Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cum sa faci filme (AVI/MPG/DVD/3GP/MP4/etc.) cu titrare inclusa (hardcoded/hardsub)

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Ia matale de AICI acest program.
Setezi la VP (vertical position) 460 sau 450 sau 440 dupa plac(valoare mai mare, scris mai jos). Fontul care-l vrei(eu pun Tahoma bold), marime 24. Celelalte optiuni le lasi default.
In folder trebuie sa ai fisierul .avi si .srt. Obligatoriu .srt! Alegi doar filmul si apesi butonul de Create....
Dureaza 1-2-3, max 5 minute, functie de PC. Rezultatul un fisier cu extensia .divx, il vezi cu DivX Player ( e free, vezi pe codecs.com).
Cand ruleaza filmul, click dreapta pe film si alegi la Subtitles sa afiseze subtitrarea(daca nu o face el singur).
Pozitia subtitrarii afisata de player nu este cea reala de pe TV, pe TV e mai jos.
Fisierului .divx ii schimbi extensia in .avi si il scrii pe un RW. Il bagi in player standalone si apesi tasta Subtitle de pe telecomanda, asta daca nu afiseaza implicit subtitrarea. In functie de rezultat, reglezi inaltimea (VP), marimea fontului sau chiar fontul folosit.
Acest fisier .divx(renumit .avi) eate redat cu subtitrare numai de playerele care "stiu" DivX 6.
Daca nu merge pe player standalone si pe DivX player merge, spune si iti dau alta solutie, dar care dureaza mult mai mult ca timp. Pasii sunt la fel de simpli!

#92
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Dec 29 2008, 00:32, said:

Ia matale de AICI acest program...
Îți mulțumesc, dar am ajuns în punctul din care am plecat: diacriticele.

Dacă pun fișierul original, subtitrarea îmi apare cu caracterele acelea supărătoare. Dacă am fișierul cu subtitrarea cu diacritice (Unicode), AVIAddXSub nu mi-o acceptă:
Attached File  avia_err.jpg   31.7K   46 downloads

Dacă, în sfârșit, reconvertesc fișierul cu diacritice în ANSI, sunt privat de plăcerea vizionării cu o subtitrare de calitate.

Recomandările pe care mi le-ai făcut legate de setări în cazul în care nu se vede subtitrarea le-am găsit aici, le-am tradus (așa cum m-am priceput cu engleza mea de Dâlga) iar fișierul cu traducerea în format PDF se găsește în atașament:
Attached File  AVIAddXSub_subtitrare_nevizibila.pdf   166.5K   58 downloads

#93
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Pai ziceai ca ai si subtitrare cu diacritice, non UNICODE!
De ce nu o folosesti pe aia!
Si pui la Character Set EST EUROPE si la Language ROMANIAN!
Daca tii asa mult la acele filme, nu poti edita subtitrarea in Subtile Workshop?
Sau s-o corectezi cu AutoCorect, ca sa inlocuiesti caracterele UNICODE cu diacritice din setul ANSI?
Eu verific orice subtitrare, chiar de la filme foarte comerciale :(  si o corectez inainte de a scrie/prelucra/converti acel film.
Recunosc, am o bola rea cu gramatica limbii romane si ma dor ochii daca citesc traduceri agramate sau pe langa replica reala!

#94
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Dec 29 2008, 14:16, said:

Pai ziceai ca ai si subtitrare cu diacritice, non UNICODE!
De ce nu o folosesti pe aia!
Si pui la Character Set EST EUROPE si la Language ROMANIAN!...

Mai jos sunt cele trei tipuri de fișiere din propozițiunile anteriooare:
Attached File  combi.jpg   129.27K   34 downloads
Dacă îl folosesc pe cel din stânga sau pe cel din mijloc, subtitrarea îmi apare în film ca atare (fără diacritice, respectiv UNICODE).
Dacă îl folosesc pe cel din dreapta, programul îmi dă mesajul de eroare legat de UNICODE/UTF-8.

În ceea ce privește setările, acestea arată astfel:
Attached File  setari.jpg   77.58K   61 downloads
Cu albastru am marcat setările ca să pot beneficia de diacritice, in timp ce cu verde le-ammarcat pe cele asupra cărora acționez pentru a avea o subtitrare pe gustul meu.

Presupun că aș putea lucra și cu Subtile Workshop/AutoCorect, dar asta merge când dobândesc experiență, care acun este undeva la nivelul -2. Sunt în discuție (la acest moment) în jur de 18 documentare iar acesta este doar începutul și nu vreau să-mi complic umila existență pe gloaba pământească învățând "j'de mii" de programe care fac același lucru; prefer unul, dar bun!

#95
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postm-marian, on Dec 29 2008, 16:16, said:

Am aplicat figura cu Subtitle Workshop.
Attached File  comparatii.jpg   143.55K   36 downloads

În secțiunea din stânga imaginii sunt câteva linii din fișierul de subtitrare original, în cea de la bază sunt aceleași linii văzute în fereastra subtitrării din Subtitle Workshop iar în secțiunea din dreapta imaginii - aceleași linii, salvate într-un nou fișier în format .srt SubRip, cu setarea fonturilor în format EastEurope.
După cum se vede, nu există nici un fel de diferențe în conținutul celor două fișiere.

Astfel, chiar dacă Subtitle Workshop îmi arată textul subtitrării așa cum trebuie, după ce trec totul prin AVIAddXSub, ea îmi apare pe film tot cu caraghioslâcurile din fișierul .srt.

Tare-i păcat, pentru că programul este neașteptat de rapid (peste 700 MB în mai puțin de un minut!):
Attached File  viteza.jpg   29.34K   25 downloads

#96
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postm-marian, on Dec 29 2008, 16:39, said:

Tare-i păcat, pentru că programul este neașteptat de rapid (peste 700 MB în mai puțin de un minut!):

Pina una alta, fa tu proba cu fisierul rezultat pe dvd player si vezi daca merge defel titrarea, indiferet de diactitice si alte alea....

Edited by queensoft, 29 December 2008 - 16:51.


#97
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postqueensoft, on Dec 29 2008, 17:51, said:

Pina una alta, fa tu proba cu fisierul rezultat pe dvd player si vezi daca merge defel titrarea, indiferet de diactitice si alte alea....
Nu pot! Așa cum scriam în Post #90 (pag. 5), după ce începe encodarea, SUPER îmi dă eroare indiferent de setările pe care le fac sau de conținutul fișierului de subtitrare.
Fișierele lucrate cu AVIAddXSub le-am înscris pe două CD-uri. În cel fără diacritice am subtitrare fără diacritice iar în cel cu subtitrarea originală îmi apar porcăriile din zicăturile anterioare.

P. S. Ce program pot folosi ca să fac o captură ecran a unui cadru de film (filmul în modul "pause" la cadrul dorit)?

Edited by m-marian, 29 December 2008 - 17:25.


#98
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea e ca folosesti in SW si in Notepad un font ce nu are si Central European!
Seteaza in Notepad fontul Arial CE(daca e disponibil, vezi setari in Regional Options din control Panel) sau Times New Roman si incearca asa.
La mine merge perfect, in SW trebuie sa se vada in ambele ferestre la fel!

#99
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Dec 29 2008, 21:05, said:

Înainte de toate, trei întrebari:
  • ce utilitar pot folosi pentru a captura un cadru dintr-un film, pe care apoi să-l pot atașa pe forum în format JPG?
  • cum fac să am ambele ferestre în Subtitle Workshop?
  • de ce, la unele fisiere AVI pe care încerc să le încarc în SW, apare o fereastră prin care mi se spune că este un format nerecunoscut, deși în VLC le pot accesa iar la verificarea cu GSpot constat că folosesc aceleași codecuri ca fișierele AVI acceptate de Subtitle Workshop?
Privitor la fonturi, am încercat cu Arial CE și cu Times New Roman, dar degeaba.

Edited by m-marian, 30 December 2008 - 00:05.


#100
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Orice player software are posibilitatea de a face snapshot! Cauta in setari, help,... La VLC este CTRL+ALT+s. Seteaza intai locul unde sa faca poza si formatul in .jpeg

Eu vorbeam de cele 2 ferestre: cea de defilare, unde sunt replicile una sub alta si cea de jos, de editare, unde poti corecta textul!

Ai in atasament si o poza cum ar trebui sa arate! Vezi si setarea de limba din stanga!

Pune analizele cu GSpot la cele 2 filme: cel care merge in SW si cel care nu merge, care zici ca au aceleasi codec-uri, sa le comparam.

Edited by viceroy56, 30 December 2008 - 01:55.


#101
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Dec 30 2008, 01:48, said:

Orice player software are posibilitatea de a face snapshot! Cauta in setari, help,... La VLC este CTRL+ALT+s. Seteaza intai locul unde sa faca poza si formatul in .jpeg

Eu vorbeam de cele 2 ferestre: cea de defilare, unde sunt replicile una sub alta si cea de jos, de editare, unde poti corecta textul!

Ai in atasament si o poza cum ar trebui sa arate! Vezi si setarea de limba din stanga!

Pune analizele cu GSpot la cele 2 filme: cel care merge in SW si cel care nu merge, care zici ca au aceleasi codec-uri, sa le comparam.
Da, m-am prins, dar a apărut o nouă problemă: Subtitle Workshop nu-mi mai deschide decât fișiere codate MPEG, deși am instalate codecurile xdiv și divx.

Am dezinstalat SW, i-am șters urmele din regiștri, am restartat sistemul și am reinstalat SW, dar se comportă la fel. Ce-i de făcut?

#102
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Dezinstaleaza codec-urile. TOATE. Ruleaza un registry cleaner, CCCleaner e bun si free. Vezi ce-l pui sa curete!
Instaleaza de pe codecs.com XP codec Pack si incearca dupa aia sa vezi daca SW deschide filmele. Posibil sa dea eroare. Nui-bai! Il vei folosi numai pentru corectii de text.
Ia si SW 4, chiar daca e beta. Instaleaza-l. Cu asta sigur iti deschide filmele, dar nu are facilitatea de Repair errors (CTRL+I). Il folosesti pentru sincronizare.

Problema cu unul merge, altul nu, e de la VobSub. Ultima versiune nu e "inghitita" de SW 2.51! Sau ia o versiune mai veche de VobSub si inlocuieste-o pe cea care-o instaleaza XP codec Pack!

#103
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Dec 30 2008, 14:24, said:

Dezinstaleaza codec-urile. TOATE. Ruleaza un registry cleaner, CCCleaner e bun si free. Vezi ce-l pui sa curete!
Instaleaza de pe codecs.com XP codec Pack si incearca dupa aia sa vezi daca SW deschide filmele. Posibil sa dea eroare. Nui-bai! Il vei folosi numai pentru corectii de text.
Ia si SW 4, chiar daca e beta. Instaleaza-l. Cu asta sigur iti deschide filmele, dar nu are facilitatea de Repair errors (CTRL+I). Il folosesti pentru sincronizare.

Problema cu unul merge, altul nu, e de la VobSub. Ultima versiune nu e "inghitita" de SW 2.51! Sau ia o versiune mai veche de VobSub si inlocuieste-o pe cea care-o instaleaza XP codec Pack!
Am facut cum ai spus. Acum este instalat doar XP codec Pack:
Attached File  prg_CCleaner.jpg   51.36K   21 downloads

Am încercat să încarc în SW câteva fișiere .avi, dar în v 2.5.4 îmi apare mesajul
Attached File  SW_err.jpg   14.29K   16 downloads

iar în v4.00beta,
Attached File  SW_err1.jpg   8.33K   7 downloads

Iată ce-mi povestește GSpot despre câteva dintre ele:
Attached File  911.jpg   7.34K   14 downloads   Attached File  auschwitz.jpg   8.75K   5 downloads

Attached File  Madagascar.jpg   7.23K   9 downloads   Attached File  Philadelphia.jpg   7.62K   6 downloads  

Attached File  Two_brother.jpg   8.41K   4 downloads  Attached File  Zeitgeist.jpg   8.76K   4 downloads

Ca un nepriceput ce sunt, îmi pun marea întrebare: dacă am 1000 de filme, am nevoie de 100 de codecuri (presupunând o "îmbulzeală" de 10 filme pe un codec)? În fond, le-am dat "papa bun-bun" (XP codec Pack); acum de ce mai face mofturi drăgălașul SW?

N-am găsit vreun frate msi mare, tată sau bunic de VobSub; cel mai bătrân este 2.51

#104
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu chiar nu pot sa-mi dau seama ce este la tine in calculator!!!!!!
Eu de cind ma stiu folosesc doar divx, xvid si ac3.
Foarte, foarte rar mai instalez vreun codec, pentru vreun scop clar si precis !!
Lista de mai jos e scoasa din Virtualdub. Cele galbene sint standard windows.
ffdshow cred ca sint toate codecurile dezactivate, doar decoderul MKV este activat
Helix cred ca sint codecuri lossless (fara pierdere de calitate)
MS H.xxx chiar nu stiu de unde sint acolo !!
Techsmith este de la Camtasia
VMnc nu stiu de unde este
Divx si Xvid..... si cam astea sint toate.
Playere am Crystal (implicit), Media Player Classic (folosesc cu castile, pe placa de sunet 2), VLC (pentru filmele ciudate/corupte/incomplete), QuickTime (exclusiv pentru MOV)
Cred ca-mi functioneaza 99,99% din filmele pe care le-am intilnit (avi, mkv, 3gp, mp4, mov, mpg).

Attached Files



#105
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postqueensoft, on Dec 30 2008, 20:36, said:

Eu chiar nu pot sa-mi dau seama ce este la tine in calculator...
Îți spun eu: ce-i și la mine-n cap, adică NIMIC (sau așa ERA - doar în calculator - fără codecurile de la DivX)!

Acum, că le-am luat de la băieții buni și le-am pus la băiatul cel rău, SubtitleWorkshop se mișcă de parc-ar fi viu!

La mine, lista de codecuri scoasă de GSpot este și mai subțire, și cred c-o s-o fac "foiță de țigare" (poate fac iar cine știe ce altă ghidușie!):
Attached File  video_compression.jpg   15.93K   19 downloads

Țineti-mi pumnii și urați-mi "spor în producție" (sau rugați-vă lui Doamne-doamne: "dă-i noroc ăstuia, să scăpăm de sâcâielile lui!")   ;)

#106
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Parca nu vad nici XVID acolo?!
Mah, ce am zis eu ?! Deja de vreo 3 ori !!! Divx, Xvid (astea-s video) si AC3 (asta e audio). Si tu nu le ai pe astea. Daca zici ca ai bagat un codec pack, de ce nu apar divx si xvid ?!

#107
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006

View Postm-marian, on Dec 30 2008, 21:39, said:

La mine, lista de codecuri scoasă de GSpot este și mai subțire, și cred c-o s-o fac "foiță de țigare" (poate fac iar cine știe ce altă ghidușie!):
Uite in atasament cum configurezi ffdshow decoder din XP Codec Pack.
Daca tot nu merge, ia tot de pe codecs.com codecul XviD si instaleaza-l.
E prima oara cand vad ca dupa instalarea XCP, sunt filme XviD care nu merg!
Pe n'spe sisteme facute de la zero, doar asta am instalat si n-am avut niciodata probleme! Filme rulate cu Media Player Clasic(din XCP) sau Windows Media Player!
Nu discutam VLC, GOM Player sau KMPlayer! Tie iti trebuie sa mearga SW! Deci cu WMP incerci filmele! Daca merg, atunci obligatoriu merg si in SW!
Asta daca SO (Win XP) nu e "busit" la greu!
Vezi ca in XCP e un utilitar numit Codec Detective. Ruleaza-l si vezi ce ai instalat! Adica ce functioneaza corect, ca instalate or fi ele...

Edited by viceroy56, 31 December 2008 - 00:05.


#108
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postqueensoft, on Dec 30 2008, 21:50, said:

Parca nu vad nici XVID acolo?!
Nu, nu vezi! Deocamdată... "non multus sed multa"! Ce-o fi mai târziu... să trăim noi până atunci!

Am băgat Codec Pak care mi-a "vărzuit" celelalte codecuri, așa că am dat flit la tot ce era codec (inclusiv din regiștri), am luat apoi și am pus doar codecurile de la DivX, iar acum jucărioara mea lucrează deja la cel de-al 5-lea film cu titrare inclusă și merge de zbârnâie!

Am pus toate filmle cu subtitrae inclusă într-un folder unde nu sunt fișiere de subtitrare iar de acolo le vizualizez cu VLC; am imagie, am sunet, am subtitrare, deci totul este OK.

Urmează să găsesc un program de prăjit CD-uri (Nero 5, pe care il am de pe vremea când tipul dădea foc Romei) nu-mi merge; am folosit până de curând Furn4Free, dar văd că și ăsta și-a luat nasul la purtare. Știți vreun utilitar  free sau trial" de avarie" pentru fript CD/DVD?

Edited by m-marian, 31 December 2008 - 00:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate