Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Are voie Politia sa te perchezitioneze pe strada sau sa perchizitioneze masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostVipeR85, on Sep 21 2008, 22:18, said:

te cam incurci...ori e control ori e perchezitie? invatati sa nu mai le confundati
politia are voie si e obligata sa faca PERCHEZITIE atunci cand are un mandat de la procuror/judecator

politia are voie si o va face la libera apreciere sa faca CONTROALE corporale sau auto. ca politist imi da prin statie ca unu in blugi cu adidasi albi si geaca rosie a comis o talharie, si ma intalnesc cu unu care e imbracat asa, care nu se clatina(semn ca e beat) nu e ora 3 noaptea, nu striga/tipa/gesticuleaza...merge normal pe strada. trec pe langa el si ma fac ca nu-l vad? hai sa fim seriosi...omu ala va avea noroc daca nu se va alege cu catusele pe maini si un drum la sectie, cat de linistit ar merge el pe strada. si ca sa-l caut in buzunare atunci cand il gasesc nu-mi trebuie mandat de perchezitie.

ps: la masina e la fel...mi se pare mie ca la acel touareg ii bate un far mai sus astfel deranjand participantii la trafic si il opresc, asta nu ma opreste sa constat ca miroase a alcool, sau sa constat ca nu are permis sa sa constat ca in portbagaj are un ak47

Care e diferenta intre un control si o perchezitie?
In acceptiunea ta?
Sunt curios....

#38
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View PostVipeR85, on Sep 21 2008, 22:18, said:

te cam incurci...ori e control ori e perchezitie? invatati sa nu mai le confundati
politia are voie si e obligata sa faca PERCHEZITIE atunci cand are un mandat de la procuror/judecator

O incurci tu.
Perchezitia corporala si a interiorului masinii poate fi dispusa si de organul de cercetare penala.

#39
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postortega, on Nov 23 2008, 22:54, said:

O incurci tu.
Perchezitia corporala si a interiorului masinii poate fi dispusa si de organul de cercetare penala.

Nu am incurcat-o!
Ce inseamna, in acceptiunea ta, "organ de cercetare penala"? :naughty:

#40
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006
Organele de cercetare penala sunt reprezentate de lucratori operativi din cadrul MIRA anume desemnati,corect copjob2000,nu toti politistii au calitatea de organe de cercetare penala.
Dar termenul de perchezitie se foloseste si pentru cele care au caracter judiciar iar in executarea lor trebuie sa se respecte procedura si pentru anumite activitati extrajudiciare care nu sunt reglementate de procedura penala ci de reglementari specifice. Perchezitionarea unui infractor (real sau presupus) sau a interiorului unei masini face parte din aceasta ultima categorie.

#41
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
exista vreo ordonanta ceva in care sunt stipulate clar care sunt procedurile pentru oprirea si legimimarea unui cetatean de catre un agent ?

#42
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006
Exista legea 218/2002 care la drepturi zice :

CAPITOLUL V
Drepturi și obligații

Art. 31. - (1) În realizarea atribuțiilor ce îi revin, potrivit legii, polițistul este învestit cu exercițiul autorității publice și are următoarele drepturi și obligații principale:

a) să legitimeze și să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispozițiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală;
B ) să conducă la sediul poliției pe cei care, prin acțiunile lor, periclitează viața persoanelor, ordinea publică sau alte valori sociale, precum și persoanele suspecte de săvârșirea unor fapte ilegale, a căror identitate nu a putut fi stabilită în condițiile legii; în cazurile nerespectării dispozițiilor date de polițist, acesta este îndreptățit să folosească forța; verificarea situației acestor categorii de persoane și luarea măsurilor legale, după caz, se realizează în cel mult 24 de ore, ca măsură administrativă;
c) să invite la sediul poliției persoanele a căror prezență este necesară pentru îndeplinirea atribuțiilor poliției, prin aducerea la cunoștință, în scris, a scopului și motivului invitației;
d) să pună în executare mandatele de aducere, mandatele de arestare și pe cele de executare a pedepselor, în condițiile prevăzute de lege;
e) în cazul săvârșirii unei infracțiuni, al urmăririi unor infractori sau al unei acțiuni teroriste, să intre în incinta locuințelor, a unităților economice, a instituțiilor publice ori particulare, a organizațiilor social-politice, indiferent de deținător sau de proprietar, precum și la bordul oricăror mijloace de transport românești, cu respectarea dispozițiilor legale;
f) să efectueze, cu respectarea dispozițiilor legale, controale ale persoanelor și bagajelor, precum și ale vehiculelor aflate în circulație, atunci când există indicii temeinice cu privire la săvârșirea unor infracțiuni sau posibile acțiuni teroriste;

despre stipularea procedurilor nu stiu.

Edited by timtim67, 22 January 2009 - 14:56.


#43
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttimtim67, on Jan 22 2009, 14:15, said:

Organele de cercetare penala sunt reprezentate de lucratori operativi din cadrul MIRA anume desemnati,corect copjob2000,nu toti politistii au calitatea de organe de cercetare penala.
Dar termenul de perchezitie se foloseste si pentru cele care au caracter judiciar iar in executarea lor trebuie sa se respecte procedura si pentru anumite activitati extrajudiciare care nu sunt reglementate de procedura penala ci de reglementari specifice. Perchezitionarea unui infractor (real sau presupus) sau a interiorului unei masini face parte din aceasta ultima categorie.

Multumesc pentru lamuriri!
I-am pus intrebarea celui care spunea ca perchezitia poate ... doar de catre organul de...
Eu stiu ce inseamna si si ce presupune aceasta activitate.
Problema ridicata la inceput este daca un politist poate (are dreptul) sa execute o perchezitie corporala sau a unui autovehicul!
Raspunsul este, chiar daca multi vor comenta negativ, DA!
Din surse demne de incredere stiu cum procedau unii politisti...
In cazul in care indivizi recalcitranti, care, cind erau opriti si controlati faceau scandal potrivit caruia NU ai voie sa ii controlezi masina decit cu mandat de la procuror sau, mai nou, de la judecator, politistii se lasau pagubasi.
In sensul in care indisponibilizeaza si sigileaza masina, si se duc la procuror sa ia mandat de perchezitie.... moment in care, brusc individul recalcitrant ce crezi ca facea??? Ceda! :D si era de acord cu orice perchezitie! Tare, nu? :naughty:

#44
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006
Nu s-au vrut lamuriri,nick ul sugereaza ca nu e nevoie  ;)
Control corporal se efectueaza si la intrarea in unele cluburi,discoteci. Ce-i drept ala nu e discriminator,se aplica tuturor,nu numai celor despre care exista indicii ca pregatesc savarsirea de fapte antisociale.

Edited by timtim67, 22 January 2009 - 15:34.


#45
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttimtim67, on Jan 22 2009, 15:33, said:

Nu s-au vrut lamuriri,nick ul sugereaza ca nu e nevoie  ;)
Control corporal se efectueaza si la intrarea in unele cluburi,discoteci. Ce-i drept ala nu e discriminator,se aplica tuturor,nu numai celor despre care exista indicii ca pregatesc savarsirea de fapte antisociale.


Treaba  e ca nu ai ce face!
Te supui la perchezitie...
Asa cum te supui la perchezitie cind vrei sa intri intr-o discoteca, tot asa te ve supune si cind mergi pe strada la ore imposibile.....
Daca ti se pare ca este ciudat, sau ca ti se incalca vreun drept, ai posibilitatea de a-l reclama pe care care te-a deranjat.
Asta nu inseamna ca instanta iti va da dreptate!

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Iata ce mi s-a intamplat azi:
ma deplasam cu auto personala (eu sofer, singur in masina) spre "municipiu" la mine in judet (stau intr-o localitate de frontiera cum se vede in locatia din profil)
Pe la ora 9 dimineata, un echipaj de la politia RURALA (masina asa inscriptionata) imi face semn de oprire.
Opresc , imi cere actele, vreau sa le dau pe toate cum le am intr-un port acte, dar mi le cere pe rand (CI, permis, rovinieta, asigurare, certif inmatriculare)
Le dau pe rand pe toate (trebuia cred ca doar CI la cei de la rurala).
Pe urma care "garcea" sa deschid portbagajul.
Deja ma enervez.
Il intreb pt ce?
M-a intrebat daca transport tigari. I-am zis ca nu fumez (se vede in semnatura ca m-am lasat)
I-am zis ca NU vreau. Sa cheme politia de frontiera, ca NU vreau sa ii deschid la cei de la RURALA.
Imi zice ca-s obligat.
Dechid portbagajul din interior (am o maneta pt asa ceva) ies afara si ii arat ca e deschis (1 mm era deschis).
Intre timp i-am zis ca vreau sa il filmez ce face, nu s-a impotrivit si l-am invitat pe el sa puna mana pe capota portbagaj.
Nu a vrut!!! Parca il frigea. S-a invartit un pic, a vb cu colegul lui, mi-a dat actele inapoi, dar nu a ridicat capota.
L-am mai intrebat o data cum in cheama,(doar cel ce m-a oprit a vrut sa se prezinte, celalalt parca nici nu-l cunostea pe primul - nu a vrut sa se prezinte).
Deci daca nu vreau sa ii deschid, NU ii ridic capota decat 1 mm. Am deschis doar portbagajul dar nu putea sa vada nimic in el.
Am si filmarea cu telefonul, daca prezinta poate interes o sa o pun pe youtube.

Intrebare: trebuia sa ii prezint toate actele sau numai CI? Tare cred ca doar CI trebuia sa o prezint.
Deci nu cred ca au voie sa faca control, asa fara motiv.

Edited by dorin_2k, 17 February 2010 - 14:57.


#47
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Având în vedere că între granița efectivă și orașul indicat ca exemplu, este o distanță mai mică de 15 km, (distanță care constituie zona tampon, mai ales cu un stat care nu este membru al UE), organele autorității de stat, inclusiv poliția rurală, au anumite drepturi și obligații in plus față de poliția din interioriul țării.
Despre polițistul căruia i s-a făcut (vezi Doamne!) frică de faptul că îl filmai, pot spune că este cam prost, iar dacă citește forumul îi pot spune mai multe pe viitor!  ;)

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcopjob2000, on 18th February 2010, 21:32, said:

organele autorității de stat, inclusiv poliția rurală, au anumite drepturi și obligații in plus față de poliția din interioriul țării.
OK, dar aceste drepturi ale politistilor nu trebuie sa si le manifeste fata de toti conducatorii auto? De ce numai pe unii ii opreau si doar la unii dintre cei opriti cerea sa vada si portbagajul? Si de ce nu a pus mana pe capota sa o ridice (ca era dechis portbagajul)
Au politistii o pregatire pshihologica atat de mare incat pot sa "miroase" infractorul de la distanta?

#49
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Si daca iti deschidea portbagajul ce se intampla?

Nu mai bine in Statele Unite ca daca faci nazuri te si aresteaza?! Daca te oprea politia sa zicem in Austria nu cred ca mai aveai curajul sa mai filmezi.

Erai intr-o zona delicata aproape de frontiera si faptul ca te-au oprit inseamna ca isi faceau datoria. Sunt unii care intr-un portbagaj pot sa care si un cadavru:)  Mare lucru erai un domn coborai le aratai portbagajul si iti continuai ziua linistit.

Poiltia rurala, frontiera, teresta  nu conteaza e politie!

#50
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
dorin_2k, ai avut noroc ca nu ai facut "figuri" miercuri mai pe seara, avand in vedere ce s-a intamplat la voi ( http://www.mediafax....-video-5547551/ ). Nu cred ca mai scapai asa lejer.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

View Postjay333, on 19th February 2010, 12:31, said:

dorin_2k, ai avut noroc ca nu ai facut "figuri" miercuri mai pe seara, avand in vedere ce s-a intamplat la voi ( http://www.mediafax....-video-5547551/ ). Nu cred ca mai scapai asa lejer.
Era chiar in dimineata respectiva. Nu sunt chiar asa de ... incat sa fac chiar lucruri nesabuite. Daca era un filtru total ma supuneam fara sa discut, dar cand am vz ca oprea doar pe cine "voia muschii lor" m-a deranjat.
Pur si simplu au fost iesit "la ciupeala".
De la granita pana in locul unde m-au oprit sunt 18,2 km.
Sunt multi ce "transporta" tigari. Stiu ca e zona de frontiera, opresc cand e un filtru si imi comunica de ce vor sa vada portbagajul si il deschid. Dar nu sunt de acord cu modul acesta prin care vrea sa "ciupeasca" ceva.
@koder ce conteaza ca e POLITIE, trebuie sa ma ascund cand o vad. Sunt bucuros daca isi fac ei intr-adevar datoria.

#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in primul rand nu stiu de unde moda asta cu "stiam ca la politia rurala trebuie sa arat doar ci-ul"...

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

View Postspare-me, on 19th February 2010, 13:45, said:

in primul rand nu stiu de unde moda asta cu "stiam ca la politia rurala trebuie sa arat doar ci-ul"...
Moda vine de la faptul ca am avut o experienta cu cei de la RURALA care nu au habar de cod rutier. Acum vreo 3 ani m-au amendat si am contestat in instanta si am castigat. Habar nu au de codul rutier (poate sunt si exceptii dar cred ca sunt f putini cei ce cunosc intr-adevar codul rutier). Daca vreti am sa va dau detalii despre acest fapt dar e off topic.
Ce treaba au cei de la ruralau rovinieta? Eram intr-adevar la 20 m de intrarea in localitate. Daca eram in localitate nici nu o aratam.

#54
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdorin_2k, on 19th February 2010, 11:57, said:

OK, dar aceste drepturi ale politistilor nu trebuie sa si le manifeste fata de toti conducatorii auto? De ce numai pe unii ii opreau si doar la unii dintre cei opriti cerea sa vada si portbagajul? Si de ce nu a pus mana pe capota sa o ridice (ca era dechis portbagajul)
Au politistii o pregatire pshihologica atat de mare incat pot sa "miroase" infractorul de la distanta?


Politistii isi manifesta drepturile si obligatiile nu fata de toti cetatenii, ci doar fata de cei despre care exista suspiciunea ca ar putea comite ilegalitati...asta ca sa nu mai intru in amanunte!

Cu privire la motivul pentru care nu a pus mana pe capota portbagajului, m-am exprimat deja... dara daca iti face placere s-o auzi de la mine, cred ca respectivul fie e mai prost...fie, a fost patit de vreo astfel de intalmplare cu vreunul care l-a filmat in timp ce .... nu stiu ce si acum se fereste pana si de umbra lui... :confuzzled:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate