Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Coloana lombara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tbrgbrl

tbrgbrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2007
Am probleme la coloana (CL2) si am fost diagnosticata cu Retrolistezis.
Ce tratamente sunt, inafara de fizio-terapie sau calmante?

Attached Files



#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Interventie chirurgicala, daca altele nu functioneaza.

#3
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 tbrgbrl, on Aug 8 2008, 11:55, said:

Am probleme la coloana (CL2) si am fost diagnosticata cu Retrolistezis.
Ce tratamente sunt, inafara de fizio-terapie sau calmante?

Fizio-kineto-terapia este de baza, trebuie sa o faci intr-un centru bun si sa continui exercitiile (pe care le inveti intr-un centru de recuperare) toata viata. Daca nu ai facut-o pana acum adreseaza-te unui medic de recuperare medicala si cere-i sa-ti recomande un kinetoterapeut bun. Programul de exercitii fizice o sa ti-l adapteze in functie de capacitatea ta de efort si greutatea pe care o ai; este foarte important sa-ti mentii o greutate normala si o masa  musculara daca nu foarte buna cel putin satisfacatoare. Daca nu faci recuperare este foarte probabil sa ajungi la operatie.

Multa sanatate!

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Fizioterapia e mai mult recuperatorie decat depanatorie . In cazul de fata cred ca rezolvarea chirurgicala este cea mai indicata  . Simpla , rapida si eficienta . Fizioterapia inseamna mult efort , multa durere si mult timp pierdut pentru o problema cu slabe sanse de rezolvare prin aceasta metoda .

#5
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 cspot, on Aug 9 2008, 03:51, said:

In cazul de fata cred ca rezolvarea chirurgicala este cea mai indicata  . Simpla , rapida si eficienta . Fizioterapia inseamna mult efort , multa durere si mult timp pierdut pentru o problema cu slabe sanse de rezolvare prin aceasta metoda .

De ce crezi ca in cazul de fata chirurgia este cea mai indicata? Ai consultat pacientul, l-ai investigat radiologic prin CT sau RMN lombar , poti sa ne spui gradul retrolistezisului ca sa fii atat de sigur?
Sau de unde stii ca retrolistezisul nu apare in cadrul unei boli cum ar fi boala Paget etc. ?
Dar poate ii explici pacientei si riscurile unei interventii chirurgicale pe coloana pentru ca mie nu mi se pare deloc simpla si rapida , oricum si dupa operatie va avea nevoie de un medic de recuperare si un kinetoterapeut.

Fizioterapia nu inseamna durere ci ajuta la inlaturarea durerii.

Oricum suntem de acord ca are nevoie de consultul unui neurochirurg cu experienta.

Uite ce am gasit pe http://orthoinfo.aao...00053#Treatment


Treatment

Nonsurgical Treatment

Initial treatment for spondylolysis is always nonsurgical. The individual should take a break from the activities until symptoms go away, as they often do. Anti-inflammatory medications, such as ibuprofen, may help reduce back pain.

Occasionally, a back brace and physical therapy may be recommended. In most cases, activities can be resumed gradually and there will be few complications or recurrences. Stretching and strengthening exercises for the back and abdominal muscles can help prevent future recurrences of pain.

Periodic X-rays will show whether the vertebra is changing position.

Surgical Treatment

Surgery may be needed if slippage progressively worsens or if back pain does not respond to nonsurgical treatment and begins to interfere with activities of daily living. A spinal fusion is performed between the lumbar vertebra and the sacrum. Sometimes, an internal brace of screws and rods is used to hold together the vertebra as the fusion heals.

Edited by ionutz78, 09 August 2008 - 10:36.


#6
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Salut!
In urma cu 10 ani am avut un... mic-mare incident: cadere de la acelasi nivel. Incident soldat cu:
1) Dg.: Pareza de SPE si SPI - nerv sciatic, membrul inferior stang;
2) Dg. Hernie de disca L5-S1.
Am facut radiografii si RMN-uri, atat la spitalul Panduri, clinica Medinst, cat si la Spitalul Militar:
I. 08.06.1998 - radiografie:
- Scolioza lombara dextroconvexa in grad redus cu rotatia axului col. spre stanga, cu pensari unilaterale in dreapta la L3-L4 si L4-L5;
- Mica amprenta discala in conturul superior al ... (nu inteleg)... la L4;
- Pensdarea ... (nu inteleg cuvantul)... a spatiului L5-S1 pe incidenta de profil.

II. RMN - Spitalul Panduri:(iunie 1998)
Rectitudinea coloanei vertebrale lombare.
Discurile intervertebrale L4 si L5 prezinta semne RMN de degenerescenta (hiposemnal T2 de deshidratare al nucleului pulpos).
Discul intevertebral L5 herniaza in directia posterioara si mediana caudal, materialul discal herniar ocupand 1/2 anterioara a spatiului epidural anterior.
Discul intervertebral L4 protruzioneaza intrarahidian subligamentar.

III. S.C. Medinst:(octmbrie 1998)
Modificari degenerative discale moderate L5-S1, cu o mica hernie mediana, fara efect compresiv dural sau radicular.


IV. SMC - martie 2000:
Modificari distrofice discale L4 si L5.
Protruzie discala accentuata posterioara, subligamentar, in plan mediosagital la L5, cu efect compresiv cert doar pe discul dural.

V. Mielografie - Spitalul Bagdasar - aprilie 2000:
P.L. si injectare de 15 ml.Omnipaque:
Departare a coloanei opace de peretele anterior al canalului spinal la nivelul L5-S1.
Amprenta osteofita discala la nivel C5-C6.
Retrolistezis  C3, departarea coloanei opace de peretele anterior al canalului spinal la nivelul C3-C4.

VI. RMN - Spitalul Militar - februarie 2003:
Mica hernie discala mediana cu material migrat la acelasi nivel cu discul intervertebral L5/S1. Materialul discal masoara 10/5 mm in plan axial si amprenteaza sacul dural fara efect compresiv radicular.

VII. RMN - Spitalul Militar - 25.02.2005
:
Debord discxal circumferential L5-S1.
Protruzie discala subligamentara posterolaterala dreaptala L4-L5.

De la Spitalul Municipal (Dr.Gramescu, Dr.Iacob), mi s-a spus ca daca se intervenea chirurgical la inceput, in 1998, se rezolvau problemele. Asa, acum, tardiv, durerile vor fi la fel...

Ce ma sfatuiti sa fac? Exceptand recuperarea (fizioterapia, gimnastica medicala), pe care o fac inca de-atunci...

VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS(-URI)!

#7
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 istocescu, on Aug 9 2008, 12:50, said:

1) Dg.: Pareza de SPE si SPI - nerv sciatic, membrul inferior stang;
2) Dg. Hernie de disca L5-S1.


Ce ma sfatuiti sa fac?


Buna,

Nu stiu daca vei primi aici raspunsuri mai bune ca a celor 2 medici din Municipal pe care i-ai consultat.

Da, avand "Pareza de SPE si SPI - nerv sciatic, membrul inferior stang " aveai indicatie chirurgicala.
Acum, cel mai bun sfat este sa consulti un neurochirurg bun (pe care nu-l gasesti pe forumuri) ce opereaza coloana vertebrala (Prof. Dr. Exercian – seful Clinicii de Chirurgie Spinala Spitalul Bagdasar) si impreuna cu un RMN sa-ti stabileasca conduita. Probabil ca daca s-ar interveni si acum, o ameliorare tot s-ar obtine.

Sanatate.

#8
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 ionutz78, on Aug 9 2008, 16:00, said:

Buna,

Nu stiu daca vei primi aici raspunsuri mai bune ca a celor 2 medici din Municipal pe care i-ai consultat.

Da, avand "Pareza de SPE si SPI - nerv sciatic, membrul inferior stang " aveai indicatie chirurgicala.
Acum, cel mai bun sfat este sa consulti un neurochirurg bun (pe care nu-l gasesti pe forumuri) ce opereaza coloana vertebrala (Prof. Dr. Exercian – seful Clinicii de Chirurgie Spinala Spitalul Bagdasar) si impreuna cu un RMN sa-ti stabileasca conduita. Probabil ca daca s-ar interveni si acum, o ameliorare tot s-ar obtine.

Sanatate.
La Bagdasar, domnul doctor Exergian (aprilie 2000) mi-a recomandat milografie. Dupa ce a vazut rezultatul acesteia (+ RMN-ul facut cu o luna inainte, la SMC), i-a spus mamei sa se astepte la ce-i mai rau, pt ca voi avea nevoie de carucior, dumnealui suspicionand un SLA... Ei bine, in prezent (2008), merg cu carja, pe distante mari, ori cand am de urcat treptele vreunei scari sau cand terenul este denivelat. In rest, pe distante mici, merg fara sprijin.

#9
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

 tbrgbrl, on Aug 8 2008, 10:55, said:

Am probleme la coloana (CL2) si am fost diagnosticata cu Retrolistezis.
Ce tratamente sunt, inafara de fizio-terapie sau calmante?

Buna,
Ce inseamna "am probleme"? Presupun ca te doare. 80% din populatia globului sufera la un moment dat de asta. Problema e ca durerea - si lipsa de acces la medic avizat - poate sa insemne urmatorul scenariu:
Ma doare - trebuie sa fac o "raza" - radiologul imi gaseste ceva - deci de-aia ma durea (NU NEAPARAT) - sariti cu tratamentul - dar de ce ma mai doare inca - ev chirurgie.

E un rationament incorect - si un scenariu FRECVENT.
Poate ne dai mai multe detalii, pentru a te ajuta cu sfaturi mai la obiect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate