Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Canon 50D

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#37
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Totusi, vrei o camera foto sau video? Orice prostiuta mica pusa acolo si totusi legata de partea foto e ok.
Ce zicea cineva? Ca in afara de nr de megapixeli nu e schimbat nimic? Pai da-i pe Dpreview si vezi comparatia intre 40D si 50D si ai sa vezi ce e schimbat. Lasa felul cum arata. 50D se vrea un raspuns la D300, nu la D90.
ps. Live view e util la astrofotografie pe trepied, chiar foarte util. Chiar am citit multe pe tema asta si vreau sa incerc. Eh, probabil daca venea Nikon cu specificatiile astea era totul OK

Edited by Lucatas, 26 August 2008 - 20:56.


#38
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Daca se vrea un raspuns la D300, ori e un raspuns balbait ori unul foarte "discret" :D

#39
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Nu chiar, ambele au avantaje si dezavantaje. Dar hai sa lasam astea pana vedem un review. Daca scoate la iso6400 o  poza mai buna calitativ decat D300, poate sa aiba Nikon-ul 1K puncte de focus, si toate minunile planetei, nu m-ar interesa. Daca nu, sunt de acord cu tine :)

#40
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
pana una alta, aveti de multumit si pentaxului pt cel putin o chestie pe care au implementat-o flacaii de la canon pe 50d : ajustarea af-ului pt 20 de obiective ;)

######### pentax :lol: :P

#41
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
mi-ai luat vorba din gura shobi, fix la asta ma gandeam. Si este un avantaj al aparatului.

#42
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
oricum, cred ca acu se bucura destui canonisti ca n-a dat ortu popii pentaxu ca a fortat canonu sa mai bage cate ceva pe 50d ;) (si cred ca si noul senzor are acelasi motiv)

#43
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
fotografia nu inseamna doar iso mare. d300 e in alta liga. si la pret si la gizmos se bate cu d90 clar.

#44
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Acceptam sau nu, tehnologia avanseaza si preturi scad - mai ales la Canon! Tot mai multa lume care n-are habar de fotografie isi permite un DSLR. Cunosc persoane care inca acum 3-4 ani intrau intr-un magazin prin afara si cereau aparatul cel mai bun, dupa care faceau poze mai proaste decit cu un compact si ziceau ca e probabil defect.

Asta insa nu inseamna ca toata lumea trebuie sa treaca prin etapele pe care le-au parcurs altii mai grizonati. Cine injura Vista, nu inseamna ca trebuia sa lucreze pe Windows 95 ca sa perceapa subtilitatile de evolutie.

Mi se pare insa un moft sa consideram ca daca aparatul poate face si filme, are pe rotita moduri Landscape/Portrait si functii face detection sau pseudoHDR - inseamna ca ne e rusine sa facem fotografii cu el. Am cunoscut si oameni care foloseau grip, nu le placea (li se parea incomod) insa le placea aspectul si aerul de profesionist. Cit timp avem optinunea de a activa/dezactiva aceste functii, atare aparat isi va gasi si mai multi utilizatori. Eu unul nu pot sa-i dau D300 sotiei in mina sa-mi faca o "poza" pentru ca i-am facut atitea setari incit nu se mai potriveste cu modul ei de fotografiere. ce sa-i zic: expune cu AE-L/AF-L, focuseaza cu AF-ON si apoi declanseaza dar ai grija sa nu tii shutterul apasat ca-i in CL-mode?

Eu n-am boala fanului Nikon/Canon si apreciez ce au mai bun ambele; toti stim ca aceasta concurenta a accelerat evolutia aparatelor/obiectivelor. Nimeni nu are cum sa fie dezamagit de vreunul din sisteme, ba chiar eu gasesc mai sigura compania Canon si as fi preferat ca Nikon sa aiba spatele financiar necesar sa-si poata fabrica senzorii singura. De asta Sony reprezinta un adversar de temut in viitor. Ma mira insa lenevia celor de la Canon, cu resurse mult mai mari, cu segment de piata mai bine reprezentat, ce s-au asezat pe laurii seriei Rebel si fibilitatea xxD; e o enigma si de ce au asteptat atit cu urmasul 5D, pina ce s-a lasat cu surle si trimbite D3/D700. Upgrade-ul la 5D este probabil cea mai lenta actualizare de la Canon in ultimii multi ani. Trendul nemultumitilor s-a aratat inca de la trecerea 20D->30D; desincronizarera 40D-450D-50D este iarasi o ciudatenie care face ca sansele vanzarilor viitoare de 40D sa scada drastic, desi repet ca ramine un aparat excelent.

Desigur ca ma bucura si alocarea LiveView pe butonul Print. Weather sealing nu are nici un aparat cu adevarat, exista insa mici progrese 50D vs 40D vs 30D. AF Tuning este extrem de utila dar poate pune probleme cu obiective zoom sau prime-uri cu aperturi f/1.4 -f/1.8. Digic 4 sper sa fie un fel de QuadDigicIII pentru ca e greu sa imbunatatesti calitatea la 15MP, desi un plus vine din designul senzorului; totusi adaosul ala comercial cu ISO mare pare cam exagerat a priori.
Lansarea 50D este intirziata daca privim lucrurile ca simpli maniaci upgrade. Tehnologic nu trece peste D300 dar are avantajul unui pret favorabil. Avantajele Canon sunt pe drept date de calitatea produselor dar parca in mai mare masura in ultima vreme de nume/brand precum si de avantajele unui pret mai mic comparativ cu Nikon. Toate aceste comparatii vor cintarii greu in balanta celor care abia investesc in SLR. Cei cu ceva vechime isi vor vedea in continuare de fotografie si vor casca ochii la eventuale noi obiective.

Apropo, lansarea 18-200 o gasesc nitel penibila, la peste 3 ani de la lansarea echivalentului de la Nikon, care a facut ceva vinzari pina in prezent. Nu ca m-ar fi interesat asa ceva de la niciunul din producatori. Dar as fi apreciat niste imbunatatiri (16mm) sau niste elemente care nu credeam ca vor mai lipsi din noile obiective - USM, mai multe diafragme, constructie mai solida. Si Nikon a scos 16-85 dupa 17-85 de la Canon, dar mult imbunatatit si mai wide; in plus aveau deja 18-70, 18-135 si 18-200.

Am sa urmaresc comparatiile cu noul 50D; nu cred ca voi face acelasi lucru cu obiectivul de mai sus...

#45
mecca

mecca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.04.2007
Rezolutia ar fi singurul plus care m-ar afecta. Prea putin ca sa fac upgrade de la 40D. Still waiting for 5D MK II.

Desigur... si face detection imi lipseste foarte mult. :P

Edited by mecca, 26 August 2008 - 21:34.


#46
bynetics

bynetics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 13.12.2005
review -> http://photography-o...ad.php?t=558915

#47
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Weather sealing au Pentaxurile ;)

Acum vor aparea si topic-uri "Na ce sa cumpar , 40D, 50D sau poate 450D .... Damn ... :confuzzled:  " :) (si dupa ce alege se gandeste dana nu cumva celalat aparat ar fi fost mai bun,... aaa, sau poate altul ???, "Damn, again")

#48
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mie mi-ar conveni un obiectiv decent cu focala intre 18-150(200)mm pe formatul APS-C de la Canon. Obiectivele asemanatoare de la Nikon si de la Tamron (pt Canon) sunt mai bune decat cel de kit si chiar cel cu stabilizare de la Sigma, desi o da in fasole la 50mm, in rest este un obiectiv mai decent decat cel de kit. Si se vand. Da, catre amatori.
Dar de, unii trebuie sa strambe din nas la superzoomuri, si la noile "prostioare" bagate in camere, ca asa fac "profesionistii" si ei nu vor cumva sa nu fie considerati amatori.
Dar amatorii astia sunt cu banu'... asa ca nu mai comentati aiurea cu "prostitutia" foto. Daca erau numai "profesionisti" sa cumpere camere DSLR, nu ajungeau preturile la cat au ajuns acum si aveam cu totii sapuniere.

Edited by SuperDuper, 26 August 2008 - 22:36.


#49
bynetics

bynetics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 13.12.2005

 SuperDuper, on Aug 26 2008, 23:30, said:

Si se vand. Da, catre amatori. Daca erau numai "profesionisti" sa cumpere camere DSLR, nu ajungeau preturile la cat au ajuns acum si aveam cu totii sapuniere.
Dar de, unii trebuie sa strambe din nas la superzoomuri, ca asa fac "profesionistii" si ei nu vor cumva sa nu fie considerati amatori.
Ziceti de 11x... pai voi nu aveti nevoie de domeniul asta de focale (18-200mm)? Ca unii vor neaparat sa o faca "din bucati" si sa isi umple rucsacuri cu obiective (sa nu, si le lasa acasa) este altceva. Dar daca Canon scot ceva decent, de ce nu? Este mult mai comod, nu se mai umple nici de praf camera (atat de tare)...
Ca eu nu am bani de el (sau nu justific pretul) si imi iau ceva mai ieftin, din bucati este altceva. Nerelevant...

Fizica noastra nu permite calitate prea mare la asa constructie.
(ma refer la aberatii cromatice, distorsiuni la capatul wide, diafragma nasoala, erectie care nu face altceva decat sa permita prafului sa intre s.a.m.d.)

Cand nu cunosti, trebuie sa taci si sa asculti.

Edited by bynetics, 26 August 2008 - 22:37.


#50
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

e o enigma si de ce au asteptat atit cu urmasul 5D, pina ce s-a lasat cu surle si trimbite D3/D700. Upgrade-ul la 5D este probabil cea mai lenta actualizare de la Canon in ultimii multi ani.
5D a fost singur in clasa lui foarte multa vreme. Cat timp nimeni nu a intrat pe felia asta Canon nu s-a simtit amenintat in nici un fel si l-a tratat ca pe o vaca de muls, facand o caruta de bani.

#51
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 bynetics, on Aug 26 2008, 15:35, said:

Fizica noastra nu permite calitate prea mare la asa constructie.
(ma refer la aberatii cromatice, distorsiuni la capatul wide, diafragma nasoala, erectie care nu face altceva decat sa permita prafului sa intre s.a.m.d.)

Cand nu cunosti, trebuie sa taci si sa asculti.

Obiectivul are un target bine definit. Poate ca nu toti au nevoie de rezolutii de clasa L si poate ca intra mai mult praf cand schimbi la obiective decat cand faci zoom cu asta. Si poate ca unii prefera sa nu care un rucsac cu ei de 10kg cand ies la padure... Probabil ca nici aia de la Nikon, Canon nu au habar de fizica.
Iar ultimul comentariu - figuri de wannabe. Daca tu ai avut bani de 5D si L nu insemna ca automat ai devenit vreo autoritate in materie. Ma bucur ca ai trecut si capacele la lista ta de echipamente.
PS: Daca nu erau amatori din astia care sa cumpere "prostii" mai aveai tu din parti 5D la pretul ala.

Edited by SuperDuper, 26 August 2008 - 23:05.


#52
bynetics

bynetics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 13.12.2005

 SuperDuper, on Aug 26 2008, 23:46, said:

Poate ca nu toti au nevoie de rezolutii de clasa L si poate ca intra mai mult praf cand schimbi la obiective decat cand faci zoom cu asta. Si poate ca unii prefera sa nu care un rucsac cu ei de 10kg cand ies la padure... Probabil ca nici aia de la Nikon, Canon nu au habar de fizica.
Iar ultimul comentariu - figuri de wannabe. Daca tu ai avut bani de 5D si L nu insemna ca automat ai devenit vreo autoritate in materie. Ma bucur ca ai trecut si capacele la lista ta de echipamante.

Calitatea costa.
N-ai decat sa faci poze cu camera ta de jucarie, nu mai abera pe langa subiect. Merci, pa.

#53
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 Lucatas, on Aug 26 2008, 21:55, said:

ps. Live view e util la astrofotografie pe trepied, chiar foarte util. Chiar am citit multe pe tema asta si vreau sa incerc. Eh, probabil daca venea Nikon cu specificatiile astea era totul OK
hmm, eu n-as zice, pentru ca nu vezi nimic in liveview daca te uiti la stele. poate cu simularea expunerii dar tot nu vad care-i avantajul.

#54
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lxTalp6f7kw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Asta legat de live-view si astrophotography.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate