Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Conexant HD Audio Controller

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
Salut! Am un laptop HP Pavillion dv9000 cu placa de sunet (cred ca on-board) Conexant HD Audio. Mi-am luat un sistem Logitech Z-5500 si nu pot configura iesirile din placa de sunet pentru a pune sistemul pe 6 Ch Direct! Am o iesire pentru casti, am SPDIF si mufa pentru microfon! stiu ca placile de sunet precum Relatek si altele au un program care se instaleaza pentru a controla mufele acelea! si as vrea sa stiu dak exista si pentru Conexant ca am tot cautat si nu am gasit! sau poate nu am cautat ce trebuie! :D Astept un raspuns!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,466
  • Înscris: 08.12.2006
Nu am laptop din ăsta, și nu știu dacă placa aia de sunet știe de 5.1 pe analog. În user manualul ăsta de l-am găsit pe saitul hp zice că nu, în schimb spune ceva de surround pe spdif (jackul din dreapta). Poți să conectezi logitechul pe digital. Sau poți să pui o placă de sunet 5.1 pe ExpressCard.

PS Mai așteaptă, poate apare un deținător de laptop din ăsta care a rezolvat problema într-un fel sau altul.

Attached Files



#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe digital vei avea sunet surround NUMAI cand vei rula un DVD-Video care are sunetul codat DolbyDigital sau DTS. In rest, nu ai destule iesiri la placa aia de sunet pentru a avea sunet 5.1... Orienteaza-te catre o soultie USB sau Express Card cum ti s-a mai spus.

#4
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
ok! am inteles! faza nasoala e ca: 1. expresscard nu are modelul asta de laptop si 2. pe usb nush ce sa cumpar! recomandati-mi si mei cate ceva care sa mearga bine cu acest sistem si sa fie bun! :D astept sugestii :D  multumesc !

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,466
  • Înscris: 08.12.2006
Ar fi bine de știut exact despre ce laptop e vorba, pentru că cel căruia i-am atașat manualul are ExpressCard.
Conexiune firewire are? E o soluție mai bună decât usb.

#6
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
pe laptop scrie HP Pavillion dv9000 acolo in colt in dreapta !  asta e tot  c stiu! :( express card sigur nu are ca am mai avut si eu nevoie de el! firewire sincer sa zic nu stiu ce este si la ce foloseste :)) dar am gasit o placa prin usb de la creative -> http://www.newegg.co...N82E16829102020 zi-mi si mie te rog parerea, daca ar fi buna dak nu dati-mi alte exemple :D

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,466
  • Înscris: 08.12.2006
Nu știu :) n-am folosit-o. Însă produsele Creative sunt la un nivel cel puțin decent de calitate. Și presupun că nu vrei să faci studio audio :D
E usb 2.0 ceea ce rezolvă întrucâtva problema cu viteza de tansfer a datelor, eu am folosit cu ceva timp în urmă un sounblaster live și m-a dezamăgit, dar interfața era usb 1.1 :death:

#8
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
deci e ok sa o comand? :D eu sunt in state si de aici mi-am luat sistemul cu vreo 350$ cu tot cu garantie un an jumate si transport din utah unde sunt fabricate sistemele :)) si daaa....:)) cu siguranta nu vreau studio audio :D ci doar sa ii fac p vecini sa invete limba romana cu muzica mea :)) glumesc ;) o sa o comand azi ! trimite-mi si mie un PM cu idul tau de messenger daca nu te superi :D poate mai am nevoie de sfaturi si nu pot sa stau pe forum toata ziua 1

Edited by antinari, 02 August 2008 - 23:17.
mici corecturi gramaticale...


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,466
  • Înscris: 08.12.2006
Deci nu știu, nu am folosit-o, presupun doar că merge mai bine decât acel soundblaster live pe care l-am folosit. Ar fi bine să mai aștepți puțin, poate apare vreun utilizator care a folosit placa respectivă.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Laptopul tau are slot ExpressCard 54. Pentru asta exista X-Fi Extreme Audio Notebook - necesita si un kit suplimentar pentru suround. Calitatea este foarte buna.

Acum, si placa aia de sunet pe USB Creative este o solutie buna pentru ceea ce vrei tu - mai buna decat ce ai acum pe placa laptopului. Doar ca este mai voluminoasa decat cea anterioara.

Edited by SuperDuper, 03 August 2008 - 00:02.


#11
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
:)) da asa e :)) are dar e bagata telecomanda acolo :D :D dar pe mine nu ma deranjeaza spatiu ! am unde sa o asez sa nu se vada :D si dak ati spus ca este buna cea pe usb azi o s-o comand cu vreo 2 ventilatoare pentru z-5500 ca altfel nu merge! imi paraie boxele urat! si nu stiu c sa-i mai fac :D daca ma puteti ajuta si in problema asta ar fi super ok!  Multumesc mult !

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai... altul mai gras ca pe asta l-ai ras.

#13
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
cum sa-l ard intr-o sapt
:)) sa vad dak e din placa audio! daca dp ce imi vine placa audio face la fel il trimit inapoi in UTAH :))

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca il luai din Best Buy sau asemenea, il duceai inapoi fara probleme, daca l-ai luat de pe net te mai costa transportul si posibil restocking fee daca ceri banii inapoi. Bafta!

#15
laurdinita

laurdinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.12.2007
faza e ca eu is in state acum si aici o sa raman :)) din pacate si eu tot c mi-am luat de aici am! l-am luat dupa tigerdirect si am garantie un an jumate ! si daca il trim inapoi nu ma costa nimic cred! acum dupa ce mi-am laut placa aia audio de mai sus si l-am tunat calumea :)) ventilator de 80mm la soundtouch si ventilator ca a lu` mamaie vad ca nu mai paraie boxele =)) dar totusi e prea de tot! eu am PID: R801 la el ! nu stiu ce o sa fac! sa vad cum se comporta o zi intreaga de muzica la volum de 60-70 %! Va multumesc de ajutor tuturor :D!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate