Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Are voie Politia sa te perchezitioneze pe strada sau sa perchizitioneze masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dar ati deviat rau de tot de la topic. Are voie. Daca te opui, la racoare. Desigur, ai tot dreptul sa studiezi legitimatia politistului, convinge-te daca poti ca nu e fals!
Repet, in situatia in care consideri ca ai suferit un abuz din partea unui reprezentant al Politiei, faci o reclamatie la Sectia de politie si, eventual, o Actiune in justitie, daca nu esti multumit de raspuns.

#20
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007
se poate ca politistului respectiv sa i se para ca tu semeni cu o persoana suspecta, se poate sa fi primit prin statie vre-un mesaj cum ca s-a comis vreo infractiune si trebuie sa verifice toate persoanele sau anumite persoane, se poate ca politistul respectiv sa vrea sa impresioneze vre-o pitipoanca...se poate ca ....
pleaca din romanica frate, si ai scapat. :D

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 drq101, on Aug 9 2008, 21:54, said:

se poate ca politistului respectiv sa i se para ca tu semeni cu o persoana suspecta, se poate sa fi primit prin statie vre-un mesaj cum ca s-a comis vreo infractiune si trebuie sa verifice toate persoanele sau anumite persoane, se poate ca politistul respectiv sa vrea sa impresioneze vre-o pitipoanca...se poate ca ....
pleaca din romanica frate, si ai scapat. :D

nu exista asa ceva omule...e simplu
doar vreun si vreo

vre-un si vre-o nu exista deloc...niciodata...bla bla..

#22
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 clara_spiele, on Aug 9 2008, 12:24, said:

Dar ati deviat rau de tot de la topic. Are voie. Daca te opui, la racoare. Desigur, ai tot dreptul sa studiezi legitimatia politistului, convinge-te daca poti ca nu e fals!
Repet, in situatia in care consideri ca ai suferit un abuz din partea unui reprezentant al Politiei, faci o reclamatie la Sectia de politie si, eventual, o Actiune in justitie, daca nu esti multumit de raspuns.

Mie nu mi se pare că am deviat deloc. Topicul se cheamă "are voie poliția să percheziționeze...?", drept pentru care am arătat mai sus marea prăpastie dintre percheziție și control.

Inițiatorul se referea cu siguranță la legitimare, controlul autoturismului, bagajului etc, ceea ce se face fără nici o autorizație. E o măsură preventivă. Hai să fiu mai clară: polițistul are toate motivele să procedeze la o astfel de măsură de exemplu dacă
-persoana se află la o oră târzie din noapte într-o zonă în care se produc de regulă infracțiuni asupra vieții, avutului public și personal etc,
-se cunosc date despre autorii și bunurile care au făcut obiectul unei infracțiuni
-a fost surprins într-o zonă în care s-a comis o infracțiune în flagrant iar autorii nu au fost prinși și/sau bunurile nerecuperate
Răspuns pentru inițiator: da, polițistul are voie.

Percheziția este cu totul altceva, deși are o anumită tangentă cu ce am menționat mai sus: pipăirea ;)
Percheziția =urmărire penală+autorizație procuror. Sigur nu e vorba de percheziție în povestea inițiatorului. De aceea am fost mai amplă în povestiri, în speranța că nu vor mai fi probleme în înțelegere.
Răspuns pentru inițiator în acest caz: da, polițistul e obligat.

În general, simpla prezență a uniformei și declinarea identității și funcției pe care o deține este suficientă pentru polițist în justificarea acțiunilor sale. Dacă nu este în uniformă se solicită legitimația. De asemenea, dacă este în uniformă și a omis să se  prezinte, i se va cere să o facă, la fel cum dorim să știm cu cine vorbim la telefon dacă nu cunoaștem interlocutorul. Nu există polițiști falși în uniformă, decât în filme. :P

Da, dacă cel controlat se simte lezat în drepturile sale, poate face plângere la șeful inspectoratului de poliție din județul respectiv sau la parchet, după ce va fi rugat în prealabil organul să îi prezinte legitimația de serviciu.

Edited by Versus76, 10 August 2008 - 08:01.


#23
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Sa zicem(doar sa zicem) ca eu am o masina de lux si din intamplare prin torpedo se afla un pistol Glock de 9 mm cu seria stearsa cumparat din Ungaria.
Daca e masina perchezitionata fara mandat de perchezitie va putea fi pistolul utilizat ca proba impotriva mea intr-un eventual proces?

#24
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Devanu, on Sep 4 2008, 08:09, said:

Sa zicem(doar sa zicem) ca eu am o masina de lux si din intamplare prin torpedo se afla un pistol Glock de 9 mm cu seria stearsa cumparat din Ungaria.
Daca e masina perchezitionata fara mandat de perchezitie va putea fi pistolul utilizat ca proba impotriva mea intr-un eventual proces?
Eventual proces? Iti zic eu ca vei avea parte de un SIGUR proces. Pistol cu seria stearsa? Banuiesc ca acte din cur pe el, nu? Chiar daca ii faci sa creada ca n-ai nicio treaba cu el, de nu o sa te frece ca sa deconspire o retea de traficanti de o sa-ti fie frica sa ai la tine si unghiera cu briceag.

#25
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

 snipest, on Sep 4 2008, 08:37, said:

Eventual proces? Iti zic eu ca vei avea parte de un SIGUR proces. Pistol cu seria stearsa? Banuiesc ca acte din cur pe el, nu? Chiar daca ii faci sa creada ca n-ai nicio treaba cu el, de nu o sa te frece ca sa deconspire o retea de traficanti de o sa-ti fie frica sa ai la tine si unghiera cu briceag.

Stim cu totii cat de legal e sa ai in Romania un Glock de 9 mm semi-automat :cigar:

Edited by Devanu, 04 September 2008 - 09:02.


#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Deci... din cele 100 de Cayenne-uri din Targu Jiu, unul are un Glock in bord. Ghici ciuperca care-i. :smoke:

#27
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Ia uite ce spune legea referitor la perchezitia efectuata la oprirea unui autivehicul :
  :Controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite oripersoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara. Nu este necesar constatarea doar a unor anumite tipuri de contraventii pentru a seopriri autovehiculul. Este suficient de ex: rerespectarea regulilor privind portul centurii de siguranta, folosirea telefonului mobil, nefunctionarea luminilor, existenta avariilor, aspectul necorespunzator al autovehiculului. Cu alte cuvinte, portul centurii de siguranta reduceprintre altele si din posibilitatea de a fi oprit de un agent de politie rutiera. Actiunile tematice se organizeaza cand, in urma analizei situatiei operative, se constata faptul ca aceasta evoleaza negativ avand la baza anumite tipuri de abateri, cum ar fi: consumul de bauturi alcoolice, indisciplina pietonala, nerespectarea regulilor deprioritate la vehicule, pietoni, CFR, nerespectarea timpilor de odihna, nerespectarea regulilor privind folosirea centurii de siguranta sau a telefonului mobil, etc. "
--------------------------------------------------------------------------------

cate despre perchezitie corporala :

"Nu voie sa iti faca perchezitie corporala decat daca exista suspiciunea ca ai comis o infractiune"

#28
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

 E_manuel1, on Sep 4 2008, 12:08, said:

Ia uite ce spune legea referitor la perchezitia efectuata la oprirea unui autivehicul :
  :Controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite oripersoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara. Nu este necesar constatarea doar a unor anumite tipuri de contraventii pentru a seopriri autovehiculul. Este suficient de ex: rerespectarea regulilor privind portul centurii de siguranta, folosirea telefonului mobil, nefunctionarea luminilor, existenta avariilor, aspectul necorespunzator al autovehiculului. Cu alte cuvinte, portul centurii de siguranta reduceprintre altele si din posibilitatea de a fi oprit de un agent de politie rutiera. Actiunile tematice se organizeaza cand, in urma analizei situatiei operative, se constata faptul ca aceasta evoleaza negativ avand la baza anumite tipuri de abateri, cum ar fi: consumul de bauturi alcoolice, indisciplina pietonala, nerespectarea regulilor deprioritate la vehicule, pietoni, CFR, nerespectarea timpilor de odihna, nerespectarea regulilor privind folosirea centurii de siguranta sau a telefonului mobil, etc. "
--------------------------------------------------------------------------------

cate despre perchezitie corporala :

"Nu voie sa iti faca perchezitie corporala decat daca exista suspiciunea ca ai comis o infractiune"

Un raspuns foarte detaliat si "linistitor" pe de-o parte.
Nu m-as mira daca o sa ma opreasca intr-o zi pt ca ma vede cu tigarea in bot.

#29
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

 Versus76, on Aug 10 2008, 08:47, said:

Nu există polițiști falși în uniformă, decât în filme. :P

Romanii care erau imbracati in politisti pe o autostrada din Austria in ce film jucau ? Nu de alta dar vreau sa-l cumpar .Noroc ca l-au impuscat pe unul  :
" Un delincvent roman a fost ucis, iar doi dintre complicii sai au fost raniti si arestati de politia austriaca, in noaptea de vineri spre sambata, in apropiere de Viena, dupa ce, pretinzand ca sunt politisti, au vrut sa fure de la agenti de politie imbracati in civil, potrivit agentiei APA, citata de AFP."

http://www.romaniali...t-alti-doi.html

#30
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Award, o patanie similara au avut-o niste romani aflati in concediu in Bulgaria. Politistii falsi, in timpul unei "perchezitii", i-au rapit si le-au furat toti banii si valorile pe care le aveau asupra lor.

 E_manuel1, on Sep 4 2008, 12:08, said:

Ia uite ce spune legea referitor la perchezitia efectuata la oprirea unui autivehicul :
  :Controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite oripersoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara. Nu este necesar constatarea doar a unor anumite tipuri de contraventii pentru a seopriri autovehiculul. Este suficient de ex: rerespectarea regulilor privind portul centurii de siguranta, folosirea telefonului mobil, nefunctionarea luminilor, existenta avariilor, aspectul necorespunzator al autovehiculului. Cu alte cuvinte, portul centurii de siguranta reduceprintre altele si din posibilitatea de a fi oprit de un agent de politie rutiera. Actiunile tematice se organizeaza cand, in urma analizei situatiei operative, se constata faptul ca aceasta evoleaza negativ avand la baza anumite tipuri de abateri, cum ar fi: consumul de bauturi alcoolice, indisciplina pietonala, nerespectarea regulilor deprioritate la vehicule, pietoni, CFR, nerespectarea timpilor de odihna, nerespectarea regulilor privind folosirea centurii de siguranta sau a telefonului mobil, etc. "
--------------------------------------------------------------------------------

cate despre perchezitie corporala :

"Nu voie sa iti faca perchezitie corporala decat daca exista suspiciunea ca ai comis o infractiune"
Rezulta alb pe negru ca politia poate sa faca un control de rutina cand constata ca s-au incalcat regulile de circulatie, sau are indicii ca s-a savarsit o infractiune. Dupa cum mi-am spart gura pe n topicuri pe care unii m-au si acuzat ca le-am inchis, politistul are voie si chiar este obligat sa faca un control, chiar o perchezitie corporala atunci cand exista indiciul ca s-a savarsit o infractiune.
Versus a punctat bine: "dacă cel controlat se simte lezat în drepturile sale, poate face plângere la șeful inspectoratului de poliție din județul respectiv sau la parchet, după ce va fi rugat în prealabil organul să îi prezinte legitimația de serviciu".

Mai aveti vreo nelamurire?

#31
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 Award, on Sep 4 2008, 13:19, said:

Romanii care erau imbracati in politisti pe o autostrada din Austria in ce film jucau ? Nu de alta dar vreau sa-l cumpar .Noroc ca l-au impuscat pe unul

Păi, vezi? Exact ce-ți spuneam: li s-a rupt filmul. Amatorii...!!!!

#32
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Am facut pe mine noaptea trecuta cand am fost opriti intr-un filtru de politie, era cam 4 dimineata si plecam de la o nunta din Ramnicu Valcea, eu fumam tutun rulat(care se aseamana cu un joint), niciunul nu avea centura pusa, soferul bause 100 de Jack, eu sa nu mai zic in ce stare eram...
Bine ca nu i-au testat nivelul alcoolemiei, nici acum nu stiu de ce anume nu ne-au amendat pt ca nu aveam centurile de siguranta puse.

#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 E_manuel1, on Sep 4 2008, 12:08, said:

Ia uite ce spune legea referitor la perchezitia efectuata la oprirea unui autivehicul :
  :Controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite oripersoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara. Nu este necesar constatarea doar a unor anumite tipuri de contraventii pentru a seopriri autovehiculul. Este suficient de ex: rerespectarea regulilor privind portul centurii de siguranta, folosirea telefonului mobil, nefunctionarea luminilor, existenta avariilor, aspectul necorespunzator al autovehiculului. Cu alte cuvinte, portul centurii de siguranta reduceprintre altele si din posibilitatea de a fi oprit de un agent de politie rutiera. Actiunile tematice se organizeaza cand, in urma analizei situatiei operative, se constata faptul ca aceasta evoleaza negativ avand la baza anumite tipuri de abateri, cum ar fi: consumul de bauturi alcoolice, indisciplina pietonala, nerespectarea regulilor deprioritate la vehicule, pietoni, CFR, nerespectarea timpilor de odihna, nerespectarea regulilor privind folosirea centurii de siguranta sau a telefonului mobil, etc. "
--------------------------------------------------------------------------------

cate despre perchezitie corporala :

"Nu voie sa iti faca perchezitie corporala decat daca exista suspiciunea ca ai comis o infractiune"

te cam incurci...ori e control ori e perchezitie? invatati sa nu mai le confundati
politia are voie si e obligata sa faca PERCHEZITIE atunci cand are un mandat de la procuror/judecator

politia are voie si o va face la libera apreciere sa faca CONTROALE corporale sau auto. ca politist imi da prin statie ca unu in blugi cu adidasi albi si geaca rosie a comis o talharie, si ma intalnesc cu unu care e imbracat asa, care nu se clatina(semn ca e beat) nu e ora 3 noaptea, nu striga/tipa/gesticuleaza...merge normal pe strada. trec pe langa el si ma fac ca nu-l vad? hai sa fim seriosi...omu ala va avea noroc daca nu se va alege cu catusele pe maini si un drum la sectie, cat de linistit ar merge el pe strada. si ca sa-l caut in buzunare atunci cand il gasesc nu-mi trebuie mandat de perchezitie.

ps: la masina e la fel...mi se pare mie ca la acel touareg ii bate un far mai sus astfel deranjand participantii la trafic si il opresc, asta nu ma opreste sa constat ca miroase a alcool, sau sa constat ca nu are permis sa sa constat ca in portbagaj are un ak47

Edited by VipeR85, 21 September 2008 - 22:20.


#34
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Politia are dreptul sa faca orice "vrea muschii lor". Indiferent ce inseamna asta!
Acum 6-7 ani, pe la 11 si ceva seara, fratele meu a coborat la masina ca-si uitase ceva. Cu 2-3 minute inainte, la un mini-market din apropiere s-a produs o spargere. Singurul martor: un boschetar care l-a identificat, fara sa clipeasca, pe fratele meu drept infractor. L-au ridicat si l-au dus la sectie, fara macar sa le pese ca omul isi incuiase sotia in casa, fara sa-l lase sa dea macar un telefon prin care sa ne anunte unde e si de ce e acolo, pe motiv ca si-ar anunta complicii, fara sa le pese ca fratele meu e avocat si-si cunostea absolut toate drepturile. De fapt asta a fost norocul lui, oarecum, pt. ca s-a manifestat ceva mai tarziu a doua zi.
Vreti sa va spun prin ce clipe am trecut toata familia de la 12 noaptea pana a doua zi pana la pe la 12? Numai la morga nu am fost! In rest am mers pe la toate sectiile de politie din oras si pe la toate spitalele. Culmea, prima sectie vizitata a fost chiar cea la care se afla fratele meu, dar nu ne-au spus niciun cuvant despre asta!
Nici nu mai tin minte cum de i-au dat drumu pana la urma.. faptul ca i-a luat cu literele de lege corespunzatoare, faptul ca si-au dat seama ca boschetarul respectiv si-a retras identificarea, nu ne-au spus absolut nimic!
Am vrut sa-i dam in judecata, pt. daune morale (sincer, nici acum nu stiu unde am gasit atat forta ca timp de 10-12 ore sa-mi caut fratele prin spitale si pe la politie si prin apele Bahluiului, iar mama, cardiaca, era deja terminata)! Doar ca timpul nostru era prea pretios sa-l consumam pe niste idioti care interpreteaza legea exact cum vor ei!
Si lucrurile au ramas la fel!

#35
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

 VipeR85, on Sep 21 2008, 22:18, said:

te cam incurci...ori e control ori e perchezitie? invatati sa nu mai le confundati
politia are voie si e obligata sa faca PERCHEZITIE atunci cand are un mandat de la procuror/judecator

politia are voie si o va face la libera apreciere sa faca CONTROALE corporale sau auto. ca politist imi da prin statie ca unu in blugi cu adidasi albi si geaca rosie a comis o talharie, si ma intalnesc cu unu care e imbracat asa, care nu se clatina(semn ca e beat) nu e ora 3 noaptea, nu striga/tipa/gesticuleaza...merge normal pe strada. trec pe langa el si ma fac ca nu-l vad? hai sa fim seriosi...omu ala va avea noroc daca nu se va alege cu catusele pe maini si un drum la sectie, cat de linistit ar merge el pe strada. si ca sa-l caut in buzunare atunci cand il gasesc nu-mi trebuie mandat de perchezitie.

ps: la masina e la fel...mi se pare mie ca la acel touareg ii bate un far mai sus astfel deranjand participantii la trafic si il opresc, asta nu ma opreste sa constat ca miroase a alcool, sau sa constat ca nu are permis sa sa constat ca in portbagaj are un ak47

  Nu le incurc eu Mr VipeR85,acesta este un extras de lege,nu din buzunaru meu.
Da politia are voie la oprirea unui autivehicul care prin mijloace de detectare a rezultat ca acesta a facut o greseala,sa  verifice actele persoanelor din autovehicul si chiar perchezitie corporala daca acestia au un comportament suspect.
   Cand mergi la cumparaturi cand te trimite mami,intreaba un nene militian,ce ar face el daca opreste o masina care nu a dat prioritate,si daca observa ca unul dintre ocupanti,pare agitat si tine ceva sub bluza..crezi ca se roaga de el sa arate ce are ?

#36
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
teoretic se aplica normativele CE,dar practic Garcea face ce vrea muschiu lui....adica legal,daca i se pare suspect poate face multe,intre care perchezitzie auto si corporala,urmata de insotzire in cazarma ptr clarificari......cum a incercat un vames ungur cu mine sa sustzina ca nu am voie sa scot tigari decit 10 pachete,cind i-am replicat de libera circulatzie a marfurilor in spatziul CE avind telefonul in mina,a zis-mergeti,va rog....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate