Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Toshiba Portege G900

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Ce parere aveti de Toshiba Portage G900.
Pare suspect de ieftin pentru caracteristicile pe care le are.

Unele comentarii de pe site-urile care il comercializeaza spun ca s-ar misca lent.
Totusi are un procesor de 520 Mhz, un pic mai mare peste medie.

Any ideas?
Merci mult

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postmadlex, on Sep 28 2008, 02:25, said:

Ce parere aveti de Toshiba Portage G900.
Pare suspect de ieftin pentru caracteristicile pe care le are.

Unele comentarii de pe site-urile care il comercializeaza spun ca s-ar misca lent.
Totusi are un procesor de 520 Mhz, un pic mai mare peste medie.

Any ideas?
Merci mult


Un telefon bun , dar e la fel de lenes ca un HTC , nu stiu ce fac producatorii cu configuratiile astea , ca se misca mai prost ca un HP vechi de 4 ani (ca model) , doar ca au interfete mai "fatoase" .

#3
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Dap sunt de acord cu tine.

Eu am avut un ipaq 6900 (si inca il mai am) care se misca excelent in comparatie cu toshiba.
Am achizitionat si acest Toshiba G900 si in comparatie cu IPaq-ul se misca infernal, desi cu SPB Benchmark iese mai bine la partea de procesor,
la "feeling" ai impresia ca e un model mult mai slab.

Problema se pare este de la throttle-ul procesorului.Cum se obsinuieste pe platformele mobile (pda/laptop etc) ca procesoarele sa nu ruleze mereu la puterea
maxima pentru a salva "curent" , se pare ca cei de la toshiba au exagerat cu timpii pentru acest procesor (fiindca tot un procesor ARM XScale exista
si pe PDA doar ca la 416 si nu la 520 ca pe G900), si frecventa procesorului pe G900 creste destul de greu, si scade destul de repede, ramanand mai mereu
la 104 mhz. Intr-adevar, acest lucru salveaza mult bateria, dar experienta cu telefonul devine mult neplacuta pentru cateva ore in plus de "curent".
Cu 104mhz, orice element din interfata se incarca greu, se afiseaza greu, si "overall" ai impresia ca ai in mana un pda in care s-a facut un compromis teribil.

Asa ca am gasit mai multe alternative. Una dintre ele este XCpuScalar, imi care imi pot configura singur frecventa la care sa ruleze procesorul in functie
de cat este folosit (de cpu-load, daca vreti), sau pot opta pentru a-mi tine procesorul mereu la maxim (desi numarul de ore de lucru cu telefonul scade drastic,
din cauza bateriei care este intens folosita).

Sau alta alternativa, Pocket Hack Master in care mai mult ai optiuni de overclocking, decat de a specifica un throttle in functie de cpu-load.
Aici poti schimba frecventa procesorului, multiplicatorul, bus-ul memoriei interne, frecventa display-ului etc.

Eu am preferat XCpuScalar pentru simplitate, si minimul frecventei l-am dublat de la 104 la 208, iar pentru un "load" mai mare de 50% procesorul ajunge
imediat la maxim si anume 520mhz. Intr-adevar se simte la baterie, dar acum telefonul se comporta la fel ca si Ipaq-ul, poate chiar mai bine, cu tot cu
rezolutia aceea uriasa de 800x600.
Feeling-ul s-a schimbat total.

La acesti bani este un "defect" care poate fi usor remediat, si iti poti achizitiona la pret de jumatate, un pda-tel care dupa parerea mea este la fel de bun
ca si celelalte "cunoscute" de pe piata (ma refer in special HTC-uri) dar care sunt duble la pret.

Hope it helps
Cheers

Edited by madlex, 09 October 2008 - 21:27.


#4
azraellus

azraellus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 02.01.2006
din cauza ca are rezolutia display`ului imensa... ala probabil are 320x240... asta are 800x480

#5
marius306

marius306

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2008
ma bate gandul si pe mine sa cumpar un toshiba g900 portege. intrebarea mea este urmatoarea : are receiver gps incorporat?

#6
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
Nu are gps incorporat; uite detalii tehnice aici

#7
shALKE

shALKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Am luat g900 de  cineva si i-a facut upgrade la wm 6.1, dar merge mai greu .. si vreau sa il fac inapoi la 6.0 ..
cum fac?
daca poate cineva sa ma ajute astept replay here sau pe mess id shalk3

#8
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
poate din greseala cineva are ceva jocuri si prog pentru g900 asta?

#9
goalex

goalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.05.2007

View Postsmecherasu92, on 4th December 2009, 14:47, said:

poate din greseala cineva are ceva jocuri si prog pentru g900 asta?
Nu trebuie sa cauti programe si jocuri pentru el in mod deosebit,( ca la nokia samsung sau sonyericcson) trebuie sa cauti programe si jocuri pentru windows-ul mobile pe care il are toshiba, doar sa ti cont de rezolutia ecranului, deoarece nu vor rula pe toata suprafata lui daca sunt de exemplu 320/240, sau nu vor rula deloc .

#10
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
da dar nam gasit decat dealea demo :(

#11
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
scuza-ti dar imi spuneti un windows stabil si bun pentru el
Acum am instalat pe el wm 6.1 da ma enerveaza niste chesti ca nu am gasit org ...

#12
goalex

goalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.05.2007

View Postsmecherasu92, on 5th December 2009, 12:31, said:

da dar nam gasit decat dealea demo :(
http://www.sharemobi...loads.php?cat=8 incearca aici si aici http://www.freewarepocketpc.net/

View Postsmecherasu92, on 5th December 2009, 13:14, said:

scuza-ti dar imi spuneti un windows stabil si bun pentru el
Acum am instalat pe el wm 6.1 da ma enerveaza niste chesti ca nu am gasit org ...
http://forum.xda-dev...ht=Toshiba G900 asta am gasit, poate te ajuta cu ceva.

#13
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
si o intrebare teme sau icoane pt telefon sunt?

#14
goalex

goalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.05.2007

View Postsmecherasu92, on 5th December 2009, 14:25, said:

si o intrebare teme sau icoane pt telefon sunt?
Se gasesc teme pentru windows mobile, dar la fel sa cauti pentru rezolutia telefonului pe care o ai sau poti sa-ti setezi o imagine pentru fundal. http://www.freewarep...-tag-theme.html

Edited by goalex, 05 December 2009 - 20:19.


#15
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
aha si man am casti de 6300 se potriveste mufa dar de e nu merge ambele casti
si mc pentru win e foarte tare :D

#16
goalex

goalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.05.2007

View Postsmecherasu92, on 5th December 2009, 20:28, said:

aha si man am casti de 6300 se potriveste mufa dar de e nu merge ambele casti
si mc pentru win e foarte tare :D
Este posibil ca mufa sa nu faca contact bine in locasul din toshiba, cauta o alta pereche de casti si vezi cum se comporta.Nu am inteles "mc pentru win e foarte tare"- microfonul pentru windows este foarte tare? in ce sens?inregistreaza foarte tare?
Scuze ca ti-am raspuns asa tarziu, am muncit ultimele 2 zile de dimineata pana noapte.

#17
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
vroim sa zic ca iti multumesc pt windows si am mai un dandsfree de motorola v360 si merge dar nu merge mic ...

#18
goalex

goalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.05.2007

View Postsmecherasu92, on 7th December 2009, 14:44, said:

vroim sa zic ca iti multumesc pt windows si am mai un dandsfree de motorola v360 si merge dar nu merge mic ...

:D  Ce ai scris tu si ce am inteles eu! Se vede ca sunt obosit, nu ai pentru ce si alta data cu placere!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate