Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Vidul

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#1
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
Ma intreb daca exista pe undeva vreo teorie a vidului, in special a vidului cosmic.

Simplist, stim cu totii ca vidul - macro sau micro - cosmic este spatiul lipsit (complet) de materie.

Dar, ma intreb:
- vidul este lipsit de masa ?
- daca materia are un volum (universul), vidul ce volum are?
- sau, la fel, daca universul are o varsta ce varsta are vidul?
- daca materia se dilata sau se comprima, vidul ramane constant?

Poate mai exista si altfel de intrebari sau chiar raspunsuri...

Astept cu mare nerabdare comentariile voastre !

#2
bra1n1acz0r

bra1n1acz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2008
tu pui intrebarile de parca vidul este ceva. atata timp cat nu e nimic, nimicul nu poate avea masa, volum etc.

#3
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002

View Postbra1n1acz0r, on Oct 29 2008, 15:23, said:

tu pui intrebarile de parca vidul este ceva. atata timp cat nu e nimic, nimicul nu poate avea masa, volum etc.
Cred ca e un mod foasrte simplist de abordare. Dar, acest nimic din ce a aparut? Din nimic? Atunci de cand e acest nimic? De totdeauna? Cam simplutza abordarea si neprofesionala.
Dar mai poti incerca si cu o abordare, cel putin filosofica, mai profunda...
Totusi e o parere pe care o respect.
Astept si alte pareri.

O zi buna!

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postadi55, on Oct 29 2008, 15:05, said:

Ma intreb daca exista pe undeva vreo teorie a vidului, in special a vidului cosmic.

Simplist, stim cu totii ca vidul - macro sau micro - cosmic este spatiul lipsit (complet) de materie.

Dar, ma intreb:
- vidul este lipsit de masa ?
- daca materia are un volum (universul), vidul ce volum are?
- sau, la fel, daca universul are o varsta ce varsta are vidul?
- daca materia se dilata sau se comprima, vidul ramane constant?

Poate mai exista si altfel de intrebari sau chiar raspunsuri...

Astept cu mare nerabdare comentariile voastre !
Spațiul nu poate fi fără materie deci vid nu există.
Deci, nu are masă, nu are volum, neexistând nu are vârstă.
Există teorii ale vidului care se referă la cea mai mică energie posibilă, diferită de 0 (zero point energy).

Acum nu întreba în ce se expansionează Universul. :P (sau mai bine intreaba)

#5
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Spatiul gol sau vidul mie mi se par unul si acelasi lucru, dar asta nu explica de ce fotonii care se propaga in vid au totusi o anumita frecventa. Pentru ca ei se lovesc totusi de ceva, de un fel de particule elementare care ar forma spatiul.
Acuma, daca aceste particule elementare interactioneaza totusi intre ele si se atrag sau se resping prin ceva anume, cu siguranta ele nu mai pot fi numite particule elementare. :nonobad:

O particula elementara oscileaza fara nici o alta cauza exterioara, e total independenta de celelalte dar nu intotdeauna( dupa cum ii place ei ), apare si dispare asa din senin iar in timp ar acumula o energie infinita datorita oscilatiei permanente, teoretic vorbind.
Ma gindesc aici la tahioni care se comporta tocmai pe dos, adica viteza lor scade daca primesc energie din exterior si creste daca cedeaza energie in exterior. Nu e ciudat ? :confuzzled:

Si uite tot asa,ajungem din nou intr-o zona abstracta:
-de ce exista spatiu, pina unde se intinde si ce urmeaza mai departe ?
-unde a disparut antimateria din univers ? :huh:

Deci, concluzia ar fi ca vidul e cauza primordiala a tuturor cauzelor, cel putin asta stim pina aici. :)  :)  :)

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postlaserdance, on Oct 29 2008, 22:35, said:

Spatiul gol sau vidul mie mi se par unul si acelasi lucru, dar asta nu explica de ce fotonii care se propaga in vid au totusi o anumita frecventa. Pentru ca ei se lovesc totusi de ceva, de un fel de particule elementare care ar forma spatiul.
Acuma, daca aceste particule elementare interactioneaza totusi intre ele si se atrag sau se resping prin ceva anume, cu siguranta ele nu mai pot fi numite particule elementare. :nonobad:

O particula elementara oscileaza fara nici o alta cauza exterioara, e total independenta de celelalte dar nu intotdeauna( dupa cum ii place ei ), apare si dispare asa din senin iar in timp ar acumula o energie infinita datorita oscilatiei permanente, teoretic vorbind.
Ma gindesc aici la tahioni care se comporta tocmai pe dos, adica viteza lor scade daca primesc energie din exterior si creste daca cedeaza energie in exterior. Nu e ciudat ? :confuzzled:
Păi vidul s-ar defeni ca și spațiu gol, lipsit de materie, doar că în practică așa ceva nu există. Spațiul este inseparabil de materie, deci putem spune că spațiul este alcătuit din materie, nu dintr-o anumită materie sau anumite particule.
Dacă două particule elementare se atrag sau se resping ele nu mai pot fi numite particule elementare? Dacă luăm un electron și un muon (ambele particule elementare cu sarcină negativă) acestea nu se resping sau nu mai sunt elementare?

Tahionii există doar în anumite teorii, nu și în realitate.

#7
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postm3th0dman, on Oct 30 2008, 17:22, said:

Păi vidul s-ar defeni ca și spațiu gol, lipsit de materie, doar că în practică așa ceva nu există. Spațiul este inseparabil de materie, deci putem spune că spațiul este alcătuit din materie, nu dintr-o anumită materie sau anumite particule.
Dacă două particule elementare se atrag sau se resping ele nu mai pot fi numite particule elementare? Dacă luăm un electron și un muon (ambele particule elementare cu sarcină negativă) acestea nu se resping sau nu mai sunt elementare?

Tahionii există doar în anumite teorii, nu și în realitate.

Atunci de ce exista miscare ? Daca ar exista doar materie fara spatiu gol sau vid, ma gandesc ca densitatea ei ar atinge valori infinite, ori asa ceva pare imposibil. Spatiul este inseparabil de materie acolo unde exista cauze si efecte, dar cum ramine cu particulele elementare indivizibile ? pentru ca despre asta era vorba aici, despre cele mai mici particule din univers si nu despre electroni sau alte particule elementare cunoscute(chiar daca ele au fost numite elementare asa ca un consens).Ca or fi particule sau orice altceva, balonase, betisoare,  pe undeva ele nu mai pot fi impartite din punct de vedere fizic si nici macar matematic deci concluzia ar fi ca intre ele exista totusi un spatiu acauzal, ca tot am ce am cu cauzele si efectele.  :naughty:  
Iar in acel vid sau spatiu acauzal legile fizicii ar fi altele decit cele cunoscute de noi, deci concluzia e ca mai avem multe de invatat.   -_-

#8
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Nu are legătură directă cu întrebările puse de Adi55, dar e despre vidul cosmic, deci cred că e util aici:

NASA a început să comercializeze recipiente etanșe umplute cu vid. Este un vid de înaltă calitate, colectat din spațiul cosmic din apropierea Pămîntului (outer space grade vacuum). Înainte de îmbuteliere vidul este trecut prin filtre electrostatice pentru a elimina și ultimele molecule, în special gaze provenite din atmosfera Pămîntului. Recipientele sînt umplute cu vid la presiune înaltă, pentru a înmagazina o cantitate cît mai mare, și sînt ținute la temperaturi joase pentru a nu exploda. Utilizatorii își pot conecta recipientele cu vid la montajele experimentale; prin deschiderea ventilului principal vidul pătrunde în instalație și înlocuiește rapid aerul sau celelalte gaze. Față de metodele clasice --- pompe mecanice, pompe turbomoleculare, capcane de vid etc. ---, recipientele se remarcă prin ușurința de utilizare, viteza de lucru și calitatea deosebită a vidului.

În prezent serviciul este disponibil doar în SUA. Deocamdată, din cauza prețului ridicat, numai institutele de cercetare își pot permite să cumpere acest vid superior, dar dacă cererea pieței va crește, NASA va putea să scadă prețul așa încît și școlile, apoi și cumpărătorii particulari să-și poată permite achiziționarea de vid pentru experimentele lor.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Poti sa-mi explici si mie cum vine asta, vid la presiune inalta ? :ciocan:

#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postpufonel, on Nov 1 2008, 08:45, said:

Poti sa-mi explici si mie cum vine asta, vid la presiune inalta ?
Începusem să cred că n-o să reacționeze nimeni la mesajul meu... Cam ce crezi tu că înseamnă „vid la presiune înaltă”? Fă un efort de imaginație.

Scuze că te-am tutuit, dar am dedus că ești un copil din cei care încă n-au învățat cum se vorbește în societate. Altfel n-ai fi avut obrazul să te adresezi cu tu unui necunoscut.

#11
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
A propos de experimentul ăsta de la Geneva. Cu ocazia marelui experiment mi-a trecut pe la ureche și o teorie pe care încearcă ei s-o demonstreze, teorie potrivit căreia vidul nu e nimic, ci este format din particulele lui Dumnezeu. Cum însă n-a fost demonstrată existența lor nu intră în discuție, totuși ar fi interesant să ne furnizeze cineva care e în domeniu mai multe detalii cu privire la teoria asta. :)

#12
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View PostAdiJapan, on Oct 31 2008, 09:06, said:

Nu are legătură directă cu întrebările puse de Adi55, dar e despre vidul cosmic, deci cred că e util aici:

NASA a început să comercializeze recipiente etanșe umplute cu vid. Este un vid de înaltă calitate, colectat din spațiul cosmic din apropierea Pămîntului (outer space grade vacuum). Înainte de îmbuteliere vidul este trecut prin filtre electrostatice pentru a elimina și ultimele molecule, în special gaze provenite din atmosfera Pămîntului. Recipientele sînt umplute cu vid la presiune înaltă, pentru a înmagazina o cantitate cît mai mare, și sînt ținute la temperaturi joase pentru a nu exploda. Utilizatorii își pot conecta recipientele cu vid la montajele experimentale; prin deschiderea ventilului principal vidul pătrunde în instalație și înlocuiește rapid aerul sau celelalte gaze. Față de metodele clasice --- pompe mecanice, pompe turbomoleculare, capcane de vid etc. ---, recipientele se remarcă prin ușurința de utilizare, viteza de lucru și calitatea deosebită a vidului.

În prezent serviciul este disponibil doar în SUA. Deocamdată, din cauza prețului ridicat, numai institutele de cercetare își pot permite să cumpere acest vid superior, dar dacă cererea pieței va crește, NASA va putea să scadă prețul așa încît și școlile, apoi și cumpărătorii particulari să-și poată permite achiziționarea de vid pentru experimentele lor.

Suna a hoax 99%. Da-ne sursa.

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostGOC, on Nov 1 2008, 22:25, said:

Suna a hoax 99%. Da-ne sursa.
Doar 99%?...

Era doar un test: încercam să-mi dau seama cam cine participă la discuții pe-aici. Dacă nici aberațiile cele mai evidente (ridicol de evidente!) nu le depistează nimeni, atunci e clar că nu se poate discuta serios.

Cum adică să înmagazinezi vid la înaltă presiune?! Vid înseamnă presiune cît mai aproape de zero.
Cum adică să răcești recipientele ca să nu explodeze?! În cel mai nefericit caz recipientele ar imploda.
Cum adică să intre vidul în instalație și să înlocuiască aerul?! Aerul ar intra în recipient și ar strica pe loc vidul.

Trag concluzia că majoritatea forumiștilor sînt copii. Asta explică și adresarea neobrăzată cu „tu”.

#14
radudruncea

radudruncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 28.02.2007
Eu cred ca mintea umana nu reuseste decat sa compare ceva cu altceva .Practic noi am reusit sa comparam ceva mai lung cu ceva mai scurt.Ceva mai cald cu ceva mai putin cald si uite asa nu ne putem explica problema cu vidul.
  Referitor la presiune noi am comparat intotdeauna presiunea ca fiind mare sau mica in comparatie cu presiunea atmosferica la nivelul marii de 1 bar (mai exact 1,01325 bari). Pentru noi tot ce este sub aceasta presiune se numeste depresiune si tinde catre vid .Practic nu o numim presiune negativa (ca nu are cum) ci o numim depresiune.
Eu cred ca in mod sigur fizica noastra a oamenilor (posibilitatea de rationare )este limitata in realitate universul fiind guvernat de legi si principii pe care nu le intelegem.
As mai face referire la zero abslut .Ce temperatura este sub aceasta temperatura?

Creierul uman are nevoie de un sistem de referinta ca sa poata masura ceva (sa poata compara acel ceva cu altceva).

#15
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postadi55, on Oct 29 2008, 16:05, said:

Ma intreb daca exista pe undeva vreo teorie a vidului, in special a vidului cosmic.

Simplist, stim cu totii ca vidul - macro sau micro - cosmic este spatiul lipsit (complet) de materie.

Dar, ma intreb:
- vidul este lipsit de masa ?
- daca materia are un volum (universul), vidul ce volum are?
- sau, la fel, daca universul are o varsta ce varsta are vidul?
- daca materia se dilata sau se comprima, vidul ramane constant?

Poate mai exista si altfel de intrebari sau chiar raspunsuri...

Astept cu mare nerabdare comentariile voastre !

Apucate si citeste daca vrei sa afli.

Keywords: Dirac vacuum, Vacuum Polarization, Casimir effect, Casimir force, Zero point energy, si chiar Quantum Electrodynamics. Sa ai spor

#16
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View PostAdiJapan, on Nov 1 2008, 06:56, said:

Începusem să cred că n-o să reacționeze nimeni la mesajul meu... Cam ce crezi tu că înseamnă „vid la presiune înaltă”? Fă un efort de imaginație.

Scuze că te-am tutuit, dar am dedus că ești un copil din cei care încă n-au învățat cum se vorbește în societate. Altfel n-ai fi avut obrazul să te adresezi cu tu unui necunoscut.

De unde deduci ca ti s-a adresat cu tu? Poate s-a adresat cu Dumneata?

#17
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postmarius_sorin, on Nov 8 2008, 00:17, said:

Apucate si citeste daca vrei sa afli.

Keywords: Dirac vacuum, Vacuum Polarization, Casimir effect, Casimir force, Zero point energy, si chiar Quantum Electrodynamics. Sa ai spor
Mbuna asta, foarte buna.

Credca daca ar veni fiut-o cu dorinta de a-i epxlica o probleme ai incepe cu alea :lol:

#18
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View PostAdiJapan, on Oct 31 2008, 09:06, said:

Nu are legătură directă cu întrebările puse de Adi55, dar e despre vidul cosmic, deci cred că e util aici:

NASA a început să comercializeze recipiente etanșe umplute cu vid. Este un vid de înaltă calitate, colectat din spațiul cosmic din apropierea Pămîntului (outer space grade vacuum). Înainte de îmbuteliere vidul este trecut prin filtre electrostatice pentru a elimina și ultimele molecule, în special gaze provenite din atmosfera Pămîntului. Recipientele sînt umplute cu vid la presiune înaltă, pentru a înmagazina o cantitate cît mai mare, și sînt ținute la temperaturi joase pentru a nu exploda. Utilizatorii își pot conecta recipientele cu vid la montajele experimentale; prin deschiderea ventilului principal vidul pătrunde în instalație și înlocuiește rapid aerul sau celelalte gaze. Față de metodele clasice --- pompe mecanice, pompe turbomoleculare, capcane de vid etc. ---, recipientele se remarcă prin ușurința de utilizare, viteza de lucru și calitatea deosebită a vidului.

În prezent serviciul este disponibil doar în SUA. Deocamdată, din cauza prețului ridicat, numai institutele de cercetare își pot permite să cumpere acest vid superior, dar dacă cererea pieței va crește, NASA va putea să scadă prețul așa încît și școlile, apoi și cumpărătorii particulari să-și poată permite achiziționarea de vid pentru experimentele lor.

n-am mai vazut de foarte mult timp atatea tampenii la un loc  <_<


View PostAdiJapan, on Nov 1 2008, 16:40, said:

Doar 99%?...

Era doar un test: încercam să-mi dau seama cam cine participă la discuții pe-aici. Dacă nici aberațiile cele mai evidente (ridicol de evidente!) nu le depistează nimeni, atunci e clar că nu se poate discuta serios.

Cum adică să înmagazinezi vid la înaltă presiune?! Vid înseamnă presiune cît mai aproape de zero.
Cum adică să răcești recipientele ca să nu explodeze?! În cel mai nefericit caz recipientele ar imploda.
Cum adică să intre vidul în instalație și să înlocuiască aerul?! Aerul ar intra în recipient și ar strica pe loc vidul.

Trag concluzia că majoritatea forumiștilor sînt copii. Asta explică și adresarea neobrăzată cu „tu”.
:huh:
deja nu mai stiu ce sa cred, ori v-ati dat seama de tampeniile spuse, ori suferiti de sindromul superioritatii, Domnulstietot

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate