Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

De ce sunt psihiatrii cei mai atei dintre medici?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#19
mingus

mingus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 09.12.2006

View PostSylvestru, on Jul 4 2008, 18:52, said:

Ipoteza mea este ca psihiatrii sunt cei mai putin in masura sa inteleaga ceva despre ce este Dumnezeu.

Insinuezi ca Dumnezeu e o boala psihica? Nu prea are sens. Poate vrei sa spui ca "psihiatrii sunt cei mai putin in masura sa inteleaga ceva despre ce este credinta in Dumnezeu."

#20
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Va pierdeti vremea cu comentarii aproape inutile despre (alt;al catelea?) studiu fara nici un fundament.

        mingus,da-mi voie sa nu fiu de acord cu ipoteza ta.Nu-ti trebuie o pregatire de psihiatru ca sa tragi concluzia amintita de tine cu formarea religiilor.
       Restul e degeaba.

#21
mingus

mingus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 09.12.2006

View Post.Cris.M., on Jul 5 2008, 03:07, said:

Nu-ti trebuie o pregatire de psihiatru ca sa tragi concluzia amintita de tine cu formarea religiilor.

Nu-ti trebuie pregatire ca sa tragi concluzia, dar iti trebuie in schimb sa te gandesti la aceasta problema, adica sa te gandesti la formarea credintelor. Iar cei care se gandesc de obicei la aceasta problema sunt cei care au de a face cu ea adeseori, de exemplu psihiatrii.

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007
Majoritatea nebunilor internati cu care psihiatrii au de-a face se cred Napoleon sau Cristos. Cred ca saracii medici s-au saturat de divinitate.

#23
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postedy_wheazel, on Jul 5 2008, 06:34, said:

Majoritatea nebunilor internati cu care psihiatrii au de-a face se cred Napoleon sau Cristos. Cred ca saracii medici s-au saturat de divinitate.
Deci sa inteleg ca Napoleon e doar un mit?
Da' de Napoleon nu s-au saturat? N-au postulat inca natura fictiva a acestui personaj? Ar trebui s-o faca. Pentru ca vorba aia, toti nebunii se cred napoleoni.

#24
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Da, Bean, intr-adevar, daca nebunii se cred napoleoni, rezulta ca Dumnezeu nu reprezinta doar un mit .

Edited by Doctoru_lu_peshte, 05 July 2008 - 07:28.


#25
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006

View Postmaltese, on Jul 4 2008, 20:34, said:

Eu mai tare m-as teme de un legist care are de a face zilnic cu "necuvantatoare" decat de un psihiatru.
:lol: asa este :lol: oare e adevarat ca sunt periculosi cum ii portretizeaza prin filme ? fac sex cu cadavrele ?

#26
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postedy_wheazel, on Jul 5 2008, 06:34, said:

Majoritatea nebunilor internati cu care psihiatrii au de-a face se cred Napoleon sau Cristos. Cred ca saracii medici s-au saturat de divinitate.

Uite la Iasi  ce s-a intamplat, sunt doua paragrafe dintr-un articol  de aici : http://www.ziaruldei...ida_159314.html

In decembrie 1996, un barbat si-a ucis fiul, in timpul unui delir mistic, taindu-i limba, scotindu-i ochii cu furculita si scalpindu-l. Dan Ursu (29 ani) si-a ucis fiul in virsta de sapte ani dupa ce cu citeva zile inainte ii cumparase un bradut si jucarii pe care ar fi trebuit sa i le daruiasca de Craciun. In numai citeva zile, comportamentul tatalui s-a schimbat brusc: dintr-un om normal, el s-a transformat intr-un nebun care vedea in orice persoana pe Satana. El a declarat procurorilor ca, de fapt nu si-a ucis fiul, ci pe Satana, pentru ca asa i-au zis "vocile".

In februarie 2002, un tinar a ucis un adolescent cu 12 lovituri de cutit in numele Satanei. Emanuel Craiu (29 de ani) s-a trezit in miezul noptii din somn, a luat un cutit, a coborit in fata blocului si a lovit prima persoana care i-a iesit in cale. Parintii tinarului au declarat la vremea respectiva ca acesta intrase intr-o secta si incepusa sa vorbeasca des despre Dumnezeu si Satana si despre faptul ca oamenii din jurul lui nu sint credinciosi. In timpul anchetei, Craiu a declarat ca "l-a omorit pe Satana".


#27
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Sorinele, ia zi tu in cazurile astea cine e de vina, omul, Dumezeu sau Satana.

Edited by Doctoru_lu_peshte, 05 July 2008 - 19:26.


#28
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostDoctoru_lu_peshte, on Jul 5 2008, 20:26, said:

Sorinele, ia zi tu in cazurile astea cine e de vina, omul, Dumezeu sau Satana.

cei care manipuleaza prin religie sunt de vina. gandeste-te ca dai aceeasi doza de religie la 2 oameni diferiti. pe unul reusesti sa-l convingi iar celuilalt ii pulverizezi creierul.

#29
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Posttzotzolyno, on Jul 4 2008, 05:13, said:

Dacă aveți chef și timp, uitați-vă la un film care se leagă de psihiatrie să vă faceți doar o mică parte din imaginile ce se desfășoară-n realitate: The Awakenings (cu R. de Niro și R. Williams).

ce treaba are filmul The Awakenings cu psihiatria ? ....absolut nici una !

#30
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

View Postkonami, on Jul 5 2008, 20:33, said:

cei care manipuleaza prin religie sunt de vina. gandeste-te ca dai aceeasi doza de religie la 2 oameni diferiti. pe unul reusesti sa-l convingi iar celuilalt ii pulverizezi creierul.

Am citit lunga argumentare despre boli psihice.....interesanta dar nu chiar convingatoare.Si oricum veche.
Observ doua planuri pe care se bazeaza intreaga argum,entatie:

1: boala psihica nu este o dereglare biologica.

2. boala psihica este diferenta de comportament pe care mojoritatea o considera asupra unui individ.

Acum ceea ce doresc eu este o diferenta intre boala psihica si o problema psihologica si sa stiu ca un creer de bolnav psihic functioneaza in aceeasi parametri ca si creerul meu. (ma rog nu al meu....al unei persoane normale)
Daca nu   exista asa ceva atunci toata argumentatia ta se duce pe apa sambetei.
Adica sa stii unde se trage linia intre psihiatru si psiholog (hint.....psihologul se ocupa de oameni sanatosi ,psihiatrul de oameni nebuni)
Si apoi sa delimitam bolnavii psihici de cei cu probleme psihologice.

Psihiatrii  sunt cei mai atei dintr-un motiv extrem de clar.Pentru ca ei stiu cel mai bine cum functioneaza mintea umana.
E destul de clara treaba asta.....nu e nevoie de tot felul de abateri  filosofice.

Edited by comosicus22, 05 July 2008 - 22:49.


#31
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
comosicus, depresia de ce tine ? psihologie sau psihiatrie ?

#32
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postryanna, on Jul 5 2008, 21:13, said:

ce treaba are filmul The Awakenings cu psihiatria ? ....absolut nici una !
Tu ești „friptă la neuroni” sau ce? „The Awakenings”(film premiat cu vreo 3 Oscar-uri) tratează drama la care au luat parte psihiatrii, surorile medicale și rudele pacienților internați într-un sanatoriu de boli psihice și neurologice tratați cu DOPA.
Au, care parte n-o-nțelegi? Ce treabă are „The Awakenings” cu psihiatria?! Păi după tine evident că „absolut nici una”...  :deadtongue:

Am subliniat filmul ăsta ca să vă aduceți aminte ce ușor e să fii medic acolo...dar legătura între ateism și psihiatrie nu e directă, eventual se câștigă.


Konami, depresia ține de ambele. În stadiile inițiale se tratează mai degrabă la psiholog în timp ce în cele finale la psihiatru.

Edited by tzotzolyno, 05 July 2008 - 23:09.


#33
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

View Postkonami, on Jul 6 2008, 00:03, said:

comosicus, depresia de ce tine ? psihologie sau psihiatrie ?

nu stiu...tocmai de aceea te intreb pe tine
dupa mine cred ca e vorba de graviditate....daca din depresie incepi sa urlii si sa spargi geamuri si sa te tai cu lama atunci ...psihiatrul
daca doar incepi sa plangi...psihologul

mdaaa scuze....am vazut tarziu postul lui  tzotzolyno

Edited by comosicus22, 05 July 2008 - 23:14.


#34
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Posttzotzolyno, on Jul 5 2008, 23:08, said:

Tu ești „friptă la neuroni” sau ce? „The Awakenings”(film premiat cu vreo 3 Oscar-uri) tratează drama la care au luat parte psihiatrii, surorile medicale și rudele pacienților internați într-un sanatoriu de boli psihice și neurologice tratați cu DOPA.
Au, care parte n-o-nțelegi? Ce treabă are „The Awakenings” cu psihiatria?! Păi după tine evident că „absolut nici una”...  :deadtongue:

Am subliniat filmul ăsta ca să vă aduceți aminte ce ușor e să fii medic acolo...dar legătura între ateism și psihiatrie nu e directă, eventual se câștigă.


multumesc pt. compliment


filmul THE AWAKENINGS prezinta o epidemie de ENCEFALITA !!!!!!!!!!!

Encefalita e o inflamatie a creierului care rezulta de obicei in urma unei infectii virale. Cand creierul se inflameaza-devine mai mare de volum si iritat-circulatia normala a sangelui este alterata, conducand la simptome precum: confuzia, febra si cefaleea (durerea de cap severa). Encefalita e o boala destul de rara.

in film este vorba de ENCEPHALITIS LETHARGICA .

Encephalitis lethargica (EL) or von Economo disease is an atypical form of encephalitis. Also known as "sleepy sickness" or as "sleeping sickness" (though different from the sleeping sickness transmitted by the tsetse fly), EL is a devastating illness that swept the world in the 1920s and then vanished as quickly as it had appeared. First described by the neurologist Constantin von Economo (1876-1931) in 1916, EL attacks the brain, leaving some victims in a statue-like condition, speechless and motionless.[1] Between 1917 and 1928, an epidemic of encephalitis lethargica spread around the world; no recurrence of the epidemic has since been reported, though isolated cases continue to occur.[2][3]

Encefalita epidemica (encefalita letargica) sau boala Von Economo este o neu-roinfectie virotica din grupul polioencefalitelor, care afecteaza in special nucleii extrapiramidali din mezencefal si diencefal. Este mai frecventa la tineri si evo­lueaza in doua stadii: un stadiu acut si unul cronic (parkinsonismul postencefalitic). Episodul acut apare dupa o incubatie de 1 - 3 saptamani (infectia se transmite pe cale nazo-faringiana) si are un debut cu aspect gripal (febra, frison, cefalee, varsaturi). Mai rar debutul este insidios sau inaparent. Debutul infectios este urmat de semnele caracteristice bolii: stare de somnolenta prelungita, uneori inversarea ritmului somn- reghe (hipersomnie diurna, insomnie nocturna), paralizii oculare (ptoza palpebrala, trabism, diplopie), tulburari vegetative (hipersalivatie, crize sudorale) si miscari nvoluntare. Dupa o perioada (de luni sau ani) se instaleaza treptat stadiul cronic parkinsonismul postencefalitic). Acest stadiu este caracterizat prin hipertonie rigiditate), facies inexpresiv, mers cu pasi mici, tremuraturi, in special la cap si naini.
Tratamentul in stadiul acut se face cu antibiotice, corticoterapice si gangliople-;ige. in stadiul de parkinsonism, cu Romparkin, tranchilizante, vitamine din grupa $ si dopamina. Azi nu mai intalnim forma acuta de encefalita letargica.


ENCEFALITA nu are NIMIC de a face cu PSIHIATRIA sau PSIHOLOGIA !!!!!!!!

puteai sa dai un google si sa nu te faci de ras .

Edited by ryanna, 06 July 2008 - 00:01.


#35
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postryanna, on Jul 6 2008, 00:57, said:

filmul THE AWAKENINGS prezinta o epidemie de ENCEFALITA !!!!!!!!!!!

Encefalita e o inflamatie a creierului care rezulta de obicei in urma unei infectii virale. Cand creierul se inflameaza-devine mai mare de volum si iritat-circulatia normala a sangelui este alterata, conducand la simptome precum: confuzia, febra si cefaleea (durerea de cap severa). Encefalita e o boala destul de rara.

puteai sa dai un google si sa nu te faci de ras .
Nu-mi da definiții că știu bine ce e.
Cum „n-are”, pt Dumnezeu! Encefalita e doar forma acută a bolii. Ce aveau pacienții respectivi era forma cronică a bolii care cuprinde printre altele manifestări neurologice...Boală secundară encefalitei. Până și efectele secundare ale tratamentului țin de psihiatrie.
Și meningita de ex e o boală-n forma acută care determină manifestări cronice ca și complicații.
E chiar așa greu să-ți dai seama. Tu crezi că aia erau proști de au băgat pacienții respectivi la sanatoriu și nu la „Infecțioase”? Înțelege, e logic! Are clar legătură cu psihiatria!

#36
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
mai degraba filmul "Zbor deasupra unui cuib de cuci" e despre psihiatrie decat "THE AWAKENINGS"  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate