Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Cum pot afla persoana dupa IP ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
violetaenescu

violetaenescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.01.2007
Stiu ca exista n programe si site-uri cu Trace IP dar care iti dau locatia sau maxim provider-ul de net. Pe mine ma intereseaza sa aflu persoana care este pe IP respectiv. Cum pot face ?

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 violetaenescu, on Oct 13 2008, 12:27, said:

Stiu ca exista n programe si site-uri cu Trace IP dar care iti dau locatia sau maxim provider-ul de net. Pe mine ma intereseaza sa aflu persoana care este pe IP respectiv. Cum pot face ?
asa ceva in veci vecilor nu vei afla.
ca sa afli cine locuieste la adresa din spatele unui IP trebuie sa te adresezi cu o cerere politiei cu un motiv intemeiat, apoi ei verifica de la ce adresa s-a accesat acel IP.
dar fizic nu vei putea afla niciodata cine a stat in fata calculatorului. si ca sa acuzi pe cineva de ceva iti trebuie probe. cum demonstrezi ca X a stat in fata calculatorului la ora 12.30 si a facut ceva?

#3
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 VipeR85, on Oct 13 2008, 12:35, said:

asa ceva in veci vecilor nu vei afla.
ca sa afli cine locuieste la adresa din spatele unui IP trebuie sa te adresezi cu o cerere politiei cu un motiv intemeiat, apoi ei verifica de la ce adresa s-a accesat acel IP.
E adevarat ca exista firme (probabil detectivi particulari, nu stiu) care afla astfel de chestii pentru cazuri de - sa zicem - soti banuitori?

#4
violetaenescu

violetaenescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.01.2007

 VipeR85, on Oct 13 2008, 12:35, said:

asa ceva in veci vecilor nu vei afla.
ca sa afli cine locuieste la adresa din spatele unui IP trebuie sa te adresezi cu o cerere politiei cu un motiv intemeiat, apoi ei verifica de la ce adresa s-a accesat acel IP.
dar fizic nu vei putea afla niciodata cine a stat in fata calculatorului. si ca sa acuzi pe cineva de ceva iti trebuie probe. cum demonstrezi ca X a stat in fata calculatorului la ora 12.30 si a facut ceva?


Ideea e ca am primit mai multe comenzi "false" pe mag meu online si am ca proba doar IP-ul. Am aflat provider-ul dar as fi vrut sa stiu exact numele persoanei in cauza mai ales ca se practica asa ceva din partea magazinelor concurente . ( ca la noi totul e posibil )

#5
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 934, on Oct 13 2008, 12:58, said:

E adevarat ca exista firme (probabil detectivi particulari, nu stiu) care afla astfel de chestii pentru cazuri de - sa zicem - soti banuitori?

Banuiesc ca ai vrut sa faci o gluma, dar, totusi, ca sa nu-si faca initiatorul topicului cine stie ce iluzii: NU EXISTA nicio firma care sa faca asa ceva, pentru ca e ilegal. Poate exista persoane underground (dar in nicun caz firme) care sunt dispuse sa-si riste libertatea accesand nelegitim niste baze de date, dar asta deja depaseste CU MULT limitele unei discutii in cadrul regulamentului de pe acest forum.

Eu zic ca, daca ai motive serioase sa reclami o persoana care te-a agresat intr-un fel sau altul pe net, sa o faci in felul urmator:
1) La ISP-istul care iti da net (daca, sa zicem, din logurile firewall-ului tau reiese ca de la un anumit IP sunt indreptate atacuri asupra ta) - ei te vor "scuti" pe viitor de atacurile acelui IP si, in functie de gravitatea faptei il vor putea identifica si pe cel care a sustinut atacul.
2) la Politie, daca persoana respectiva te agreseaza verbal, recurge la amenintari etc. La fel, ei se vor ocupa de identificarea agresorului, nu tu.

Pana sa postez a aparut si explicatia data de tine: daca doar "te roade curiozitatea" sa stii cine e marlanul, nu cred ca te va ajuta cineva. Daca ai magazin online, cred ca poti sa blochezi chiar tu IP-ul ala si scapi de probleme. Nu cunosc in intregime legislatia, dar nu cred ca daca faci comenzi false online incalci legea, deci ISP-istul si Politia nu cred ca te vor ajuta in situatia asta. Dar, repet, nu cunosc in detaliu legile pe tema asta.

Edited by KoShiMin, 13 October 2008 - 12:24.


#6
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

 violetaenescu, on Oct 13 2008, 13:18, said:

Ideea e ca am primit mai multe comenzi "false" pe mag meu online si am ca proba doar IP-ul. Am aflat provider-ul dar as fi vrut sa stiu exact numele persoanei in cauza mai ales ca se practica asa ceva din partea magazinelor concurente . ( ca la noi totul e posibil )

Te duci la politie, faci reclamatie, depui toate dovezile de care dispui tu, lasi mai departe politia sa-si faca treaba.

#7
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 KoShiMin, on Oct 13 2008, 13:20, said:

Banuiesc ca ai vrut sa faci o gluma, dar, totusi, ca sa nu-si faca initiatorul topicului cine stie ce iluzii: NU EXISTA nicio firma care sa faca asa ceva, pentru ca e ilegal. Poate exista persoane underground (dar in nicun caz firme) care sunt dispuse sa-si riste libertatea accesand nelegitim niste baze de date, dar asta deja depaseste CU MULT limitele unei discutii in cadrul regulamentului de pe acest forum.
Nu, nu am vrut deloc sa fac o gluma. Din moment ce se poate face, da-mi voie sa cred ca si o astfel de firma iti poate pune la dispozitie niste oameni mai priceputi in chestii necurate. Bineinteles, nimic oficial. Am stat ceva cu frica asta in sin si d-aia nu glumeam pe subiect.

 violetaenescu, on Oct 13 2008, 13:18, said:

se practica asa ceva din partea magazinelor concurente . ( ca la noi totul e posibil )
Te referi la comenzi false?

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 25.10.2007
Providerul care are adresa respectiva iti poate zice. Bineinteles trebuie sa ai un prieten bun la ei pentru asta :)

#9
violetaenescu

violetaenescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.01.2007

 934, on Oct 13 2008, 13:34, said:

Te referi la comenzi false?


Da, din cate am auzit si la magazinele cele mai mari de IT sau electronice se intampla f des asta. Apar mici magazine "concurente" care nu se pot "afirma" decat prin astfel de practici. Din pacate astfel de comenzi te fac pe tine ca detinator de magazin sa pierzi timp si bani (daca trimiti cumva comanda fara sa verifici ) .

Ma bucur sa spun ca am rezolvat-o pt ca am luat legatura cu provider-ul Ip-ului respectiv si s-a rezolvat. Din cate stiu daca te lovesti de astfel de cazuri poti face o plangere la Politie si pe baza plangerii ei iti pot da datele persoanei in cauza si apoi tine restul de politie.

Da ,din cate stiu este ilegal sa faci comenzi false cu date false, adrese false, etc.


PS Va multumesc pt ajutor .

Edited by violetaenescu, 13 October 2008 - 18:38.


#10
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Te duci la politie, faci reclamatie, depui toate dovezile de care dispui tu, lasi mai departe politia sa-si faca treaba.
da, adevaru e ca politia isi face treaba
habar n-aveti pe ce lume traiti
pentru initiatorul topicului: platesti un baiat care se pricepe si in maxim o ora iti afla
auzi la ei... te duci la politie cu motiv intemeiat :lol:

pe mine ma intereseaza insa altceva: am ip-ul unei persoane si vreau sa aflu pe ce id-uri sta pe messenger (nu vreau sa sparg nici o parola, vreau sa vad daca acea persoana e cine cred eu)

banuiesc ca si aici "trebuie sa las politia sa isi faca treaba", nu? :lol:

#11
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Bine, comparativ cu problema persoanei care a deschis acest topic si care e una reala, ce merita a fi discutata (daca ai fi citit pana la sfarsit ai fi aflat si ca intre timp s-a rezolvat) a ta se incadreaza la "probleme specifice varstei" (inca ti se pare "cool" sa fii smecher, nu-i asa?). Tu n-ai decat sa faci ce vrei, nu intereseaza pe nimeni, dar citeste mai intai regulamentul forumului si vezi daca te incadrezi, nu fluiera aiurea in biserica.
Sa legi un IP de numele si adresa unei persoane e ceva mai greu decat iti imaginezi si - daca o faci la modul asta pe care il descrii tu - implica violarea a vreo doua-trei legi, dintre care una iti poate asigura ani grei de puscarie (si, nu vreau sa te speriu, dar sa stii ca baietii de varsta ta interesati de cine cu ce ID intra pe messenger ajung foarte repede fetite in "locul acela stramtul"), asa ca eu zic sa te lauzi mai putin si sa renunti s-o mai faci pe pistolarul informatic. Face bine si la ten.

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 nightfever, on Oct 14 2008, 00:57, said:

platesti un baiat care se pricepe si in maxim o ora iti afla
wake up, vorbesti aiureli totale, si ne putem da seama de asta din fraza de mai jos

 nightfever, on Oct 14 2008, 00:57, said:

pe mine ma intereseaza insa altceva: am ip-ul unei persoane si vreau sa aflu pe ce id-uri sta pe messenger
ce baiat priceput poate sa intre din exterior in baza de date a clicknet sau fiberlink pppoe sa extraga la ce ora a folosit un user ip ul alocat dinamic si carei persoane ii este atribuit contul ala? poate doar ala din sword fish, dar ala e film. deci hai inapoi in realitate

Edited by onlyone, 14 October 2008 - 00:20.


#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 934, on Oct 13 2008, 13:34, said:

Nu, nu am vrut deloc sa fac o gluma. Din moment ce se poate face, da-mi voie sa cred ca si o astfel de firma iti poate pune la dispozitie niste oameni mai priceputi in chestii necurate.
:kisstogether:  da-mi voie sa rad...imi dai voie te rooog?  :inlove:

ex: la ora 12.00 in 13.10.2008 cu Ip: 128.129.130.29 se face o comanda de subwoofer de la emag.
      emag-ul vrea sa stie NUMELE persoanei care a facut comanda.
      Ip-ului respectiv ii corespunde o adresa si un nume care au incheiat contractul pentru net. deci emag-ul afla ca Pop Iulian de str. randunicii nr 34 este titularul contractului de net alocat ip-ului de mai sus.


si acum intrebarea intrebatoare.......cine a stat in fata calculatorului si a facut comanda? sa fie pop iulian? sa fie nevasta-sa ? sa fie fiu-so? sau careva din prietenii lui pop iulian care la ora 12 se afla in casa la chef?
:worthy:  sunteti de groaza mai oameni buni, o problema simpla de cea mai elementara logica.


ps: inca astept vreun destept sa afle cine a stat in fata calculatorului din casa lui pop iulian la ora 12. :notangel:

#14
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 24.03.2002
MA, ERAM IO...
da' schimba-ti poza aia, ca am impresia ca sunt beat si cand beau, si cand nu... ceea ce e groaznic...

#15
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Sunt cateva legi de care nimeni nu poate trece. Altfel din victima poti deveni agresor.

1. Provider-ul este obligat prin lege de a nu dezvalui oricui identitatea abonatilor ci numai organelor de politie sau procuratura, la solicitarea acestora.
2. Organele de ancheta nu pot solicita aceste date decat cu mandat judecatoresc, emis in baza unor dovezi cum ca abonat X a incalcat legile in vigoare.

Vrei sa aflii cine se ascunde sub un anumit IP? Te duci la Politie unde depui plangerea si dovezile infractiunii.
Functie de probele prezentate, acestia vor stabili daca incep o ancheta sau considera ca doar bati campii.


Nu e gluma partea cu batutul campilor! Sunt destui dili care depun plangeri demne de cascadorii rasului.

Nu ar trebui sa va mire daca vine unu' la Politie cu o plangere cum ca Sf. Petru i-a hackerit Yahoo-ul.  :lol:
Iar o lege idioata ii obliga sa verifice pe teren daca plangerea e intemeiata.  :cursing:

Edited by Maresalul, 14 October 2008 - 01:52.


#16
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 24.03.2002
mda, numai ca conjugarea ar fi:
eu sunt diliu
tu esti diliu
ei sunt dilii

Edited by adiharan, 14 October 2008 - 02:00.


#17
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 adiharan, on Oct 14 2008, 03:00, said:

mda, numai ca conjugarea ar fi:
eu sunt diliu
tu esti diliu
ei sunt dilii
Depinde unde pui accentul.

Esti cam suparat pe viata, nu? :)

#18
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 VipeR85, on Oct 14 2008, 01:55, said:

:kisstogether:  da-mi voie sa rad...imi dai voie te rooog?  :inlove:

 violetaenescu, on Oct 13 2008, 19:37, said:

Ma bucur sa spun ca am rezolvat-o pt ca am luat legatura cu provider-ul Ip-ului respectiv si s-a rezolvat.
Iti dau, de ce sa nu-ti dau?


 VipeR85, on Oct 14 2008, 01:55, said:

ps: inca astept vreun destept sa afle cine a stat in fata calculatorului din casa lui pop iulian la ora 12. :notangel:
:thumbup: Vivat politia romana! Ce ar fi sa se duca un nene destept in uniforma la domnul Pop si sa-i spuna "nene, uite dovada ca la ora 12.00 in 13.10.2008, de la acest calculator, din aceasta casa, s-a intimplat o intimplare nu chiar legala. Ce parere aveti, draga domn?"


Sau se merge la Mama Omida, nu stiu care este procedura la voi. :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate