 00:27.


#80
raduqluxury

raduqluxury

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2008
Salut! Am un proiect la geografie cu Magistrale rutiere si feroviare ale Europei si daca aveti si alte informatii chiar si despre cele din alte continente...un referat mai mare ceva,poze..... multumesc anticipat

#81
cmc7

cmc7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.07.2007
Am de rezolvat urmatoarea problema (cls a 9-a) :

Volumul de solutie apoasa de HCl de concetratie 36.5% (q=1.25 g/cm3), necesar pentru a prepara 200ml solutie 0.25 M (concentratia molara) este :
A ) 42,94 ml B ) 21,47ml C ) 40ml D) 200ml

Am primit un raspuns la problema (cu toate ca pare corect nu da bine , da 4ml).Ma poate ajuta cineva cu problema ?

Multumesc anticipat.

#82
cmc7

cmc7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.07.2007
REzolvat.Se pare ca este o greseala in enunt.

#83
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
rog pe cineva sa-mi explice cum se construieste graficul functiei f(x)=sin(patrat)x-cos(patrat)x

va mai rog sa-mi explicati daca gresesc cand ambele parti la o inecuatie le ridic lao putere, de exemplu:
radical(2x-3) < 4 <=> 2x-3<16 ...

daca e gresit va rog sa-mi explicati cum e corect.

#84
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
sin(patrat)x=1-cos(patrat)x    =>  f(x)=1-2*cos(patrat)x.Asta o desenezi dand valori lui x.Daca nu te descurci o iei pe rand: intai cos(patrat)x,apoi -2*cos(patrat)x, apoi f(x).Cred ca iti iese.Sa nu uit ca cos(patrat)x e o sinusoidala care ia numai valori pozitive!


Cat despre inecuatie, din ce-mi aduc eu aminte, ai voie sa ridici la patrat cand operezi cu termeni pozitivi cum ai tu.

#85
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007

Quote

va mai rog sa-mi explicati daca gresesc cand ambele parti la o inecuatie le ridic lao putere, de exemplu:
radical(2x-3) < 4 <=> 2x-3<16 ...

Poti sa ridici la patrat pentru ca ambii membrii sunt pozitivi.
Atentie : o conditie necesara este 2x-3>=0 -> x>=3/2. // cand ai radical de ordin n, n=2k (numar par) ce e sub radical trebuie sa fie pozitiv ;)

Acum tema pentru acasa : radical(2x-3)<-4  :D // hint : are skepsis :))

#86
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Nu se poate.Radicalul de ordinul par e definit pe [0;oo) cu valori in [0;oo)

#87
SSJ3

SSJ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 02.08.2006
Cum demonstrez ca o functie e injectiva,surjectiva si inversabila (toate 3 separat).

#88
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Cel mai usor e daca poti sa faci graficul.Orice paralele la Ox trebuie sa intersecteze graficul functiei in 1 singur punct=>injectivitate.Proiectia graficului pe Oy trebuie sa dea tot domeniul de definitie a functiei=>surjectivitate.Daca o functie e injectiva si surjectiva=>bijectiva.Daca e bijectiva atunci e inversabila si ca sa calculezi inversa faci f(x)=y si scoti x in functie de y. Ex: 2x+3=y => x=(y-3)/2 => f(la -1)(x)=(x-3)/2.

Daca nu poti sa faci graficul atunci folosesti formule.Rezolvi f(x1)=f(x2) si trebuie sa-ti dea ca x1=x2 ca functia sa fie injectiva.Apoi oricare y apartine domeniului de valori exista x astfel incat f(x)=y    => surjectivitate si inversa se calculeaza ca mai inainte.

#89
ven4k

ven4k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2008
As dori sa ma ajutati sa rezolv o problema:

La interactiunea 10.86g metal cu apa se obtine 1.792l de hidrogen. Determinati acest metal, daca se stie ca este divalent.

#90
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Am si eu o "problema" de rezolvat, de limba romana: m-a intrebat baiatul (clasa II) de antonimul cuvantului<< emotionat>> si nu am gasit nici un cuvant care sa reprezinte antonimul si sa fie pe intelesul lui. Pur si simplu sunt blocat , nu-mi vine nimic in minte. Astept un raspuns, mersi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate