Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Panasonic G1

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#271
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostKunzite, on Jan 29 2009, 01:09, said:

Caramell, totusi voi relua discutia originala (evident, nu absurditatea care a urmat) intrucat o consider relevanta si o continuare fireasca a postului lui cineva01. Sper sa nu fiu jignit din nou, iar pentru asta adaug la mesajul initial explicatiile necesare pentru a intelege toata lumea ca nu m-am razgandit subit, nici macar pentru a da peste nas G1-ului.

Asadar, intrebam ce este acela un senzor de 53 (sau orice alt numar doriti). Ca o traducere, cum am putea exprima performanta unui senzor printr-un singur numar (OK, sunt trei si se face o medie ponderata).
Sorry, cineva01; DXOMark e mult prea sintetic pentru mine, iar cifrele alea nu-mi spun nimic. Mai degraba m-as uita la fotografii facute in conditii similare (e.g. Imaging Resource), prefer oricand sa vad diferenta decat sa incerc sa o calculez ;)
Ai intors-o ca la Ploiesti:) Acum nu am timp ca tre sa ma bat cu moderatorii aroganti insa am sa revin cu explicatii mai tarziu!

#272
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
rezultatele mi se par normale. alt fapt normal mi se pare confirmarea faptului ca senzorul e cu un stop mai sensibil decit senzorii de pe d90 sau 450d.

#273
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Anakin, daca tu nu intelegi nu inseamna ca celalalt a gresit. Era evident pentru oricine incerca macar sa-si imagineze cum s-ar putea raspunde la intrebare, invariabil ajungandu-se la concluzia ca nu se poate da un raspuns: numarul ala nu spune nimic. Si tocmai asta-i ideea, care culmea se regaseste si-n acele citate dintr-unul din posturile care-au fost sterse. Acum ca ti-am desenat, sper ca in sfarsit ti-e clar.
Si cu asta pun punct "discutiei" dintre noi, sa vedem ce-o sa spuna Caramell in privinta acelei arogante pe care, din nou, cu prea mare usurinta ai aruncat-o. Nu te astepta ca un reply de-al tau sa primeasca raspuns.

#274
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Anakin28 va face zilele acestea o mica pauza de la postat mesaje pe forum, fiind retinut de lupta sa cu moderatorii.
Speram sa afle intre timp si ce inseamna sa poarte o discutie civilizata fara a arunca cu jigniri in stanga si-n dreapta.

Edited by caramell, 29 January 2009 - 15:27.


#275
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Cat interes pentru micutul asta,16 pagini are topicul,pacat ca multe posturi sunt nelalocul lor.  :(

#276
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Vroiam sa spun ca am intrat si eu in randul celor care au G1 (mai am un D200). L-am luat mai mult pentru street photography, pana acum sunt surprins de cat de bun e aparatul asta. Singura chestie care ma cam deranjeaza e cu obiectivele, adica nu ai de unde sa alegi (fara adaptor).
Cateva fotografii, insa nu cred ca se poate deduce mare lucru din ele :)

Attached Files



#277
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View PostCris007, on Feb 2 2009, 22:15, said:

Vroiam sa spun ca am intrat si eu in randul celor care au G1 (mai am un D200). L-am luat mai mult pentru street photography, pana acum sunt surprins de cat de bun e aparatul asta. Singura chestie care ma cam deranjeaza e cu obiectivele, adica nu ai de unde sa alegi (fara adaptor).
Cateva fotografii, insa nu cred ca se poate deduce mare lucru din ele :)

Misto! Exact pt asta l-as lua si eu dar astept sa se mai ieftineasca si eventual sa vad si cu ce vine oly. Un prime luminos ti-ar trebui,dar eu nu stiu totusi, daca AF e prin detectie de contrast si pui un obiectiv zuiko cu adaptor, banuiesc ca o sa ai AF?

#278
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Am inteles ca unele obiective Zuiko Digital merg cu AF si adaptor. Nu stiu exact care.

Din surse aproape oficiale, cica Olympus o sa anunte in maxim 2-3saptamani 2 (doua) aparate micro43.

#279
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
din surse oficiale s-a anuntat ca nu vor anunta nici o camera u43 in schimb vor anunta doua 4/3.

obiectivele care fac AF cu adaptor sunt obiectivele leica 4/3 si obiectivele olympus  14-42, 40-150, 14-54II, 25/f2.8 pancake. cei care au testat spun ca si celelalte fac AF dar foarte greu.

#280
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
O discutie interesanta:
http://www.photozone...All?ID=1107039A

#281
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
si asta ma afecteaza pe mine , ca posesor de G1, cum? fiindca ACR si Silkypix indreapta distoriunile, thats a bad thing. frate nu am ris de mult asa.

#282
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Relaxeaza-te, e doar o informatie - fiecare decide daca si cum il afecteaza :P
Sa inteleg ca ti-ai luat in sfarsit G1? Sau vorbesti doar asa...?

#283
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nu era doar o informatie. E o tentativa de flame pervers. Faptul ca baietu asta de pe photozone s-a grabit sa se agite in loc sa incerce un alt convertor mi se pare lipsa de profesionalism. Toata lumea stie ca ACR 'umbla' la multe fisiere raw.

#284
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
"Flame pervers"? :roflmao:
Eu zic ca-i bine ca cei ce folosesc G1 si aparate similare, foarte probabil in combinatie cu ACR-ul sa stie despre acest aspect. Daca rezultatul le convine e foarte bine, sunt scutiti de-a mai apasa un buton si de-a trage de un slider. Din fericire in acest caz, datele RAW nu sunt prelucrate - ci asta se intampla software. Totusi eu as pune un checkbox pe undeva ;)

Dar daca tu vezi asta ca un atac la adresa iubitului tau (?????) aparat si vrei sa transformi totul intr-un flame, succes - da' esti singur.

#285
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ma vezi pe mine ca stau pe site-uri externe sa caut mizerii despre pentax sau alte marci. Manipularea pe care o face ACR e oricum un mizilic pe linga prelucrarea realizata onchip. Daca tu ai senzatia ca pentax ofera cele mai 'virgine' fisiere raw eu ma bucur pt tine, dar din pacate cred ca e mai degraba lipsa lor de experienta la prelucrarea de orice fel, jpg sau raw.

Iar un filtru AA mult prea slab, cum are G1 si Pentax-urile, sunt decizii cu doua taisuri fiindca favorizeaza aparitia artefactelor mult mai usor.  Iar pentru cine vrea conversie pe bune exista dcraw, raw therapee si alte derivate care sunt mult peste softul inclus de productor sau ACR.

#286
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Vezi ca iarasi o iei pe aratura, transformi totul intr-un razboi personal. Si zau ca nu inteleg de ce... :huh:

Din moment ce urmaresc forumul Photozone.de, nu ma poti acuza ca "stau pe site-uri externe sa caut mizerii".
Daca ai informatii (adica, nu sa inventezi) despre prelucrari "neortodoxe" pe care aparatele Pentax le realizeaza, esti liber sa le postezi pe topicurile dedicate. Evident insa, daca ar exista asa ceva eu as stii cu mult inaintea ta.
Pana atunci, ceea ce faci e o tentativa ridicola de a baga pumnu-n gura celor ce indraznesc sa posteze informatii nu 100% pozitive despre un aparat la care doar visezi. Asta ca sa-ti amintesc cum sta treaba.

#287
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
http://www.cameralab..._G1/noise.shtml

Suna bine.E simpatic rau Panasonicul asta.

Edited by idaho333, 23 February 2009 - 17:43.


#288
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postidaho333, on Feb 23 2009, 17:36, said:

mi se pare ca pierde detalii incepand cu ISO 400. Deja de la 800 in sus 450D are mult mai multe detalii.

Astept cu interes G2.

Edited by glumetu, 23 February 2009 - 17:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate