Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8097 replies to this topic

#4105
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 01.11.2005

View Postloock, on 28 august 2017 - 23:06, said:

In schimb iti cumperi mai multe piese electronice, mai multe multimetre, alte jucarii, etc.
Pentru ca piesele electronice au o diversitate mare, functii diferite la fel ca si instrumentele de masura. Si nu le-am cumparat sa le tin in vitrina, le-am cumparat sa le folosesc.

View Postloock, on 28 august 2017 - 23:06, said:

Colectionarii au si mii de ceasuri, aia e pasarica lor cum altii au alte hobbyuri.
Imi cer scuze, dar aici nu incadram colectionarii....asa cum ai spus tu, colectionarii au multe ceasuri, poate sute, poate mii, de diferite marimi si forme, dar cand ai 10 ceasuri nu te numesti colectionar si nici sensul lor nu il pricep.
Cam asa arata un colectionar de ceasuri

View Postloock, on 28 august 2017 - 23:06, said:

Insa se poate justifica usor sa ai un ceas casual si unul dressy elegant.
Sunt de fapt 4 categorii diferite:
- beater
- casual
- dressy elegant
- diver
Diver folosesti, dupa gandirea mea, doar cand faci scufundari si ai aptitudini de scafandru sau inotator de mare adancime, nu cand te duci la bazin sa te balacesti.
Ceas sport folosesti cand esti sportiv si ai nevoie sa stii altitudine, temperatura, presiune atmosferica, etc, informatii care ai nevoie.
Pentru restul ocaziilor, un singur ceas cred ca le poate face fata tuturor evenimentelor. Cel putin pentru mine, e de ajuns sa fiu reprezentat doar de un singur ceas. Atata timp cat imi sta bine la mana, imi va sta bine la orice tinuta.

Quote

Ce ceas e? Da si tu un link.
Nu e nimic special. Un Casio

Edited by tehnics, 29 August 2017 - 10:45.


#4106
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Va salut, am luat un ceas de pe e-bay, imi poate spune cineva cate ceva despre el? Ce mecanism are, din ce an ar putea fi, etc. Multumesc !

Attached Files



#4107
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Uite aici: http://forums.watchu...1-a-882681.html

O fost firma britanica importatoare de ceasuri/mecanisme elvetiene. Swiss Made-ul ala scris pe ceas nu are nicio treaba cu legea elvetiana actuala.

Edited by izometric, 31 August 2017 - 07:21.


#4108
anesti

anesti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2016
Va salut!

am o mare nelamurire, desi cumva ar fi fost lamurita tot aici pe forum pe la sfarsitul lui 2015...pe la pagina 151...

Ceas Stahlbergh Narvik II S/S IPRG 10060060
http://www.elefant.r...s-iprg-10060060

da, un ceas vandut de elefant.... problema este ca e vandut si de recomandatul watchshop....
https://www.watchsho...ik-ii-10060060/

Care este valoarea reala a acestui ceas? merita 450 de lei pe asa ceva?

Eu detin doar un Orient automatic de 200 euro, dar ma mananca sub coada si un quartz.... si apoi daca e quartz nu stiu ce merita investit intr-un ceas/mecanism (MIYOTA 6P29) care sa fie folosit doar la ocazii speciale....

multumesc anticipat!

#4109
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu inteleg nimic din preturile alea (4500 - 1600 - 900 - 450).
Ai gasit la 450 undeva?

Edited by don_dannielo, 31 August 2017 - 13:09.


#4110
anesti

anesti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2016

View Postdon_dannielo, on 31 august 2017 - 13:08, said:

Ai gasit la 450 undeva?
ERA LA ELEFANT...dar nu stiu daca sa primesc coletul sau sa ii fac retur...

#4111
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Retur

#4112
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dupa luni de deliberari interne, am comandat pana la urma Alpinistul (seiko sarb017), de la Seiyajapan. :)

Caut si o curea, am inteles din reviewuri ca aia inclusa e un gunoi.

#4113
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Buna ziua!
Ce parere aveti de aceste ceasuri?
Merita achizitionate pentru utilizare zilnica?  
https://www.bestwatc...funa9006w0.html
https://www.bestwatc...125d-7avef.html
Vreau sa imi cumpar un ceas clasic, bratara piele sau otel inoxidabil, si sunt necunoscator in domeniu si indecis. Situl cred ca este ok!!!
Sau daca imi puteti recomanda ceva, nu m-as supara :) !!!

Edited by scatalingeo, 05 September 2017 - 14:48.


#4114
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cureaua de piele se beleste repede la purtare cotidiana pentru simplu fapt ca pielea este permeabila la apa si transpiratie iar bacteriile incep repede sa atace pielea in prezenta umiditatii. De obicei Dress watches au curea de piele, ceasurile cotidiene au bratara de inox sau curea de cauciuc sau nylon (tesut).

Edited by izometric, 05 September 2017 - 19:35.


#4115
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nu cunosc retailerul, dar as alege Casio pt ca experienta mea cu ei este ca fac lucruri durabile. Orient-urile in gama asta de pret nu stiu cum sunt.

#4116
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Si are si un reminder dragut pe cadran cum ca te tine 10 ani bateria. Iti face dimineata mai frumoasa cand te uiti la el.

#4117
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008

View Postizometric, on 06 septembrie 2017 - 06:32, said:

Si are si un reminder dragut pe cadran cum ca te tine 10 ani bateria. Iti face dimineata mai frumoasa cand te uiti la el.
Posted Image

Referitor la parerile dvs, voi tine cont la alegere (care este destul de dificila din dorinta de a achizitiona ceva nu foarte scump dar calitativ).
Ceva recomandari imi puteti face (in intervalul 150-300 lei)?

Edited by scatalingeo, 06 September 2017 - 09:13.


#4118
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 01.11.2005
Eu ti-as recomanda asta pentru ca l-am si avut cativa ani: https://www.bestwatc...-aw-80d-1a.html
Are si telememo...acolo iti pot adauga ce doresti tu, pinuri, parole, telefoane. E util cateodata.
Are WT, Dual Time, Chrono, Timer, Alarma, Telememo
Iluminare pe led, desi scrie Illuminator iar cadranul e din plastic, deci se poate zgaria mai usor.
Partea buna e ca este usor si subtire.

Edited by tehnics, 06 September 2017 - 11:22.


#4119
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008

View Posttehnics, on 06 septembrie 2017 - 11:11, said:

Eu ti-as recomanda asta pentru ca l-am si avut cativa ani: https://www.bestwatc...-aw-80d-1a.html
Are si telememo...acolo iti pot adauga ce doresti tu, pinuri, parole, telefoane. E util cateodata.
Are WT, Dual Time, Chrono, Timer, Alarma, Telememo
Iluminare pe led, desi scrie Illuminator iar cadranul e din plastic, deci se poate zgaria mai usor.
Partea buna e ca este usor si subtire.
Multumesc! E interesant plus ca are un pret bun!!

#4120
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Stie cineva ceva despre ceasurile Tramway ?pe el scrie ca e swiss made, ca are 17 rubine , nu am gasit absolut nimic despre el pe internet,

#4121
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008

View Postneamanole, on 06 septembrie 2017 - 12:32, said:

Stie cineva ceva despre ceasurile Tramway ?pe el scrie ca e swiss made, ca are 17 rubine , nu am gasit absolut nimic despre el pe internet,

Este facut de Moeris, una dintre mărcile elvețiene "ce nu mai exista", fondată în 1893 de Moeri & Jeanneret, in St. Imier, Elvetia.
Erau specializati în ceasuri de mână și cronografe, mai putin obisnuit la acea vreme, in 1956, ofereau mecanisme de baza pentru Seiko și Citizen! În jurul anului 1970 brandul a fost achiziționat de Tissot, si azi continuă să existe un departament Moeris la Tissot.

#4122
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Mai baieti,m-a luat rau boala asta cu ceasurile.Acum doua luni am achizitionat un Citizen Satellite wave si un Seiko sportura chronograph....iar azi am pus ochii pe un Tag Heuer Formula 1.Sunt innebunit dupa el mai ales dupa ce l-am probat.Parca totusi nu as arunca cu 850 lire ca nici nu ma dau afara banii din casa si urmatoarea achizitie vroiam sa fie un Seiko automatic pe la vara.Ce alternativa as avea la Tag? Neaparat vreau sa aiba aceeasi culoare,iar eu fiind un impatimit fan al F1 m-a dat gata.......

http://www.swisswatc...formula_1_(43mm)?gclid=EAIaIQobChMImezNqbXz1gIVqbDtCh15yQOZEAQYBCABEgIqvfD_BwE

A nu se considera reclama,aici l-am gasit cel mai ieftin.Multumesc in avans!

Attached Files


Edited by bronxxx, 15 October 2017 - 22:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate