Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Avantaje si dezavantaje: Q7/Q5 vs Allroad vs ML320

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#1
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Mda, pai cam asa sta treaba:
Ce-ar fi mai bun dintre cele de mai sus.
Eu ma gandeam la ceva la care sa primeze anul de fabricatie (un 2008 daca se poate) si dotarile, in special Suspensie Adaptiva, scaune electrice si obligatoriu Navigatie si piele.Motor diesel 3000cmc.
BMW X5 e  prea scump, am renuntat , nu as putea lua decat un X5 E70si, si ala papa benzina de rupe.Dieselul sare de 50k.
SI PRIME INTREBARI PT INITIATI:  (atentie , masina nu e luata pt offroad, nu cred sa ajunga prin noroaie sau alte  minuni).
1 .In poza de mai jos,ML-ul ala are pachet offroad? Si la ce e bun sa aiba asa ceva.
2. Se merita sa fie neaparat cu pachet Sport sau nu?
3. Airmatic e un must have sau merge si-asa f bine?
4. Ce trebuie sa aiba neaparat ML-ul?


4. La Q7, suspensia adaptiva e obligatorie sau poate lipsi? La fel si la Allroad?

Attached Files



#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
1. nu, nu are pachet off-road(ar fi trebuit sa aiba inca doua "rotite" sub grupul ala de butoane cu avaria)... pachetul off-road creste binisor garda la sol maxima si ofera si diferentiale blocabile... dar daca nu te bagi in teren accidentat, nu e necesar
2. pachetul sport e doar o chestie de look
3. merge si fara, dar e pacat sa nu ai airmatic
4. asta tu decizi (insa fara navi comand aps[ala din poza], piele, airmatic si sistem audio harman kardon, parca-i lipseste ceva)
5. again, e pacat sa nu aiba... suspensia obisnuita de pe q7 e cam rigida ... Audi allroad mi se pare naspa

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Pretul cu pachet offroad e f. ridicat si airmatic ridica deasemenea cu 4 mii pretul. Desigur ca nu as lua unul fara Navi mare si piele dar ma gandeam la pachetele alea Sport, daca se merita...Xenonul iarasi e mar efudulie la ei, pot lua masina din 2008 cu 5000 km dar fara xenon la pret de 2007 cu 30000km, cu xenon.

La Q7, preturile sunt in functie de suspensia adaptiva, ca nu e de serie dupa cate stiu si vad ca si preturile sunt in consecinta, cu vreo 3 mii mai mari pt asa ceva.Desigur , fara piele nu se dfiscuta nici aici si fara Navi mare (ce ridicol e displayul ala mic la unele ... :puke: ).
Un benzinar Q7 3.6FSI m-ar duce cu 5 mii mai ieftin dar in scurt timp as decarta la benzina diferenta ca sub 20 in oras si 14 afara nu cred ca papa.Deci a cazut din calcule. AR FI BUN SA FIE UNUL DAR 0KM-cu an de 2009, SI LA UN PRET DE 35000, FULL DE FULL. Pe bune ca m-as baga.
Nu stiu cum as iesi la vopsea cu un X5si, ca mai ieftin de 45-46k nu am vazut si avea si vreo 30000 de km.

Deci : km putini, pana in 10.000 fara suspensie adaptiva sau full cu de toate dar cu un an mai slab si 30 de mii de km ?
Allroad are susp. adaptiva de serie si e mai ieftin, max 44k.an 2008 10000km.

asta e cu off road, am inteles..

Attached Files


Edited by sanddy1964, 06 October 2008 - 21:45.


#4
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Eu nu am inteles un lucru : tu vrei sa dai 35.000 de euro?  Personal mi se pare extrem de putin.  Nici nu cunosc preturile de afara, dar sa dai banii de Passat pe un Ml mi se pare improbabil.

La ce iti trebuie navigatia? In romania nu merge. Singurul ei avantaj e sa pui camera video pe spate.

Suspensia adaptiva merita in primul rand pt off-road si in al doilea pt confort.  Evident cu penalizare la sportivitate.
asa cum au spus si altii pachetul sport e optic.

Din punctul meu de vedere xenonul este obligatoriu.  Este unul din optionalele fara de care nu pot.
Parktronic este f bun.  Aerul conditionat pe 3 zone merita doar daca ai copii.
Cam atat pt moment.

Din cele de mai sus deduci ca am votat pt ML.
Am mers cu Q7 si nu mai vreau a doua oara.  3.0 tdi in Constanta nu a luat sub 18 nicicand.  E drept ca eu merg sportiv. dar cu acelasi sofer Ml-ul ia max 16.  Plus ca pt mine ideea de a te plimba cu sufrageria dupa tine e oribila.  Si sa nu incerci parcari cu ea.

Edited by Notorious, 07 October 2008 - 11:21.


#5
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007
desi nu se afla aici in optiunile tale te sfatuiesc sa arunci un ochi si la VW Touareg modelul nou (din 2006 incoace; modelele noi difera prin forma farurilor care sunt un fel curbate precum la BMW, cele vechi fiind drepte).
    Touaregul este foarte bine echipat, are suspensii reglabile comode. Navigatia nu te sfatuiesc sa o alegi ca optiune pentru ca oricum nicio navigatie de masina nu are si harta romaniei, iar daca o are nu este detaliata (la vreo 7 milioane iti iei un Asus de moare lumea).
      eu merg pe touareg. daca vrei o sa postez cateva poze cu el meu.

#6
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Lasati-i omului navigatia ca nu o foloseste in RO, stie el pt ce-i trebuie.
Navigatia, pielea, xenonul, cutia automata, sint esentiale, nu au voie sa lipseasca.
Sanddy eu unul m-as duce pe un Allroad 2008, mie imi place la nebunie masina.
Q7 parca e prea haragaie, Allroadu este mai asezat,  arata bine pe strada.
Am mers in spatele unuia vreo 50 km, arata superb.

Edited by MAK, 07 October 2008 - 11:47.


#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Sincer...si eu as merge tot pe Allroad. E cat china la interior :) dar e mult mai asezata pe sosea decat alealalte.

#8
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
In caz ca nu ai vazut: exista un topic despre ML : http://forum.softped...howtopic=301556   ........ si nu prea e de bine

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Notorious, on Oct 7 2008, 11:18, said:

Eu nu am inteles un lucru : tu vrei sa dai 35.000 de euro?
Nu, am zis 35 pe un benzinar!!!!!! :) Am vreo 45K de dat. plus sau minus ceva... :naughty:
M-as arunca si la un X5 E70 benzinar dar mi-e frica de cheltuieli cu carburantul total nejustificate.Decat sa-mi consume 25l/100KM in Bucuresti, si 15l/100km afara, mai bine ma spanzur...
Da, masina fara Navi nu iau. Asta pt ca da bine pe bord si eu fac multi km afara.Sigur ca deja stiu drumul pana in Grecia sau Germania sau Italia insa nimeni nu e atotstiutor.Cand ai Navi ala acolo, esti mai relaxat.

As renunta  la Xenon insa. Cu parere de rau dar mai curand as lua un ML320CDIcu Navi mare si piele , trapa, sc electrice din 2008 cu doar 2000km!!!! decat unul 2007 cu Xenon cu 25000km , in aceasi bani.
Hm..cu Q7

@MAK: pe bune ca ma gandesc la un ALLROAD. M-ar tenta si unul cu motorul de 2.7tdi, eventual.Astea cel putin au suspensie adaptiva de serie.

Edited by sanddy1964, 07 October 2008 - 13:53.


#10
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
daca-ti iei allroad vreau si eu o tura cu ea, tare imi place masina aia :) . combinatia perfecta intre aspect si utilitate.

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 claud20012, on Oct 7 2008, 13:38, said:

In caz ca nu ai vazut:
mersi, chiar ca e interesant ce scrie acolo...sunt si ghinionisti dar e ceva tipic la defectarea haionului si mai ales lumea se plange de consumul exagerat...hm....cred ca ...deja se prefigureaza o elimnare din competitie. Sincer inclin spre Audi, un brand mai tare decat Mercedes (sa vezi ce sare lumea acuma!!!) in privintra raportului calitate/pret si respect pt cumparator prin ce ofera. Chiar si BMW ofera doze de nesimtire la greu la X5 E53, TINUT IN FABRICATIE PANA IN 2007, cu un Navi display la nivelul anilor 1998 si total in afara oricarei ergonomii. Abia acuma au schimbat cu unul de generatie noua dar si ala cam aiurea, nu vezi nimic pe el...(noi astia mai chiorii adica!) :lol: In rest masinuta X5 e ok, motorul e super ok- consuma la greu dar nu la modul nesimtitic.SI NU TE LASA LA GREU!Trage super bine la deal!ETC..
Deci sa revenim la oile noastre, Allroad sau Q7? Care e mai bun la revanzare? CARE OFERA O IMAGINE MAI BUNA?

@buntzi : no problem dar primul e @Mak, el a zis de ALLROAD! :cheers:

LE ar mai fi si un X5 3.0 si la 44500Euro cu 37000km la bord.
ABS , Allradantrieb , El. Fensterheber , El. Wegfahrsperre , ESP , Lederausstattung , Leichtmetallfelgen , Navigationssystem , Schiebedach , Servolenkung , Tempomat , Xenonscheinwerfer , Zentralverriegelung
Fahrzeugbeschreibung
.BMW X5 , Das Fahrzeug ist in einem sehr Guten zustand von Innen und Aussen, hat Elektrische Memory Leder Sitze, Elektrische Lenksäule, Elektrische Schiebedach, Navigations System, Harman/Kardon Sound System, Regensensor, Xenon, Reifendruckverlustwarner, Einbruch- und Diebstahlwarnanlage, Dachrailing, Multifunktionslenkrad, TOP ZUSTAND. DER BMW X5 IST EIN IMPORT AUS DER USA (CALIFORNIEN), DAS FAHRZEUG STEHT BEI UNS IN HAMBURG. KANN IN HAMBURG BESICHTIGT UND PROBE GEFAHREN WERDEN, IST SOFORT ZU HABEN.( KEINE MWST AUSWEISBAR ) . Irrtum und Zwischenverkauf vorbehalten
<H4>Geländewagen/Pickup, Gebrauchtfahrzeug
</H4>Preis: 44.800 EUR
(MwSt. ausweisbar, 19%) Kilometerstand: 37.500 km Hubraum: 2996 cm&sup3; Leistung: 200 kW / 272 PS Kraftstoffart: Benzin Anzahl Sitzplätze: 5 Kraftstoffverbr. kombiniert:  ca. 10,9 l/100km Kraftstoffverbr. innerorts: ca. 14,9 l/100km Kraftstoffverbr. außerorts: ca. 8,6 l/100km CO2-Emissionen kombiniert: ca. 260 g/km Getriebe: Automatik Schadstoffklasse: Euro4 Erstzulassung: 7/2007 HU/AU: Neu Klimatisierung: Klimaautomatik Farbe: Silber metallic

Attached Files


Edited by sanddy1964, 07 October 2008 - 15:10.


#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 sanddy1964, on Oct 7 2008, 15:50, said:

Deci sa revenim la oile noastre, Allroad sau Q7? Care e mai bun la revanzare? CARE OFERA O IMAGINE MAI BUNA?
in mod cert Q7, allroad nu are o imagine prea buna, nefiind altceva decat un A6 avant cu o garda la sol putin mai mare(max. 18 cm vs. 13.5 la avant)... desi au preturi minime asemanatoare de noi(allroad-ul avand suspensie pneumatica standard), devalorizarea e evident mai mare la allroad..

acum nu stiu care ar fi numarul maxim de km pe care ii accepti, insa niste oferte interesante mi se par astea:

Audi Q7 3.0 TDI

Preis: 42.390 EUR  
(MwSt. ausweisbar, 19%) Kilometerstand: 46.626 km Leistung: 171 kW / 232 PS Kraftstoffart: Diesel Kraftstoffverbr. kombiniert:  ca. 10,5 l/100km Kraftstoffverbr. innerorts: ca. 14,6 l/100km Kraftstoffverbr. außerorts: ca. 8,3 l/100km CO2-Emissionen kombiniert: ca. 282 g/km Erstzulassung: 7/2006

Fahrzeugbeschreibung
Luftfederung, Lederaustattung, Navigation MMI DVD mit TV Tuner, Xenon Plus adaptive light, Standheizung mit Fernbedienung, Sitzheizung, elekt Sitzverstellung inkl. Memory Funktion, Lendenwirbelstütze elekt, Alufelgen, Anhängerkupplung abnehmbar, PDC, Tempomat, Alarmanlage, Multifunktionslederlenkrad, Climatronic, elekt. Fensterheber, elekt Außenspiegel, ZV mit Funk, Telefonvorbereitung, Tagesfahrlicht, Innenaustattung Nussbaumwurzel Natur, ISOFIX, Dieselpartikelfilter ... Lederausstattung, Regensensor, ESP, ASR, ABS, Bordcomputer, Spiegel beheizbar, ZV mit Fernb., Nebelscheinw., Servolenkung, Mittelarmlehne, Standheizung, Irrtümer und Zwischenverkauf vorbehalten !!! Ansprechpartner: Frau Enders, Herr Schmeiß
http://suchen.mobile...mp;pageNumber=1

sau asta:
Q7 3.0 TDI
Preis: 43.900 EUR  
(MwSt. ausweisbar, 19%) Kilometerstand: 54.890 km Erstzulassung: 2/2007

Fahrzeugbeschreibung
Schwarzblaumet./Leder Schwarz DVD-Navigation mit großem Farbdsplay, 4 Corner Luftfederung, Rückfahrkamera, Bi-Xenon mit Kurvenlicht, Tempomat, Sitzheizung vorne + hinten, Alarmanlage, Durchladesystem, Elektr.ausfahrbare Anhängerkupplung, Elektr.Sitzverstellung mit Memory, Wurzelnuss Holz Interieur, Parctronicsystem Advance, Komfortmittelarmlehne mit Bluetooth Einrichtung, CD-Wechsler, Sport-Multifunktionslenkrad, Dachrailing Blanc, Tempomat, Innenspiegel und Aussenspiegel automatisch Abblendbar mit Memoryfunktion, Ablagenpaket,
Vollständige Beschreibung
http://suchen.mobile...mp;pageNumber=3

Edited by gtk, 07 October 2008 - 22:01.


#13
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 gtk, on Oct 7 2008, 22:56, said:

in mod cert Q7
Q7 sa fie cu an de 2008, preferabil, adica dupa luna iulie! Si pana in 30000km!Poate depasi 45k...nitel. Am gasit ceva cu 4000km!!!!!!!!!!!!!!! 47500EURO din 04/2007 la un nene Ostermayer, cu masini brici, am mai luat de la el si stiu si niste samsari care aduc pt smekeri, de acolo dar nu e buna.Buna ar fi din 07/2007 ca sa iasa cu an de 2008. E tzipla masina, piele bej, scaune electrice are, ca altfel nu iau!!!!E misto masina, tzipla, o da si jos din vitrina, e inca in show room.
Dar ma gandeam si la asa ceva, decat un X5 benzinar la aceeasi bani:


Porsche Cayenne Tiptronic NAVIGATION ? EUR 49.900

Klimaautomatik, TIPTRONIC, Teilleder schwarz, PCM NAVIGATION, BI-XENON, Anhängerkupplung abnehmbar, elektrische Sitzverstellung Fahrer/Beifahrer, elektrisches Hubglasschiebedach (E-HGSD), Porsche Stability Management (PSM), Regensensor, 6 x Airbag, Alarmanlage, Niveauregulierung, Spiegel elektrisch klappbar, Tiptronic-Lenkrad, LENKRADHEIZUNG, elektr. Spiegel beheizt, Servolenkung, Katalysator, Bordcomputer, Lenkradverstellung, Nebelscheinwerfer, Radio/CD, Colorglas, Laderaumabdeckung, Heckscheibenwischer, Zentralverriegelung mit Fernbedienung, Mittelarmlehne, Sport-/Lederlenkrad, teilbare Rücksitzbank, Scheinwerferreinigungsanlage, Isofix Kindersitzbefestigung, WERKSGARANTIE, DVD-Navigations + Tel-Modul für PCM,  Zwischenverkauf und Irrtümer vorbehalten.

Attached Files


Edited by sanddy1964, 07 October 2008 - 22:35.


#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Porsche Cayenne TipS Xenon/Navi/Bose/Dach/AHK/Rü-Kamera ? EUR 49.890

Preis: 49.890 EUR
(MwSt. ausweisbar, 19%) Kilometerstand: 11.900 km Leistung: 213 kW / 290 PS Kraftstoffart: Benzin Kraftstoffverbr. kombiniert: ca. 12,9 l/100km Kraftstoffverbr. innerorts: ca. 18,3 l/100km Kraftstoffverbr. außerorts: ca. 9,9 l/100km CO2-Emissionen kombiniert: ca. 310 g/km Getriebe: Automatik Schadstoffklasse: Euro4 Erstzulassung: 7/2008 HU: 7/2011 AU: 7/2011 Klimatisierung: Klimaautomatik Herstellerfarbbezeichnung: Meteorgraumet. metallic <H3>Fahrzeugbeschreibung</H3>Bose Soundsystem,Navigationssystem mit Europakarte und USB sowie SD Speicherkarte Eingang,DVD,Rückfahrkamera,Bi-Xenon mit Kurvenlicht,2xSitzheizung inkl.Lenkradheizung,Leder/schwarz,el .Glasschiebedach,dunkle Scheiben hinten,10 x Airbag,Anhängerkupplung Abnehmbar,Tempomat,3 Speichen Multifunktionslederlenkrad,el.Sitz mit Memory,Automatische el. Heckklappe,Alu Paket,Garagentoröffner,Regensensor,Bordcom puter,ISO FIX Kindersitzbefestigung hinten,19 Zoll Technoradsatz mit 275/45/19 MICHELIN Reifen, Außenspiegel anklappbar, Außenspiegel beheizt, Außenspiegel el.und Anklappbar,


Care e faza cu masina asta ca observ ca nu scrie nicaieri GARANTIE....altfel asta as lua-o! Si site-ul omului mi se pare cam ciudatel,...s-ar putea sa fie tzeapa...poate chiar talharie ceva pe-acolo ca arenumai masini ciudate si 2 Cayenne, una de 88000euro,,,suparata rau si asta, masina 2008, km putini.Hmmmmm...are o navigatie diferita de celelalte, cred ca e modelul nou.E MAI SMEKER UN CAYENNE DECAT UN x5 NOU??????
Cred ca trebuie pazita bine ca in cateva zile face picioare o masina din asta.

Attached Files


Edited by sanddy1964, 07 October 2008 - 23:26.


#15
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Stiu ca nu este in lista ta, insa dupa mine, un Range Rover Sport arata mult mai bine :) si parca iti ofera si alta imagine..

Daca nu sunt bani de X5 nou, un Range Rover e perfect :D

Uite un exemplu :

Quote

Pret: 52,000 EURO     Prima Inmatriculare: 2008     Carburant: Motorina
Rulaj: 10 km Capacitate: 2,720 cmc Putere: 190 CP
Locatie:BUCURESTI Inmatriculabila
Dotari:
EURO 4; CUTIE TIPTRONIC; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; TRAPA; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA; POSIBILITATE LEASING;
INTERIOR ALPACA BEIGE,BIXENON ADAPTIV,PACHET IARNA,BLUETOOTH,NAVIGATIE TOUCHSCREEN+TV+MAG 6CD,PACHET MEMORII,SUSPENSIE PNEUMATICA,TERAIN RESPONSE,SCAUNE +BANCHETA INCALZITE,FRIGIDER SUB COTIERA,GEAMURI FUMURII SPATE,PARCTORNIC,TVA DEDUCTIBIL
Pret CIP(fara taxa vamala si fara TVA)
Taxa de mediu:1,594 E considerand norma de poluare EURO 4, emisie CO2 200g/km, prima inmatriculare 10/2008. ( Detalii )



http://www2.autovit......26offset%3D15



ps. navigatia la al II-lea Cayenne pare a fi aftermarket insa ambele sunt noul model de Cayenne.

Attached Files



#16
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
primul Cayenne pare ok, al doilea are sigur navi aftermarket... si da, e mai tare ca x5... noul navi de cayenne arata asa:

Attached Files


Edited by gtk, 08 October 2008 - 09:17.


#17
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Hm,, ce m-as face fara "unii " pe care-i iubesc f  f mult "altii" de pe Forum...thx
Eram sigur ca e ceva dubios la pretul ala. Nu exsita Cayenne sub 50k cu NAVI original sa fie din 2008.Deci baiatu a bagat 500Euo in displayul ala -urat nu e dar daca nu e original, te poti astepta la "multe". Masina e tzipla, are km putini dar  ce mi-a atras atentia a fost absenta cuvantului GARANTIE. La asa masini, e de la sine inteles ca e ceva obligatoriu, mai ales ca  masina are 4 luni si 12000km. M agandesc ce mai e facatura acolo, poate jantele...cine stie...sau o fi fost facuta  varza si acum o dau sa scape de ea.

In alta ordine de idei, parca parca inclin sper un Q7, ca m-am obisnuit cu gropile care nu se simt cu gipul! ^_^
Ar fi una super marfa, NOUA DE 3 LUNI, dar ajunge la 50k , adica asta. Ma gandesc cat mai lasa omu si daca e asa importanta trapa aia panoramica (chiar si dpdv al revanzarii) ca eu la X5 nu prea deschisd trapa, nici fumator nu sunt. Si iarasi, cat de buna si obligatorie e suspensia adaptiva la Q7. :rolleyes: .cUM ADICA s-line plus? Oricum, pretul de nou 73k nu e prea mare sau e cel corect, nu  e umflat  ca la altii si masina nu are nici macar S-line dar e pusa la 80k... :lol:
Masina asta ar fisuper ok  ca pret dar  se vde ca nu are TVA, pretul find pt clienti persoana fizica.De ce oare? O fi vreun leasing neachitat probabil, ca si compania care o vinde se numeste SG Leasing...

Audi Q7 3.0 TDI DPF S Line Plus, Bose, air suspension ? EUR 49.500


Kilometerstand: 1.000 km Leistung: 176 kW / 239 PS Kraftstoffart: Diesel CO2-Emissionen kombiniert: ca. 260 g/km Erstzulassung: 6/2008
Preis für Privatkunden EU ! / UPE- Listenpreis: 73.790 ? / N1W Vollleder Verano schwarz mit S line Prägung in den Vordersitzlehnen / 1BK Adaptive air suspension / 2PU S line Multifunktions-Sportlederlenkrad im 3-Speichen-Design / 4A3 Sitzheizung vorn / 4E9 Gepäckraumklappe elekt. / 4L6 Licht- und Regensensor / 5KA Sitzlängsverstellung für 2.Sitzreihe / 6XL Innen & Aussenspiegel abbl. & Ankl. / 7X4 Audi Parking System plus / 8RY Bose-Sound-System / 8T1 Tempomat / PAC Ablagepaket / PIH Kindersitzbefestigung ISOFIX / PNA Navigationssystem mit DVD inkl. MMI / PQN Alu-Schmiederäder Audi exclusive hochglanzpoliert 295/35 R 21 Zoll / PT5 Handyvorbereitung Bluetooth / PV3 Memory-Funktionfür Fahrersitz / PX4 Bi- Xenon Plus / QQ1 Lichtpaket / PQD S line Exterieurpaket / WQS S line Sportpaket plus / all pictures and details see - www.SGL24.de


PS: Range Rover NU.

Attached Files


Edited by sanddy1964, 08 October 2008 - 12:18.


#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
OK, S=Line plus inseamna astea :
WQS-Q7 S line Sportpaket plus ( Quattro GmbH )
- S line Sportfahrwerk
- S line Schriftzug auf den vorderen Kotflügeln
- Einstiegsleisten mit S line Schriftzug
- Innenraum, Armaturentafel und Dachhimmel schwarz
- S line Dekoreinlagen in Aluminium matt gebürstet
- Ausströmereinfassung in Aluminiumoptik
- Sportsitze vorn, elektrisch einstellbar mit elektrischer Lendenwirbelstütze
- Komfortmittelarmlehne in Leder
- S line Multifunktions-Sportlederlenkrad im 3-Speichen-Design, in Leder schwarz mit S line Emblem und farblich abgesetzten Nähten
- Wählhebelmanschette in Leder schwarz
- Wählhebelknauf in gelochtem Leder schwarz
- Fahrerinformationssystem ( FIS)
Am vb la telefon.
E o noutate in legislatia de acolo, ca masinile mai noi de juma de an si cu mai putin de 6000km, POT FI CUMPARATE DE PARTICULARI FARA SA PLATEASCA TVA-ul in GERMANIA. INSA NU STIU CUM AS PUTEA SCAPA SA NU-L PLATESC IN ROMANIA. probabil e la fel si la acel Cayenne 2008. Cred ca se poate manari factura sau...nu stiu..e de intrebat si investigat.
Atentie ca apar chestii noi!!!!!
Multi samsari le cumpara fara TVA SI TI-O LIVREAZA CU UN TVA DE PLATIT SAU CU O MANAREALA A FACTURII!!!!!Asa se explica si multe masini f ieftine pe piata, cu km putini an 2008,...
Hmmmm?!!

Edited by sanddy1964, 08 October 2008 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate