Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8027 replies to this topic

#4087
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Maine o sa primesc un Vostok cumparat in 1976,suflat cu aur,mecanic. Acum e la ceasornicar sa-l mai curete putin.

#4088
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postrupart, on 16 august 2017 - 12:43, said:

Ceasul sta de minim 10 ani... de cand a murit bunicul meu... acum m-a mancat undeva sa umblu in el si i-au cazut limbile.. o sa-l duc la un ceasornicar

ca mi-am adus aminte ca am un Raketa mecanic de la bunicul meu care a stat 20 de ani de cand a murit. Al meu inca merge insa trebuie dus la curatat.

#4089
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Da, este puțin ciudat. Seiko mecanic / automatic, cu plastic în interior nu am auzit niciodată.

#4090
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Sper sa nu fie o problema, dar am sa atasez 2 link-uri. Dintre aceste 2 ceas-uri, pentru care ati opta, si de ce? Ambele sunt mecanice, asta imi doresc.

https://www.olx.ro/o...html#3fc742e953
https://www.olx.ro/o...bt-ID91NkT.html

Iar daca nu, voi ce ceas mecanic ati recomanda in 100 de lei?

#4091
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Dintre cele doua, primul.
Al doilea e ciudat, parca are un surub lipsa in mecanism, mecanismul pare dintr-un ceas automatic ieftin chinezesc (poate gresesc).
Ma uit si la celelalte obiecte pe care le au la vanzare fiecare din cei doi si din nou, daca as cumpara ceva as cumpara de la primul Posted Image
De LIP am mai auzit, de BT niciodata ...

Edited by catalin30, 16 August 2017 - 21:08.


#4092
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Lip-ul e un ceas swiss vintage original. Celalalt e o chinezarie.

#4093
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Bun, deci uitandu-ma si peste ce oferte mai are respectivul vanzator, au ramas in lupta urmatoarele 2:
LIP : https://www.olx.ro/o...html#6f3db6401e
Wostok: https://www.olx.ro/o...html#6f3db6401e

#4094
halex4u

halex4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.01.2008
Referitor la Tissot Ballade 80 Powermatic COSC: vad ca are spiralul de siliciu ca sa nu fie influentat de caldura sau campuri magnetice. Cat de rezistent este spiralul de siliciu? Are cateva "jewels" in plus ca sa reduca frecarea si powereserve 80. Cat de eficace este acest ETA 2824-2? merita?

#4095
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006

View Postrupart, on 16 august 2017 - 21:41, said:

au ramas in lupta urmatoarele 2:
Vezi si dimensiunea fiecaruia, la Vostok scrie ca e 38mm, Lip s-ar putea sa fie mai mic, sa nu se potriveasca pe incheietura oricui.

#4096
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008
Apropo de dicutiile mai vechi.Si mie imi plac Fossil sunt mai clasice ca design.Dar am mari dubii ca,nu tine culoarea valbena de pe bratara.Poate are cineva si stie daca dureaza in timp sau se albeste ca oricare altul ieftin.

#4097
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008

View Postalix71, on 19 august 2017 - 15:40, said:

Apropo de dicutiile mai vechi.Si mie imi plac Fossil sunt mai clasice ca design.Dar am mari dubii ca,nu tine culoarea valbena de pe bratara.Poate are cineva si stie daca dureaza in timp sau se albeste ca oricare altul ieftin.

Atâta timp cât este stainless steel, cu siguranță se va șterge la un moment dat. Cel mai probabil este suflat.

#4098
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
L-am comandat pe acesta pana la urma. 100 de lei.

Am luat acest elvetian pana la urma. 100 de lei+ 10 lei posta.

Attached Files


Edited by rupart, 24 August 2017 - 11:01.


#4099
mariusmanta

mariusmanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.10.2010
Am si eu o rugaminte. Am 3 ceasuri, un Seiko, Claude Bernard si un Casio G-Shock. Le-am pus si pe olx spre vanzare cu titlul lot ceasuri.
Problema este insa alta - va rog ajutati-ma,
cel mai bun din ceea ce am este acel Seiko cu mecanism kinetic 5M62 Kinetic.
Ideea este ca mi-as dori un Tissot, e o dorinta mai veche din copilarie.
Vazand niste preturi, nu cred ca ar putea fi accesibile decat urmatoarele:
1. http://www.elefant.r...-t0636101603800
ETA F06.111
2. http://www.elefant.r...-t0334102605301
ETA 805.112
3. http://www.elefant.r...-t0854101601300
ETA 805.112
Intrebarea ar fi: facand comparatie intre mecanismul ceasului Seiko si mecanismele quartz elvetiene ale acestor Tissot-uri entry level, ce mi-ati putea spune?
Sunt diferente majore?
Merita sa renunt la Seiko si sa imi procur un Tissot? Daca da, care din mecanismele de la Tissot e mai ok?
Va multumesc mult!

#4100
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Si... a sosit Posted Image . Estimeaza cineva un an de fabricatie ? 70's,80's, 90's ?

Attached Files



#4101
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postrupart, on 28 august 2017 - 15:39, said:

Si... a sosit Posted Image . Estimeaza cineva un an de fabricatie ? 70's,80's, 90's ?
Urat. Glumesc. E foarte urat.

Nu am sa inteleg de ce unii isi cumpara zeci de ceasuri. Doar ca sa le aiba ?
Intreb pentru ca si mie imi plac ceasurile dar prefer sa imi cumpar doar unul, acela care imi place cel mai mult. Am unul de 2 ani de zile si inca nu m-am plictisit sa il port si nu simt sa imi mai cumpar nu stiu ce ceas...ca oricum tot pe asta il voi purta.

#4102
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013

View Posttehnics, on 28 august 2017 - 15:46, said:

Urat. Glumesc. E foarte urat.

Nu am sa inteleg de ce unii isi cumpara zeci de ceasuri. Doar ca sa le aiba ?
Intreb pentru ca si mie imi plac ceasurile dar prefer sa imi cumpar doar unul, acela care imi place cel mai mult. Am unul de 2 ani de zile si inca nu m-am plictisit sa il port si nu simt sa imi mai cumpar nu stiu ce ceas...ca oricum tot pe asta il voi purta.

Multumesc. Am vrut sa am si un ceas mai 'vintage', pe langa cel quartz pe care il am deja. Asta-i mecanic.

#4103
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Posttehnics, on 28 august 2017 - 15:46, said:

Urat. Glumesc. E foarte urat.

Nu am sa inteleg de ce unii isi cumpara zeci de ceasuri. Doar ca sa le aiba ?
Intreb pentru ca si mie imi plac ceasurile dar prefer sa imi cumpar doar unul, acela care imi place cel mai mult. Am unul de 2 ani de zile si inca nu m-am plictisit sa il port si nu simt sa imi mai cumpar nu stiu ce ceas...ca oricum tot pe asta il voi purta.

Ce ceas e? Da si tu un link.

#4104
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttehnics, on 28 august 2017 - 15:46, said:

Urat. Glumesc. E foarte urat.

Nu am sa inteleg de ce unii isi cumpara zeci de ceasuri. Doar ca sa le aiba ?
Intreb pentru ca si mie imi plac ceasurile dar prefer sa imi cumpar doar unul, acela care imi place cel mai mult. Am unul de 2 ani de zile si inca nu m-am plictisit sa il port si nu simt sa imi mai cumpar nu stiu ce ceas...ca oricum tot pe asta il voi purta.

In schimb iti cumperi mai multe piese electronice, mai multe multimetre, alte jucarii, etc.

Si eu sunt extrem de selectiv cu ceasurile, si am tendinta sa port un ceas zilnic ani si ani si zeci de ani si nu ma plictisec de el niciodata atata vreme cat e un ceas care imi place foarte mult de la inceput.

Pe de alta parte, sunt si motive relativ obiective sa ai mai multe ceasuri, chiar fara sa faci colectie, si am si eu...
Colectionarii au si mii de ceasuri, aia e pasarica lor cum altii au alte hobbyuri.

Insa se poate justifica usor sa ai un ceas casual si unul dressy elegant.
Sunt de fapt 4 categorii diferite:
- beater
- casual
- dressy elegant
- diver
Ceasul casual poate sa fie si universal sa tina si de diver si de casual si de elegant ( 3 categorii diferite), insa nu oricine isi permite un Omega Seamaster elegant, unii nu prea sunt satisfacuti nici de el cu limbile scheletice care sunt de fapt sarmul lui dar sunt discutabile...si chiar daca poate sa tina loc si de diver si de casual si de elegant, sunt putin care au tupeu sa-l foloseasca si de beater, ca sa nu zic ca e cam exagerat si pt casual sa porti mereu un ceas scump, atat pt ca risti sa-l accidentezi mai mult si mai des, uzura mai mare, intretinere mai scumpa, cat si pt ca ar fi considerata o fitza sau snobism, sau chiar sa atraga atentia unora care au tupeu sa te lase fara el...

Apoi poti avea si ceasuri de backup, sa le mai rotesti intre ele, sau pt ca se potrivesc mai bine unele sau altele cu anotimpul, culorile hainelor, etc.
Poate unul are cadran albastru ca asa iti place, dar gasesti ca nu se potriveste la orice, mai ales la casual de vara in care porti crem, alb, kaki adevarat (crem-bej) nu cum se spune aiurea la oliv in RO si Germania, alte culori, etc., si oricum "sare" prea mult la o tinuta casual cu el la vedere.
Poate ai la unul casual cadran negru, la altul cadran alb, la altul cadran albastru, la altu crem-metalizat-periat cu rama aurie si carcasa crom-polish randelinata, etc...
La cele elegante la fel, poate ai si de backup inca unul macar, design diferit, culori diferite, auriu, argintiu, curele diferite, curelele de piele sunt consumabile si e chiar bun un backup...Poate la unul ai curea grena/brun-roscat crocodil, la altul neagra soparla, etc.
La divere nu e obligatoriu sa ai, si poate sa fie si universal cu altele cum am zis.
Dar unora le plac si pot avea macar unul, altii prefera mai multe pe care le rotesc, design diferit, culori dierite, poate unul sau mai multe universale si altul-altele diver suparat (diver iso certificat) pe bune, etc...
La beater la fel, poate ai unul sau mai multe casual mai ieftin pe care nu le-ai purta in loc de casual normal, mai putin elegante chiar si pt ce consideri casual, sau poate ai si ceasuri moderne care iar nu sunt elegante si nu le porti casual, de genul g-shock, shark, suunto, etc.

Nici nu mai zic de alte genuri, pilot/aviator, cronometru, GMT, sport, cool, etc...
Acum destul de multi poarta mult ceasuri cool, unele care arata OK, unele chiar universale, unele mai kitsch, unele care arata cam gay, etc.
Vad des tineri cu ceasuri exagerat de mari la mana, care arata cam ciudat la mana unui barbat.
Pana nu de mult era o extravaganta feminina asta sa porti ceasuri de la ridicol de mici la ridicol de mari, si barbatii purtau relativ justificat asa ceva doar in cazuri f. speciale peste costum de pilot, scafandru, etc. Era o chestie de proportie sa nu para prea mic peste maneca umflata, si erau si ratiuni de vizibilitate in conditii speciale, vibratii, lumina redusa, lipsa de exigen/ameteala, oboseala, si ofereau si loc mai mare pt supraftele fosforescente la marcajele orare si pt limbi.

Edited by loock, 28 August 2017 - 23:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate