Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cum sa faci filme (AVI/MPG/DVD/3GP/MP4/etc.) cu titrare inclusa (hardcoded/hardsub)

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Dec 31 2008, 00:05, said:

...
Deocamdată, până când termin cu documentarele, stau cumințel în călimara mea și nu mai modific nimic în sistem. După ce le văd pe player standalone pe toate, o să-mi permit luxul experimentărilor!

Îți mulțumesc mult și ție pentru ajutorul pe care mi l-ai acordat ca să depășesc o situație - pentru mine - fără ieșire!

#110
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

View Postm-marian, on Dec 31 2008, 00:20, said:

Nu, nu vezi! Deocamdată... "non multus sed multa"! Ce-o fi mai târziu... să trăim noi până atunci!

Am băgat Codec Pak care mi-a "vărzuit" celelalte codecuri, așa că am dat flit la tot ce era codec (inclusiv din regiștri), am luat apoi și am pus doar codecurile de la DivX, iar acum jucărioara mea lucrează deja la cel de-al 5-lea film cu titrare inclusă și merge de zbârnâie!

Am pus toate filmle cu subtitrae inclusă într-un folder unde nu sunt fișiere de subtitrare iar de acolo le vizualizez cu VLC; am imagie, am sunet, am subtitrare, deci totul este OK.

Urmează să găsesc un program de prăjit CD-uri (Nero 5, pe care il am de pe vremea când tipul dădea foc Romei) nu-mi merge; am folosit până de curând Furn4Free, dar văd că și ăsta și-a luat nasul la purtare. Știți vreun utilitar  free sau trial" de avarie" pentru fript CD/DVD?

Pai am zis sa dai afara TOATE codec-urile si sa cureti registrii inainte de XCP!
Ia CDBurnerXP, free!
Si mai bun e IMGBurn, la fel, FREE!
La multi ani, forumisti!

Edited by viceroy56, 31 December 2008 - 10:07.


#111
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
La fel tie si tuturor forumistilor, fie ei membrii sau vizitatori!

Bun, adica nu e bun, adica ai facut ce-ai facut si mi-ai dat si mie "boala" cu SW nu mai reda filmul incarcat!

Glumeam! Da' am patit-o si eu cu UN film care nu mai ruleaza cu niciun player ce foloseste codecurile din sistem.
Un XviD 1.1, o versiune mai ciudata. Inainte mergea! Acum NU. Si am gasit si explicatia: am instalat Media Player Clasic Home Cinema! O versiune cu suport HD mai bun! Si de aici "buba"! La mine nu e o problema, ca duc filmul pe alt PC, dar ca  idee, nu cumva ai facut si tu la fel?
N-am incercat sa sterg MPCHC-ul sa vad daca isi revine SW-ul, dar e posibil sa nu-si revina decat cu reinstalare de Windows.

L.E. REZOLVAT!
Am dezinstalat XP Codec Pack.
Merge filmul, decodat de divx.ax!
Se pare ca ultima versiune de XPCP are bug-uri. Am sa instalez o versiune mai veche, sa vad daca mai face!

Edited by viceroy56, 03 January 2009 - 19:33.


#112
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postviceroy56, on Jan 3 2009, 19:21, said:

... Se pare ca ultima versiune de XPCP are bug-uri...
Bună seara!

Eu nu am găsit decât două versiuni de XPCP: una care refuza să se instaleze (și care probabil ar fi mers) și una care se instala dar care apoi dădea totul peste cap! Și, pentru că și la mine necazul venea tot de la XP Codec Pack, l-am "gunoit" iar acum trebile merg ca unse!

În urma cosmetizărilor software, codecurile pe care le am sunt subțirele de tot. Exceptându-le pe cele instalate implicit odată cu Windows-ul, am doar Xdiv, DivX și-un amărăștean de ac3 (habar n-am ce versiuni, că mi-e "rușine" să sap acum prin calculatrice, dar sunt bune!).

Am o nelămurire legată de Subtitle Workshop: am găsit manualul tradus în limba română de către un oarecare yonutz80 pentru versiunea 2.51, aceeași pentru care Mtz a scris fișierul de interfață RomânĂ.lng (nume schimbat ulterior în romanian.lng). Opțiunile din secțiunea 2.3 nu se pupă de nici o culoare nici cu cele din program dar nici cu cele din versiunea în limba engleză a manualului (cea care este apelată din meniul Help). În împricinatul manual apar opțiuni și combinații de taste inexistente în realitate. Mai există cumva și vreo altă traducere a fișierului romanian.lng în afară de cea a lui Mtz?

#113
qazqazqwerty28

qazqazqwerty28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2009
Eu am gasit AviRecomp pentru unit titrarea cu filmul, dar la titrarile .srt nu ma lasa sa le modific dimensiunea; asa ca am luat si Jubler Subtitle Editor, le fac .ssa/.ass, dupa care incarc filmul si titrarea in AviRecomp si ma lasa sa maresc dimensinea fontului.
Problema ar fi ca toata treaba cu recodatul filmului e de durata-cel putin la mine duce pana la 2-3 ore, iar pc-ul se misca foarte greu.

#114
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Da' de ce folosesti AviRecomp? Nu reda playerul DivX 6(Ultra DivX)? Ai incercat cu AviAddXSub si nu reda subtitrarea?
Daca nu merge, asta e! Ai grija sa pui in AviRecomp EXACT aceleasi caracteristici ale filmului original, rezolutie, FPS, bitrate, codec(asta poti sa-l modifici, alege XviD)!

#115
mihaitza_jupanu_90

mihaitza_jupanu_90

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.02.2008
Unde gasesc fratele meu fisieru pentru formatare ????

Edited by Administrator, 23 February 2009 - 16:18.
nu mai da quote la 4 pagini pentru un reply!


#116
kadyul

kadyul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2009
salutare ....

am si eu un fisier mpeg4 pe care vreau sa-l vad pe DVD Player ...din pacate nu am sunet ... pe calc merge fara probleme .... ce as putea face ?
am incercat apoi sa fac cu nero un DVD Video ...dar nu vrea sa mi le scrie ........ astept sugestii ...multumesc anticipat !!

#117
iurianu

iurianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2007
linkul de la erightsoft.info nu merge
SUPER se poate scoate si de aici:
http://www.filehippo.com/download_super/do...15348285b073b8/

#118
iurianu

iurianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2007

View Postiurianu, on 29th April 2010, 11:38, said:

linkul de la erightsoft.info nu merge
SUPER se poate scoate si de aici:
http://www.filehippo.com/download_super/do...15348285b073b8/

Inca ceva, eu folosesc xvid4psp pentru hardcodare, fara nici un alt program in plus

http://www.videohelp.../tools/XviD4PSP

#119
ESN1

ESN1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.12.2009
Attached File  asdddddd.JPG   136.98K   48 downloads



de ce ?

Edited by ESN1, 01 May 2010 - 09:36.


#120
daniturus

daniturus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.04.2010
Buna Seara, nu imi puteti spune, daca stiti, cum sa extrag o subtitrare hardsub de pe un mkv?

#121
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
La mine merge destul de usor si repede cu k-lite codec versiunea full, virtual dub cu plug-in de subtitle si divxland.

#122
houston

houston

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 13.09.2007
OFFFF.... chiar nu se poate sa pui o subtitrare direct in film si sa-l recodez in mp4/3gp pentru tel mobil?

eu am unu (Cucusoft DVD Ripper + Video Converter Ultimate) dar si asta are o hiba (nu pastreaza aspect ratio original indiferent de ce optiune aleg -eu avand nevoie de 4:3 la rezolutie 320x240) + DirectVobSub care, se pare ca isi face treaba.
Folosind programu asta am reusit sa recodez doar episoade din Miami Vice ( ca pe vremea aia nu stiau aia de 16:9 widescreen si nu a existat problema cu aspect ratio)

DACA aveti sau stiti vreun program care sa puna subt in film si sa faca encode si sa nu aibe bug-uri anuntati-ma si pe mine.

Va multumesc.

Attached Files


Edited by houston, 14 May 2011 - 17:39.


#123
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Virtual Dub. Are un plugin special pentru treaba asta.

#124
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
eu folosesc asta http://www.pocketdiv...et/EN_index.htm de vro 5 ani

#125
houston

houston

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmario_bros, on 14th May 2011, 18:37, said:

eu folosesc asta http://www.pocketdiv...et/EN_index.htm de vro 5 ani

Da, dar PocketDivXEncoder scoate .avi... Eu am nevoie mp4 cu setari pentru tel mobil nokia C3 (320x240, de preferat codarea sa se faca cu H264 Codec-cel mai bun)

#126
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Nu credeti ca ar trebui facut update la aceste programe? Sunt cam vechiute...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate