Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Unde doare cel mai tare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Salut,

Care sunt punctele slabe ale corpului omenesc (intr-o lupta de "strada") ? Eu stiu (pus in practica) asa :

1- Daca lovesti pe nepregatite , in abdomen ai un avantaj foarte mare . Pentru ca este foarte dureros .
2- Daca lovesti cu pumnul exact in nas . Este iar destul de dureros .

Sau cel mai des am vazut , ca toti se apuca de gat incercand sa doboare adversarul , in cazul asta as zice ca ce'l mai bine ii dai cu pumni,picioarele in oO  B)

Nu de alta dar nu se stie ....  :lol:

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
O lovitura naucitoare este cea in cosul pieptului....streetwise se numeste ca "se taie gazu''.
Functioneaza, din pacate am descoperit-o pe propria piele, cand mi-am luat-o, dar cum invat repede a doua oara ma feresc.

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
oriunde doare, daca sti sa lovesti, a.k.a non-cioban style
de altfel, cum a zis colegu mai sus, in plex il lasi fara aer, in tampla daca dai cu control isi pierde echilibru, daca dai mai tare il lasi de tot.
Apoi, nu-ti recomand loviturile la cap, daca ai putin ghinion si il nimeresti in gat, iar nu se mai ridica, iar de obicei la fata se lasa cu semne pe viata....pe cand in plex il lasi 10 minute jos, se ridica, isi vede de treaba, dar a 2-a oara nu se mai leaga de nimeni.

Legat de ce ai scris la punctul 1, oriunde il lovesti pe nepregatite il faci praf, nu doar in abdomen. Ia imagineaza-ti o contra pe a ta tibie... au, nu?
hehe

Regula numarul 1: nu invata unde\cum\cat sa lovesti, invata cum sa eviti

#4
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Post[ady], on Oct 25 2008, 13:01, said:

Regula numarul 1: nu invata unde\cum\cat sa lovesti, invata cum sa eviti
Bine zis !

Dar cioban style in general mai multi la nr .. te apuca de cap , ne imbarligam de nu sti ce'i aia ... Multumesc .

Edited by aWp_viTal, 25 October 2008 - 19:39.


#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
eh, cei care umbla in haita, sunt fricosi, lasi. Un pumn la unul din ei, si ceilalti fug mancand pamantul.

#6
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
in OO. daca dai acolo nu mai misca. trust me. B)

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Incearca sa ii dai o palma peste ureche,da palma. Fa in asa fel incat in palma ta sa se adune o punga de aer,(iti lipesti degetele si le curbezi usor spre interior,iar degetul mare "lipit" de mana.Aplica peste ureche,sau ceafa,si iti garantez ca o s doara a naibii de mult.

#8
yoshinkan

yoshinkan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2008
Va sugerez o abordare profesionista a problemei.
Incercati intai pagina web www.yoshinkan-aikido.eu
Sau veniti la sala (e in zona Unirii, langa politia din Udriste, lacolegiul Matei Basarab).
Veti vedea cu ochii vostri care e realitatea.

#9
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu doare deloc in stomac si e greu sa-i si prinzi una buna.

Mai bine nu ai cauta lovituri care dor ci lovitori care adorm  :D

#10
open_road

open_road

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 31.10.2008
Si daca te ataca o femeie, sanatoasa, unde-i dai?

#11
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu lovesti femeile mai badarane. De femei razi cum incearca ele sa te loveasca.

#12
open_road

open_road

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 31.10.2008
Am zis femeie SANATOASA adica o 'hipopotama', oi fi tu barbat da... cand o sa vezi cand vine cum te acopera doar cu umbra..

#13
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007
poi daca i hipopotama faci joc de picioare in jurul ei si-i zici ca-i grasa. o s-o doara mai tare decat daca o lovesti intre tzatze.

acuma cu durutu ....

sunt cateva puncte are daca sunt atinse cat de cat se lasa cu KO:

barbia
plexul
ficatul
oo

la tampla nu stiu si sincer, inafara de cjhestii pe viata si pe moarte n-as lovi intentionat acolo. dar cand iti aperi pielea, ce nu face omul ?

in gat cred ca trebuie sa lovesti f tare ca sa-i rupi ceva (nu ma refer aici la vertebre ci la loviturile frontale) da daca l prinzi bine il lasi un pic fara aer si e un soc destul de mare. iarasi, parca n-as face-o decat daca-i musai. totusi, se revine la ideea ca nu intotdeuna ai control si actionezi instinctiv.

daca esti gentil si apuci, eventual baga niste lovituri pe coapsa (depinde de context). dor ca dracu, mai ales pt cei neatrenati si nu -s "letale".

da la lupta pe strada cred ca instinctiv se loveste la cap, clasicul pumn in figura.

se poate discuta la nesfarsit. practica ne omoara  :lol: , nu discutiile.

#14
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Situatiile de strada au nenumarate variabile. Nu exista prea multe date fixe. Am vazut om incasand box de metal in gura ne-ve si continand sa se bata cu falca practic rupta. S-a intamplat intr-un incident de reglare de conturi bodyguarzi vs. golani si era cat pe ce sa castige golanii. Am vazut si malaci cat usa intimidati de prima scatoalca si racnetele de rigoare. In general, experienta cea mai buna se obtine in sali care au legatura cu mediul "pazit obiective" pentru ca oamenii aia asta fac "for a living" si asta ii pune in situatii din cele mai diverse si neasteptate, sau in sali cu antrenori care respecta oamenii care vin pe usa mai mult decat doctrina stilului. Acestia nu vor tinde sa creada ca ceea ce fac acopera de la sine orice situatie si vor incerca pe cat posibil sa inarmeze omul, nu sa aplice de-a chioara teoriile. Din experienta mea, asemenea sali sunt din pacate destul de rare pentru ca orice implica factorul "calitate umana" e greu de gasit si greu de discernut fata de zonele care "seamana bine" dar la verificare se vede ca "seamana dar nu rasar".

Edited by monokeros, 01 November 2008 - 02:07.


#15
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Consider sporturile de orezari inutile , pentru ca pe strada nu ai reguli iar tie nu prea iti ies "schemele" din sala , cand te trezesti cu un picior in cap , iti sar toate miscarile din cap si te dai pe box (regele) . Am vazut cazuri , si toti pana la primul pumn apoi totul devine intr-o lupta de strada ca toate cele  :naughty: . Eu sincer nu am vazut pe net sau live , vreo unul care sa paractice "carate si judo...etc" intr-o lupta de strada ........

#16
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007

View PostaWp_viTal, on Nov 2 2008, 12:44, said:

Consider sporturile de orezari inutile , pentru ca pe strada nu ai reguli iar tie nu prea iti ies "schemele" din sala , cand te trezesti cu un picior in cap , iti sar toate miscarile din cap si te dai pe box (regele) . Am vazut cazuri , si toti pana la primul pumn apoi totul devine intr-o lupta de strada ca toate cele  :naughty: . Eu sincer nu am vazut pe net sau live , vreo unul care sa paractice "carate si judo...etc" intr-o lupta de strada ........


[...] aici ajunge la parabola oului sau a gainii. ca sa nu mai zicem ca orez sa inghite in toata asia, de la cele mai infricosatoare stiluri esoterice pana la kyokushin, thai box, etc.  
io zic ca gata, ne punem "kimonourile" n cui si ne organizam in gasti de cartier sa invatam the real thing.  :rolleyes:

Edited by Nicoara, 02 November 2008 - 18:47.


#17
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Exagerezi , nu ai de cat sa faci sporturile alea .... dar te vor ajuta forate foarte putin chiar de loc intr-o lupta de strada ! (Parerea mea) Si  crede-ma , cand primesti un pumn/picior mai sanatos , iti sare tot orezul din cap . ( Orezari ? Asa le zic eu ... ei manaca foarte mult orez(asiatici), iar tot ei practica foarte mult sporturile alea)

Edited by aWp_viTal, 02 November 2008 - 21:32.


#18
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007
asa de curiozitate: ai primit vreodata un pumn sau picior sanatos ? unde te-ai specializat in lupte de strada ?

io zic ca vorbesti si tu asa, sa te afli in treaba. n-are nicio relevanta criteriul cerealier.  zi eventual de full contact vs altceva. chiar si asa, conteaza extrem de mult factorul uman  ;) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate