Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Filme HD pt PS3!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Ok, intrebarile sunt legate de numele topicului si anume:
1. Ce rost are .mkv? Acest container al filmului pe care toata lumea il converteste (mai putin pt PC) sa il vada pe TV, respectiv PS3, playere blu-ray sau altele care stiu HD.
2. Daca am un HDD extern de mai multi giga si vreau sa copiez filme (pe care le-am convertit in prealabil) HD pe el cum fac? De ce intreb? Pai simplu: PS3 stie numai FAT32 iar filmele convertite nu pot sa le pun pe HDD extern de vreme ce e FAT32 pt ca imi trebuie NTFS. Deci e cam aiurea treaba...
3. Trebuie neaparat sa-mi cumpar dvd-uri dual-layer de 8Gb ca sa pot vedea si eu filme de 5,6,8 Gb? Aveti o solutie mai buna?
Astept raspunsurile voastre!

#2
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
1. Nu am un raspuns. Sper doar sa introduca si suport pt mkv, ca doar foloseste aceleasi codecuri ca un mp4 sau avi...
2. Imparti filmul in mai multe bucati de cate 4 GB maxim
3. Ca la punctul 2, sau folosesti un media server (WMP 11, de exemplu) pentru a viziona sau copia filmele pe PS3. In cazul acesta nu mai conteaza dimensiunea.

#3
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Ok, dar v-as ruga sa-mi spuneti si un program ceva cu care sa pot imparti .vob de exemplu...

#4
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 30.08.2003

View Postmark``, on Sep 15 2008, 13:09, said:

Ok, intrebarile sunt legate de numele topicului si anume:
1. Ce rost are .mkv? Acest container al filmului pe care toata lumea il converteste (mai putin pt PC) sa il vada pe TV, respectiv PS3, playere blu-ray sau altele care stiu HD.
2. Daca am un HDD extern de mai multi giga si vreau sa copiez filme (pe care le-am convertit in prealabil) HD pe el cum fac? De ce intreb? Pai simplu: PS3 stie numai FAT32 iar filmele convertite nu pot sa le pun pe HDD extern de vreme ce e FAT32 pt ca imi trebuie NTFS. Deci e cam aiurea treaba...
3. Trebuie neaparat sa-mi cumpar dvd-uri dual-layer de 8Gb ca sa pot vedea si eu filme de 5,6,8 Gb? Aveti o solutie mai buna?
Astept raspunsurile voastre!

1. Se face conversie, mai bine zis passthrough cu mkv2vob pentru PS3 pentru ca de obicei nu se face conversie completa, numai conversia la sunet, datele video sunt compatibile cu PS3 de obicei.
2. Daca imi amintesc bine, mkv2vob are optiunea de split automat a fisierului, deci poti seta sa faca split in timpul conversiei ca sa-ti fie OK.
3. Nu. Instalezi un server media, cum ar fii Nero Media Home sau Fuppes (Fuppes am folosit eu, cu setarile in regula este absolut compatibil cu PS3), si pur si simplu copiezi de pe PC pe HDD-ul de la PS3 prin acest server, sau chiar te uiti la film de pe PC fara sa-l copiezi. Si chiar daca copiezi poti lasa fisierul complet pentru ca daca un fisier are 8 GB pe Windows-ul tau atunci PS3 recunoaste acest fisier prin Media Server, si nu trebuie sa fci split. Sistemul de fisier din PS3 este compatibil cu fisiere mai mari de 4 GB (eu aveam un fisier de 11 GB la un moment dat pe PS3 copiat de pe PC cu Fuppes), numai la HDD-urile externe exista limitarea Fat32, formatul sistemului de fisier propriu nefiind Fat32.

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmark``, on Sep 15 2008, 11:09, said:

1. Ce rost are .mkv? Acest container al filmului pe care toata lumea il converteste (mai putin pt PC) sa il vada pe TV, respectiv PS3, playere blu-ray sau altele care stiu HD.
daca tu faci conversie nu inseamna ca toata lumea face. eu ma uit la mkv pe tv si nu folosesc nici un pc (dar nici ps3).

#6
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Dar ce folosesti?

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
vezi tvix si popcorn hour.

#8
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
da, pai e foarte ok ce ai dar numai pt video, noi astia cu ps3 e mai greu.

#9
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Mai am o intrebare pt voi: Vreau sa repar greseala cu sticku` USB de 2 gb si sa iau altu de 8 Gb ca sa pot pune filme blu-ray (ripuite normal) dar care au undeva la 5,6,8Gb cu extensia stiti voi .mkv; se merita sau este alta solutie sa vad filmele de pe calc pe ps3 mai ieftina? Fara striming de pe net ca inca nu am legat ambele pe net (PC+PS3)!

#10
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 30.08.2003

View Postmark``, on Sep 21 2008, 21:31, said:

Mai am o intrebare pt voi: Vreau sa repar greseala cu sticku` USB de 2 gb si sa iau altu de 8 Gb ca sa pot pune filme blu-ray (ripuite normal) dar care au undeva la 5,6,8Gb cu extensia stiti voi .mkv; se merita sau este alta solutie sa vad filmele de pe calc pe ps3 mai ieftina? Fara striming de pe net ca inca nu am legat ambele pe net (PC+PS3)!

nu-ti trebuie streaming pe net, iti trebuie streaming local, deci sa legi PS3-ul cu PC, de exemplu cu un cablu crossover. Daca iti iei un stick de 8GB si vrei sa-ti copiezi un film de 6GB, vei trebuii sa faci split la fisier, incat PS3-ul recunoaste numai stickuri formatate FAT32 care nu stie fisiere mai mari de 4GB ... Cu streaming nu ai aceasta problema.

#11
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Da, tare ideea. Uite pana acum nu m-am gandit la faza ca as putea sa leg ambele in retea. Itrebarea e daca nu mi se va strica setarile pt internet? Ca asta merge la PC tot prin cablu UTP? Ajunge sa conectez cablul crossover? In PS3 unde gasesc HDD-ul meu sa vad filme?
Ok, mai am o intrebare prin conexiunea asta PC-PS3 se poate copia fisiere?

Edited by mark``, 23 September 2008 - 10:47.


#12
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007
Pana la urma e cineva care a reusit sa vada filme in format HD pe PS3 cu SUBTITRARE? Si care sa nu fie hardcoded sau cum naiba ii zice cand o imprima direct pe video? Am incercat tot ce exista si nu merge nimic. La mp4 nu am reusit nimic iar hd avi nu citeste.

#13
liniar

liniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.10.2008

View PostLylo Jett, on Oct 6 2008, 13:08, said:

Pana la urma e cineva care a reusit sa vada filme in format HD pe PS3 cu SUBTITRARE? Si care sa nu fie hardcoded sau cum naiba ii zice cand o imprima direct pe video? Am incercat tot ce exista si nu merge nimic. La mp4 nu am reusit nimic iar hd avi nu citeste.
eu am reusit sa vad maiu multe pe PS3 meu eu am dat jos cele care sint compatibile cu ps3 le gasesti aici http://romania-inedi..._Playstation_3/ iar subtitrarea o pui cu
AVIAddXSub le copiezi pe un dvd sau stik si merg atit doar ca mai ai de aranjat subtitrarea la unele sint foarte putine care se potrivesc in HD

#14
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Cu tsMuxeR iei fisierul mkv si subtitrarea si creezi un bluray disc, pe care il scri cu IMGBurn pe DVD.
Conditia este ca filmele sa aiba rezolutia standard 1280x720 sau 1920x1080.

#15
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007

View Postmarius_ar, on Oct 25 2008, 15:57, said:

Cu tsMuxeR iei fisierul mkv si subtitrarea si creezi un bluray disc, pe care il scri cu IMGBurn pe DVD.
Conditia este ca filmele sa aiba rezolutia standard 1280x720 sau 1920x1080.

Da, am descoperit si eu varianta asta, merge superb. Dar daca nu ai filmul cu rezolutia 720p sau 1080i/p arata ca naiba. Si nu am gasit vreo metoda garantata care sa schimbe rezolutia filmului. Daca stie cineva...?

Daca tot suntem aici mentionez o alta problema. Am convertit cu tsMuxer pe disc un fisier in 720p. Acelasi fisier l-am convertit in mp4 si l-am copiat pe hard. La fiecare rulare constat ca filmul e usor sacadat. Nu ceva grav dar se observa. Daca la varianta cu discul am crezut ca citeste mai greu, nu vad de ce exista aceeasi problema cand e rulat de pe hard. Nu am mai incercat cu alte filme, deci poate e cu asta ceva in neregula. Cu toate astea, a mai intalnit cineva problema asta?

#16
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Am incercat si eu o conversie cu tsmuxer dar nu merge sunetul la filmul rezultat.
Sursa era dts. Si nici subtitrarea nu a aparut pe fisierul nou.

Atasez un print screen cu tsmuxer.Attached File  tsmuxer.JPG   118.82K   104 downloads


edit

M-am uitat mai bine si e posibil ca subtitrarea sa nu fi mers pentru ca era setat english in loc de romana.

Edited by poshtashul, 30 October 2008 - 11:34.


#17
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Subtitrarea nu merge pe PS3 din .m2ts. trebuie sa creezi un Blu-ray disc. De asemenea, subtitrarea nu merge daca filmul nu are rezolutia standard. In cazuri de astea cred ca singura solutie este reencodarea. (cu RipBot264 de exemplu).

In cazul in care sunetul este DTS poti folosi mkv2vob care reencodeaza in AC3 sunetul.

#18
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

View Postmarius_ar, on Oct 30 2008, 18:03, said:

Subtitrarea nu merge pe PS3 din .m2ts. trebuie sa creezi un Blu-ray disc. De asemenea, subtitrarea nu merge daca filmul nu are rezolutia standard. In cazuri de astea cred ca singura solutie este reencodarea. (cu RipBot264 de exemplu).

In cazul in care sunetul este DTS poti folosi mkv2vob care reencodeaza in AC3 sunetul.

Mie i-mi placea ca la tsmuxer se misca mai repede.
mkv2vob am incercat si merg bine filmele pe ps3 dar dureaza mai mult(cel putin cu codecul x264)
Daca tot vreau sa vad filmele mkv macar sa fac reencodarea la o calitate maxima.

Se poate face un blueray disc si sa fie rulat de pe hard? Adica sa nu il scriu pe un dvd, pentru ca eu folosesc un hdd extern pe usb.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate