Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Are voie Politia sa te perchezitioneze pe strada sau sa perchizitioneze masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dorin_2k, on 25th February 2010, 18:29, said:

OK. Acum m-am lamurit.
Sper sa se linisteasca si ei cu asemenea "controale" la portbagaj. Sau sa le efectueze perfect legal, sa nu am ce le reprosa.


Mai exact... ce înțelegi printr-un control perfect legal la portbagaj? :w00t:

#74
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e perchezitie sa aiba de la procuror sau judecator o autorizare.
Daca e control, sa aiba pentru ziua si locul respectiv un ordin din care sa rezulte ca se face o verificare intemeiata sau indicii ca s-ar putea savarsi o infractiune.
Sunt convins ca au gandit:"hai sa-l controlam si pe asta, poate pica ceva".
Nu se face controlul "la plesneala". Ori ii controleaza pe toti daca e ceva grav, ori pe niciunul (la portbagaj ma refer)

#75
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dorin_2k, on 26th February 2010, 18:54, said:

Daca e perchezitie sa aiba de la procuror sau judecator o autorizare.
Daca e control, sa aiba pentru ziua si locul respectiv un ordin din care sa rezulte ca se face o verificare intemeiata sau indicii ca s-ar putea savarsi o infractiune.
Sunt convins ca au gandit:"hai sa-l controlam si pe asta, poate pica ceva".
Nu se face controlul "la plesneala". Ori ii controleaza pe toti daca e ceva grav, ori pe niciunul (la portbagaj ma refer)


Alo!
Trezește-te! Ești în România!
Ai văzut prea multe filme americane? :naughty:
Sau ești  doar un biet visător??? :confuzzled:

#76
petrualexandru

petrualexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 316
  • Înscris: 26.07.2007
:peacefingers:
Intrebare pentru cei avizati:
Daca sunt oprit de catre organul de la politia economica, si asta se intampla cam odata pe luna si-mi cere sa deschid porbagajul iar eu refuz ce se poate intampla? Sau mai corect nu ar fi sa cobor, sa scot cheile din contact, sa le pun pe capota masinii si sa-i invit sa efectueze controlul daca au mandat?

:peacefingers:
Intrebare pentru cei avizati:
Daca sunt oprit de catre organul de la politia economica, si asta se intampla cam odata pe luna si-mi cere sa deschid porbagajul iar eu refuz ce se poate intampla? Sau mai corect nu ar fi sa cobor, sa scot cheile din contact, sa le pun pe capota masinii si sa-i invit sa efectueze controlul daca au mandat? Oare cum ar proceda daca as scoate si o camera video sa-i filmez? Oricum e domeniu public si , legal, nu pot sa ma impiedice sa-i filmez? Chiar sunt curios si la urmatoarea oprire o s-o pun in practica. Si daca ma retin pana obtin mandat nu am nimic de pierdut! Oricum, presupunand ca nu gasesc nimic in perchezitia interiorului masinii si a porbagajului pot sa-i dau in judecata pentru abuz si hartuire,nu?
Ca prea si-au luat-o in cap alergand sa stranga bani pentru buget si sa jupoaie romanasii. Merita sa-i sicanam cat mai mult, in limita legii, evident!

#77
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Daca te opreste organul de la politia economica si iti cere sa le permiti controlul continutului portbagajului, esti obligat prin prevederile Codului Rutier (nu stiu pe de rost textul de lege) sa le permiti aceasta activitate.
Daca vrei sa faci pe viteazul sa ii intrebi de mandat de perchezitie, afla ca pentru verificarea (sa nu spun controlul sau perchezitia) continutului portbagajului unui autovehicul, nu este necesar un mandat de perchezitie.
Daca vrei sa faci in continuare de viteazul, sa lasi cheile pe capota si apoi sa ii filmezi in timp ce reprezentantii organului de politie efectueaza controlul, nu vei rezolva prea mare lucru, decat daca comit vreo ilegalitate, fapt putin probabil, mai ales ca astia de la economic nu prea merg la plezneala... ci pe principiul, punct ochit-punct lovit! Ma rog, punct controlat, in cazul tau!

Cam astea  iti sunt optiunile!

#78
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Hai sa-i pupam in p... pe militieni, de cand faci pe viteazul cand nu-ti lasi drepturile calcate in picioare? Si pe mine au vrut militienii sa ma perchezitioneze, fara mandat si fara 2 martori cum este specificat in codul de procedura penala, mai bine la sectie si facut taraboi + plangeri pentru aducere la sectie nefondata decat sa-si bata joc de drepturile mele niste militieni care impreuna nu au clasele mele. La ultima problema cu acestia noi i-am dictat peste un sfert din procesul verbal ca nu stia sa lege 2 cuvinte.

Se vehicula ceva de o lege ca in US unde nu va mai fi legala filmarea/pozarea agentilor pe domeniul public, o bataie de joc.

@copjob2000 din cate zice omul, il controleaza in fiecare luna si inca nu e dupa gratii deci tind sa cred ca nu sta treaba cum ai prezentat-o tu.

Edited by watami, 09 December 2010 - 17:18.


#79
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
daca nu ai nimic de ascuns, nu vad problema. si legea le da dreptul sa te controleze de cate ori au ei chef :)

asa e in toata lumea, si mi se pare normal. Ca la noi umbla si ei sa mai gaseasca vreo duba cu marfa pe persoana fizica in loc de juridica sau alte chestii de genul asta si ca vor o spaga (virgula xD ) ca sa te lase in pace...asta e partea a doua. dar nu legea e problema.

si pt cei care zic ca fac scandal: mai bine le arat ce am si in torpedou nu numai in portbagaj si in 5 minute sunt inapoi pe drum nu pierd ore la sectie cu dobitocii :)

#80
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Nu prea cunosti legile asa-i?

(5) Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa, dupa caz, de organul de cercetare penala, de procuror sau de judecator. Articolul 100

Din cauza ca am plecat capul prea mult a ajuns tara asa cum este, daca eu nu-i las, ma duc la sectie si le fac plangere, tu nu-i lasi , te duci la sectie si le faci plangere si tot asa, o sa invete ca legea e scrisa si nu ei o fac.

(3) Aceste  operatiuni  se  efectueaza  de  organul  judiciar   in  prezenta  unor  martori asistenti. Articolul 104.

Edited by watami, 09 December 2010 - 18:20.


#81
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,672
  • Înscris: 13.12.2006
exitsa o mare diferenta intre o perchezitie corporala si un control corporal sumar facut de politist inainte de a te baga in masina sau inainte de a intra in sediul politiei.
controlul corporal sumar are ca scop depistarea unor arme albe care pot fi folosite impotriva politistului, si ca scop secundar gasirea unor obiecte care au fost folosite la savarsirea de contraventi sau infractiuni. aceasta actiune nu necesita mandat si nici martori.

#82
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Cum se diferentiaza un control sumar de o perchezitie, cand devine acest control o perchezitie?
In alta ordine de idei controlul acesta sumar se face inainte de a te baga in masina, dar pe strada nu vine nimeni sa te bage in masina pentru ca nu ai gresit cu nimic, ei vor sa faca perchezitie, daca nu gasesc nimic asta e, daca gasesc hai la sectie.
In orice caz, imi poti arata unde in lege este precizat acest control sumar?

#83
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
1. Daca niste politisti se timoreaza si se lasa pagubasi in fata unuia care face "taraboi", sincer aia isi merita soarta, numai ca nu pot fi numiti politisti!
2. Aceeasi activitate (de verificare a interiorului unui autovehicul) poate fi numita perchezitie, daca se executa in scopul solutionarii unui dosar penal, in prezenta de martori asistenti si a celui in cauza si atunci activitatea se concretizeaza printr-un act scris (procesul-verbal de efectuare a perchezitiei) sau control, daca se executa in afara situatiei anterioare!

#84
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
O lege nu imi dati si mie? Eu am cautat acest control corporal si nu l-am gasit ca fiind specificat in lege, deci pana nu vad scris tot perchezitie se cheama.

#85
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 dorin_2k, on 26th February 2010, 18:54, said:

Daca e control, sa aiba pentru ziua si locul respectiv un ordin din care sa rezulte ca se face o verificare intemeiata sau indicii ca s-ar putea savarsi o infractiune.
Da' posedati vreun certificat ORNISS?

Edited by Lipsum, 31 December 2010 - 02:51.


#86
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Pana la urma cum a ramas cu legea aia? Din evitarea raspunsului si stergerea postului meu sa inteleg ca nu exista si cuiva nu-i place sa piarda?

#87
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Până la urmă gaborii nu au voie să te percheziționeze sau să-ți bage mâinile în buzunar.
În legătura cu controlul auto. E chestia în ceață. E cam același lucru cu percheziția. Mașina e bunul tău personal pe care plătești impozite și taxe. Nu au voie să se uite decăt la seria de la motor și la roata de rezervă dar cum aceasta e în portbagaj e cam cu dus-întors. Nu ești obligat de nicio lege să lași gaboru să iți răvășească mașina mai ales când ști ca nu ai nimic de ascuns. Ceri mandat de percheziție iar în cazul în care nu il are nu are nici cum să iți sigileze mașina.
Nu mai comparati poliția română cu cea italiană sau austriacă sau etc. Sunt aceeași gabori dar cu altă pălărie și LIBERTATEA CETĂȚENILOR DE ACOLO e mult diminuată față de a noastră. Mi se pare stupid să te impuște unul în cap ca nu ai vrut să oprești la poliție.. poate nu ți-a plăcut fața lui. Care e problema atât timp cât te-a oprit fără să faci nimic??. Nu mai dați exemplu America și alte state. Sunt cu mult în urma noastra la îngrădirea libertății.
Pe mine dacă ma oprește vreun gabor și se poartă frumos cooperez, dacă se porta nasol nu il las nici o secundă să facă percheziție.

#88
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 K-X-T, on 9th October 2011, 15:21, said:

Nu ești obligat de nicio lege să lași gaboru să iți răvășească mașina mai ales când ști ca nu ai nimic de ascuns.

Vezi ca in anumite conditii esti obligat.

#89
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
detaliaza care-s alea.

#90
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

 Taxon, on 10th October 2011, 09:35, said:

detaliaza care-s alea.

Cand treci granita esti obligat sau la granita  :thumbup: . Ar fi culmea sa te opreasca gaborul cand te duci spre casa si ai portbagajul plin cu produse de la hypermarket sa-ti ceara factura si bonul pe ele. ( AM auzit intamplarea asta ). Iti dai seama cat stai sa justifici de unde ai alea. Deci mai bine nu deschizi portnagajul neavand ce sa iti faca.

NU poate sa detalieze cand esti obligat pentru ca nu exista asa ceva si chiar daca ar exista pe undeva vreo dispozitie nici chiar ei NU O STIU..
Faceti ce vreti eu unul nu o sa-i las in veci sa-mi controleze masina, mai ales daca nu stiu cum sa se comporte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate