Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

NLP - neuro linguistic programming

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
operator59

operator59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2008
Firma la care lucreaza ne-a facut de curand un training de persuasiune in vanzari. Printre altele "guru" ne-a vorbit mult si despre NLP...metoda de controlare a comportamentului uman. Ajuta mult in vanzari.
Mai jos aveti o descriere mai detaliata:
http://ro.wikipedia....e...ingvistică
Cei care stiu mai multe, ce ziceti...merita un studiu aprofundat....? ajuta?

#2
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Am si eu niste fisiere legate de NLP.
Personal nu le-am citit. Daca aveti voi rabdare....

Attached Files



#3
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

 operator59, on Jul 10 2008, 22:11, said:

Firma la care lucreaza ne-a facut de curand un training de persuasiune in vanzari. Printre altele "guru" ne-a vorbit mult si despre NLP...metoda de controlare a comportamentului uman. Ajuta mult in vanzari.
Mai jos aveti o descriere mai detaliata:
http://ro.wikipedia....e...ingvistică
Cei care stiu mai multe, ce ziceti...merita un studiu aprofundat....? ajuta?

Un bulsit gigantic, pseudostiinta de la A la Z, cu nimic diferit, dealtfel, de escrocheriile americane cu care de mult ne-am obisnuit, gen scientologie, etc. Dealtfel nici nu ma mira ca asa ceva apare in cadrul unui training de vanzari.

Totusi nu strica sa citesti putin, macar ca sa vezi care sunt tehnicile cu care niste sarmani iluzionati cred ca pot pacali pe altii. Iti da ocazia sa te amuzi copios cand mai intalnesti pe unii care chiar le iau in serios si se cred geniali si subtili manipulatori :D

Edited by GOC, 20 January 2009 - 02:20.


#4
vaiperu

vaiperu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2008
ceau,

in primul rand, sa compari nlp-ul cu scientologia mi se pare in cel mai bun caz exagerat, sau da dovada de lipsa de cunostinte in cel putin unul din cele 2.
NLP-ul e un domaniu interesant, cu multe ramificatii. in principiu implica o viziune mai simplificata a mintii umane (in unele cazuri similare psihologiei evolutionare). pe scurt spune ca mare parte a proceselor noastre de gandire sunt algoritmice (de acolo Programming). orice facem am invatzat la un moment dat (cand iesi din casa incui usa - nu cred ca multi oameni incuie usa constient cand ies din casa ... si probabil dupa ce au facut 100 de metrii se intreaba daca au incuiat usa).
NLP-ul te ajuta sa intelegi mai bine comportamentul uman, ca de ex Limbajul corpului. in caz ca nu stiati, un studiu al facultatii de psihologie de la Harward arata ca aprox 60% din comunicare reprezinta limbajul corpului (restul fiind tonalitatea vocii 25-30% si mesajul comunicarii 10-15% - procentele variaza de persoana sau cultura)
si acuma in legatura cu afirmatii de genul "pseudo-stiinta" vreau sa zic ca, orice domeniu in care poti face experimente repetabile care dau aceelasi rezultat poate fi considerat stiintific.

#5
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Intr-adevar, NLP-ul pare sa fie din ce in ce mai la moda, vad cum apar stocurile mai mari de carti la diverta :D Daca e cineva interesat de ebook-uri despre asa ceva, postati aici pentru ca am destule pe calculator, si dintre cele mai alese :)

In continuarea studiului mentionat de vaiperu va recomand "Limbajul trupului" si "Limbajul vorbirii", ambele scrise de Allan Pease, sunt must-read! Structurate foarte bine amandoua si cu imagini amuzante care ilustreaza perfect fiecare idee.

#6
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 vaiperu, on Mar 9 2009, 13:49, said:

in caz ca nu stiati, un studiu al facultatii de psihologie de la Harward arata ca aprox 60% din comunicare reprezinta limbajul corpului (restul fiind tonalitatea vocii 25-30% si mesajul comunicarii 10-15% - procentele variaza de persoana sau cultura

asta in cazul in care relatia cu partenerul de conversatie nu e asa stransa si nu ai deja incredere in el. altfel, cuvintele sunt totul.
NLP'ul este foarte interesant, insa tocmai de aia sunt multi care predau, invata sau vorbesc despre asta. exista multe carti si autori si nu toate exprimarile sunt cele mai fericite, nici ideile sau intentiile cele mai curate.

pe Allan Pease il recomand si eu  :peacefingers:

#7
prichindelisor

prichindelisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2009
Am fost la un curs de NLP si a fost foarte interesant, am invatat foarte multe lucruri noi. Acum reusesc sa recunosc cauzele unor comportamente dezaptative, astfel, reusesc sa le transform in comportamente adaptative, ajutandu-ma la o mai buna relationare interindividuala.

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Din experienta mea, nlp e cel mai bun pentru a-l dezadapta pe celalalt, de a-i produce modificari mentale (comportament, personalitate, uateva) si de a trai cu impresia ca alterarea mentala celuilalt e calea de a obtine ceva in viata. Adica-mi pare destul de infect. Adica am nevoie de ceva pentru a combate indivizii astia care comunica exclusiv manipulare. (ca de ce sa-i combat ca alte dileme, inca ma afecteaza indivizii care insista la maxim sa-ti incurce mintile - existenta lor o vad ca o buba pe fata pamantului).
Any help ? :helpsmilie:

#9
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Am diploma de practitioner in NLP - nu e mindblowing, dar e destul de ok.

Pana la urma daca o minciuna te ajuta sa traiesti o viata mai buna, atunci e folositoare. Cautati "Chris Howard" prin metode proprii (legal evident), si a sa intelegi destul de multe. Daca nu, Bandler e un geniu ...

#10
neuroman

neuroman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2009
Cine are cateva carti in romana , va rog sa mi le dati si mie.

Thx

#11
Damianovick

Damianovick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.09.2009

 theMisuser, on 19th August 2009, 01:52, said:

Din experienta mea, nlp e cel mai bun pentru a-l dezadapta pe celalalt, de a-i produce modificari mentale (comportament, personalitate, uateva) si de a trai cu impresia ca alterarea mentala celuilalt e calea de a obtine ceva in viata. Adica-mi pare destul de infect. Adica am nevoie de ceva pentru a combate indivizii astia care comunica exclusiv manipulare. (ca de ce sa-i combat ca alte dileme, inca ma afecteaza indivizii care insista la maxim sa-ti incurce mintile - existenta lor o vad ca o buba pe fata pamantului).
Any help ? :helpsmilie:

Cu atatea complexe si frustrari crezi vreo super tehnica de NLP te ajuta sa combati manipulatorii pur sange de la mama lor?Nici macar nu exista asa ceva in cursurile care se predau.  :lol:

Am luat diploma de master practitioner acu 3 ani afara si pot sa ma laud ca m-a ajutat enorm sa fiu mai precaut pe ce-mi dau banii si timpul.Nlp-ul e pentru corporatisti frustrati care cel mai probabil n-or sa ajunga niciodata sefi.Pana si mult laudatele exerctii de auto-hipnoza de la avansati sunt asa prost facute ca te fac instantaneu sa fii martor la viata ta care , se petrece pe langa tine, din ce in ce mai lent, pana cazi intr-o labageala letargica.

#12
cumeposibil

cumeposibil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2009
il cunoaste cineva pe Cristian Raducan? sau a auzit cineva de el? eu stiu ca e unul dintre cei mai cunoscuti in ale NLP-ului de la noi din tara, dar as fi curioasa sa aflu totusi si pareri ale oamenilor care au participat la cursurile lui sau care au mai multe detalii despre acesta..
multumesc!

#13
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

 cumeposibil, on 14th December 2009, 18:17, said:

il cunoaste cineva pe Cristian Raducan? sau a auzit cineva de el? eu stiu ca e unul dintre cei mai cunoscuti in ale NLP-ului de la noi din tara, dar as fi curioasa sa aflu totusi si pareri ale oamenilor care au participat la cursurile lui sau care au mai multe detalii despre acesta..
multumesc!
Raspund cam tarziu.
E bun, cu toate ca nu este la fel de celebru precum Bichis sau Zaharia.

Edited by ssenssation, 24 February 2010 - 18:59.


#14
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

 GOC, on 20th January 2009, 02:17, said:

Un bulsit gigantic, pseudostiinta de la A la Z, cu nimic diferit, dealtfel, de escrocheriile americane cu care de mult ne-am obisnuit, gen scientologie, etc. Dealtfel nici nu ma mira ca asa ceva apare in cadrul unui training de vanzari.

Tocmai ai dat dovada de ROMAN. De ce romanii sunt inapoiati si ii vad pe americani drept... diavoli si tot ceea ce este rau.
Din cauza oamenilor ca tine nu avansam! Toate stiintele au fost create ca sa studieze ceva, pentru a putea sa perfectionam domeniul vizat.
Pentru tine un manager nu face nimic, un marketer la fel, iar facultatea de marketing si manangement sunt inutile. Liceul industrial de crosetat ciorapi este IDEALAUL tau in viata. Romanu' crosetand ciorapi iese din criza. Romanul care croseteaza ciorapi conduce o multinationala in viziunea ta, nu?
DAR se pare ca cei care urmeaza asemenea cursuri ajung mari manageri/marketeri, spre deosebire de nelu' care croseteaza si ... a falimentat cu SRLul lui facut in curte.

Quote

Totusi nu strica sa citesti putin, macar ca sa vezi care sunt tehnicile cu care niste sarmani iluzionati cred ca pot pacali pe altii. Iti da ocazia sa te amuzi copios cand mai intalnesti pe unii care chiar le iau in serios si se cred geniali si subtili manipulatori :D

Uite ca eu am absolvit cu 9.75 Comunicare In Afaceri in cadrul Academiei Britanice de Comunicare si Afaceri.
Acolo am invatat cum si cand sa vorbesc la o intalnire (de afaceri), cum sa ma imbrac (stil, culori), cum sa il "citesc" pe un om in functie de: scris/semnatura (in ce parte este inclinat, unde cum si cand subliniaza/ingroasa, etc), pozitia in care sta la masa/pe scaun, ritmul vorbirii, tonul vorbirii, cum este imbracat (stil, culori etc), mimica fetei in raport cu raspunsurile/intrebarile/afirmatiile pe care i le adresez, si multe altele.
Crede-ma ca a functionat tot ce am invatat! NU am pierdut nici timp si nici bani.

Mult succes cu "ciorapii" :).

P.S. Macar daca nu stii despre ce vorbesti, TACI, nu ii mai influenta si pe altii. Tu ai fost acum gen: " HA! nu stiu daca am citit 2 carti la viata mea!" in traducere: nu am citit nici macar 2 carti , dar spus sub o forma ce te face grozav in actiunea asta rusinoasa: ce "jmeker" sunt eu ca n-am citit nici macar 2 carti.

Edited by mvandrei, 05 March 2010 - 01:50.


#15
daniel_O7

daniel_O7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2010
NLP-ul este în primul rând o unealtă de auto-cunoaștere și de dezvoltare personală, cu aplicații în terapie, coaching, training și chair și în medicină. NLP-ul studiază cum funcționează mintea celor care ating rezultate excepționale, și arată ce au ei în comun. Este un sistem de tehnici care cunționează, care au aplicabilitate imediată. Persuasiunea este asociată cu NLP-ul mai ales de oamenii care nu au fost niciodată la un curs serios și de-adevărat de NLP. Mulți dintre cei mai mari coachi din lume îmbină superb tehnicile de NLP cu întrebările și alte tehnici pentru a ajuta oamenii să depășească foarte ușor fobii, probleme, să se orienteze sau să se motiveze. Eu am scăpat de exemplu de fobia de câini învățând cum să nu-mi mai produc singur frica.

#16
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
Robert Dilts, unul din cei mai buni practicieni de NLP din lume, cand mama sa bolnava de cancer a fost trimisa acasa de la spital, medicii ne mai dandu'i nicio sansa, doar cateva zile de trait, s'a inchis cu ea in casa si a facut cu ea tot ce stia el la acel moment legat de NLP. NLP'ul este o metoda de a lucra constient cu subconstientul (asa il vad eu). In primul si in primul rand inseamna auto-cunoastere.

Orice lucru din lumea asta este rau daca este folosit in scopuri rele, si bun daca e folosit in scopuri bune. Normal ca exista persoane care abuzeaza si utilizeaza aceste tehnici in mod egoist, dar la fel sunt si persoane care il utilizeaza cum zicea daniel si pentru a face bine. Depinde ce cauti sa vezi, pentru ca aia vei gasi.

PS: maica'sa s'a facut bine si a mai trait 13 ani. exista pentru cine vrea si explicatii biochimice. vezi bruce lipton.

#17
Iskanderul

Iskanderul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.12.2005
sa raspund la intrebarea initiala, NLP-ul merita aprofundat, Iti poate schimba viata radical.

povestile de manipulare diabolica sunt doar pentru cei care citesc tabloide. In NLP este vorba in primul rand de a te influenta pe tine.

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
@Iskanderul
Ma intreb cum ti-ai aplica tu tie tehnica confuziei pentru a te autostimula sa recurgi la orice mijloc pentru a iesi din ea.
Poate ti-ai crea si un pui de raport cu tine ca sa te iei in seama mai cu spor, sa nu cumva sa te autoignori :)

(pt. cine nu intelege gluma, confuzia si raportul sunt aspecte din teoria nlp - si se invata spre a fi aplicate altora)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate