Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12971 replies to this topic

#6283
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Doamne, mare ți-e grădina, ce-a ajuns topicul ăsta!

#6284
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
Mai lasa.. nici tu nu ai fost la "ucenicie" priceput Posted Image

#6285
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Aoleu, iar v-ati luat.
Pauza, ca nu mai creste painea si iar ziceti ca utilajul nu e bun.

La subiect - pe caldurile astea coca tinde sa fie mai moale la finalul celei de-a 2-a framantari, la aceleasi cantitati si program utilizat.
Ar fi util sa reduc cantitatea de apa cu cca. 10 ml? Este afectat rezultatul final?

Edited by radudd, 01 August 2014 - 12:21.


#6286
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
Unde frate e caldura ?? Vreau si eu acolo!
Painea creste la caldura! Si nu trebe' sa fie in curent de aer! 10ml din ce ???
Pastreaza propotiile din retetar si nu ai probleme.

Edited by mihaiC1, 01 August 2014 - 12:37.


#6287
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Auzi omule, nu ti se pare ca te rastesti la toata lumea pe aici?
10 ml de apa, am scris, daca esti agitat ia o pauza.
Caldura este, mai ales in bucatarie unde nu am si nici nu voi pune vreodata climatizor.
Faptul ca aluatul este mai moale in timpul verii il constat nu de acum, ci de 3 ani incoace.

Multumesc pentru amabilitatea raspunsului.

Edited by radudd, 01 August 2014 - 12:45.


#6288
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
STIM RETETA PE CARE O APLICI?

 Mocebon, on 01 august 2014 - 11:45, said:

200 de pagini nu cred ca a citit in toata viata lui... mai taie niste zerouri din numaru' ala, ca il sperii definitiv.

Oricum, pe aria asta aveam exemplificarea fidela a parabolei orbilor: oameni care de 3-4 ani nu sunt in stare sa faca o paine decenta, dau sfaturi altora, vin cu tot felul de idei ciudate, de experiente. Unul cantareste ingredientele la gram si le ia temperatura ca la medic, altul spune versete din Luca si Matei si astepta sa creasca coca, altul se mira ca painea facuta cu faina neagra iese, ce sa vezi, mai "bronzata" decat franzela alba cumpata de el de la magazin.
Posted Image

Edited by mihaiC1, 01 August 2014 - 13:16.


#6289
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 Mocebon, on 01 august 2014 - 11:45, said:

altul se mira ca painea facuta cu faina neagra iese, ce sa vezi, mai "bronzata" decat franzela alba cumpata de el de la magazin.
Draga domnule,
Daca te bagi ca musca-n .... laptele calului , hai sa ti-o spun pe de-a dreptul.
Daca te uiti pe topicul asta incepand de pe la pagina 15-20 si sa lingi pagina cu pagina, imi poti numara imaginile urcate, posturile scrise si sfaturile date.
Prin urmare nu sunt un „altul“ care ma mir de ce a fost in stare masina sa scoata, pentru ca stiu foarte bine ce pun si ce iese. Painea alba care a fost pusa acolo este ca termen de comparatie si este cumparata pentru hrana cainilor. Dar daca puterea ta de intelegere este mai mica, nu ne suparam. Noi te intelegem.

#6290
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 05.02.2009

 radudd, on 01 august 2014 - 12:44, said:

Auzi omule, nu ti se pare ca te rastesti la toata lumea pe aici?
Păstrează-ți energia !
Ignoră-i postările și se va cuminți după un timp!
Attached File  uploadfromtaptalk1406897878551.jpg   116.21K   7 downloads
Cred !!!

#6291
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 liviu_np, on 01 august 2014 - 14:37, said:

Daca te uiti pe topicul asta incepand de pe la pagina 15-20 si sa lingi pagina cu pagina, imi poti numara imaginile urcate, posturile scrise si sfaturile date.
Dovada ca scrii mult si prost. La fel cum faci si painea... te mai si miri ca un cretinoid cand vezi ca iese painea neagra, in conditiile in care folosesti faina neagra. Pai cum voiai sa iasa, albastra?!
Daca dupa 3-4 ani de facut paine inca te mai suprind momente de genul asta, inseamna ca ai "evoluat" fix cat baiatu' vesel de mai sus, (cel cu mintea obosita de febra biblica, care bate matanii pe langa MP).

#6292
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 Mocebon, on 01 august 2014 - 15:13, said:

Dovada ca scrii mult si prost. La fel cum faci si painea... te mai si miri ca un cretinoid cand vezi ca iese painea neagra, in conditiile in care folosesti faina neagra. Pai cum voiai sa iasa, albastra?!
Daca dupa 3-4 ani de facut paine inca te mai suprind momente de genul asta, inseamna ca ai "evoluat" fix cat baiatu' vesel de mai sus, (cel cu mintea obosita de febra biblica, care bate matanii pe langa MP).

Se pare ca cel cretin esti chiar tu, nu citesti cu atentie pentru ca asa cum am spus si mai inainte, capacitatea ta de pricepere este redusa.
Am facut un quote la ceea ce am scris eu, iar tu ai luat-o ca o mirare a unui cretinoid. Te rog, citeste inca o data si incearca sa pricepi mesajul transmis.

 liviu_np, on 30 iulie 2014 - 13:21, said:

Am zis ca pun poza... iaca:
Am folosi faina neagra cumparata de la un magazin din Pantelimon. Ei o aduc, din cate am inteles, de la o moara din Balotesti.
Se vede clar diferenta de culoare dintre painea mea si o bucata de franzela cumparata de la magazin. Nu mai zic de gust...
A ce seamana? A mirare, uimire? Nu cred.
Consider subiectul incheiat.

Edited by liviu_np, 01 August 2014 - 15:32.


#6293
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 liviu_np, on 01 august 2014 - 15:31, said:

A ce seamana? A mirare, uimire?
Ti-as spune eu a ce seamana, dar nu cred ca mai este cazul... e clar pentru toata lumea.
Asteptam cu interes urmatoarea mare revelatie (peste vreo alti 3-4 ani) cand probabil vei descoperi ca daca adaugi sare in aluat nu mai e nevoie sa sarezi fiecare felie de paine inainte de o manca.

#6294
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006
Stii cum este proverbul? Prostul nu-i prost destul, daca nu e si fudul.
Asa ca te las pe tine sa ai ultimul cuvant, nu intru in polemica. Colegii de forum care citesc aceasta sectiune in mod regulat, pot trage singuri concluzii.

#6295
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Stiu proverbul, iar tu il ilustrezi perfect, fara efort... parca a fost croit exact pe "masura" ta. Posted Image
Dupa ce ca dai in gropi mai si semnalizezi.

Du-te, omule, si invata cum e cu faina, cu drojdia, de ce iese painea negra, de ce are ursul coada... nu te mai umfla in penaj ca un cocosel febril.

Edited by Mocebon, 01 August 2014 - 17:08.


#6296
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006

 liviu_np, on 01 august 2014 - 14:37, said:

Painea alba care a fost pusa acolo este ca termen de comparatie si este cumparata pentru hrana cainilor.

Observ cat de tare s-au schimbat vremurile (si gusturile). Daca in urma cu numai 10 ani inca oamenii mancau painea alba, iar cea neagra o cumparam sa o dam la porci acuma toata lumea (sau majoritatea) manaca doar paine neagra iar cea alba se da acuma la porci, caini. Si mai era si o vorba din batrani: Sa poti sa pui o paine alba pe masa!-care se referea de fapt la bunastarea familiei. Credeti ca acuma ar mai avea vreun inteles expresia: Sa poti sa pui o paine neagra pe masa?

Edited by msjohntm, 01 August 2014 - 21:09.


#6297
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 liviu_np, on 02 martie 2014 - 21:48, said:

O mini sedinta foto Posted Image

 liviu_np, on 05 martie 2014 - 20:38, said:

Lasa amidonul.
Ai ales varianta de a manca paine cat mai curata, cat mai naturala. D-aia ti-ai luat masina de facut paine.

 liviu_np, on 09 martie 2014 - 19:54, said:

Dupa poza pare c-a iesit foarte bine. Ce? Daca are coaja un pic desfacuta are ceva?
Cred ca la tipul asta de paine poti pune mai putina drojdie (sau maia, cum spui tu). Berea mai are ceva de fermentat in ea + drojdia care o pui tu... face mai mult.../
Incearca cu 8 gr. de drojdie in loc de 12-13gr si aceleasi cantitati din celelalte ingrediente.

Spor!

 liviu_np, on 22 martie 2014 - 22:03, said:

Felicitari!!!
A iesit o paine tare frumoasa.

Stii, poti cali ceapa cu putin ulei si o pui pe urma in cuva, cu tot cu uleiul in care s-a rumenit/calit ceapa. Are un gust demential. Oricum, asta nu-i buna pentru dieta pentru ca nu te mai poti opri din mancat paine a goala Posted Image
Tu cum ai facut?

 liviu_np, on 25 mai 2014 - 21:36, said:

Sincer, toate mixurile astea mie nu-mi inspira absolut deloc incredere. Ai luat o masina de facut paine ca sa mananci ceva sanatos. Daca bagi in masina ceea ce-ti ofera supermarketurile, mai bine cumpara paine de la primul magazin ca e acelasi lucru si nici nu mai consumi curent.
La mine in oras, am o tanti la un magazin care aduce vreo 3 tipuri de faina de la moara din Balotesti. Faina neagra, faina 000 si faina de cozonac. Eu mai am deocamdata mai putin de juma' de sac de la parintii mei de la tara. Am luat si de la ea niste faina neagra pentru proba si e ok.
  Acu', ce sa zic? Ai >2800 de posturi, esti membu al acestei comunitati din 2010 dar te feresti sa spui localitatea in care stai. Poate te-ar mai indruma vreun coleg, cineva. Daca ajungi prin Pantelimon, langa Bucuresti, da-mi un PM sa te indrum spre magazinul de care am pomenit mai sus...

 liviu_np, on 26 mai 2014 - 14:34, said:

Nu tre' ridicat capacul sub nicio forma din momentul inceperii dospirii pana la final.

 liviu_np, on 31 mai 2014 - 06:49, said:

Dupa cate se vede, painea este destul de aerata. Mai mult ca sigur ca a crescut si s-a dezumflat. Asa-i?
Dupa dezumflare si-a pastrat golurile ceea ce inseamna ca a fost cam multa drojdie.

 liviu_np, on 10 iunie 2014 - 19:44, said:

N-am mai pus de mult poze... Posted Image

 liviu_np, on 06 iulie 2014 - 16:15, said:

Nu v-am mai delectat de mult cu painea mea. Iata pe cea de azi. Fierbinte... Posted Image

Faina 650 + faina de secara

 liviu_np, on 27 iulie 2014 - 20:53, said:

Batranule!
Eu am mai pus p-aici poze cu painica.
Hai Romica, daca maine faci paine pune o poza. Tot maine fac si eu. Voi mai pune si eu.

Colegule @Mocebon, am avut rabdarea de a scoate posturile mele doar din ultimele 25 de pagini. Dupa cate se pare in afara aparitiilor si a imaginilor postate in ultimele 25 de pagini, eu cred ca sunt mult mai constructiv decat tine. Tu ai avut intotdeauna un raspuns critic incepand din ultimele 3-4 pagini. Nu ai postat niciodata o imagine cu masina ta de paine, vreo imagine cu painea facuta de tine, vreo reteta folosita, vreo indicatie data sau vreo sugestie – doar asta este scopul topicului. Nu ai facut altceva decat sa arunci cu noroi, sa jignesti si sa balacaresti si sa te pui contra la tot. Daca gresesc, te rog sa ma contrazici, aratandu-mi posturile tale pe acest topic, facute in mod constructiv, in folosul acestei comunitati, a posesorilor de MP
Daca nu esti in stare de acest lucru, te rog,sa nu te mai bagi in seama pe acest thread si sa stai linistit in banca ta pana cand, intr-adevar, poti dovedi, in primul rand, ca esti posesor de MP.
Dupa aceea mai vorbim.

PS. Nu ma lasa softul sa pun toate postarile mele din ultimele 25 de pagini. A trebuit sa  sterg mai mult de jumatate din ele.

 msjohntm, on 01 august 2014 - 21:07, said:

Observ cat de tare s-au schimbat vremurile (si gusturile). Daca in urma cu numai 10 ani inca oamenii mancau painea alba, iar cea neagra o cumparam sa o dam la porci acuma toata lumea (sau majoritatea) manaca doar paine neagra iar cea alba se da acuma la porci, caini. Si mai era si o vorba din batrani: Sa poti sa pui o paine alba pe masa!-care se referea de fapt la bunastarea familiei. Credeti ca acuma ar mai avea vreun inteles expresia: Sa poti sa pui o paine neagra pe masa?
DA. O paine neagra, facuta intr-un mod sanatos, fara E-uri este mult mai buna decat o paine alba, cumparata de la magazin.
In batrani, painea alba era cea la care nu aveau acces. Toata faina alba de calitate, de la moara, se ducea la boieri. Aceea era, intr-adevar, faina buna. Nu se compara cu cea de acum, cea alba, cumparata de la supermarket, cu tot felul de aditivi si antiaglomeranti in ea.
Asa cum am zis, din aceste considerente, prefer faina neagra.

Edited by liviu_np, 01 August 2014 - 21:46.


#6298
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 liviu_np, on 01 august 2014 - 21:44, said:

Colegule @Mocebon, am avut rabdarea de a scoate posturile mele doar din ultimele 25 de pagini. Dupa cate se pare in afara aparitiilor si a imaginilor postate in ultimele 25 de pagini, eu cred ca sunt mult mai constructiv decat tine. Tu ai avut intotdeauna un raspuns critic incepand din ultimele 3-4 pagini. Nu ai postat niciodata o imagine cu masina ta de paine, vreo imagine cu painea facuta de tine, vreo reteta folosita, vreo indicatie data sau vreo sugestie – doar asta este scopul topicului. Nu ai facut altceva decat sa arunci cu noroi, sa jignesti si sa balacaresti si sa te pui contra la tot. Daca gresesc, te rog sa ma contrazici, aratandu-mi posturile tale pe acest topic, facute in mod constructiv, in folosul acestei comunitati, a posesorilor de MP
Daca nu esti in stare de acest lucru, te rog,sa nu te mai bagi in seama pe acest thread si sa stai linistit in banca ta pana cand, intr-adevar, poti dovedi, in primul rand, ca esti posesor de MP.
Dupa aceea mai vorbim.
Nu trebuie sa dovedesc nimic...  dar daca tot te roade curiozitatea, cu o simpla cautare in thread-ul asta gaseai in 5 secunde poza cu painea facuta de mine la MP.
Acu', ca ti-ai scos din sistem si chestia asta, eu zic sa te linistesti si sa-ti vezi de treaba...  n-am nimic in mod special cu vreun user care posteaza aici, dar imi exprim parerea sincera si fara menajamente despre painile prezentate in topic. Nu-i vina mea ca dupa ani de zile de "experimentat" cu MP unii dintre voi aveti tot atat de multa indemanare in ale panificatiei precum un furnicar care incearca sa cante la vioara.

#6299
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Bine, eu nu comparam painea alba din magazin cu cea neagra facuta acasa. Vorbeam de paine alba sau neagra ambele facute acasa. Si nu vorbeam nici de faina ”nulasa” pentru colaci, prajituri ci de faina alba de paine pe care o obtii de la o moara buna sau chiar din magazin de exemplu un 650 Trei spice din care mi-a iesit painea buna. Oricum de gusturi cica nu se discuta si desi eu prefer painea alba totusi imi puneam intrebarea de ce s-au schimbat gusturile asa repede?
Pun si eu o poza, doua cu o paine cu ceapa care intradevar are un gust foarte bun, reteta gasita aici pe forum:

Attached Files



#6300
mntoader

mntoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2006
Of, chiar mai oameni!! ce se intampla aici?? Citesc, rad dar in acelsi timp si imi pare rau de conflictele create aici.
Pentru oamenii noi de pe forum sau interesati exclusiv de acest topic, este atat de greu sa caute informatii prin posturi fara sens... Persoanele cauta sa citeasca/invete despre retete, masini.. sa vada poze.. Da, pozele sunt dovezi clare ale rezultatului final. Nu "povesti".. Posturile cu poze stimuleaza foarte tare interesul.
Sunt membru din 2006 si acesta este postul nr.18 care il scriu. Deci crede-ma ca ma documentez de pe softpedia si alte forumuri zilnic. Tac si incerc sa invat. Acum.. pasiunea si dorinta de a face o paine in casa m-a fortat sa scriu aici.
Am simtit si eu un anumit "atac la persoane" din partea domnului mihaiC1 si Mocebon si nu inteleg de ce atata critica si sfaturi spuse in vorbe agresive, negative si urate. Treaba lor. Dar fiecare incearca, experimenteaza si vrea rezultat. Iar reply-urile nu sunt  create sa critice ca la coltu strazii si sa jigneasca ci trebuie create pentru a ajuta. nu asa ar fi normal?
In fine, fiecare se exprima si reactioneaza (la fel ca mine uneori agresiv) in diferite situatii. Dar in primul rand, eu zic sa pastram o limita de diplomatie si respect intre noi si sa terminam cu cearta. Sa postam strict la subiect amabil.


Acum, trecand la subiectul cu painea neagraPosted Image . Explicati-mi frumos, ca la un "cretinoid" care e treaba cu painea neagra. Exista asa ceva? Care e faina neagra? Cumparam de la magazin "paine neagra" care intradevar: avea coloranti.
Fainile care le am acum in casa sunt: tip 000,550, 650, integrala si secara 1150. Dar cel mai des folosesc in retete ultimele trei combinate. (650 cu integrala si 650 cu secara).
Dar singura "faina neagra" care am vazut-o vreodata este fabricata de Baneasa si scrie pe ea "Faina de grau neagra". Nu stiu ce granulatie are (pe ea scrie ST65). Nu scrie ca ar avea coloranti... Aia o folositi?
Sau pur si simplu painii integrale, i se spune paine neagra?

Edited by mntoader, 02 August 2014 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate