Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Program de securitate

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Lupoaica87

Lupoaica87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.06.2007

View PostRavy, on Jul 3 2008, 16:39, said:

am mentionat de laptop ca este mai dificil de "scos bateria" pt Bios, pleci cu el unde vrei, iar despre fingerprint intr-adevar nu stiu eu "metode"... ca nu m-a interesat... (a se intelege ca nu au fost persoane pe care le cunosc sa se fi blocat singure si sa-mi ceara ajutorul, si nu altceva :D )
Acuma partea rea si pt laptop este ca... Daca ziua il iei la servici/scoala... totusi noaptea-i lungaaaaa si numa buna de "testat"...

mai e si dezavantajul ca momentan nu imi permit un laptop.
si mie nu prea imi plac laptopurile... Eu ma mai si joc, mai un internet, o muzica ceva. pe laptop e mai dificil...

#20
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

View Posteiffel, on Jul 3 2008, 16:28, said:

Chestia cu Fingerprint nu se merita - 10 minute in plus ca sa treci de ea... Dar un Laptop ar fi o idee - pleci cu el de-acasa si nu mai are in ce sa se uite :D

0000000000 - esti chiar haios cu sfaturile tale, si cand ma gandesc ca pe alte topicuri te alearga mama ca nu te-ai culcat la timp ...
De fapt ma alearga sa intre ea la PC   :lol: .In plus spune: "acum e vara, e cald, e frumos, mai stai si tu pe afara nu numai acolo!".Vreo solutie sa creada ca eu sunt pe afara si eu sa fiu la PC nu exista?  :lol:

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

iar despre fingerprint intr-adevar nu stiu eu "metode"... ca nu m-a interesat...

Vezi la Mythbusters pe Discovery ce solutii au gasit. Le-am testat si eu si chiar functioneaza. Nu trebuie decat sa faci rost de amprenta persoanei respective, iar cand locuiesti impreuna nu cred ca se mai pune problema cum...

Quote

Vreo solutie sa creada ca eu sunt pe afara si eu sa fiu la PC nu exista?

Fa-ti o holograma si pune-o in geam :D

#22
Lupoaica87

Lupoaica87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.06.2007
mda, mi-a murit sursa weekendul asta, deci dupa ce o schimb zilele astea, trebuie neaparat sa imi schimb si windowsu, deci sa am programelul pregatit

#23
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
deci pe scurt un mic rezumat la ce trebuie sa fii atenta ca sa/i ingreunezi lui cat mai mult munca.


1.  lacat fizic pe pc.
2.  parola bios
3.  instalare de windows noua fara connectare la retea.  /dupa ce ai instalat windowsu dai start-run-compmgmt.msc     te duci la local users and groups- users
pui parola la contul/urile de administrator.  dai disable la contul de guest.
4.  instalezi un antivirus, un firewall si un antispyware toate cu protectie activa.   kaspersky comodo SUPERAntiSpyware ar fi cea mai buna varianta. sa nu uiti sa le parolezi da cu alta parola decat cea de bios s-au cea de windows
5.  connectezi cablu de retea si faci update la windows la antivirus antispyware si la firewall.
6.  shutdown. scos alimentarea de la floppy si de la cd/dwd-rom si shimbat ordinea de boot in bios. dai disable la floppy si la cd/dwd rom boot.
7.   again compmgmt.msc  la users creezi un nou user.  again alta parola    
8.  ready to use  cu noul account creat la punctul 7


NB.   parolele sa fie diferite. minim 8 caractere cu litere cifre si diacritice

        noua instalare si configurare e bine sa o faci in alt loc decat acasa.

asta ar trebuii sa-i ingreuneze mult munca de supraveghere.

nu rula nimica ce ti se trimite pe mail s-au pe instant messaging decat cu o prealabila scanare cu kaspersky si pe siteul virustotal.com


ar fi indicat sa te si informezi cum sa setezi optim sistemul de operare si slotuiile de securitate ptr a evita eventualele brese lasate liber.

Edited by Blackhat, 08 July 2008 - 12:14.


#24
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Iti eu ce faci: cand pleci de acasa, scoti toate cablurile din calculator posibile: de la sursa , de la monitor, de la ce mai poti tu, si ia-le cu tine. Iar toate documentele pe care vrei sa nu le vada, le pui pe un stick, ceva si le stergi din calculator.

#25
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View Postpro_windows, on Jul 8 2008, 13:24, said:

Iti eu ce faci: cand pleci de acasa, scoti toate cablurile din calculator posibile: de la sursa , de la monitor, de la ce mai poti tu, si ia-le cu tine. Iar toate documentele pe care vrei sa nu le vada, le pui pe un stick, ceva si le stergi din calculator.
Nu mai bine ia PC-ul si lasa cablurile?  :lol:

#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBlackhat, on Jul 8 2008, 13:07, said:

nu rula nimica ce ti se trimite pe mail s-au pe instant messaging decat cu o prealabila scanare cu kaspersky si pe siteul virustotal.com
Daca tipul se pricepe asa bine, atunci stie sa faca un mic tool care nu e detectat de nimic (nici n-ai idee cat de usor se pot face), asa ca varianta asta cade cu brio :P

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai bine scoate hardul si il pui in geanta la plecare.
Parolele de BIOS sau de Windows sunt frectie. La piciorul mesei.

#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Posteiffel, on Jul 8 2008, 14:10, said:

Cel mai bine scoate hardul si il pui in geanta la plecare.
Parolele de BIOS sau de Windows sunt frectie. La piciorul mesei.
Ei, uite ca asta chiar pare o idee buna. :)

Fara parole, fara nu-stiu-ce configuratii... ca doar n-are cum sa hack-uiasca, daca n-are ce. ;)

#29
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005

View Postpro_windows, on Jul 8 2008, 13:24, said:

Iti eu ce faci: cand pleci de acasa, scoti toate cablurile din calculator posibile: de la sursa , de la monitor, de la ce mai poti tu, si ia-le cu tine. Iar toate documentele pe care vrei sa nu le vada, le pui pe un stick, ceva si le stergi din calculator.


asa si ce face daca omu are o interfata pe usb ptr hdd si il monteaza in compul lui?

View Posteiffel, on Jul 8 2008, 14:10, said:

Cel mai bine scoate hardul si il pui in geanta la plecare.
Parolele de BIOS sau de Windows sunt frectie. La piciorul mesei.


View Postalexcrist, on Jul 8 2008, 14:13, said:

Ei, uite ca asta chiar pare o idee buna. :)

Fara parole, fara nu-stiu-ce configuratii... ca doar n-are cum sa hack-uiasca, daca n-are ce. ;)


asta e cea mai buna varianta.

eu am dat doar o solutie la intrebarile ridicate de initiatoarea topicului si care nu presupune mutarea calculatorului sau a componentelor din el.  :D


View Postalexcrist, on Jul 8 2008, 14:04, said:

Daca tipul se pricepe asa bine, atunci stie sa faca un mic tool care nu e detectat de nimic (nici n-ai idee cat de usor se pot face), asa ca varianta asta cade cu brio :P

astept atuncea sa-mi faci tu un tool de asta si sa ma hackuiesti cu el. promit  ca il rulez si nu ma infectez :P

Edited by Blackhat, 08 July 2008 - 13:27.


#30
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBlackhat, on Jul 8 2008, 14:23, said:

astept atuncea sa-mi faci tu un tool de asta si sa ma hackuiesti cu el. promit  ca il rulez si nu ma infectez :P
Ca nu t infectezi tu, e altceva... eu vorbeam strict dpdv al detectiei antivirus. Sunt cateva exemple si pe aici, pe Softpedia, de "virusi" home-made, lansati pe retele DC++, si multi useri s-au ars din cauza lor... niciun AV nu le-a detectat decat dupa cateva zile, dupa ce au fost trimise sampleuri la semnat.

Edited by alexcrist, 08 July 2008 - 14:54.


#31
Lupoaica87

Lupoaica87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.06.2007
problema cu luatul hardului este ca eu am 3 harduri. si sa ma car cu ele prin aglomeratie si caldura, nu se duc naibii?

#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Organizeaza-te pe un singur hdd... si daca le protejezi fizic nu cred ca o sa fie mai cald la tine in geanta decat ii este cand functioneaza... Mai frig sa nu-i fie... (ideea de baza este sa ai grija la schimbarile bruste de temperatura de la - la + si invers... sau mai bine zis inainte de a le cupla inapoi la calc lasa-le 30 de minute sa intre in temperatura ambientului...)

Bafta!

#33
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View PostLupoaica87, on Jul 9 2008, 10:41, said:

problema cu luatul hardului este ca eu am 3 harduri. si sa ma car cu ele prin aglomeratie si caldura, nu se duc naibii?
Ce o sa-ti spun eu nu reprezint un sfat tehnic legat de PC, insa tu spui ca sunteti prieteni si probabil va iubiti. Cred ca in primul rand ar trebui sa existe incredere intre voi doi si apoi fiind dat acest lucru ar trebui ca ori tu sa nu ai nimic de ascuns fata de el, ori el sa fie incredintat ca tu esti pe deplin fidela.
Problema ta nu se va rezolva umbland la PC, ci la voi. :)
Incearca sa discuti asta serios si politicos cu el si gasiti solutia cea mai buna.

/imi cer scuze pentru eventualul offtopic

Edited by pykko, 09 July 2008 - 21:49.


#34
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Ce antivirus are ? Daca ai putin timp cumparati un antivirus bun de tot, intra pe tot feluri de situri lpine de virusi, downloadeaza ceva de acolo, meri pe virustotal si vezi daca acel virus izolat de tine e detectabil de antivirusul lui. Daca nu e trimite-i un joc, etc cu virus inclus, fara ciuperci, si mai castigi ceva timp. A da si daca vrei sa il faci gelos mai faci un cont de messenger (ce fel de messenger cu care vorbesti) si te faci ca ai un amant. Poate ii crapa biosul de ciuda. A da si mai sus am vazut ca se pricepe pe Linux, dar pe Mac? (Leopard)

Edited by icamaster, 12 July 2008 - 21:27.


#35
neonz

neonz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2007
Hello, uite poate te ajuta asta:
Encrypting File System
Tutorial: Using File Encryption

Disable LM Hash keys

How to use the SysKey utility
SysKey on USB drive

Ideea e sa activezi sistemul de encriptie din windows si sa faci un startup key cu SysKey pe care il pui pe un stick (o sa-l folosesti de fiecare data cand intri in windows). Pe langa asta incearca sa folosesti o parola puternica pe care sa nu poata sa o sparga usor prin bruteforce. Avantajul acestei metode este ca atat timp cat tu nu esti la pc logata pe userul tau el nu poate sa-ti deschida fisierele, ele fiind criptate.  Acest lucru ramane valabil chiar daca reuseste sa le copieze prin retea, sau e pe alt user la calculator sau whatever. Dezavantajul este ca daca pierzi cheia de startup sau uiti parola nu mai ai cum sa recuperezi datele, deci probabil cel mai bine ar fi sa activezi EFS doar pt partitia de windows si unde ai program files si sa lucrezi/salvezi datele care nu te deranjeaza sa fie vazute pe alta partitie.

Pe langa toate astea instaleaza un antivirus si un firewall bun (bineinteles trebuiesc configurate cum trebuie, era pe aici pe forum un topic in privinta asta) pe care le protejezi cu parola, updatezi windowsul prin windows update (daca nu ai deja, instalezi SP 3) si incearca sa citesti si asta:
Improving Windows XP.

In principiu, asta cred ca este maximul de protectie pe care il poti atinge in windows. Sper sa-ti fie de ajutor, succes!

#36
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007
Amuzant, ce sa mai...

Daca lucreaza cu retele + linux si tu nu stii o iota de criptografie, si mai are si acces fizic la PCul tau, eventual el e cel care il repara... NICIO sansa de a-ti ascunde informatiile.

O solutie ar fi incriptarea datelor folosind niste volume PGP.
Ce te faci daca iti pune un hardware keylogger? Daca iti pune o camera ascunsa si vede ce tastezi (e doar cateva sute de RON)? Stii sa gestionezi parole "sanatoase"? Ai lucrat cu PGP?

Chiar si asa, gandeste-te ca, din afara, incepand cu usa apartamentului, oricine iti poate vedea ce tragi/trimiti pe Internet, inclusiv messenger, inclusiv ce filme tragi etc Nici sesiunile SSL prin care eventualk iti faci platile nu sunt prea sigure dar nu vreau sa te sperii.

Daca te pasioneaza, citeste in liniste cateva din cartile renumite, sau chiar articole/materiale free, de ex Introduction to Cryptography. Nu ai ce pierde, daca iti place.

Pana atunci ce vrei tu sa faci e nefezabil. Nu uita ca daca iti incriptezi vreo date si uiti parole, datele s-au dus.

Edited by gogu_ologu, 17 August 2008 - 00:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate