Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

vreau sa rulez prezentari pe televizoare LCD, fara PC

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
As dori ca sa pot rula cateva informatii, in mod ciclic pe 2 televizoare LCD.
Deoarece factorii distanta si spatiu sunt destul de critici, nu prea pot sa folosesc PC pentru a da continutul spre TV. Exista si alta solutie? Port USB pentru memorie sau HDD, sau vre-un video box?

Informatiile de pe net sunt confuze si marea majoritate implica un PC ca si sursa de continut. In cazul a 2 TV-uri mi-ar trebui 2 PC-uri, sau eventual unul cu 2 placi video, ceeace e mai complicat pt utilizator.

Idei?

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Acele "informatii" ce sunt ? Filme, PowerPoint  etc... ?

Edited by gamezcdr, 19 September 2008 - 10:50.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006
Solutia in situatia te este AV Sender! Vezi pe net ce poti sa faci cu asa ceva.

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Exista televizoare cu DVD inclus. Exista televizoare cu port USB (presupun ca stiu sa citeasca ceva de pe stickurile atasate).
Exista MP4 playere postabile. Exista DVD playere postabile.
Exista Playere multimedia portabile (vezi pe aici popcorn si.... nu mai retin exact celalalt).
Poti sa pui un laptop.
Daca vrei aceeasi imagine pe ambele, pur si simplu improvizezi un cablu dublu sau cumperi un splitter (special pentru tipul de semnal la care conectezi: rca, scart, svideo, hdmi... ales in functie de player).

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006
Queensoft, uite ce spune omu' in primul post: As dori ca sa pot rula cateva informatii, in mod ciclic pe 2 televizoare LCD.
Deoarece factorii distanta si spatiu sunt destul de critici, nu prea pot sa folosesc PC pentru a da continutul spre TV.

Tinand cont de asta, am considerat ce e cel mai potrivt raspuns, dpdv al pretului, al comoditatii, sincronizare intre cele 2 LCD-uri, usurinta in montaj si exploatare. AV Sender-ul il leaga la scula de redare, oricare ar fi ea, cu costuri minime si cu 2 receptoare ale acelui sender "alimenteaza" 2 LCD-uri.
Da, dupa cum spune si Queensoft, exista si LCD-uri cu DVD(si/sau USB), dar sunt mult mai scumpe, fiind in general de calitate mai buna. Si celelalte solutii ale lui Queensoft sunt valabile, cu conditia sa ai ceva mai multi bani la dispozitie !

Repet, cred ca e cea mai simpla si mai ieftina solutie cea cu AV Sender!

Edited by viceroy56, 19 September 2008 - 19:29.


#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postviceroy56, on Sep 19 2008, 20:22, said:

Queensoft, uite ce spune omu' in primul post: [b]As dori ca sa pot rula cateva informatii, in mod ciclic pe 2 televizoare LCD.
Repet, cred ca e cea mai simpla si mai ieftina solutie cea cu AV Sender!


Mersi de raspunsuri. Cam tot in zona asta m-am orientat si eu. Doar solutiile cu pricina lipsesc dpdv fizic.

precizez ca cele 2 LCD-uri pot rula informatii diferite, si dau aici un exemplu: pe unul pot fi in mod continuu prezentari ale produselor companiei, pe celalalt poate fi doar o imagine/text de genul "Welcome to our visitors, D-l X, Y, Z din partea companiei cutarica"

Ma gandesc undeva la dimensiuni de minim 30" ca sa-mi asigure o buna vizibilitate de la distante de max 10 metri. Ambele vor fi pozitionate indoor, cu multa lumina ambientala frontala si din lateral :-( Asta nu ajuta in cazul LCD-urilor....

M-am gandit la TV-uri LCD cu DVD player (nu am gasit deocamdata prin magazinele uzuale), problema este ca acele DVD-uri, cel putin in cel de al 2-lea caz vor trebui rescrise ori de cate ori vine altcineva in vizita, iar in unele zile acest lucru poate deveni destul de "tricky". In plus de asta tot timpul ia-na DVD-ul, cumpara DVD writer, instruieste personalul cu pricina, cumpara DVD-uri etc. Oare o fi suficient de cost effective?

O mai buna abordare, care da flexibilitate este cea cu AV sender, insa nu stiu cum va functiona in practica.

Alte idei? Eu zic sa dezvoltam subiectul daca exista informatii concrete.


am uitat sa precizez. AV senderul din cate mi se pare mie lucreaza in gama de frecvente wireless. Ce se intampla daca deja am un sistem wireless in locatia respectiva care foloseste 3 canale (pt roaming), si mai vin cu 2 perechi de AV sender. Cate unul pt fiecare LCD.

Nu va fi cam aglomerat ???

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vezi ca sunt playere cu USB ieftine, pe la 100 lei. Ca daca ai bani de un LCD de 30" ai si de un asemenea player. Acele DVD-uri citesc si avi, si pe un stick de 2 GB pui mult material la calitate buna. Ai posibilitatea sa iti repete un singur fisier de pe stick, sa le ruleze pe toate sau daca vine un client caruia vrei sa ii arati un material anume, folosesti next de pe telecomanda. Daca ai gasi un player care are firmware extras din el se poate face update la el astfel incat pe imaginea de fundal cand deschizi playerul sa iti faci reclama la firma ta. Mai poti folosi si subtitrare la ele (e mica intradevar) in care sa rulezi diferite informatii (preturi sa zicem) pe care le poti modifica ulterior.

enjoy,
Mtz

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006
Nu, nu ai nicio problema. Chiar daca banda de frecventa este apropiata, "continutul" modulat este total diferit, si nu poate fi decodat de alt device decat cel pereche.
Mai exista solutia unui panou de afisaj pentru "Wellcome", prevazut cu telecomanda, din care se face programarea textului de afisat(text fix sau cursiv).
In conditiile de iluminare expuse, un LCD obisnuit este total neindicat. Exista panouri LCD speciale pentru asfel de aplicatii, dar care costa enorm. Mai recomandat ar fi o plasma, dar nu am vazut nicaieri plasma cu DVD incorporat. Nici cu port USB.
Dezavantajul ca la o astfel de utilizare, plasma va avea o durata de viata mult mai mica, cu un pronuntat efect de memorie(ghosting) pe ecran, datorita utilizarii cu lumina si contrastul aproape de maxim.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate